Koniec jest początkiem

2023-05-17
2021-03-02
Katarzyna Bażyńska-Chojnacka
zabójca Cape Haven morderstwo zbrodnia zemsta przeszłość

I co ja mam napisać o tej książce? Zacznijmy od tego, że “Koniec jest początkiem” Chrisa Whitakera raczej jest dramatem obyczajowym, aniżeli thrillerem. Gdyby nie to, że jak już zacznę czytać, to do końca, to pewnie w ⅓ poddałabym się, bo spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Powieść była reklamowana jako zachwycająca, rewelacyjna, aczkolwiek raczej jest to tani zabieg sprzedażowy.
Skąd taka opinia? Historia toczy się bardzo powoli, na dzień dobry mamy bardzo dużo bohaterów, więc trudno z czasem spamiętać kto jest kim, zwłaszcza tych, którzy pojawiają się sporadycznie. Ogólnie panuje tu taki raczej westernowy klimat. Treść staje się w pewnym momencie monotonna, po to aby później w trzech rozdziałach próbować nagle przyspieszyć tempo, dla tych, którzy dotrwali do końca historii. I zakończenie, no przyznaje, że przeszła mi taka myśl w połowie książki.
Totalnie jakoś mi ta książka nie leżała, taka raczej do podczytywania, a nie wciągnięcia w dwa wieczory.

Książka, która boli i zostaje w człowieku długo... Myślę, że powinna doczekać się ekranizacji.

Małe amerykańskie miasteczko, dobrotliwy komendant, który skrywa bolesny sekret, matka, nie będąca w stanie wziąć odpowiedzialności za swoje dzieci i wreszcie te dzieci: Duchess i Robin, od tego historia się zaczęła. Robin ma pięć lat, jest dobry, wysoko wrażliwy i delikatny, Duchess - trzynastolatka, nazywa siebie banitką, przedwcześnie pożegnała swoje dzieciństwo by opiekować się bratem. Buńczuczna i niepokorna; nie raz kosztem własnego zdrowia, robi wszystko by chłopiec nie czuł głodu czy lęku, a trzeba się jeszcze zająć matką, która, kiedy nie pije, ciągle pakuje rodzinę w kłopoty. Kiedy z więzienia wyszedł jej dawny znajomy życie rodziny ostatecznie legło w gruzach. Dzieci pół Ameryki przejeżdżają by trafić do dziadka, zanim do końca się z nim oswoją los, a może zły człowiek, szykuje dla nich kolejne zmiany. Ile może znieść małe dziecko? Czy trzynastolatka potrafi wziąć życie we własne ręce i wymierzyć sprawiedliwość?

Przyznam, że na początku ciężko było mi się wgryźć w tę historię. Autor przerzuca akcję między miejscami,a osobami i łatwo się pogubić. Osób jest mnóstwo: od głównych bohaterów, po sąsiadów i okolicznego rzeźnika, ale nie ma tu postaci przypadkowych. Mnóstwo opisów sytuacji, miejsc, podróży, uczuć. Czasem odkładałam książkę, zmęczona opisami, ale zaraz musiałam sięgać po nią z powrotem, ponieważ miałam wrażenie, że zostawiam te dzieci zupełnie same, że muszę sprawdzić czy tym razem dadzą radę. Chyba gdy czuje się taki przymus to najlepszy znak, że książka jest dobra, nie? Jakby tego było mało, tak wczułam się w całą tą sytuację, że gdy poznałam prawdę, płakałam jak bóbr, a zakończenie... cóż, zakończenie tylko mi dokopało, co wcale nie znaczy, że było złe czy smutne.

Po za ogromną dawką emocji, jestem pod wrażeniem tego, jak autor utkał tę intrygę. Mamy tu zbrodnię, kilku podejrzanych, ale absolutnie nie mamy szans by dobrze wytypować mordercę; chociaż na koniec gdy już wiemy wszystko wydaje się takie proste i oczywiste. Jednak jednocześnie wszyscy ci podejrzani są winni trochę bardziej lub mniej lecz przeważnie czego innego. Nic tu nie jest oczywiste, wszystko jest smutne i - powtórzę się - ułożone po mistrzowsku. Ciężko mi jednoznacznie określić gatunek powieści, według mnie jest to dramat obyczajowy z dużą domieszką kryminału. Naprawdę warto go przeczytać.

Książka opisana jako kryminał/sensacja/thriller, według mnie bardziej przypomina dramat obyczajowy.

Poznajemy trzynastoletnią Duchess, która mieni się banitką. W domu przejmuje obowiązki dorosłego. Jej matka jest wiecznie pijana, więc dziewczynka zajmuje się nią i bratem. Nie przebiera w słowach, wdaje się w bójki, nigdy nie płacze. Banitki są twarde.

Duchess nie wie kto jest jej ojcem, matka utrzymała to w tajemnicy do samego końca. Gdy dochodzi do tragedii i Star ginie, jej dzieci trafiają do dziadka.

Duchess oczywiście od początku pyskuje, za to młodszy, pięcioletni, Robin jest zachwycony domem na farmie, zwierzętami i nową szkołą. Odrzuca siostrę a ona nie wie co z sobą zrobić.

Na dzieci walą się kolejne nieszczęścia. Ledwie zaznały trochę normalności i zyskały opiekę odpowiedzialnej osoby dorosłej, już po chwili w ich życiu następuje kolejne trzęsienie ziemi...

Książka jest pełna niedopowiedzeń, w fabule można łatwo się pogubić. Długo nie wiemy kto jest winny morderstwa.

Dominuje klimat dzikiego amerykańskiego miasteczka, którego mieszkańcy posiadają broń i nie zawahają się jej użyć. Strach tam mieszkać.

Autor skupił uwagę głównie na uczuciach bohaterów, ich rozpaczy, chęci zemsty, samotności. Ciężko mi się czytało tę powieść, nie mogłam przyzwyczaić się do stylu narracji. Książka nie jest zła, jest specyficzna.

Duchess nie wie kto...

Ile może znieść dorosły? Zła, cierpienia, troski o najbliższych, obaw i trudności każdego dnia?A dziewczynka? Która pod opieką ma małego brata i mamę co nie radzi sobie z codziennością. Dutchess ma trzynaście lat i jest banitką...kocha swoją małą rodzinę i dba o braciszka z całych sił ale w ich życiu nic nie jest proste...
Poruszająca i zupełnie inna od przeczytanych ostatnio książka, która zostaję w pamięci. Polecam

Poruszająca i zupełnie inna od przeczytanych...

Czy to jest rasowy , typowy thriller? Bo właśnie tak jest reklamowana ta książka. I mam takie nieodparte wrażenie, że często tak się właśnie przedstawia książki gdy chce je się dobrze sprzedać. Można rzec, że chyba jednak jest to thriller. Ale mam pewne wątpliwości. Nie znajdziecie tu bowiem zawrotnego i emocjonującego tempa , choć zwłoki są, jest nawet prywatne śledztwo i duszna atmosfera
amerykańskiego, prowincjonalnego miasteczka. Są też i emocje. Sączące się jednak bardzo powoli i nieśpiesznie .Dla mnie jest to jednak bardziej książka stanowiąca dramat. Fabuła koncentruje się bowiem na dramacie pewnej rodziny, którą prześladuje od lat fatum przemocy . Jest tu
też dramat pewnej grupki przyjaciół na której życie cieniem kładzie się pewna przypadkowa śmierć dziecka sprzed trzydziestu laty. Przyznam, że to dość nietypowa książka. Z dość specyficznym sposobem narracji. Może się podobać. Choć mnie takie trochę rwane zdania i dialogi tak skonstruowane, że już miałam wątpliwość z czyich ust padają poszczególne słowa , trochę drażniło. Niezła to w sumie książka, z ciekawą historią. Ale kwestia zachwytów nad nią to już chyba jednak rzecz umowna i bardzo subiektywna. Niemniej jeśli ktoś lubi takie quasi- thrillery z przytłaczającą atmosferą małego amerykańskiego miasteczka ,trochę rodem z Twin Peaks, to może ta książka przypadnie mu do gustu.

Dawno nie przeczytałam tak porusząjącej książki. Wszystko tu jest genialne. Duszny klimat miasteczka, świetne postacie, genialny język autora. Mocne i zostaje.

Książka z gatunku poniewierających. Nie ma pościgów, brutalnych akcji, ale to co przeżywamy wystarczy. Jest to pierwsza książka autora wydana w Polsce i mam nadzieję że nie ostatnia.
Amerykańskie, turystyczne miasteczko, do którego turyści walą w wakacje w poszukiwaniu pięknych nadmorskich widoków. Ale to miasteczko ma też swoich stałych mieszkańców, ludzi z krwi i kości, mających swoją historię, przeżycia, tajemnice…. 30 lat temu młody chłopak – Vincent, przypadkiem zabił małą dziewczynkę, siostrę swojej ukochanej i musiał ponieść za to karę. Człowiekiem, którego zeznania wpakowały go do więzienia był jego najlepszy przyjaciel, na wskroś uczciwy, obecnie pełniący funkcję policjanta Walk. Mimo że postąpił właściwie, wciąż ugina się pod ciężarem wyrzutów sumienia. Nic się nie zmieniło, miasteczko nadal trwa, młodzi ludzie już dorośli, a jednak ta tragedia ich złamała. Star – była dziewczyna Vincenta i siostra zamordowanej nie radzi sobie z dorosłym życiem. Jest matką 13letniej Duchess i małego 5letniego Robina, ale jej życie jest gdzieś indziej – alkohol, narkotyki, próby samobójcze. Duchess musiała dorosnąć w błyskawicznym tempie – jest matką dla brata i ochroniarzem dla niedojrzałej matki. Otoczyła się drutem kolczastym i nikomu nie da się zbliżyć – jest wulgarna, obcesowa i groźna dla każdego kto jej podpadnie. Jest banitką i walczy jak lew by ochronić brata. A jednak wciąż to mała dziewczynka chcąca być po prostu dzieckiem, którym ktoś wreszcie się zajmie. Gdy Vincent wychodzi z więzienia wszystko po trochu zaczyna się walić. Jak wiele nieszczęść człowiek jest w stanie znieść i dlaczego za winy dorosłych cierpią dzieci.
Książka ściskająca za gardło.

Ciężkie losy młodej dziewczyny która mówi o sobie ze jest banitka ciężkie życie które nie rozpieszcza opieka nad młodszym bratem, matka ma ich gdzieś... Morderstwo długie lata odsiadki i policjant który jako jedyny chce dopasc prawdziwego mordercę. Brat po przeżyciach i wielkich traumach jest jedynym świadkiem. Pod koniec przypomina sobie kto jest morderca ich matki.... Muszą wluczyc się po różnych zastępczych rodzinach los dzieci masakra... Chyba nie chciałabym być w jej skórze nie dziwię się że jej życie tak się kończy i ma takie myśli łez banitka jest waleczna i nigdy się nie podda...

Trzynastoletnia Dutchess Radley dźwiga na swoich barkach niemałe brzemię, gdyż musi opiekować się nie tylko swoim młodszym bratem Robinem, ale również pogubioną życiowo matką Star. Jedynym sprzymierzeńcem dziewczyny jest Walk, komendant policji w Cape Haven, który dba o bezpieczeństwo Radley’ów i niejednokrotnie ratuje ich z tarapatów. Względny spokój panujący w miasteczku zaczyna się burzyć, gdy zbliża się dzień wyjścia z więzienia Vincenta Kinga, przyjaciela Walka…

Pierwsze strony tej książki były dla mnie ciężkie do przebrnięcia, nie mogłam się połapać, o co w tym wszystkim chodzi. Ale „im dalej w las”, tym wszystko coraz bardziej zaczynało do siebie pasować. Fabuła rozwijała się niespiesznie, a przedstawieni bohaterowie i relacje pomiędzy nimi miały nadrzędne znaczenie.
Bardzo ciekawie wykreowane postacie, doświadczone przez los. Na szczególną uwagę zasługuje postać Dutchess i jej walka o bezpieczeństwo i przetrwanie swoje i brata. To, jakich czynów dopuszczała się nastolatka z miłości i opiekuńczości do brata było godne podziwu i momentami wzruszające. Dysfunkcyjna matka nigdy nie radziła sobie tak dobrze z opieką nad Robinem, jak radziła sobie Dutchess. Nic dziwnego, że dziewczynka musiała tak szybko dorosnąć.

Ta książka z pewnością nie może zostać skategoryzowana stricte jako thriller, lecz bardziej jako złożona powieść obyczajowa z elementami thrillera. Powieść posiadająca oryginalny klimat, nasączona niemałymi emocjami oraz pełna ludzkich dramatów. Istotną rolę odgrywają tutaj wydarzenia sprzed trzech dekad, które znów dają o sobie znać. Autor umiejętnie buduje napięcie, powodując tym samym, iż nie sposób się nudzić podczas czytania. Szczerze mówiąc, nawet nie wiem kiedy spostrzegłam, że zbliżam się do końca książki. Polecam serdecznie!

• Recenzenckie
  • Przeczytane w 2023