Michał Strogow - Kurier carski

Michel Strogoff
Hachette Polska
2008-01-01
2008-01-01

Mało wyrazista książka autora. Papierowi bohaterowie, wartka akcja chociaż mało prawdopodobna - strasznie razi brak konsekwencji zwłaszcza u negatywnych bohaterów. Główny bohater cało wychodzi z każdej opresji co u Verne'a raczej nie dziwi, ale że dwójka dziennikarzy również to już jest zupełnie nieprawdopodobne. Dodatkowo polskie oko razi ta gloryfikacja caratu.

Rosja za czasów caratu, XIX wiek. Kurier carski, Michał Strogow, dostaje misję do wypełnienia: musi przebyć całą Syberię, aby ostrzec brata cara, Wielkiego Księcia, przed zemstą buntownika rosyjskiego, Iwana Ogarewa. Misja jest niebezpieczna, gdyż w tym czasie na Syberii trwają walki Rosjan z Tatarami.
Bardzo lubię powieści Verne'a, jednak ta książka podoba mi się najmniej. To, co mi się spodobało, to wiele zwrotów akcji, które mnie zadziwiały. W tym sensie książka spełniła swoje zadanie, bowiem od powieści przygodowej oczekuję właśnie zwrotów akcji.
Poza tym widzę same minusy. Nie podoba mi się podejście do tematu i całkowity brak analizy rzetelnych źródeł historycznych. Jest tu tyle błędów i nieścisłości, że aż boli od tego głowa. Nie twierdzę tak tylko ja (nie jestem historykiem),opieram się na opinii historyków, którzy posiadają stopnie naukowe - wszyscy są zgodni, że powieść zawiera mnóstwo błędów. Jest ich tyle, że nie ma sensu, abym je wszystkie wymieniała. Może również razić wyraźna sympatia Verne'a do cara Aleksandra II. Polscy czytelnicy, mając na uwadze fakt, że za panowania tego cara zostały zesłane na Syberię całe masy Polaków (uczestnicy Powstania Styczniowego),mogą odczuwać pewien niesmak.

Bardzo lubię powieści Verne'a, jednak ta książka podoba mi się...

• Literatura francuska
  • Klasyka