Długa odpowiedź

2023-07-07
2023-07-07
Dobromiła Jankowska

Prawdziwie kobieca proza

Anna Hogeland w „Długiej odpowiedzi” stworzyła poruszający obraz macierzyństwa, składający się głównie z tych negatywnych jego stron. Kobiety w tej powieści mierzą się bezpłodnością, poronieniami, żałobą, komplikacjami i innymi rzeczami, które dla wielu stanowią temat tabu, gdy chodzi o rodzicielstwo. To książka emocjonalna, momentami melancholijna, jednak trafiająca prosto w serce.

Smutna książka o ciążach i poronieniach, o trudach bycia kobietą i o osamotnieniu w tych trudach. Czytałam trochę na siłę, odebrałam ją jako rozczarowującą i przygnębiającą. W żaden sposób nie byłam w stanie utożsamić się z którąkolwiek postacią, przedstawione kobiety nie były mi bliskie. Bardzo możliwe, że dla autorki pisanie tej książki było formą autoterapii. Nie wątpię, że wielu czytelniczkom "Długa odpowiedź" może przypaść do gustu, dotknąć ich czułych, bolesnych, znajomych miejsc. Ja chyba nie jestem docelową odbiorczynią tej książki.

„Długa odpowiedź” Anny Hogeland (tł. Dobromiła Jankowska) to historia o kobietach, ich emocjach i trudnych przeżyciach.

Anna jest w dwunastym tygodniu ciąży, kiedy dowiaduje się, że jej siostra Margot poroniła. Kobiety dotychczas nie miały dobrego kontaktu, ale ta strata zbliża je do siebie.

W „Długiej odpowiedzi” raczej nie ma konkretnej fabuły. To powolna i nieco melancholijna lektura, w której poznajemy historie kobiet, które bardziej lub mniej przypadkiem pojawiają się w życiu Anny. Poznajemy historie o różnych doświadczeniach macierzyństwa, o ciążach szczęśliwych i tych trudnych, o ciążach upragnionych i straconych, o poronieniach, żałobie, aborcji czy bezpłodności. To przejmująca lektura, w której słuchamy głosów różnych kobiet i ich doświadczeń. Obserwujemy emocje, jakie im towarzyszą.

To książka pełna obaw, skrywanych tajemnic i niewypowiedzianych pragnień. Wspaniała, przejmująca lektura, od której nie mogłam się oderwać i którą bardzo przeżywałam. Anna Hogeland pisze o sprawach skrywanych, o których często się nie rozmawia nawet z najbliższymi. Przy tak wnikliwych portretach psychologicznych aż ciężko uwierzyć, że to debiut. Piękna, bardzo empatyczna lektura. Totalnie warta uwagi! 💗💗

W „Długiej odpowiedzi” raczej nie ma konkretnej fabuły. To powolna i nieco...

Czytałam tę książkę będąc w ciąży i szczerze mówiąc myślałam, że bardziej mnie poruszy, przejmie, zaciekawi.

Tymczasem poczułąm, że jest to jedna z tych książek, które szybko przeczytałam i o których szybko zapomnę - nie potrafię wyjaśnić, czego w niej zabrakło, czułam się trochę, jak gdybym oglądała telenowelę, a postacie ciężarnych kobiet po prostu zlewały mi się w jedną...

Na pewo książka znajdzie swoje wierne fanki, u mnie trafia do kategorii "podam dalej".

Piękna opowieść o kobietach ze wspaniałymi mężczyznami w tle.. Autorka pięknie i mądrze pokazała różne, niespotykane wręcz oblicza macierzyństwa. Jest opowieść o utracie chorego dziecka w późnej ciąży, jest rozwód pary obciążonej poronieniem, jest sprzedaż jajeczek i niemożność zajścia w ciążę, jest też niesamowicie intymna opowieść o aborcji oraz borykanie się pary z poczęciem po chorobie nowotworowej. Świetny warsztat oraz nieprawdopodobna umiejętność mówienia o tak trudnych sprawach daje nadzieje, że Anna Hogeland jeszcze coś dla nas napisze, bo tym debiutem udowodniła, że potrafi.

Głowna bohaterka książki jest na początku ciąży. Otaczają ją inne kobiety w tym stanie, zarówno z rodziny, jak i znajomych, ale też obce kobiety, które chodzą np. na zajęcia jogi dla ciężarnych. Poznajemy ich historie, głównie dotyczące ciąży, ale również związków.

W książce znajdziemy wątki dot. problemów z poczęciem, poronień, ale też o niechcianej ciąży. Poruszona jest też kwestia aborcji, również w przypadku wad letalnych płodu. Dużo jest w tej książce o myślach kobiet, które są w ciąży, o ich lękach i nadziejach związanych z tym stanem.

Muszę przyznać, że na początku ciężko mi trochę było połapać się w tych historiach, ciągle pojawiała się nowa bohaterka w ciąży, ale później z zainteresowaniem śledziłam losy tych kobiet. Historia głównej bohaterki i zarazem narratorki jest tym bardziej przejmująca, że oparta o doświadczenia samej autorki.

Dwa lata temu sama byłam w ciąży i jeszcze dobrze pamiętam, jakie myśli mi wtedy towarzyszyły, np. jak bałam się, ale jednocześnie czekałam na kolejne badanie USG... Pamiętam również, że będąc sama w ciąży poznałam dużo historii innych kobiet, chyba ten stan wyzywała w innych chęć do opowiadania o własnych doświadczeniach.

Książka ta porusza naprawdę ważne tematy związane ze stawaniem się matką. Warto ją przeczytać, by choć spróbować zrozumieć kobiety, ich zachowania oraz decyzje.

Książka z pewnością warta przeczytania przez osoby zainteresowane tematyką ciąży, starania się o dziecko i straty ciąży. Każdy rozdział to osobna historia, każdy ma osobną bohaterkę, jeden z nich dotyczy historii narratorki, którą możemy utożsamiać z samą autorką. To, co przeszkadzało mi w odbiorze tej książki to specyficzny sposób wprowadzania poszczególnych bohaterek. Narratorka opowiadała tam historie kobiet, które rzekomo poznała i z jednej strony opisywała je jako opowieści z drugiej, a nawet trzeciej ręki, zasłyszane, a jednocześnie podawała tak intymne szczegóły z życia bohaterek, jakby mogła wniknąć w ich pamięć i emocje. Szczególnie nie podobał mi się ten zabieg w pierwszym rozdziale, gdzie opisywała historię przyjaciółki swojej siostry, którą rzekomo ta siostra opowiadała narratorce przez telefon, a więc mamy tu opowieść z trzeciej ręki pełną intymnych szczegółów, co tworzyło dziwne poczucie pewnego nadużycia, wątpliwej moralnie "kradzieży" czyjejś osobistej historii, która była jednej kobiecie powierzona w zaufaniu przez inną kobietę, a później puszczona w świat. Mimo, że jestem świadoma, że prawdopodobnie jest to fikcja literacka, być może zainspirowana jakąś prawdziwą historią, to towarzyszył mi pewien niesmak z powodu zastosowania takiego, a nie innego sposobu wprowadzenia postaci. Dodatkowo ten zabieg wydaje mi się dosyć archaiczny, jak coś co mogłyby może zastosować siostry Bronte, a nie współczesna autorka.

Anna Hogeland w,,Długiej odpowiedzi" rozprawia nad tematyką macierzyństwa i wszystkim,co jego dotyczy.
Książka rozebrana z tabu i spraw,które najczęściej nie są poruszane w debacie publicznej.Utkana z mozaiki kobiecych przeżyć,dzięki ktorym dostrzegłam wielowymiarowe,wielopoziomowe spojrzenie na zagadnienia:bezpłodności,granicznych wyborów,czasu ciąży i wynikających w trakcie komplikacji,aborcji,rodzicielstwa,żałoby i poronienia.Przyglądałam się pęknięciom w rodzinach,które nie sposób zacerować.Zobaczyłam kobiecą przyjaźń niepozbawioną wad,tajemnic i przemilczanych trosk.Zrozumiałam,że ilu ludzi na świecie,tyle spojrzeń na zastaną rzeczywistość i kreowanie żywota.Anna Hogeland zastanawia się nad naturą związków międzyludzkich.Ma dar wywoływania skrajnych emocji u czytelnika.To także widok na to,że czasem los decyduje za nas.Autorka afirmuje życie.Obrazuje,że zostanie rodzicielką zawsze jest formacyjne,uczy odpowiedzialności,zmienia bezpowrotnie wszystko...Doznania kobiet,w tym głównej narratorki,podszyte są bliznami,pragnieniami,zdradami obietnic i siłą płynącą z głębi serc.Sceny budują tę książkę,działają na wyobraźnię.Pisarka przypomina jak ważne jest poczucie sprawczości.Że jesteśmy sumą swoich wspomnień,lęków i traum.

Tłumaczyła Dobromiła Jankowska

• Literatura piękna
  • Brak Legimi A
  • Nie dałam rady
  • Legimi powieści

Dodaj cytat z książki Długa odpowiedź