Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy

Okładka książki Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy Perceval Barrier, Chiara Pastorini
Okładka książki Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy
Perceval BarrierChiara Pastorini Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Naukomiks popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Naukomiks
Nasza Księgarnia
2023-05-17
2023-05-17
Martyna M. Lemańczyk

Bardzo powierzchowne przedstawienie filozofii poprzez jej historię, za pomocą głównych postaci i ich charakterystycznych maksym.

"Komiksowe wprowadzenie do filozofii" przynajmniej stara się przedstawić jakąś uproszczoną fabułę, dzięki której dziecko może w niewielkim stopniu zżyć się bohaterami. Tutaj: nazwisko, charakterystyczna myśl, przykład, podsumowanie, następny; nazwisko, charakterystyczna myśl, przykład, podsumowanie, następny...
Do tego wiele pustych stron mających sztucznie zwiększać grubość książeczki.

O ile starożytność, średniowiecze i nowożytność jest do przełknięcia (pomimo pchania na siłę feminizmu),o tyle zapoznawanie dziecka z aberracjami współczesnych intelektualistów (zwanych filozofami ze względu na uzyskany papierek tej czy innej uczelni) jest kuriozalne (np. Nietzsche - dziecko zachęcane jest przez książkę, aby samo ustalało wartości i własną moralność - tylko na jakiej podstawie ma to zrobić debile, kiedy brak mu podstawowej wiedzy i doświadczenia?). Dlatego ciężko określić grupę wiekową, bo 3/4 nada się dla dziesięciolatka, ale ostatnia część nie nadaje się nawet dla przeciętnego dorosłego, bo takimi poradami zwyczajnie zrobi sobie krzywdę.

Do tego zupełnie nieadekwatna do treści cena. Mniej wydałem na książkę, która w 2023 zdobyła nagrodę filozoficznej książki roku imienia Kazimierza Twardowskiego ("Ontologia Boga" 620 stron!)

Lepiej kupić dziecku "Filozofia dla początkujących", a jeszcze lepiej "Jak to działa? Filozofia" (ledwie 7zł!).

Fantastyczne wprowadzenie do filozofii.

Fantastyczne wprowadzenie do filozofii.

Filozof. Z czym Ci się kojarzy? Ze stoickim spokojem? Z wielką mądrością? A myśleliście kiedyś o filozofach jak o buntownikach? Brzmi ciekawie? Tak jest - filozofowanie to w końcu bunt wobec tego, co znane i wobec utartych schematów, poszukiwanie i ciągłe zadawanie pytań. A w tym zdawaniu pytań dzieci są mistrzami, prawda? Z kolei bunt wpisany jest też niejako w okres nastoletni, więc mam wrażenie, że ta lektura zainteresuje i małych i dużych.

To nie tylko historia filozofii od antyku po współczesność. To próba odpowiedzi na pytanie JAK ŻYĆ? 😉
Poznajemy nurt, ideę, przedstawiciela lub przedstawicielkę oraz kilka porad opartych o daną filozofię, a wszystko podane w świetnej i zabawnej komiksowej formie.

Który z wielkich myślicieli filozofował młotem? Gdzie znajdują się granice rozumu? Kogo uważa się za "pierwszego prawdziwego filozofa", mimo, że niczego nie napisał? Czy Cynizm w tych czasach to także filozofia? I dokąd prowadzi eugenika, oraz rozwój sztucznej inteligencji?

Katharsis, imperatyw kategoryczny, parenkliza, stoicyzm - brzmi skomplikowanie? Po lekturze tej książki już nie będzie. Prosto i zabawnie wprowadzi w tajniki filozofii pozostawiając przestrzeń na własne pytania i próby odkrycia istoty Wszechświata.

„Naukomiks” to fantastyczna seria, po którą chętnie sięgamy, ponieważ jestem wielką miłośniczką przemycania wiedzy w prostej i przystępnej formie. O ile książki z ilustracjami często wydają się takimi, które mogą wpisywać się w publikacje popularnonaukowe to Komiksy już nie bardzo. Ich czytanie wydaje się niezobowiązującym, lekkim zajęciem nic nie wnoszącym do życia czytelnika poza rozrywką. Nic bardziej mylnego. Popularyzatorzy wiedzy coraz częściej korzystają z tej formy, aby przemycić czytelnikom sporą dawkę informacji oraz rozbudzić zainteresowanie nauką, otaczającym nas światem. Patrząc na bogactwo publikacji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zazdroszczę, że w czasach mojego dzieciństwa nie było takich książek i różnorodnych zajęć. Autorzy materiałów prześcigają się w sposobie przyciągnięcia widza i czytelnika. I myślę, że robią to dobrze, ponieważ bardzo dużo młodych odkrywców sięga po różnorodne materiały. Moja córka jest jedną z takich czytelniczek. Tworząc publikacje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży i sięgając po nie trzeba pamiętać, że nic tak skutecznie nie przyciąga dziecięcej i młodzieżowej uwagi jak komiksy. Jak wykorzystać ten fakt do przemycania informacji naukowych? Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma na to sposób: przetłumaczyło wspomnianą bardzo popularną serię „Science Comics”, w której możemy znaleźć opowieści o dinozaurach, rekinach, zjawiskach cieplarnianych, wodzie, kotach, psach, drapaczach chmur, niedźwiedziach polarnych, robotach, psach, chorobach, maszynach latających, nietoperzach, rafach koralowych, samochodach, kosmosie, skałach, filozofach, mitologii i na wiele innych tematów. Tematyka jest szeroka i różnorodna. Do tego seria się rozrasta, ponieważ każdy tom jest autorstwa specjalisty w danej dziedzinie, a treści skonsultowano z naukowcami, dlatego mamy pewność, że nasze pociechy mają do czynienia z wiedzą, a nie uprzedzeniami czy przekonaniami. Do tej pory na polskim rynku pojawiły się trzy tomy: „Dinozaury. Skamieliny i pióra”, „Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie”, „Roboty i drony”, „Koty. Natura i wychowanie”, „Samochody i ich fascynujące silniki” i „Układ Słoneczny”, „Psy. Od drapieżników do obrońców”, „Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu”, „Mitologia Greków i Rzymian”, „Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy”.
Ostatnio trafiły do nas aż trzy publikacje z serii. Dzięki nim udaliśmy się do świata starożytnych bogów, przyjrzeliśmy skałom i mogłam wprowadzić córkę do świata mojej dziedziny, czyli filozofii.
Każdy tom otwiera wprowadzenie, czyli przybliżenie tego, o czym będzie określony komiks. Później stopniowo poznajemy ważne pojęcia i zjawiska.
„Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy” są autorstwa Chiary Pastorini, francuskiej filozofki, animatorki i nauczycielki filozofii. Zajmuje się propagowaniem wiedzy o filozofii. W jej książce znajdziemy przegląd najważniejszych filozofów, ich postaw, poglądów, sposobu myślenia od czasów starożytnych do najnowszych. Do tej ważnej dziedziny intelektualnej wprowadza w ciekawy sposób. W książce znajdziemy ciekawe i poruszające wyobraźnię porównania i aktualne skojarzenia. Dzięki lekturze czytelnicy uświadamiają sobie jak ważne jest nieszablonowe myślenie, jak bardzo wychodzenie poza utarte schematy przyczyniło się do postępu. Proste ilustracje Percevala Barriera bardzo dobrze współgrają z podsuniętymi przez autorkę treściami. Do tego są motorem napędzającym humor.
„Mitologia Greków i Rzymian” to praca Sandriny Mirzy, historyczki specjalizującej się w antyku. W książce znajdziemy najważniejsze opowieści, czyli poznamy podania dotyczące powstania świata, genealogię greckich i rzymskich bogów oraz herosów oraz ich życiorysy. Dwadzieścia trzy krótkie opowieści pomogą w lepszym poznaniu wzorców kulturowych. Uświadomimy sobie jak bardzo te opowieści nadal są obecne w literaturze i sztuce, możemy dokładnie poznać ich pierwotne wersje. Na początku znajdziemy drzewo genealogiczne, które pozwoli nam w zorientowaniu się powiązań między bohaterami. Ze względu na to, że jest to publikacja zabierająca młodych czytelników do świata religii (co prawda wymarłej, ale jednak) mamy tu sporo przemocy i rozlewu krwi. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim dość wymowne ilustracje Clotki (Clotilde Szymanski),wśród których znajdziemy takie brutalne sceny jak wyłupianie sobie oczu przez Edypa czy Zeusa wyrzucającego noworodka do wody, bo nie chce kulawego syna. Takie brutalne sceny mogą być szokujące dla młodszych czytelników, a w przypadku starszych warto ich użyć jako punktu wyjścia do dyskusji o dyskryminacji.
„Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” powstał przy współpracy Andy’ego Hirscha z Lauren Neitzke Adamo, geolożki z Muzeum Geologii Uniwersytetu Rutgersa. Tym razem wiedza wpleciona jest w trzymającą w napięciu akcję. Sedona poszukuje asystenta, który będzie dostarczał jej ciekawe skały. Wally pokazuje jej swoje najnowsze znalezisko w nadziei, że w końcu zakwalifikuje się na stanowisko. Jest młody, zaangażowany i żądny wiedzy. Znaleziony przez niego odłamem jest pretekstem do opowiedzenia przez Sedonę historii zaczynającej się 13,7 miliarda lat temu, czyli w czasach Wielkiego Wybuchu. Dowie się jak wiele procesów zaszło na Ziemi i w kosmosie, jak bardzo historia skał łączy się z dziejami kolejnych istot żywych pojawiających się na naszej planecie. Do tego pozna budowę Ziemi, przyjrzy się zapadliskom, wulkanom, skałom spadającym z kosmosu, górom, jaskiniom, lodowcom, kontynentom, skamieniałościom, uskokom warstw, złożom minerałów. Przy okazji dowiemy się, w jaki sposób powstały różne złoża, skąd się wzięły i czym są planetozymale, jak wygląda dno oceanu i jak powstają wielkie elementy krajobrazu. Nie zabraknie tu też tematu nieszczenia skał, wpływów różnych czynników na ukształtowanie terenu.
Wszystkie książki z serii „Naukomiks” to niepozorne lektury pełne ilustracji. Wejście w ich treści zaskakuje czytelnika ogromem przekazywanych informacji nieograniczających się do zamieszczenia ilustracji przybliżających nam wygląd zwierząt, maszyn, planet, opisu ich funkcji, ale zawierających też sporą dawkę informacji o tym, z jakimi problemami mieli do czynienia naukowcy, w jaki sposób rywalizowali ze sobą, a także pokazaniem jak bardzo kobiety - mimo dyskryminacji – były zaangażowane w naukową pracę, dopracowywanie ważnych projektów. Poznamy znaczenie wkładu każdego z nas w ogólny postęp, a to sprawia, że czytelnik czuje się w pewien sposób odpowiedzialny za zdobytą wiedzę.
Całość barwna, pełna przyciągających wzrok ilustracji, niedługich informacji zachęcających do lepszego poznawania. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest estetyczna i trwała.
Osobiście jestem zachwycona książkami. Myślę, że lektura będzie przydatna w edukacji przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej, a nawet licealistów. Po te książki może sięgnąć każdy, kto chce sobie odświeżyć wiedzę lub po prostu poznać podstawy określonej dziedziny. Zdecydowanie polecam.

Urzekł mnie już wstęp tej książki, tłumaczący podtytuł - Prawdziwi mędrcy to buntownicy.
Bo sami pomyślcie, jak wyobrażacie sobie filozofów? Ja powiem szczerze, że mimo docenienia ich umysłów to wydawali mi się raczej niezbyt przebojowi
A przecież to oni sprzeciwiali się masom ludzi o utartych poglądach. I wprowadzili dzięki temu realne zmiany
To faktyczni buntownicy!
I cała treść książki jest właśnie o nich - każdy przedstawiony filozof i filozofka mają "dla siebie": mini biogram, krótką, komiksową scenkę o sobie i stronę z kilkoma radami w stylu "4 praktyczne zasady jak prowadzić oświecone życie". W efekcie na jedną postać przypada 6-8 stron
Postaci (lub ich grup) jest 20, co stanowi przekrój przez filozofię od starożytności (Parmenides, Heraklit, itp) po współczesność (filozofia nieludzka, filozofia języka).

Polecam

To faktyczni buntownicy!
I...

Ależ to jest dobra książka! Filozofię pokochałam jeszcze w liceum. Byłam (i nadaj jestem) zafascynowana rozwojem myśli wokół pojęć natury egzystencjalnej, etycznej czy epistemologicznej. Poświęciłam wiele godzin na studiowanie traktatów i śledzenie rozwoju nauk filozoficznych.

Dziś z radością wracam do filozofii, zwłaszcza że mamy do czynienia z prawdziwą perełką!

Książka "Wielcy filozofowie" to naukomiks, który w przejrzysty i przystępny sposób zabiera nas w podróż przez historię kształtowania się myśli filozoficznej od starożytności po czasy współczesne. W 21 rozdziałach wyłuszcza najważniejsze nurty, tezy i postaci, które kształtowały i wciąż kształtują nasz obraz świata.

Zapozna nas Arystotelesem, Marxem, Nietzschem czy Spinozą. Wyjaśni takie pojęcia jak eugenika, imperatyw kategoryczny, monizm, sceptycyzm czy katharsis.

Każdy rozdział zawiera krótki wstęp i oś czasu, na której zaznaczone jest miejsce w historii. Następnie płynnie przechodzi do krótkiej komisowej opowieści w formie dialogu oraz podsumowania zasad danego nurtu filozoficznego.

To lektura, która z dystansem i humorem, a przede wszystkim w sposób jasny i ciekawy porusza naprawdę skompilowane nieraz zagarniania. I tłumaczy je tak, że wydają się proste jak bułka z masłem! Ponadto jest wciągająca, czyta się ją płynnie i naprawdę świetnie się przy niej bawiłam.

Jak nigdy nie byłam zagorzałą fanką komiksów, tak tutaj uważam, że ta forma to strzał w dziesiątkę, a autorom należą się owacje na stojąco. Polecam z całego serca ❤️

Książka...

To fascynująca, obrazkowa opowieść o filozofii w formie komiksu. Scenariusz obejmuje historię przedstawioną od czasów antycznych aż po współczesne. Bohaterami komiksu są Staś i Lena, którzy spotykają filozofów i z nimi rozmawiają, a filozoficzne myśli są wytłumaczone w formie zabawnych anegdot i obrazkowych historyjek. 👏
To kolejny komiks, dzięki któremu dzieci poznają dawkę ciekawej wiedzy, tym razem z wątkami filozoficznymi. Dzięki lekturze 21 rozdziałów czytelnicy poznają najważniejszych filozofów, istotne wydarzenia i osiągnięcia, cechy danej epoki, w której żyli i tworzyli poszczególni myśliciele, a także kluczowe idee przedstawione w zrozumiały sposób. Co ciekawe, twórcy komiksu zamieścili propozycje jak można filozoficzne myśli rozumieć we współczesnym świecie i do czego mogą się nam dziś przydać. Szata graficzna jest bardzo zachęcająca, rysunki w humorystycznym stylu są przyjemne ułatwiając rozumienie tekstu. 👌 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/06/wielcy-filozofowie-prawdziwi-medrcy-to.html

To kolejny komiks, dzięki któremu dzieci poznają...

Uwielbiam książki dla dzieci i fakt, że nikt nie zabrania ich czytać kiedy jest się dorosłym. Kiedy byłam mniejsza, nie miałam dostępu do wielu książek na poważne tematy, które skierowane są dla młodszych czytelników, a co za tym idzie – napisanych ciekawym, łatwym językiem. Teraz nadrabiam. Mam też zamiar wykorzystać niektóre takie książki do wzbogacenia moich lekcji w szkole.
A wzbogacić idzie o co! Wielcy Filozofowie to książka napisana przez doświadczoną francuską filozofkę, mademoiselle Pastorini i rewelacyjnie zilustrowaną przez francuskiego grafika. Tu należy oddać hołd monseniour Barrierowi, bo obrazki są przejrzyste, przykuwające wzrok i pasujące do treści. A na treści jednak najbardziej chcę się skupić.
Filozofia istniała odkąd człowiek nauczył się myśleć o swoim pochodzeniu i celu, jednak najwcześniejsze udokumentowane traktaty filozoficzne sięgają starożytnej Grecji i Chin. Jak dowiadujemy się z książki napisanej częściowo w formie komiksu, częściowo w formie infografiki, tam to się właśnie zaczęło – w Europie i Azji, niemalże trzy tysiące lat temu. To dzięki filozofom mamy idee darmowego nauczania, istnienia dobra i zła, mądrości, wolności, miłości, balansu, radości i wszelkich niematerialnych pojęć. To z tej książki dowiadujemy się kto został zabity za swoje poglądy (nie były to tylko kobiety i nie był to tylko Sokrates). Dowiadujemy się jak skomplikować rzeczy i jak je upraszczać. Jak czerpać radość z wolności i kiedy jest ona źródłem lęku. Rozważamy czy rozum jest czymś gwarantowanym, czy też jego posiadacze są szczęściarzami – a może przeciwnie, zdolność myślenia powoduje rozpacz?
Niektórzy filozofowie skłaniali się ku promowaniu nauki jako celu najwyższego, inni poszukiwali szczęścia, jeszcze inni – umiłowali sobie równość, a niektórzy zastanawiali się po co istniejemy. Książka spełnia swój cel – skłania do myślenia. I chociaż nie pokrywa w całości tematu jakim jest filozofia (niemożliwe, by pokryć to na 167 stronach),to jest całkiem niezłym początkiem dla tych, którzy z miłością do mądrości dopiero zaczynają. Lub też całkiem nieźle kataloguje naszą zdobytą już wcześniej wiedzę.
W każdym razie – stawia nas na dobrej drodze, by też zostać filozofem lub filozofką.

Komiks to gatunek literacki, który mam wrażenie, przeżywa ostatnio swój renesans. Już dawno nie czytałam tylu fajnych komiksów co w ostatnim półroczu.

Dziś chciałabym zwrócić Waszą uwagę na #naukomiks "Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy."

Jest to powieść graficzna autorstwa Chiary Pastorini oraz Percevala Barriera. Jej bohaterami są wszyscy, najbardziej znani myśliciele od starożytności, aż po współczesność. Nie brakuje tu nawet kobiet! Znajdziemy tu Hypatie z Aleksandrii, Hannah Arendt, czy Simone de Beavoir.

Bardzo spodobał mi się także ostatni rozdziały tej książki, tj: Filozofia nieludzka. Człowiek pośród zwierząt i maszyn. Skłania on do refleksji nad relacją między człowiekiem, a zwierzęciem, a także przyszłości człowieczeństwa w dobie rozwoju technologii i sztucznej inteligencji.

Jeśli więc macie ochotę trochę pofilozofować, poznać przepisy znanych mędrców na szczęście I zasięgnąć garść informacji o historii filozofii to zapraszam do lektury.

Dzięki ciekawej formie, fajnej czcionce i lekkiemu językowi wcale nie będzie nudno. Będzie super!

• Dziecięca
  • Dziecięce - (3) na przyszłość