Razem uratujemy świat!

Okładka książki Razem uratujemy świat! Gerda Raidt
Okładka książki Razem uratujemy świat!
Gerda Raidt Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Das is auch meine Welt!Wie konnen wir sie besser machen?
Babaryba
2022-01-01
2022-01-01
Katarzyna Łakomik
ekologia dzieci młodzieź

To, że klimat się zmienia widać gołym okiem. Mamy coraz intensywniejsze zjawiska pogodowe, które niejednokrotnie kończą się katastrofami. Ekstremalne upały, śnieżyce w miejscach, w których nigdy śniegu nie było, powodzie, susze, pożary lasów i wiele więcej – to wszystko niszczy naszą planetę, niszczy nasze życie. Czy jesteśmy w stanie coś z tym zrobić? Oczywiście, że tak, a myślenie, że jedna osoba niewiele zmieni, jest bardzo błędne. Tak naprawdę każdy z nas ma wpływ na to, co się dzieje i warto o tym pamiętać.

Jak zmieniał się świat? Jak wygląda postęp? Co przyczynia się do zmian klimatu? Co zrobić, aby pomóc światu? - na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w książce. Wszystko w ciekawej, dostosowanej do dziecka formie. Tekstu nie jest dużo, jest napisany prosto i zrozumiale, co zdecydowanie zachęca naszą pociechę do słuchani.

Wizualnie książka jest świetna. Znajdziemy w niej duże, nie bardzo skomplikowane, a jednocześnie przyciągające wzrok ilustracje. To sprawia, że sięga się po nią z przyjemnością.

Okładka w książce jest twarda i solidna. Dzięki niej nie zniszczy się zbyt szybko.

Planetę mamy tylko jedną i jeśli o nią nie zadbamy, będzie coraz gorzej. Moim zdaniem warto uczyć dziecko od najmłodszych lat jak jej pomagać, a nie szkodzić. Pomoże nam w tym książka pt.: „Razem uratujemy świat!”, która jest po prostu wspaniała. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/05/razemuratujemyswiatwydawnictwobabaryba.html

Uwielbiam książki Gerda Raidt! Najpierw czytałam „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie” (uznanej przez Uniwersytet Jagielloński za Mądrą Książkę Roku 2019),a teraz przeczytałam „Razem uratujemy świat!”. To kolejny wolumin autora promujący działalności edukacyjną i ekologiczną.
Lektura podejmuje temat zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, nieodpowiedzialną, wręcz brutalną działalnością człowieka (mam tu na myśli nadmierną eksploatację środowiska, ogromną nadprodukcję dóbr materialnych, marnowanie żywności, wszechobecny konsumpcjonizm).

Podoba mi się ujęcie świata kiedyś i dziś. Pokazanie wielkiego postępu … budzi emocje.
Mądre, dydaktyczne, krótkie informacje zobrazowane ciekawymi ilustracjami, wprowadzenie nowych pojęć, słów – kluczy to wszystko wpływa na świadomy odbiór lektury.
🌱🌱🌱
Autorka w swojej książce stawia szereg pytania, zachęcając czytelników do zastanowienia się, co my możemy zrobić, aby nasza przyszłość była bezpieczniejsza. Jednocześnie podpowiada, pokazuje, ukierunkowuje na kilka ciekawych ekologicznie i ekonomicznie rozwiązań. A po co to wszystko? By uratować naszą planetę przed ekologiczną katastrofą. Nasze codzienne wybory mają wpływa na losy Ziemi, ale musimy wszyscy razem działać i to już, natychmiast, teraz!

Przeraził mnie przekaz ze stron 92-93!😔
A Ty czego życzysz światu w przyszłości?🤔 Kilka osób już na to pytanie odpowiedziało- zobacz ostatnie rysunki w książce. 👌
Dla kogo jest ta książka?
Dla wszystkich martwiących się o dzieje Ziemi, dla dużych i małych ekologów, świadomych rodziców, ciekawskich dzieciaków, pedagogów, nauczycieli.

To kolejna ekologiczna💚📖 perełka od wydawnictwa Babaryba, którą szczere polecam.

📖👉Razem uratujemy świat!...czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych
Gerda Raidt
tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
oprawa twarda
liczba stron: 112
format: 17 x 22,5 cm
rok wydania: 2022

"Razem uratujemy świat" to wyjątkowy tytuł skłaniający do refleksji i aktywnego działania na rzecz ochrony naszej planety. Wypełniona jest wiedzą, faktami, ciekawostkami oraz inspirującymi rozwiązaniami mającymi na celu minimalizowanie negatywnego wpływu człowieka na ekosystem Ziemi. Autorka podaje realistyczne zagrożenia, przed którymi stoi ludzkość, równocześnie oferując konkretne i skuteczne rozwiązania mające na celu ocalenie planety przed całkowitą degradacją.

Książka porusza ogrom tematów tworząc spójną opowieść o ekologicznej katastrofie, do której prowadzi nieroztropne zachowanie człowieka.
Nie brakuje tu przykładów niechlubnych zachowań, które mają negatywny wpływ na planetę oraz różnych punktów widzenia sprawiających, że czytelnik może samodzielnie wyciągać wnioski i dokonywać świadomych wyborów.

Konstruktywne rozwiązania wychodzą poza granice typowych podejść, choć niekoniecznie każdemu muszą przypaść do gustu. Autorka wyraża swoje przekonania i zachęca do dokonywania konkretnych zmian w codziennym życiu. Wiele rozwiązań może wydawać się kontrowersyjnych i wzbudzać spory. Jest to celowy zabieg zachęcający do dyskusji mającej na celu budowanie świadomości ekologicznej i minimalizowanie negatywnego wpływu na naszą planetę.

"Razem uratujemy świat" to tytuł, która z pewnością zasługuje na uwagę. Autorka w sposób rzetelny i merytoryczny, przedstawia zagadnienia związane z ochroną środowiska, dając czytelnikom wiedzę i inspirację do podejmowania działań na rzecz lepszego jutra.
W kontekście dzisiejszych wyzwań, jakie stoją przed ludzkością, to publikacja, którą warto przeczytać, aby poznać alternatywne spojrzenie na problem kryzysu ekologicznego. Angażuje czytelnika w trudne tematy związane z ochroną środowiska, jednocześnie skłaniając do refleksji i zachęcając do podejmowania świadomych działań.
Książka ta, bez wątpienia, będzie inspiracją dla wielu osób, zachęcając do podejmowania działań na rzecz ratowania planety.

Bardzo ciekawa o świetnie opracowana merytorycznie seria edukacyjna dla dzieci. Ta część w ciekawy sposób ukazuje jak bardzo zmieniał się komfort życia ludzi na przestrzeni setek lat. Dla wielu dzieci niewyobrażalnym wydawać się może, że kiedyś nie było prądu, często brakowało jedzenia, podróżowanie zajmowało bardzo dużo czasu i było bardzo niekomfortowe, a na wiele chorób nie było lekarstwa. Obecny postęp i dobrobyt dostępny na wyciągnięcie ręki to wielki luksus, jednak czy młodzi ludzie wiedzą jakie konsekwencje niesie za sobą postęp cywilizacyjny. By ich uświadamiać warto sięgać po takie książki.

,,Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!'' oraz ,,Razem uratujemy świat!'' od @wydawnictwobabaryba to wspaniały duet, który chciałabym aby przeczytało każde dziecko i każdy rodzic. Ba! Nawet powiem więcej - marzy mi się, by te książki trafiły do każdej biblioteki a nawet na listę obowiązkowych książek do przerobienia w szkole.

Książki w bardzo prosty sposób pokazują jak drastycznie zmienia się ludzkość na przestrzeni ostatnich lat. Na Ziemi żyje już blisko osiem miliardów ludzi! A każdy z nas generuje niezliczone ilości śmieci... Które najczęściej są źle segregowane i przechowywane przez co bardzo źle wpływają na nasze srodowisko, życie roślin i zwierząt...

Czy mamy szansę przywrócić nieco zwyczaje naszych przodków i zacząć bardziej wykorzystywać śmieci? To, co czasami wydaje nam się już bezużyteczne może być bardzo potrzebnym dla innych- warto o tym pomyśleć zanim wrzucimy coś do kontenera.

Jak prawidłowo segregować śmieci?
Jak wpłynąć na ocieplający się stale klimat?
Jak wdrażać zero waste?

Zapraszam do eko lektury!

Książki w bardzo prosty sposób...

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma szansę odmienić świat w którym żyjemy?

Wydawać by się mogło, że potrzebna jest znacząca zmiana.
Ci, którzy podążają za nowinkami i starają się być na bieżąco rozumieją w jakim kierunku prowadzą ludzkość nie zawsze właściwe wybory.
Myślę więc, że wspomnienie o świadomych decyzjach w każdym aspekcie dbania o środowisko jest jak najbardziej na miejscu.

@wydawnictwobabaryba słynie z genialnej edukacyjnej serii, która ma za zadanie poszerzać horyzonty wiedzy i otwierać oczy na nowe możliwości.
Gotowi na tytuły autorstwa Gerdy Raidt?😉

🗑"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie " to publikacja poruszająca ludzkie sumienia.
W końcu nic tak naprawde nie znika zupelnie z powierzchni ziemi, a im szybciej zdamy sobie z tego sprawe, tym szybciej zaczniemy podejmować wlasciwe wybory w swiecie przesyconym konsumpcjonizmem.
Wydawać by się mogło , że sytuacja jest opanowana, bo widzimy kontenery do segregacji odpadów, kaucjowane szklane butelki i pojawia się ogromna ilość substytutów produktów jednorazowych.
Ale czy napewno?
Autorka skupia uwagę nie tylko na możliwościach jakie daje świat, ale także na tym jakie rozwiązania dla przeladowanych wysypisk maja ludzie, a mianowicie wprowadzenie w kulturę życia recyklingu i promowanie napraw zamiast całkowitej wymiany elektrośmeci.
Działanie oczyszczalni, wysypisk resztkowych i spalanie to sposoby na odnawianie wykorzystanych surowców, ale niestety istnieją też produkty "prawie niezniszczalne".

🌍"Razem uratujemy świat, czyli co możemy zrobić żeby uratować Ziemię i nas samych" to świadectwo na to, że postep cywilizacyjny wyniszczą środowisko naturalne a uprzemysłowienie kolejnych elementów naszej rzeczywistości mimo obniżenia cen bardzo często działa również na szkodę dla przyrody.
Obserwując dialogi autorki odbiorca ma szansę porównać jak zmieniał się świat na przestrzeni wieków a także zrozumieć czym podyktowane jest świadome kupowanie żywności, tej ekologicznej, bio i fair trade.
Buduje świadomość, skłania do samodzielnego myślenia poza utartymi schematami i działaniu dla dobra świata.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma szansę odmienić świat w którym żyjemy?

Wydawać by się mogło, że potrzebna jest znacząca zmiana.

Jak to możliwe, że po lekturze książki o tak optymistycznym tytule - RAZEM URATUJEMY ŚWIAT! - czuję smutek, a nawet złość?

Odpowiedź jest prosta. Autorka w szczery i jednoznaczny sposób uświadamia w niej, jak daleko zaszliśmy w procesie degradacji naszej planety i jak wiele wyrzeczeń nas czeka. 😞

Trochę się w tym wszystkim zapędziliśmy i zatraciliśmy. Łatwiej nam kupić nowe niż naprawić stare. Wygodniej jeździ się autem, a nie autobusem. Lubimy wakacje zagranicą, a nie pod gruszą. Co roku nowy smartfon, dwadzieścia par butów, sterty zbędnych rzeczy. A co na to Gerda Raidt? Monotonnie i konsekwentnie powtarza: ogranicz, zwolnij, wykorzystaj ponownie, nie kupuj za dużo, analizuj, używaj z głową.

Podoba mi się zastosowany tu przez autorkę pomysł. Stawia na początku tezę - "co możemy zrobić, aby ten świat był lepszym miejscem do życia?" - i krok po kroku analizuje, jak zmieniało się nasze życie na przestrzeni lat i co należy zrobić, aby nadać mu odpowiedni kierunek. Porusza temat masowej hodowli zwierząt, manipulowania konsumentami, nadmiernej konsumpcji, zanieczyszczenia środowiska, transportu, różnych źródeł energii i na każdym tym etapie spotka osoby, które będą podważać jej słowa. To taki specyficzny dialog, który sama prowadzi z czytelnikami, wbijając swoimi pytaniami i sugestiami niejako kij w mrowisko. Ale jak wspomniałam, to dialog, więc Gerda książkę kończy pytaniem "A co wy o tym sądzicie?".

Nie można odmówić jej racji, nawet jeśli tak trudno nam ją zaakceptować, dlatego ta książka ta porusza i wzbudza emocje. Co jednak dla mnie najważniejsze, jest świetnie napisana pod dzieci, ponieważ zawiera esencjonalną wiedzę oraz ilustracje, które idealnie dopełniają to, o czym tu pisze. Pozwala lepiej zrozumieć problem ochrony środowiska i mam nadzieję, wyciągnąć wnioski na przyszłość 💚.

To na prawdę jedna z lepszych książek w tym temacie!

Trochę się w tym wszystkim zapędziliśmy i zatraciliśmy. Łatwiej nam kupić...

Zaczyna się ciekawie: natura jest bliska wyczerpania, bo zużywamy zasoby Ziemi. Kiedyś krowy wypasały się na zielonych dolinach, teraz mleko jest produkowane w wielkich przemysłowych hodowlach, gdzie zwierzęta nawet nie widzą słońca... Na tym polega współczesne rolnictwo! Mamy ogromne hodowle bydła i drobiu, a to nie są nasi pupile - hodowla to nie zoo! Życie na Ziemi trwa krótko i kończy się nienaturalną śmiercią tych zwierząt- to naturalne!

Potem jest jeszcze lepiej: krowie bąki mają negatywny wpływ na klimat Ziemi! Monokultura wprawdzie jest niekorzystna dla owadów, ale przemysłowe rolnictwo to tańsza żywność! Nie chcecie przecież drogiej żywności?

I najlepsze: w niedalekiej przyszłości bedziemy się żywić jedzeniem produkowanym w laboratoriach. Udało się wyhodować sztuczne mięso - jak będziemy się żywić takim mięsem, zapotrzebowanie na zwięrzeta hodowlane spadnie. Dzięki inżynierii genetycznej będziemy mogli wyżywić więcej ludzi! Niech żyje inżynieria genetyczna! Niektórzy twierdzą, że zamiast mięsa i ryb powinniśmy jeść owady. Można je wyhodować szybciej, taniej i w sposób mniej szkodliwy dla klimatu....

Ależ ta książka prowokuje! Skłania też do refleksji, do rozmów, do zatrzymania się na chwilę i przyjrzenia temu, w jaki sposób żyjemy. A dokładnie jak nasze wybory, potrzeby i zachowania wpływają na całą planetę. To, że "Razem uratujemy świat!" to książka o ekologii, nie podlega dyskusji. Za to sama mądre dyskusje wywołuje.

Gerda Raidt nie unika trudnych pytań i niewygodnych tematów, dzieli się też swoimi wątpliwościami i obawami. Pewna jest jednak tego, że naturalne zasoby Ziemi są bliskie wyczerpania i jedynie człowiek może temu zaradzić. Jak? Podaje naprawdę wiele propozycji, wskazówek i pomysłów. Zaczynając od działań jednostek, a kończąc na światowych koncernach.

Zanim jednak podpowie, co możemy zrobić, aby naszej planecie było lżej, wskazuje na przyczyny obecnej sytuacji. Sięga do przeszłości, zagląda w różne zakątki globu i pokazuje powiązania pozornie nieistotne. Wszystko po to, abyśmy szerzej otworzyli oczy i dokonywali świadomych wyborów (w kwestii zakupów spożywczych i odzieżowych, podróżowania, przemieszczania się po mieście, korzystania z elektroniki).

"Razem uratujemy świat!" nie jest książką, która narzuca jakieś rozwiązania. Autorka wykorzystuje nawet sprytny pomysł, w którym ustami różnych postaci podaje kontrargumenty do własnych pomysłów. Można jednak wysnuć wniosek, że niechętne komentarze i podważające pytania wynikają głównie z ludzkiej wygody i niechęci do zmian.

Myślę, że "Razem uratujemy świat!" to najlepsza książka w duchu ekologii, jaką czytałam. Podoba mi się jej format, ilustracje i to, że nie jest przeładowana tekstem. Czasami uwiera, za chwilę smuci, a kolejnym razem daje nadzieję. Przede wszystkim jednak uświadamia, jak ważna jest rozmowa i wspólne działanie miliardów ludzi.

Gerda Raidt nie unika trudnych pytań i...

Czy poruszanie tematów związanych z szeroko pojętą ekologią i uświadamianie społeczeństwa to gra warta świeczki? Czy nasze codzienne wybory mogą choć w nieznacznym stopniu powstrzymać ekologiczną katastrofę, do której nam z każdym rokiem coraz bliżej?
Jak styl naszego życia odbija się na środowisku?
Będąc kilkuletnią dziewczynką, spędzałam wiele godzin na zabawach w ogrodzie. Nie było komputerów. Za domem pasły się owce, a po sąsiedzku krowy i konie. W obejściu wydzielone było miejsce dla kur, a w ogrodzie rosły różnokolorowe warzywa, krzewy porzeczek i agrestu. Pamiętam smak jabłek zerwanych prosto z drzewa i zapach świeżego mleka. Dziś w tym samym ogrodzie rosną tylko kwiaty, maliny i porzeczki. Warzywa, owoce, mięso i nabiał kupujemy w lokalnych sklepach lub na bazarze.
Podobne sceny przedstawia czytelnikowi Gerda Raidt w swojej książce pt. "Razem uratujemy świat! czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych".
Autorka w prostym, a zarazem dosadnym przekazie pokazuje jak na przestrzeni lat zmienił się świat i jak negatywne skutki niektórych zmian wpływają na naszą planetę. Alarmuje, że naturalne zasoby Ziemi są bliskie wyczerpaniu i głośno zastanawia się nad tym, jak tę sytuację zmienić. Książka pełna jest odniesień do przeszłości, kiedy to człowiek żył w bliskim kontakcie z naturą. Wiele w niej również przykładów tego, jak postęp technologiczny zmienił życie i postrzeganie natury, która nie jest już źródłem dającym pokarm, a stała się źródłem materialnych zysków.
Rozwój medycyny, masowa produkcja, wzrost konsumpcji, stałe wykorzystywanie paliw kopalnych, potężna emisja spalin to tylko niektóre przykłady nadmiernej ludzkiej ingerencji w środowisko naturalne. Autorka zabiera czytelnika w najróżniejsze strony świata, by zobrazować sieć powiązań i zależności. Podaje wiele przykładów szkodliwej działalności człowieka. Skłania czytelnika do dyskusji i refleksji nad własnym postępowaniem. Jeżeli my nie poczynimy pierwszych kroków, by cokolwiek zmienić, co pozostanie naszym potomkom?
Książka bardzo ważna i potrzebna, szczególnie młodym pokoleniom. Wiele w niej trudnych pojęć, jednak czytanie jej z 5-latką było bardzo przyjemne. Byłam przekonana, że moje dziecko będzie się nudzić, nie rozumiejąc jeszcze w pełni przekazu, tymczasem zaskoczyło mnie jej zainteresowanie tematem. I to chyba najlepsza ocena.
Polecam bardzo!

Jak styl naszego życia odbija się na środowisku?
Będąc kilkuletnią dziewczynką, spędzałam wiele godzin na zabawach w...

• Do biblioteki
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Razem uratujemy świat!