Byliśmy Niewinni

powieść przygodowa
DW
2023-01-22
2023-01-22
Wejherowo Kaszuby II wojna światowa dwudziestolecie międzywojenne Reda Luzino Rumia powieść dramatyczna literatura młodzieżowa

Wreszcie przestalem sie wstydzic ze jestem z Wejherowa.

Wreszcie przestalem sie wstydzic ze jestem z Wejherowa.

Plusy: pięknie namalowany obraz Wejherowa 39, ciekawi, logiczni i autentyczni bohaterowie, wzruszająca końcówka.

Minusy: czyta się płynnie ale autor zastosował zabieg lekkiej stylizacji języka, co z jednej strony świetnie wpływa na wyobraźnię, z drugiej może nie każdemu przypaść do gustu.

Kawał porządnego dramatu. Aż mnie ciarki przechodzą na myśl, że problemy i przypadki głównych bohaterów to była codzienność w tamtym czasie.
Uważam, że to ważne, by przypominać o tragicznej historii roku 39, a w ogóle w obecnych czasach, gdy wojnę mamy "za progiem".

Niby to powieść o nastolatkach, lecz absolutnie nie jest skierowana tylko dla nastolatków.
Pod płaszczykiem przygody autor przemycił kilka ciekawych i poważnych wątków, między innymi o problemach mieszkańców odrodzonej Polski wywodzących się z różnych kręgów kulturowych.
Co miał zrobić Niemiec urodzony w wolnej Polsce w trakcie II wojny światowej?

Powieść ma 700 stron, ale przeczytałem ją przeczytałem ją praktycznie w jeden weekend. Językowo wszystko gra, czyta się sprawnie i szybko.

No i ta otoczka. Widać, że autor zadał sobie wiele trudu, by tło historyczne przedstawić w najdrobniejszych szczegółach.

Co miał zrobić Niemiec urodzony w wolnej Polsce w trakcie II wojny światowej?

Powieść ma 700 stron, ale...

Poczułem się, jakby mnie przeniosło w czasie. Świetna powieść, napisana fajnym językiem - szybko się czyta.

Szczerze polecam!

Szczerze polecam!