Okładka książki Moja wielka rodzina. Czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość Gerda Raidt
Gerda Raidt Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa dziecięca
40 min.
Katarzyna Łakomik
rodzina historia ekologia

Okładka książki Leśne przedszkole Stefanie Höfler, Claudia Weikert
Leśne przedszkole Stefanie Höfler, Cl...
Okładka książki Nowa praca Świętego Mikołaja Michele D’Ignazio, Sergio Olivotti
Nowa praca Świ... Michele D’Ignazio,&...
Okładka książki O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mühle
O ósmej na arce Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Gabinet dinozaurów Lucy Brownridge, Carnovsky
Gabinet dinoza... Lucy Brownridge, Ca...

Czy znasz swoich dziadków? 👩‍🦳 Na pewno. A pradziadków? 👨‍🦳 Już niekoniecznie. Czy wiesz, jakie tradycje utrzymują się w Twojej rodzinie od lat, jakie przepisy kulinarne są przekazywane z pokolenia na pokolenie i jakie cechy osobowości czy charakteru wynikają z Twojej linii rodowej? 🤔 Większość z nas nie zastanawia się nad tego typu pytaniami codziennie. Pewne rzeczy robimy automatycznie jak np. zawieszanie aniołków na choince, inne uznajemy za pewnik - przepis na puszysty sernik, a jeszcze inne przywłaszczamy sobie jako nasze osobiste - ognisty temperament. 🔥Tymczasem większość z nich wynika z naszych genów. 😮 Ciekawe prawda?

Książka "Moja wielka rodzina" w prosty sposób tłumaczy zawiłości rodzinne. 👨‍👩‍👧‍👧 Wyjaśnia, czym jest drzewo genealogiczne, jakie cechy możemy dziedziczyć i jak znaleźć informację o swoich przodkach. Co najważniejsze, ta opowieść uświadamia dzieciom, że wszyscy ludzie to jedna wielka rodzina, a to jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat i jak się będzie w nim żyło przyszłym pokoleniom zależy od nas. 🌎 Dlatego warto ograniczyć użycie plastiku, dbać o segregacje odpadów czy sadzić nowe drzewa. 🌳

Uwierzcie lub nie, ale tematy rodzinnych korzeni nigdy nie były moją mocną stroną, z budową drzewa genealogicznego w szkole - zawsze miałam problem, a po tę książkę (już jako dorosła przecież) sięgałam z dużą rezerwą. 🫢

Tymczasem, lektura okazała się przyjemna i wartościowa - zarówno dla mnie, jak i dla dziecka. 👶Genialna w prostocie książka, do często trudnych zawiłości rodzinnych podchodzi z humorem i dystansem. 👍 Nie jest za poważnie i nie jest nudno. Mało tekstu, stonowane ilustracje, dwójka kilkunastoletnich bohaterów, która prowadzi narracje. Tu wszystko ma swoje miejsce i czas. Zupełnie, jak w rodzinie. Brawo! 👏

Znajdziecie tutaj wskazówki jak stworzyć drzewo genealogiczne oraz wyjaśnienia różnych pojęć, takich jak linia pokrewieństwa. Ta lektura zachęca do rozmów na temat tradycji rodzinnych, poszukiwania pamiątek oraz podobieństw do przodków (czy to w wyglądzie, czy też zainteresowaniach, a może nawet odziedziczonych talentach).

Książka w ciekawy sposób uświadamia dzieci jak ważną częścią każdego z nas jest nasza przeszłość oraz to skąd pochodzimy.

Na przykładzie różnych znanych postaci pokazano jaką spóściznę po sobie zostawili. Jak duży wpływ na dotychczasowe dziedzictwo ludzkości mają przekazywane przez nich wartości oraz stworzone dzieła.

Na zakończenie tej ksiazki zamieszczono bardzo ważny wniosek, że nasze dzisiejsze decyzje mają duże znaczenie dla przyszłych pokoleń! To one będą żyć na takiej Ziemi, jaką im pozostawimy.

Książka w ciekawy sposób uświadamia dzieci jak...

Jaka jest nasza historia ? Skąd wywodzi się nasze nazwisko, gdzie mieszkali nasi przodkowie, czy znaliście swoich pradziadków ? Każdy z nas ma swoją osobną historie, każdy z nas ma jakichś przodków i każdy z nas pozostawi na ziemi po sobie ślad…

„Moja wielka rodzina czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość” - Tworzyliście kiedyś własne drzewo genealogiczne ? Do której linii pamiętacie swoich przodków ? Może mieszkali gdzieś daleko, a może mieli inny kolor skory ? Jedno jest pewne zostawili po sobie za pewne niektóre z cech waszych charakterów, wygląd, tradycje, religie czy umiejętności.

Każdy człowiek na ziemi posiada korzenie, kulturę. Jeszcze zanim się nagrodziliśmy ktoś ukształtował nasze życie, to gdzie mieszkamy, z jakiej rodziny się wywodzimy. To od nas zależy jakie będą przyszłe pokolenia, do czego ten świat będzie zmierzał, co po sobie zostawimy.

Może warto stworzyć wspólnie rodzinnie takie drzewo genealogiczne ? Powspominać dawnych członków rodziny którzy już odeszli. Odszukać podobieństw jakie łącza dziadków i wnuków.

Idealna książka na nadchodzący czas świąteczny, kiedy spotykamy się wspólnie z rodziną, warto poznać ich bliżej , nawiązać relacje i zbudować więź.

Każdy z nas pragnie mieć swoje korzenie. Wiedzieć jakie życie prowadzili nasi przodkowie.

Uwielbiam takie książki, które skłaniaja do refleksji oraz zacieniają więzi rodzinne.

Serdecznie polecam i wam 😊

Czy tworzyliście kiedyś drzewa genealogiczne swoich rodzin?

Moja wiedza na temat własnych przodków kończy się dość szczątkowo na pokoleniu pradziadków. Mimo, że mam całą masę ciotek, wujków, kuzynek i kuzynów, nie znam swoich rodzinnych korzeni.

Przeszłość ma ogromny wpływ na nas i nasze działania, a książka, którą dziś zobaczycie, przekona Was o tym dość mocno.

"Moja wielka rodzina" to książka o tym, jak daleko sięgać mogą nasze korzenie. A mogą bardzo daleko. Bo każdy z nas ma rodziców, którzy też są dziećmi swoich rodziców. Dziadkowie mają rodziców, nasi pradziadkowie mają rodziców - pokolenia zdają się nie mieć końca.

Autorką jest Gerda Raidt, którą znacie z książek "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" i "Razem uratujemy świat!"(kilka postów wstecz). Laureatka prestiżowej nagrody Mądrej Książki Roku, tym razem pokazuje, jak ogromne znaczenie dla naszych pokoleń może mieć przeszłość. Wyjaśnia, czym jest drzewo genealogiczne i jak rozumieć wzajemne powiązania między członkami rodzin. Zwraca uwagę na dziedziczenie cech fizycznych (i nie tylko) i na to, jak istotne jest kultywowanie tradycji. Rzuca światło na to, jakie konsekwencje mogą mieć wydarzenia z przeszłości, których skutki odczuwać będą kolejne pokolenia. Mówi nie tylko o prześladowaniu duchów przeszłości, ale też o niewolnictwie, uchodźstwie i dyskryminacji kobiet.

"Moja wielka rodzina" zachęca do szukania własnych korzeni, dalekich członków rodzin, odkrywania wzajemnych powiązań. Sprzyja wspominaniu, odkopywaniu rodzinnych historii i uświadamia, jakie fundamentalne znaczenie ma rodzina. To książka, która ma bardzo ważne przesłanie - pokazuje, jak przeszłość kształtuje tu i teraz, jak dalekosiężne wpływy mogą mieć nasze teraźniejsze decyzje. Korzystając z dziedzictwa pozostawionego przez naszych przodków, tworzymy historię, która potem nosić ślady będzie w działaniu kolejnych pokoleń.

A Ty, czy wiesz, co zostawisz po po sobie nowym pokoleniom?

Czy tworzyliście kiedyś drzewa genealogiczne swoich rodzin?

"Moja...

Czy Wasze dzieci znają wszystkich członków własnej rodziny? Czy rozumieją pokrewieństwo i koligacje? Czy mają pojęcie, że babcia to nie tylko babcia, ale również czyjaś mama, żona i ciocia?

Mam dla Was świetną książkę, która z uwagi na zbliżające się święta i spotkania rodzinne, może wytłumaczyć wiele ciekawych kwestii na temat naszego pochodzenia.

Dzieci dowiedzą się z tej książki, że każdy jest czyimś dzieckiem ( ...a uwierzcie, dla niektórych może być to naprawdę dziwna informacja),dowie się czym jest drzewo genealogiczne i pozna stopnie pokrewieństwa, zrozumie dlaczego nie mogło poznać wszystkich swoich przodków i że warto dbać o relacje rodzinne, ponieważ życie jest bardzo kruche.

Wasi mali czytelnicy zrozumieją również, że warto zbierać różnego rodzaju pamiątki, które są kawałkiem historii i opowiadają nam coś o naszym pochodzeniu. Ponadto zrozumieją, że to do czego doszliśmy jako społeczeństwo również jest dzięki naszym przodkom i ich dokonaniom.

Pokażcie dziecku dokąd sięgają jego korzenie i jak duży wpływ ma przeszłość na przyszłość. Zachęcam Was również do stworzenia własnego drzewa genealogicznego.
Będzie to wspaniały wstęp do zapoznania dziecka z tym czym jest historia.

Ta książka będzie świetnym początkiem ciekawych rozmów na temat Waszych rodzin.

Dzieci dowiedzą się z...

Na początku było małe nasionko, które wykiełkowało i postanowiło podbić świat. Codziennie było większe, czegoś się uczyło, poznawało lepiej świat czerpiąc z niego, to co najlepsze. Mijały tygodnie, miesiące, lata, a ono rosło i rosło. Coraz większe, piękniejsze i mądrzejsze. Otoczone owocami swojego nasion.

Na początku było ich dwoje, a potem zakiełkowało nowe życie. Otoczone miłością i troską rosło by podbić świat. Codziennie było większe, czegoś się uczyło, poznawało lepiej świat czerpiąc z niego, to co najlepsze. Mijały tygodnie, miesiące, lata, a ono rosło i rosło. Coraz większe, piękniejsze i mądrzejsze. Obserwując jak zmienia się jego otoczenie.

Te dwa nasionka – roślinne i ludzkie spotykały się wiele razy, razem dziwiąc się światu i zachwycając nim. Łączy je jeszcze jedno – drzewo stało się symbolem ludzkich więzi i meandrów rodzinnych historii. Głębokie korzenie, solidny pień i wciąż rozrastająca się korona – drzewo genealogiczne ma tę niezwykłą moc, co jego leśni bracia – zachwyca swą zwyczajnością połączoną z tajemniczością.

Rodzina to nasz fundament, z którego wyrośliśmy i który ukierunkował nas w życiu. To jaki stworzyła nam grunt do rozwoju będzie procentowało w życiu naszym, ale też w życiu naszych dzieci, wnuków i prawnuków. Bo, gdy ktoś odchodzi, to nie znaczy, że przestaje istnieć. Wciąż jest obecny w pamięci, wspomnieniach i genach. I ten, kto przyjdzie po nas też jest ważny, bo będzie czerpał z naszego dziedzictwa. Nieustająca plątanina zależności i powiązań, którą w nieskomplikowany sposób rozsupłuje Gerda Raidt w „Moja wielka rodzina”.

To niezwykle inspirująca książka o tym jak ważne są nasze korzenie, jak fascynujące jest poznawanie naszych przodków i jak silny mogą mieć oni na nas wpływ nawet nie wiedząc o tym, że istniejemy.

Niewielka ilość tekstu, lecz wystarczająca by przekazać kluczową wiedzę i zasiać ziarenko fascynacji przeszłością. Mówi o przodkach, drzewie genealogicznym, dziedziczeniu, tradycjach i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia. Subtelnie zilustrowana w nieco komiksowym stylu, przekazuje poprzez obraz kolejne ważne słowa.

Wyjątkowa!

Na początku było ich dwoje, a potem zakiełkowało nowe życie....

Rodzina - czym właściwie jest? Czy to tylko grupa osób spokrewnionych lub spowinowaconych ze sobą? Może ta najmniejsza grupa społeczna jest solidnym fundamentem całego społeczeństwa? Jakie są nasze korzenie?
Sięgając po książkę Gerdy Raidt pt."Moja wielka rodzina, czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość" od Wydawnictwa Babaryba zadamy sobie wiele pytań na temat rodziny i jej przodków.
Autorka w przystępny dla dzieci sposób opisuje czym są rodzinne więzi. Niezwykle prosto tłumaczy rolę pokolenia i podpowiada jak uporządkować gąszcz zawiłych pokrewieństw za pomocą drzewa genealogicznego.
Sama, po przeczytaniu tej książki, zaczęłam się zastanawiać, nad genealogią swojej rodziny. Miałam to szczęście, że mogłam poznać historię dziadków, pradziadków i prapradziadków. Wiem, kim byli, czym się zajmowali. Od dziadków nauczyłam się śląskiej gwary, która powoli zanika. Na podstawie opowieści seniorów mogłam zaobserwować, jak bardzo zmienił się świat na przełomie stu lat.
Spotkania rodzinne nadal są doskonałą okazją do pielęgnowania relacji międzypokoleniowych i rozmów na temat przeszłości. To właśnie przeszłość ma znaczący wpływ na to kim jesteśmy, co otrzymaliśmy w genetycznym spadku, z jakiej kultury się wywodzimy, jakie mamy tradycje i w co wierzymy. Dorobek przekazywany z pokolenia na pokolenie umożliwia rozwijanie nowych technologii, ale i niesie ze sobą zagrożenia.
Nie wiemy, jaka będzie przyszłość kolejnych pokoleń, ale możemy dbać o to, by nasze decyzje i działania nie wywoływały w przyszłości negatywnych skutków np. dla środowiska.
Książka skłania do refleksji, do zastanowienia się nad dziedzictwem otrzymanym od poprzednich pokoleń, nad tradycją, kulturą naszej rodziny. Jeśli ta zostanie wyparta przez nowe trendy i zaniknie, co my przekażemy w spadku przyszłym pokoleniom?

Rodzina.
Dla wielu z nas wyznacznik szczęścia.

A jak Ty postrzegasz swoją rodzinę?

Mimo, że temat jest często przedstawiany często zapominamy o naszej historii i korzeniach, a także ludziach od których się wywodzimy.
Ludzka pamięć często bywa przecież zawodna.
Dlatego przy okazji tworzenia drzew genealogicznych mamy szansę na "powrót do przeszłości " i przekazywanie z pokolenia na pokolenie starych zdjęć a także opowieści o tym, jaki był nasz pradziadek, czy skąd pochodził wujek.

Aby młodym odkrywcom własnej historii łatwiej było uporządkować wiedzę powstała książka "Moja wielka rodzina (...)", która nie tylko oprowadza po wielkim świecie nazywania bliższej i dalszej rodziny, które bywa zagmatwane, ale także pokazuje jak tworzył się świat który dziś znamy. Ten on naszych przodków ale również od człowieka pierwotnego.

Teoria ta nosi miano ewolucyjnej.
Dlaczego?
Bo przecież jako gatunek ludzki przeżyliśmy bardzo wiele. Nasze rodziny także. I to wszystko wpływa na nas, naszą tożsamość, nasze cechy charakter.

Książka dotyka także tematu dziedziczenia i podobieństwa fizycznego.

Urocza podróż wgłąb historii to coś, czego brak w tradycyjnych podręcznikach. Zastępują ją sztywne fakty i daty, bez nuty finezji.

Ta książka to przeciwieństwo.
Poprowadzona niezwykłą kreską ilustratora podkreśla powagę tematu a jednocześnie odwołuje się do prostoty przekazu i przystępności.
Ton skierowany w stronę kilkulatka świetnie tłumaczy zagadnienia, które nam rodzicom czasem może być ciężko objaśnić.
Mimo, że moje dzieci są troszkę młodsze niż zakładają wiekowe ramy książki z ogromną radością przeglądają strony pytając.

Jest jednak temat, bardzo mi bliski, który również został tu wprowadzony.
Co pozostawimy po sobie?
Obraz zniszczenia i destrukcji znalazł swoje miejsce również tutaj.
Na widok wyciętych połaci drzew moja córka zapytała "kto to zrobił?"

My.
My wszyscy.

Ale wciąż jeszcze mamy nadzieję i szansę na poprawę.
A także o tym, że mamy realny wpływ na to, co będzie czekało tutaj na nasze dzieci.

Rodzina.
Dla wielu z nas wyznacznik szczęścia.

A jak Ty postrzegasz swoją rodzinę?

Ludzka pamięć często bywa przecież zawodna.

"Moja wielka rodzina" to książka, którą jakiś czas temu polecałam Wam w zestawieniu książek dla dzieci o rodzinie. Dziś natomiast pokażę ją Wam bliżej ❤️

Zastanawialiście się kiedyś jak rozmawiać z dziećmi o swoich korzeniach, dalekich i bliskich przodkach czy zależnościach między poszczególnymi członkami rodziny? Ta książka znakomicie Wam w tym pomoże.

Obrazowo tłumaczy co to jest pokolenie albo linia rodu. Uczy rozrysować drzewo genealogiczne, pokazując jednocześnie jak bardzo bardzo daleko sięgają nasze korzenie, aż do człowieka pierwotnego!

Opowiada o pamiątkach, jakie ludzie po sobie pozostawiają. Spuściźnie w postaci rzeczy, wytworów czy cech charakteru albo wyglądu, które dziedziczymy z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie uświadamia, że to dzięki pracy naszych przodków świat się zmienia - za sprawą odkryć, wynalazków, ciągle pogłębianej wiedzy.

Uświadamia jak ważną rolę pełni czlowke w historii świata i jak ogromne mają znaczenie jego decyzje w każdym aspekcie - od prawa wyborczego kobiet po życie w zgodzie z naturą i ekologią.

Wreszcie oddaje młodym czytelnikom świat w ich własne ręce. Pokazuje, że budują go oni tak jak każde przeszłe i przyszłe pokolenie. Daje do myślenia co chcemy po sobie zostawić i jak widzimy przyszłość.

To świetna, dalekowzroczna książka, która w prosty i zarazem ciekawy sposób tłumaczy naprawę trudne zagadnienia. Podoba mi się jej język, idea i ilustracje. To naprawdę fajna pigułka wiedzy.

Obrazowo tłumaczy...

Moja wielka rodzina czyli czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przyszłość ma wpływ na przyszłość to niezapomniana lekcja historii o naszych przodkach. Autorką książki jest Gerda Raidt, a wydawcą Wydawnictwo Babaryba.

Autorka stawia czytelnikowi pytania, na ile zna swoich przodków, zachęca do przyjrzenia się swojej rodzinie, jej tradycjom, kulturze. Pokazuje, że historia i przeszłość ma bardzo duży wpływ na to, jak funkcjonujemy teraz. Co więcej, to jakie decyzje podejmujemy teraz ma ogromny wpływ na to, w jaki sposób zapamiętają nas przyszłe pokolenia.

Czytanie tej książki jest dobrą okazją do poszukiwania swoich korzeni, odkrywania rodzinnych pamiątek, przeszłości, jak i budowania więzi międzypokoleniowej.

W książce podoba mi się to, że porusza takie zagadnienia jak: tradycja, pamiątki rodzinne, dziedzictwo. Pokazuje, w jaki sposób tworzy się drzewo genealogiczne. Co więcej odkrywa również dzieła naszych przodków nawiązując do słynnego wszystkim Non omnis moriar czyli Nie wszystek umrę... .

Publikacja porusza takie dziedziny wiedzy jak historię, filozofię, religię, a nawet ekologię!

Książka jest ciekawą pomocą na zajęcia z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Z pewnością otworzy dialog rodzinny, na temat przodków, pamiątek i tradycji.

• Dla dzieci
  • Zuśka