Szkarłatna litera

Nathaniel Hawthorne Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Biblioteka Klasyki klasyka
The Scarlet Letter
powieść psychologiczna cudzołożnica Anglia XVII wiek
Inne

Piękny język, świetne tłumaczenie

Na półkach: , , , ,

Kiedyś dawno temu oglądałam film na podstawie tej książki i raczej on mnie nie zachęcał do przeczytania jej. Jednak się bardzo myliłam, gdyż to bardzo ciekawa psychologiczna powieść.
Od 1620 roku purytanie uciekają przed prześladowaniami w Anglii do Ameryki. Tutaj budują swoją Nową Anglię , demokrację opartą na teokracji, rządzoną ściśle według zasad religii, z ważnym...

Najlepsza powieść Hawthorne'a „Szkarłatna litera”, to harmonijny kompleks symbolicznych obrazów. Charakter tego symbolu, jego znaczenie i możliwość powiązań asocjacyjnych wynikają z niesamowitej różnorodności interpretacji, na jaką pozwala powieść. Głębokość podtekstu symbolicznego pozwala przeczytać Szkarłatną Literę jako powieść historyczną o tworzeniu nowego narodu,...

Ciekawa lektura, powodująca refleksję na temat społecznego potępienia i ceny odkupienia win. Polecam.

Cudowna, wzruszająca, trzymająca w napięciu. Jasne, nie da się jej w 100% przełożyć na dzisiejsze realia, ale jednak wiele wątków wydaje mi się trafnych również i w XXI wieku. Na przykład manipulacja albo hipokryzja duchownych.

Czytanie tej książki po angielsku to był błąd - starodawny język angielski odebrał mi przyjemność lektury. Cieszę się, że nie żyjemy w takich czasach, chociaż myślę że dziś także przyklejamy łatki. Daje do myślenia jeżeli chodzi o błędy i ich konsekwencje.

Pierwsza pozycja w klasyce amerykańskiej, która spowodowała u mnie niestrawność czytelniczą. Ta książka jest bardzo dobra jeśli chodzi o warsztat, natomiast cała reszta jest jakaś taka przestarzała i niesmaczna

I znowu, powieść monument, która ze względu na swoją klasyczną łatkę nie ma szansy przebicia się na wierzch stosu przeciętnego czytelnika. „Szkarłatna litera” to książka legenda w amerykańskiej literaturze. Proza o tyle ciekawa, że zaczyna się od rozdziału mającego niewiele wspólnego z pozostałą częścią. Urząd Celny, bo taki nosi on tytuł, opowiada o pracy w administracji...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytane w oryginale

Smutna historia opowiadająca o namiętności, braku charakteru i niedojrzałości. Warta przeczytania.

Dyskusje

2 122