Dalej, niż sięga wzrok

Okładka książki Dalej, niż sięga wzrok Karen Witemeyer
Okładka książki Dalej, niż sięga wzrok
Karen Witemeyer Wydawnictwo: Dreams Cykl: Patchwork Family (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Patchwork Family (tom 1)
More Than Meets the Eye
Dreams
2023-09-14
2023-09-14

Opowieść o przyjaźni, miłości nie zabraknie intryg. Evangelin dziewczyna o różnokolorowych oczach ,która napiętnowana i uważana za czarownicę. Logan chłopak żądny zemsty na człowieku ,który doprowadził jego ojca do śmierci. Los ich połączył , łączy ich miłość ,dzieli zemsta. Co wygra?

Evangeline Pearson razem z bratem Hamiltonem oraz kilkudziesięcioma innymi dziećmi wraz z opiekunkami z Towarzystwa Pomocy Dzieciom przemierza koleją kolejne stany. W każdej miejscowości, w której zatrzymuje się pociąg, dzieci mają szansę na adopcję. Jednak czteroletnia Evangeline, mimo całego swojego uroku, jest odtrącana przez potencjalnych rodziców adopcyjnych, ze względu na różnokolorowe oczy, a te według nich są symbolem diabła. Hamilton, jak starszy chłopiec, ma szansę na adopcję, jednak nie chce rozstawać się z siostrą. „Dobrą” radę, jak odstraszyć potencjalnych opiekunów daje Hamiltonowi inny sierota Zach. Gdy rodzeństwo zaczyna układać plan ucieczki, aby nie zostać rozdzielonymi, dochodzi do wypadku. Zach i chorowity chłopiec Seth obiecują umierającemu Hamiltonowi, że zaopiekują się jego siostrą. Lata później Zach, Seth i Evangeline jako rodzeństwo Hamilton osiadają Pecan Gap w Teksasie. Kiedy wydaje się, że rodzeństwo będzie już mogło wieść spokojne życie, na ich drodze staje Logan Fowler, który chce się zemścić na Zachu za zniszczenie mu życia. Po spotkaniu z Evie, Logan uznaje, że zniszczenie dziewczyny będzie dobrą zemstą na Zachu. Czy plan zemsty się powiedzie?

„Dalej niż sięga wzrok” Karen Witemeyer przenosi nas do Texasu, końca XIX w. do niewielkiego miasteczka, które swój rozwój zawdzięczało linii kolejowej - Pecan Gap. Autorka odmalowuje obraz miasteczka, w którym władzę dzierżą burmistrz i pastor, a bogobojni farmerzy ciężko pracują na swoje utrzymanie. Wspólnota trzyma się razem, choć „dziwna” Evangeline jest z niej wykluczona, przez swoje niezwykłe oczy. Jedynymi, którzy akceptują dziewczynę bezwarunkowo są jej „bracia” Zach i Seth oraz rodzina pastora. „Rodzeństwo” troszczy się o siebie, dzieli obowiązki domowe, a „bracia” wręcz strzegą młodszej „siostrzyczki”. Gdy w życiu Evie, pojawia się Logan, dziewczyna początkowo ukrywa go przed braćmi, wiedząc, że ci nie będą zachwyceni, iż wokół ich siostry krąży mężczyzna o tajemniczej przeszłości. Małomówny Logan próbuje zrealizować swój plan zemsty na Zachu, jednak z każdym dniem uroda i urok Evie coraz bardziej przeszkadzają mu w tym. Gdy Evie odkrywa cel Logana, próbuje go przekonać, że „zemsta nie leczy bólu. Tylko miłość leczy ból. To dlatego Bóg mówi nam, żeby porzucić zemstę, a skupić się na kochaniu innych ludzi. Nawet naszych wrogów.”. Gdy rodzeństwo przypadkowo zapobiega próbie morderstwa na Christie, natychmiast zaczyna się nią opiekować. Evie widzi w niej przyjaciółkę i siostrę, której nigdy nie miała. Również „inność” Christie jest tym co łączy ją z Evie. Natomiast intelektualista Seth widzi w Christie pokrewną duszę, która tak jak on kocha czytać.

Autorka pokazuje jak ciężkie życie mieli „inni”, ci którzy wyróżniali się wyglądem, zachowaniem. Społeczeństwo odtrącało takie osoby, zwłaszcza jeśli „słudzy Boga” uznawali takie osoby za nasienia szatana, sąsiedzi szybko zapominali o wcześniejszych relacjach i obracali się przeciwko nim. Niedosłysząca Christie traktowana była jako niedorozwinięta, tylko dlatego, że nie mogła reagować na słowa rozmówcy, jeśli nie widziała jego ust.

Motyw niszczącej zemsty i rodzinnych tajemnic przewijał się przez kolejne strony powieści, udowadniając, że tajemnice i niedopowiedzenia mogą zniszczyć nie jedno życie. Pokazuje również, jak bardzo śmierć rodzica i jej okoliczności wpływają na rodzinę.

Mimo trudnych tematów Witemeyer stworzyła ciepłą, pełną miłości opowieść ze staromodnym wątkiem romantycznym, w którym kawaler w przypływie brawury kradnie całusa pannie.
Powieść, która pokazuje różna oblicza miłości, od miłości rodzicielskiej, przez tę pomiędzy rodzeństwem aż po romantyczną. Powieść, która pokazuje uniwersalne wartości, jak etos pracy czy wiary, szacunku i godności. Lekkie pióro Witemeyer sprawia, że książkę czyta się szybko, historia wciąga, a rodzinne tajemnice i wątki kryminalne intrygują.

Mam nadzieję, że autorka szybko napisze kontynuację, w której poznam losy najbardziej tajemniczego z braci, czyli Zacha.

„Dalej, niż sięga wzrok” autorstwa Karen Witemeyer to wielowątkowa książka historyczna, której akcja rozgrywa się XIX w. Znajdziecie w niej walkę o przetrwanie, poświęcenie, silne więzy rodzinne oraz chęć zemsty, która zmienia się w miłość.

Już na wstępie książka ma w sobie wiele emocji i choć to jest moja kolejna powieść od autorki, to uważam, że ta ma w sobie coś, co nie pozwala o niej zapomnieć. „Dalej, niż sięga wzrok” charakteryzuje się dużą dawką humoru, zwłaszcza że Karen Witemeyer w swoich książkach porusza naprawdę trudne tematy. Jednak potrafi w nie wpleść kilka zabawnych sytuacji, że dzięki temu czyta się jej książki lekko i przyjemnie. Historie zyskują więcej życia, radości i wspomnianego humoru.

Każdy z bohaterów był bardzo dobrze rozwinięty i mając na myśli dobrze rozwinięty, to nie chodzi tylko o głównych bohaterów, ale i tych pobocznych. Kończąc książkę, odnosi się wrażenie, że zna się każdą tę postać bez wyjątków.

Evangeline, Seth i Zach są sierotami i poznali się w momencie wykolejenia się pociągu. To wtedy Evangeline straciła starszego brata Hamiltona, który poprosił Zacha i Setha, żeby zaopiekowali się jego małą siostrzyczką. Trójka sierot ucieka z pociągu i zaczynają życie jako nowe osoby. Dla upamiętnienia brata dziewczyny postanawiają nadać sobie nazwisko Hamilton. Przedstawienie dorastania rodzeństwa było ciekawym doświadczeniem, gdyż od samego początku wiemy, co ich ukształtowało. Dodatkowo Evangeline już od najmłodszych lat musiała mierzyć się z nie akceptacją społeczności, w której osiedli. Wspomniana niechęć związana była z jej oczami o różnym kolorze — jedno miało odcień brązowy, drugi niebieski. Evangeline, choć nie miała łatwego życia, to nie pozwalała sobie, żeby to ją definiowało. Była inna i mimo że stała się wyrzutkiem, to dalej robiła swoje i była sobą. Jednak co ważniejsze w relacji sierot na pierwszy plan wysuwa się więź, która jest silna, mimo że nie łączą ich żadne więzy krwi. To, co mają ze sobą wspólnego to doświadczenie i przeszłość, którą razem przeżyli. Seth jest czuły i pełen empatii, a Zach zaradny.

Romantyczny wątek w tej książce jest słodki i pełen uczuć, który naprawdę rozczula serce! Logan przyjeżdżając do Peckan Gap ma tylko jeden cel i jest to związane z jego tajemniczą przeszłością. Jego zmaganie się z tym problemem i widoczne nieprzepracowanie traum, skutkuje tylko chęcią zemsty na Zachu Hamiltonie. Mężczyzna uważa, że Zach z premedytacją oszukał jego ojca i stał się właścicielem posiadłości, w której niegdyś mieszkał Logan wraz z matką. Jednak w momencie pojawienia się w jego życiu Evangeline wszystko zaczyna się zmieniać. Dziewczyna wprost kwestionuje jego wybory i tłumaczy, że nie tylko jedna ze stron zawiniła w tym, co mu się przytrafiło. To Evangeline pomaga mu uporać się z problemami i przez to dojrzewali do ich relacji, która dzięki temu stała się silna.

Jeśli chodzi o zakończenie, to było ono dobre i z jednej strony zamykało wszystkie poruszone wątki. To z drugiej otwierało szerszą możliwość na poznanie historii Zacha. Mnie się ta książka podobała. Tak jak wspominałam, jest w niej dużo humoru, ale i radości. Czyta się ją przyjemnie. Oczywiście w „Dalej, niż sięga wzrok” pojawia się pewien wątek, ale celowo o nim nie wspominam. Uważam, że warto przeczytać tę książkę, aby się dowiedzieć, co mam na myśli. Powieść z pewnością spodoba się fanom literatury historycznej i romansu. A jeśli ktoś jeszcze nie czytał książek z motywem historycznym, to uważam, że „Dalej, niż sięga wzrok” jest idealna, żeby zacząć tę przygodę.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Powieść “Dalej, niż sięga wzrok” jest wielowątkową historią, która otula wyjątkowym klimatem. Autorka idealnie połączyła powieść obyczajową z romansem, okraszając to wątkiem kryminalnym. To połączenie sprawiło, że z dużym zainteresowaniem poznawałam historię Evie i jej braci. Bardzo budujące były fragmenty, w których bohaterowie odwoływali się do wiary. Było to takie naturalne i bardzo na miejscu.

Jest to historia o niezwykłej sile rodziny bez względu na koligacje. Pokazująca, że szacunek należy się każdemu, a naganne zachowanie powinno zostać napiętnowane a sprawca ukarany.

Na uwagę zasługuje zwierzęcy bohater, który potrafi wprowadzić wiele zamieszania w życiu rodziny.

,,Zaufanie nieodpowiedniej osobie może doprowadzić do jakiegoś czasowego zranienia, ale zaufanie tej właściwej daje siłę, która może cię poprowadzić przez całe życie"
*********************************

RECENZJA

Książka ,,Dalej niż księga wzrok" to piękna i wzruszająca powieść osadzona w XIX w Teksasie...
Znajdziecie w niej:
* odważną bohaterkę
* motyw zemsty
* wątek kryminalny
* silne relacje rodzinne
* miłość do wroga

Evangeline w dzieciństwie straciła rodziców i starszego brata. Ze względu na oczy w różnych kolorach nikt nie chciał jej adoptować, a wręcz całe życie była odrzucana przez społeczeństwo. Oparcie znalazła w dwóch osieroconych chłopcach - Zachu i Sethcie, którzy się nią zaopiekowali i są dla niej jak bracia.
Razem wiodą spokojne życie na farmie do czasu, gdy pojawia się nowy sąsiad...

Logan przybywa do miasteczka, by zemścić się na Zachu, który nieuczciwie pozbawił majątku jego ojca i doprowadził do jego śmierci...
Jednak, gdy poznaje Evangeline a początkowa przyjaźń zmienia się w miłość zaczyna mieć wątpliwości co do swego planu...

Co zwycięży chęć zemsty czy miłość ?

Autorka świetnie oddała klimat tamtego okresu. Bohaterowie są tacy prawdziwi, doświadczeni przez los i popełniają błędy, ale budzą sympatię.
Evangeline była niesamowita. Pomimo wszystkich trudności i całego cierpienia cały czas pozostała ciepłą, pełną życia i odważną kobietą. Nie wiem czy ja bym tak potrafiła...

To nostalgiczna historia o stracie, uprzedzeniach, poświęceniu, wybaczeniu i miłości, a także o szukaniu własnego miejsca w świecie.

,,Dalej niż sięga wzrok" to książka pełna przygód i tajemnic oraz ukazująca, że rodzina to coś więcej niż więzy krwi.
Pojawia się wątek hazardu oraz wątek kryminalny, który sprawia, że powieść jest jeszcze ciekawsza.

To przyjemna propozycja na jesienny wieczór pod kocem

*********************************

RECENZJA

Znajdziecie w niej:
* odważną bohaterkę
* motyw zemsty
* wątek...

Wrześniowa premiera „Dalej, niż sięga wzrok" Karen Witemeyer, to powieść, która mnie oczarowała.
♣️Pecan Gap w Teksasie, rok 1894. Evangeline o niespotykanej urodzie i oczach w różnych kolorach musi stawiać czoła zabobonom, lękom przed nieznanym i przeciwnościom, a nawet lufie rewolweru. Jedynie Setha i Zacha, jej przyrodni bracia, zawsze są jej wsparciem.
Logan pchany chęcią zemsty za krzywdy sprzed lat na jego rodzinie zbliża się do Evy, by móc odegrać się na jej bracie. Nieodparty urok dziewczyny sprawia, że jego plan nie jest już tak doskonały.
♣️Świat przedstawiony w powieści poznajemy z dwóch perspektyw i od pierwszych stron czuć, że jest to historia nietuzinkowa wprowadzająca czytelnika w niepowtarzalny klimat.
Wciągająca opowieść pełna przygód, nielegalnych interesów, wyłudzania pieniędzy, hazardu, podejrzanych inwestycji, sabotażu, morderstw w otoczeniu kurzu i zboża mieniącego się w słońcu. Niesamowite dialogi z nutą humoru i sarkazmu przepełnione cierpieniem, nadzieją oraz rozmyślaniami nad zemstą, religią, i sprawiedliwością. Akceptacja przeplata się z tolerancją, tworząc nieodłączny element, który niemal w każdym zdaniu coś ze sobą niesie. Znaleźć tu można też dużo miłości braterskiej, romantycznej, przyjacielskiej obecnej od pierwszej do ostatniej strony. Dodatkowego smaku dodają wątki przenikające się wzajemnie. Wyjątkowy obraz pragnienia chronienia rodziny oraz prawdziwych ludzi, którzy przegrywają ze swoją przeszłością, marząc, o wydawałoby się tak prostej rzeczy, jak nieukrywaniu swoich oczu. Każde słowo czy zdarzenie jest małym trybikiem, idealnie wpasowanym w treść tworząc lekturę doskonałą.
♣️Polecam emocjonujący romans historyczny, który jest jak poker. Nigdy nie wiadomo kto wygra i zgarnie całą pulę.
[Współpraca]

Logan pchany...

Jestem świeżo po tej cudnej powieści i przyznam Wam, że całkowicie skradła moje serce.
Evangeline miała ciężkie dzieciństwo w którym straciła rodziców i starszego brata.
Na szczęście znalazła wsparcie u zaprzyjaźnionych chłopców, którzy stali się dla niej braćmi i nową rodziną. Wspierali się w trudnościach i byli dla siebie pomocni. Zamieszkiwali razem jeden dom jako dorośli i żyli na uboczu.
Niestety, lokalna społeczność odrzucała Evangeline ze względu na dwukolorowe oczy, a rok 1894, w którym dzieje się akcja książki, ukazuje niechęć społeczeństwa wobec "inności".

Życie kobiety zmienia się, gdy poznaje Logana, który staje się ich sąsiadem. Choć na początku przyjazd Logana obarczony jest tajemnicą to przyjaźń Evangeline i mężczyzny rozwija się.

Logan nie jest zbyt przychylnie nastawiony do reszty rodziny Evy. Chce odebrać Zachowi, jednemu z jej "braci", to, co uważa za swoje. Chce się zemścić, a Eva staje się pośrednikiem między nimi.

Między Loganem i Evą rozwija się silne uczucie. Stopniowo obserwujemy przemianę Logana, który znajduje to, czego mu brakowało w życiu. Książka doskonale oddaje atmosferę Ameryki XIX wieku i życie farmerów tamtych czasów.

Główne wątki powieści to hazard i zemsta, ale również ciepłe uczucia i miłość. Autorka, lekkim piórem, subtelnie odkrywa intencje bohaterów oraz ich życiowe wybory.

Powieść bardzo przypadła mi do gustu. Czas płynie w niej spokojnie, choć nie brakuje też zawirowań. Mogłam się zżyć z bohaterami i przezywać z nimi wszystkie emocje.
To doskonała książka na jesienny i zimowy wieczór przy kominku.💙

„Dalej, niż sięga wzrok” to powieść obyczajowa osadzona w XiX-wiecznych Stanach Zjednoczonych, będąca pierwszą częścią cyklu „Patchwork family”.
Nigdy nie pomyślałabym, że posiadaczka oczu w dwóch różnych kolorach, może mieć tak przeraźliwie trudne życie. Evangeline Hamilton jest wytykana palcami, odrzucana przez rówieśników i społeczeństwo, tylko i wyłącznie przez to, że ma jedno oko brązowe a drugie niebieskie. Jako dziecko straciła nie tylko rodziców, ale i brata, a teraz może liczyć na Zacha i Setha, którzy stają się jej przyszywanymi braćmi, przyjaciółmi i opiekunami. Zach, jako najstarszy z całej trójki dba o to, aby mieli oni dach nad głową i tworzy tym samym namiastkę prawdziwej rodziny.
W pobliżu nieruchomości, będącej obecnie własnością Evangeline i jej braci, pojawia się Logan, pałający chęcią zemsty i pragnący odzyskać dom rodzinny utracony niegdyś przez ojca. Evie i jej nowy sąsiad zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu.

„Dalej, niż sięga wzrok” nie jest zwyczajnym romansem historycznym. To z jednej strony smutna historia opowiadająca o stracie, sieroctwie, a z drugiej zaś historia radująca serce, pełna przygód głównych bohaterów, którzy na pierwszym miejscu stawiają zawsze dobro członków rodziny.
To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale jestem pod wrażeniem jak umiejętnie udało jej się stworzyć charakternych bohaterów. Evangeline Hamilton od razu stała się moją ulubienicą, tak bardzo doświadczona przez los jako mała dziewczynka, nie poddała się i wyrosła na odważną, sympatyczną młodą kobietę. A fakt, że oswoiła ona dzika, tylko dodaje jej uroku! Moje serce uradowało się, gdy Evie spotkała na swojej drodze Logana, który w przeciwieństwie do pozostałych mieszkańców Pecan Gap, widział w niej nie tylko posiadaczkę oczu w dwóch różnych kolorach.

Autorka stworzyła niepowtarzalny klimat tej powieści, ukazując oblicze XIX-wiecznej miejscowości zlokalizowanej w Teksasie. Na uwagę zasługuje również umiejętnie wprowadzony wątek kryminalny, który niezmiernie mnie zaciekawił i z zapartym tchem śledziłam kolejne poczynania bohaterów dążących do rozwikłania zagadki. Towarzysząc rodzinie Hamiltonów, a w szczególności młodej Evangeline, miałam okazję poznać specyfikę ówczesnych czasów, dowiedzieć się w jakich warunkach żyli i jakimi zajęciami trudzili się ludzie.
„Dalej, niż sięga wzrok” to nostalgiczna opowieść o sile więzów rodzinnych, poświęceniu, ale i o miłości. Miłości niespodziewanej, uroczej, dojrzewającej powoli. Spędziłam niezwykle przyjemny czas z tą książką, a prawdziwi bohaterowie, serdeczni i troskliwi, spowodowali, że będę wyczekiwać kontynuacji ich losów!

Uwielbiam książki wydawane w wydawnictwie Dreams- za przepiękne i przyciągające wzrok zjawiskowe okładki, pełne ciepła opowieści i historie, które mogą przydarzyć się każdemu- i dlatego współpraca przy kolejnym tytule jest dla mnie olbrzymią radością.

Dziś pora opowiedzieć o romansie historycznym osadzonym w XIX wieku gdzieś w środkowym Teksasie. Chciałabym jednak zaznaczyć, że nie jest to jednak byle jaki romans gdzie wszystko toczy się według ściśle określonego, znanego wszystkim schematu. Jest to opowieść niezwykle porywająca i wzruszająca. Opowieść o tym, że prawdziwa rodzina to nie zawsze więzy krwi, a bezgraniczne zaufanie, lojalność i oddanie, gdzie pokrewieństwo schodzi na dalszy plan. Jest to opowieść o trudnej sztuce wybaczenia i otwarciu serca na Boga...
Okryta tajemnicą i niejedną intrygą historia trójki rodzeństwa porywa czytelnika w szalony okres minionego wieku, i świat, który znamy ze starych telewizyjnych westernów, świat gdzie honor jest ważniejszy niż życie, gdzie zemsta jest najwyższym zadośćuczynieniem straty.
Autorka genialnie oddaje klimat tego okresu, zaczynając od trudnego tematu, gdzie dzieci były adoptowane tylko po to, by móc je bezkarnie wykorzystywać przy najtrudniejszych pracach w polu i gospodarce.
Tak właśnie poznajemy trójkę głównych bohaterów. Powoli poznajemy ich los, szczególnie małej Evangeliny, szybko dowiadujemy się, że ta młoda dziewczyna jest przyczyną sensacyjnych plotek, ale wzbudza także niechęć, a nawet postrach swoimi wyjątkowymi oczyma (Heterochromia).
Akcja przeskakuje o kilka lat, gdy rodzeństwo jest już dorosłe, a tuż obok zamieszkuje sąsiad, który nosi w sobie niejedną bolesną tajemnicę...
Bohaterowie są niezwykle autentyczni, obdarzeni mnóstwem sprzecznych uczuć i emocji. Ich charaktery odzwierciedlają lata doświadczeń, zarówno tych dobrych jak i tych złych. Są twardzi, ale gdzieś głęboko, skrywa się jednak dobre serce. Łatwo wywołują w czytelniku sympatię i poczucie więzi.
Fabułę odkrywa się powoli, ale systematycznie. Nie chciałabym jej zdradzić- wiele wątków od początkowych stron jest osnutych tajemnicą i niedopowiedzeniem- dlatego nie będę zdradzać więcej szczegółów. Powiem tylko, że jest ona przemyślana w najdrobniejszym szczególe i genialnie poprowadzona, a mocny wątek kryminalny tylko tę wartość podbija i nadaje dodatkowego smaku. Nie ma tu urwanych wątków, wszystko jest wyjaśnione, wszystko współgra, tworząc piękną i emocjonalną całość. Wzruszenie, nie raz odbiera zdolność widzenia słów...
Na uwagę zasługuje w całej tej historii poczucie wiary, autorka w piękny sposób pokazuje, jak prowadzi ona ku prawdzie i wybaczeniu. Jestem zauroczona tą historią, zdecydowanie skradła ona moje serce.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Karen Witemeyer opowiada poruszającą rodzinną historię, w której jest wszystko: zaskakujące tajemnice, nieplanowane miłości, wybaczenie i trwała pamięć. Każdy odnajdzie w tej historii coś innego, i dla każdego to będzie wyjątkowa przygoda.

• Serie
  • Rok 2023
  • Może przeczytam
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Dalej, niż sięga wzrok