Dawid "Cygan" Kostecki. Uliczny fighter

2023-01-25
2023-01-25

7,5/10

7,5/10

Postać na pewno nietuzinkowa, której nie da się zaszufladkować. Bardzo szczegółowa książka w której autor opisuje karierę pieśniarza, jego wypowiedzi i opinie przyjaciół, trenerów. Hak dla mnie zbyt dużo szczegółów z odbywanych gali, ale miłośnicy boksu powinni się w tym odnaleźć. Polecam

Książka dla 2 typów czytelnika:
1. fanów Dawida boksera oraz/ lub
2. zainteresowanych aferą podkarpacką
Mnie boks interesuje okazjonalnie i to raczej na poziomie walk o mistrzostwa świata, więc te wszystkie przedruki co stało się w 3 minucie 2ej rundy walki z jakimś kelnerem przekartkowałem.
Natomiast wątki sporej afery politycznej były nader ciekawe, do tego sama kwestia tragicznej śmierci (zabójstwa) Dawida pokazuje jak działa świat na styku polityki i służb w tym kraju.

Książka dla 2 typów czytelnika:
1. fanów Dawida boksera oraz/ lub
2. zainteresowanych aferą podkarpacką

Nie jestem fanką boksu, ale książkę o Dawidzie ,,Cyganie'' Kosteckim przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. Ten romski pięściarz był postacią kontrowersyjną, z jednej strony dobry mąż i ojciec, inteligentny, otwarty na ludzi posiadał też mroczną stronę. Kostecki miał powiązania z grupą przestępczą, odsiadywał kilka wyroków za handel kradzionymi autami, wyłudzanie kredytów, podatku VAT czy czerpanie korzyści z seksbiznesu. ,,Cygan" osiągnął wiele , sport i rodzina to jego priorytety , dlaczego więc zboczył z tej właściwej drogi? Znaków zapytania jest wiele, czy faktycznie problemy psychiczne doprowadziły go do samobójstwa, czy może ktoś mu pomógł pożegnać się z życiem?
Dla fanów boksu opisy walk ,, Cygana'' pewnie będą dodatkową zaletą książki.

Zapraszam na moja recenzje :)

Zapraszam na moja recenzje :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Lubię boks, w związku z powyższym sięgnąłem po ten tytuł.
Dodatkowo widziałem kilkanaście walk Cygana, tak więc ciekawiło mnie czego mogę się jeszcze dodatkowo dowiedzieć o Dawidzie Kosteckim. Tym bardziej, że jego osoba budziła kontrowersje, zarówno w zachowaniu, gdzie przed i w trakcie walk robił show i trzeba przyznać, że był w tym przekonujący i jak dla mnie prawdziwy - taki charakter wojownika. I dobrze, z przyjemnością oglądałem jego zacięte i czasami krwawe walki.
Dodatkowo, zaskoczyła mnie jego śmierć w więzieniu i cała medialna sytuacja karuzela dotycząca przyczyn tej śmierci.
Te dwie rzeczy zdopingowały mnie do sięgnięcia po tę pozycję.
Trzeba przyznać, że Pan Mateusz Fudala dość sprawnie posługuje się piórem i ciekawie przedstawił większość faktów. Jednak, jak dla mnie nic nowego, poza kilkoma przemyconymi smaczkami dotyczącymi funkcjonowania grup bokserskich, w sprawie Dawida Cygana Kosteckiego się nie dowiedziałem.
Książka jest trochę przy długa, niektóre sytuacje się powtarzają. Można było to zamknąć w 200 stronach i też kupcy by się znaleźli.

Lubię boks, w związku z powyższym sięgnąłem po ten tytuł.

Tajemnicza śmierć Dawida Kosteckiego odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Mateusz Fudala w swojej książce przedstawia nieznane dotąd fakty pomijane przez prokuraturę w czasie śledztwa w sprawie śmierci Dawida. Dowiadujemy się jak wyglądały ostatnie dni i godziny Dawida Kosteckiego w celi więziennej.

Autor przypomina początki Dawida z boksem w Rzeszowie pod okiem trenera Ossetkowskiego. Dodatkowo w książce nie brakuje ciekawych wypowiedzi ludzi blisko związanych z Dawidem Kosteckim. Nieznane kulisy afery podkarpackiej, kontrowersyjny wyjazd na walkę do Moskwy. Dowiadujemy się dlaczego nie doszło do walki z Royem Jonesem Juniorem.

Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana boksu w Polsce.

Autor przypomina początki Dawida z boksem w Rzeszowie pod okiem...

Lubię boks i tego tytułu nie mogło zabraknąć w mojej biblioteczce. Sama chciałam kiedyś trenować, ale mój tata zawsze powtarzał, że to nie dla dziewczyn, ale w domowym zaciszu trenował ze mną. Oglądać boks na kanapie z tatą to było coś. Teraz mieszkając osobno i mając swoją rodzinę ciężko zerwać się o drugiej nad ranem aby obejrzeć z tatą haha.
A jak to u was z boksem ? Lubicie ?

Bardzo podobał mi się ten reportaż. Świetnie napisany i bogaty w mnóstwo informacji. A i co najważniejsze nie zabrakło zdjęć. A to chyba lubię najbardziej w takich książkach.

Nie wiem jakie wy macie o tym zdanie, ale ja w samobójstwo "Cygana" nie wierzyłam już przed przeczytaniem książki.
Nie oszukujmy się facet, który ma przyszłość sportową, rodzinę, z tego co wynika to nawet nie widział swojego najmłodszego dziecka. No bez jaj, serio ? Popełnił samobójstwo wieszając się na prześcieradle w pozycji na wpół leżącej na górnej pryczy. No śmierdzi tu i to bardzo.
Zamieszanie w aferę podkarpacką, może i miałoby to sens, ale kiedy taki człowiek miałby się tym wszytskim zajmować. Rodzina, kariera, treningi, walki. Życie w ciągłym biegu i na dodatek prowadzenie burdeli. Nie wiem, ale dla mnie to trochę śmieszne.

W każdym bądź razie polecam Wam książkę. Przeczytajcie i poznajcie chociaż kawałek życia tego człowieka.

A jak to u was z boksem ?...

Ciekawa biografia, która niestety nie rozwiązuje tajemnicy "samobójstwa" Dawida.

Dobra książka pozostawiająca sporo znaków zapytania. Ciekawe, czy kiedyś dowiemy się prawdy.

• Sport
  • Biografia