Korzenie Lilii

Piotr Moskała Wydawnictwo: Novae Res fantasy, science fiction
Novae Res
2023-05-10
2023-05-10

ŻENUJĄCE. Książce ewidentnie zabrakło redakcji. Podejrzewam, że redaktor zrażony objętością w pewnym momencie odpuścił i "niech autor sobie płynie". Głowny bohater jest tak przeraźliwie głupi, że aż piszczy. Podobno ma ok. 30 lat, z mentalności to raczej wczesny dwunastolatek. Naiwność przeplata się z zarozumialstwem. Pozostałe postaci płaskie albo też zarozumiałe, zwłaszcza "super-żołnierze" - co to w ogóle było? Uważają się za niezwyciężonych, a co chwilę jakaś akcja im się sypie.
Na plusa zasługuje smaczek: teoria mocarstwa polskiego - podróż cesarza do Polski, jako osoby słabszej do mocnego państwa jest ciekawym spostrzeżeniem. Reszta historii kraju nie jest już zbudowana zbyt logicznie. Ale to cecha całej tej pozycji: gdzie sens, gdzie logika. I czemu to takie długie!!!

Kup dla swojego nastoletniego syna, będzie zadowolony.

Kup dla swojego nastoletniego syna, będzie zadowolony.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Agenci, szpiedzy, tajne bazy, najnowocześniejsze technologie, piękne kobiety, walka wręcz, strzelaniny, romanse, hackerskie sztuczki i wiele, wiele więcej. Wszystko to znajdziecie w debiutanckiej powieści pana Piotra Moskała. Ja zaś postaram się opowiedzieć czy autorowi udało się wykonać literacką mission impossible, czyli zadowolić zrzędliwego, czepliwego recenzenta. Nawiązanie do serii z Tom Cruisem celowe, dlaczego? Tego dowiecie się z tekstu.

„Korzenie Lilii” opowiadają o losach 30 letniego chłopaka od dziecka szkolonego na tajnego agenta. Oczywiście nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, dlatego Antoni Hunt…O! przepraszam Antoni Miko zostanie zmuszony wykorzystać niemalże nadludzkie umiejętności zanim jeszcze otrzyma oficjalną licencję na zabijanie… brzmi zachęcająco?

Po więcej fabuły odsyłam do książki. Ta mogąca się pochwalić ponad 700 stronami wystarcza na zaskakująco krótko. Powieść czyta się dobrze. Chciałbym pochwalić pomysł na historię oraz tempo. Autor ewidentnie przemyślał w jaki sposób chce zaprowadzić czytelników od punktu A do B. Nie śpieszy się z budowaniem świata, czy bohaterów. Daje nam czas na „wejście” w skomplikowany świat tajnych organizacji, wie również kiedy wcisnąć pedał gazu, by nadać scenom akcji odpowiedniego pazura. Losy Antka są na tyle angażujące, iż przez całą lekturę czułem szczere zaciekawienie, co powinno mi wystarczyć do wystawienia pozytywnej recenzji, prawda? Prawda?!

„Korzenie Lilii” konwencją przypominają słynny cykl z Ethanem Huntem. Do wydarzeń, których prawdopodobieństwo jest bliskie zeru, dochodzi zaskakująco często i nikogo one nie dziwią. Postacie lubią eksponować swoje przerysowane cechy, zaś wiszące w tle olbrzymie zagrożenie kiepsko rezonuję z dość naiwnymi, „śmieszkującymi” dialogami. Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest zarzut. Takie podejście dostarczy mnóstwo rozrywki wielu osobom, jednak mnie osobiście nie do końca satysfakcjonuję.

Wbrew przypuszczeniom zupełnie nie przeszkadzała mi główna oś powieści, opierająca się na istnieniu sekretnej patriotycznej organizacji, zza kulis pomagającej nieudolnej polskiej władzy. Choć grubymi nićmi szyty, ów koncept wypadł świeżo. W moim odczuciu duża w tym zasługa autora, który przekopał słabo zbadane obszary historycznych faktów, by znaleźć grunt podatny na osadzenie w nim potrzebnych książce półprawd i legend. Brawo!

Największy problem miałem z rozległą wiedzą na temat wojskowości oraz bujną wyobraźnią autora! Wiem, nie brzmi to jak zarzut, ale śpieszę z wyjaśnieniami. Pisarz zna się na rzeczy, często podrzuca nam specjalistyczne słownictwo, odkrywa kulisy działań agentów i do tego potrafi ująć czytelnika ciekawymi pomysłami w przyjemny sposób lawirującymi na granicy s-f. Niestety wszystko łopatologicznie tłumaczy oraz wyjaśnia, zabierając nam możliwość odkrycia chociażby działania nowoczesnych technologii. Miejscami czułem, jakby autor „spoilerował” co ciekawsze momenty. Ponadto główny bohater tłumacząc nam co robi, tłumaczy „na głos” , tłumaczy w odrealniony sposób i to w zupełnie nie sprzyjających ku temu okolicznościach. Dla przykładu scena z wysyłaniem na zwiad „cyber” szpiegującego owada, zapowiadająca się wprost rewelacyjnie, finalnie została całkowicie obdarta z emocji, właśnie za sprawą nadgorliwego tłumaczenia. Naturalnie, piszę o moich odczuciach i dla wielu osób, wspomniany sposób może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Powoli zbliżamy się do końca, więc należałoby odpowiedzieć na pytanie z początku. Jak na razie głównie chwaliłem, zaś niepasujące mi elementy zaliczam do subiektywnych wrażeń. Czy zatem „Korzenie Lilii” uniknęły potknięć, które ośmielę się nazwać obiektywnymi? Cóż… Było blisko, ale naliczyłem trochę logicznych „głupotek” plus niektóre opisy są po prostu złe, ponadto zdarza się nie oddawać swojego charakteru poprzez działania. Dla przykładu: Antek bardzo dba o anonimowość, jednak „wozi” się sprowadzonym ze Stanów wielkim autem po malutkiej miejscowości. Dziarski oficer, tłumaczy się podwładnym z decyzji, a komuś zdarzyło się nieprzyjemnie cuchnąć…

Podsumowując: „Korzenie Lilii” to solidny debiut. Przemyślany i wypieszczony pod kątem bliskich autorowi tematów. Doceniam również odwagę w poruszaniu zagadnień aktualnie uchodzących za mało chodliwe. Książkę polecam, natomiast fanom powieści szpiegowskich polecam gorąco!

Na moim profilu FB można wziąć udział w konkursie (do wygranie egzemplarz książki)

*Książkę otrzymałem od serwisu Sztukater, link do oryginalnej recenzji:

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo tovideo - opinia

Antek świętuje sylwester 2029. W tym czasie Europa przechodzi ogromną przemianę, Unia Europejska jest u kresu istnienia, a w dodatku chłopak zostaje uznany za zagrożenie dla polskiej tajnej organizacji Polonorum i jej agenci niespodziewanie robią nalot na jego dom. Chłopak szkolony był na członka
Polonorum, jednak nie spodziewał się, że szturmem wedrze się w jej szeregi.

Antek od małego szkolony był na agenta. Miał trafić do tajnej organizacji, jednak jego opiekun przez długi czas mydlił mu jedynie oczy. Kiedy agenci przychodzą po Bonę, Anetek dobrze to wykorzystuje. Pod pretekstem odbicia opiekuna dostaje się do siedziby organizacji. Robi tym ogromne wrażenie, jest bardzo pomysłowy, szuka niekonwencjonalnych metod, aby osiągnąć swój cel i przy tym też wiele ryzykuje. Od początku kreuje się na silnego bohatera i tym zdobywa przychylność ważnych osób.
Chłopak z zewnątrz, który przedarł się do organizacji. W ten sposób Antek przeprowadza czytelnika przez etap przygotowań, egzaminów, pierwszych akcji i, mimo że nie wszyscy pałają do niego sympatią, pozostaje niezłomny, potrafi się postawić, stosuje słowne przepychanki, co w jego wykonaniu jest dość zabawne i dodaje humorystycznego elementu historii.

Tajna polska organizacja jest głównym elementem tej historii a bohaterowie jej pionkami. Autor kreuje alternatywną rzeczywistość, która nie jest wcale przekoloryzowana. Wydarzenia są realistyczne i wiele z nich faktycznie mogłoby mieć miejsce. Do tego rozwinięta technologia i wyszkoleni żołnierze. Książka jest lekkim science fiction.

Pierwszy tom doskonale wprowadza czytelnika do świata, w którym istnieje Polonorum. Akcja jest dynamiczna, fabuła pełna intryg, autor szczegółowo omawia działanie organizacji, przedstawia działania tajnych wywiadów innych krajów, a także nawiązuje do realnych wydarzeń. Fabuła jest bardzo ciekawa, a wszystko rozgrywa się w Polsce w niedalekiej przyszłości, tuż po zachwianiu się Unii Europejskiej w posadach. Sporo jest dialogów, bohaterowie są różnorodni i każde z nich na swój sposób się wyróżnia. Opisy są długie, szczegółowe, a to sprawia, że książka ma trochę ponad 700 stron. Może to lekko przerażać, ale w historię można się wciągnąć.

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od serwisu nakanapie.pl

Polonorum, jednak nie spodziewał się, że szturmem wedrze się w jej...

Ciekawa, wciągająca, akcja toczy się tak szybko że nie można przestać czytać. Czekam Na II tom

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Korzenie Lilii. Tom 1.” to debiutancka powieść Piotra Moskali. Premiera książki miała miejsce 10 maja, dostępna jest też w formie e-booka.
Głównym bohaterem powieści jest niespełna trzydziestoletni Antek. Od trzeciego roku życia był on przygotowywany do wstąpienia do Polonorum – najstarszej polskiej tajnej organizacji podziemnej. „To były niezliczone godziny nauki: dziesięć języków z dwudziestoma różnymi dialektami, topografia światowych metropolii i najbardziej zapalnych miejsc na świecie w jednym palcu, setki tysięcy godzin fizyki, rusznikarstwa, mechaniki, chemii pirotechnicznej i hakingu.” Przewyższał siłą, zręcznością i przebiegłością Chucka Norrisa, Jamesa Bonda czy Bruce Lee. „Potrafi niespotykanie improwizować. Jakimś cudem zawsze wychodzi cało nawet z najgorszych opresji.” Większość członków Polonorum wywodziła się ze „Świtezi. „Świteź” obejmowała głownie wyjątkowo uzdolnione dzieci z sierocińców oraz tym podobnych placówek, ale co jakiś czas oddawano do niej także dzieci z wpływowych szlacheckich rodów, które od wielu pokoleń działały na rzecz organizacji.”
Akcja rozpoczyna się w dzień sylwestrowy 2029 roku, a więc wybiega kilka lat w przyszłość. Książka do cienkich nie należy, ma 716 stron i mały druk, trzeba przeznaczyć na czytanie więcej czasu niż zwykle. Zdecydowanie jednak warto, fabuła jest dynamiczna z dużą ilością zwrotów akcji. Oprócz brawurowych potyczek bohaterów z rosyjskimi i niemieckimi wywiadami dostaje czytelnik odniesienia do dawnej historii Polski. Zdarzenia historyczne podkoloryzowane przez autora fikcją. Z kolei przyszłość to odniesienia do funkcjonowania Unii Europejskiej. Czy spełni się w 2030 roku to, co opisuje autor? Raczej bym tego nie chciała. To książka, która łączy kilka gatunków literackich; fantastyki, sensacji, thrillera i literatury przygodowej. Bohaterowie są dobrze wykreowani, zarówno Antek jak i tytułowa Lilli skromnością nie grzeszą, ale można ich polubić. Przewiduję, że między nimi narodzi się bliższa więź. Zakończenie niczego nie wyjaśnia, ale na szczęście powstaje drugi tom. Już nie mogę doczekać się dalszego ciągu tej historii. Pierwszy tom czytałam wykorzystując nawet czas, kiedy na kuchence nastawiony był obiad.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Gdy światem rządzą kłamstwa, największym bohaterstwem jest ich zdemaskowanie.”

Akcją tej historii dzieje się w 2029 roku. Choć nie jest to aż tak odległa przyszłość, wiele rzeczy uległo ogromnym zmianom.

Choćby Europa która znamy upada, a rosyjskie i niebieskie służby wywiadowcze śmiało działają na terenie naszego kraju.

W tym wszystkim jest 30-letni Antek. Czeka na Sylwestra kiedy to jego wuj ma mu zdradzić sekret jak wstąpić do Polonorum czyli najstarszej polskiej tajnej organizacji podziemnej.
Skoro organizacja jest tajna, to jak można się domyślać, nie jest łatwo się do nienawiści dostać. I niestety dla Antka, zostaje on uznany za zagrożone.

Nie dość że nie spełnia marzenie, to na jego dom następuje nalot co jedynie zaczyna wojnę z uzbrojonym bezlitosnym przeciwnikiem o wielu twarzach. Czy sobie poradzi?

Historia osadzona w przyszłości, bitewne, wojenne wątki, tajne organizacje. Obszerna książka, dużo wątków, ciekawie rozplanowana akcją.

Gdy światem rządzą kłamstwa, największym bohaterstwem jest ich zdemaskowanie.”

W tym wszystkim jest 30-letni Antek. Czeka na...

• 000 Biblioteczka
  • Kryminał/sensacja/thriller