Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Okładka książki Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie Gerda Raidt
Okładka książki Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie
Gerda Raidt Wydawnictwo: Babaryba Seria: Książki ekologiczne interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Książki ekologiczne
Babaryba
2019-01-01
2019-01-01
Katarzyna Łakomik
śmieci ekologia dla dzieci

Okładka książki Plastik fantastik? Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee
Plastik fantas... Eun-Ju Kim, Ji-Won ...
Okładka książki Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul McCartney
Hej, Przedziadku! Kathryn Durst, Paul...
Okładka książki Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...

Nie bez przyczyny tak książka zdobyła tytuł Mądrej Książki Roku w 2019 r! Sposób w jaki porusza tytułowy problem, czyli śmieci, jest konkretny, rzeczowy i dosadny, a przy tym przedstawiony w niezwykle zrozumiały dla dziecka sposób.

Toniemy pod stertami śmieci, na morzach i oceanach tworzą się śmieciowe wyspy, a wielu ludzi nadal nie widzi problemu, a ponadto uważa, że małe zmiany są nieznaczące😔.

Ta książka nie przebiera w środkach i nie owija w bawełnę, dosłownie zasypuje nas faktami, które dobitnie uświadamiają co dzieje się na naszej planecie i na jak ogromną skalę. No bo przecież nie zrobiła tego jedna osoba, jedno miasto, czy jedno Państwo, ale cały świat nakręca spiralę, którą coraz trudniej wyhamować.

Młody czytelnik może zobaczyć, jak przed laty wyglądało "śmiecenie" i porównać sobie to do obecnego stanu. Pozna sposoby na przetworzenie śmieci, wykorzystanie ich, ale dowie się również co dzieje się ze śmieciami, których nie da się już poddać recyklingowi.
Wiele konkretnych informacji pomoże świadomie dokonywać zakupów, ograniczyć je i odpowiednio spożytkować to co posiadamy.

Co ważne, ta książka daje nadzieję, uświadamia do tego stopnia, że zarówno w małym człowieku, jak w rodzicach, który tę książkę czytają pojawia się chęć zmiany, choćby miały to być małe kroki, nie wielkie czyny i drobne gesty.
Zaczynamy zupełnie inaczej patrzeć na to co nas otacza i ruszyć do walki, choćby przez ograniczenie konsumpcjonizmu.

Tak obszernie ujętego tematu śmieci nie znalazłam jeszcze w żadnej innej książce - jeśli chcecie z dziećmi porozmawiać na ten temat to polecam Wam właśnie tę pozycję.

"Śmieci" to kolejna proekologiczna książka od wydawnictwa Babaryba, która przykuwa uwagę czytelnika już od pierwszych stron. W obecnych czasach, gdy zagrożenia i dewastacja środowiska stają się coraz bardziej widoczne, ta publikacja jest niezwykle ważnym głosem przestrzegającym przed alarmującą ilością śmieci, które codziennie produkuje ludzkość.

Autorka w wyjątkowy sposób przedstawia nam brutalną rzeczywistość - ogromne ilości śmieci wyrzucane zarówno w lasach, jak i do wód, toksyczny dym ulatniający się do atmosfery, zanieczyszczający powietrze, oraz konsumpcjonizm, który doprowadził do tego niepokojącego stanu rzeczy.
Czy wiecie, że plastikowe opakowania można znaleźć również na dnie Rowu Mariańskiego oraz w kosmosie?!

Książka nie tylko nakreśla skalę problemu, ale również stawia pytania i skłania do dyskusji. Jak radzić sobie z zepsutym sprzętem lub ubraniami, których już nie potrzebujemy? Czy koniecznie musimy używać plastikowych sztućców lub słomek?Czym jest zero waste? Autorka sugeruje rozwiązania podkreślając rolę jaką odgrywa świadomość i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.

Dzięki informacjom przekazywanym w jasny i konkretny sposób, prostym i przystępnym językiem każdy czytelnik może łatwo zrozumieć temat oraz podjąć działania w swoim własnym otoczeniu. Książka skupia się na tym, jak skutecznie walczyć z nadmiarem śmieci oraz jak uchronić Ziemię przed klimatyczną katastrofą. Prezentuje całościowe podejście do problemu, uświadamiając, że śmieci są nieodłącznym elementem życia, a ich ilość jest zdecydowanie za duża.

Nie brakuje tu również fascynujących faktów. Dowiadujemy się na przykład, że niektóre śmieci trafiają do muzeum, jak słynny pisuar Marcela Duchampa.
(Sama miałam okazję oglądać "Kolumnę kurzu" Hanny Nowickiej powstałej z zanieczyszczeń zebranych w mieszkaniu autorki).

Książka porusza również temat segregacji śmieci, historii śmieci oraz odpadów promieniotwórczych, dostarczając holistycznego obrazu problemu.

"Śmieci" to mądra i pouczająca książka, która z pewnością pobudzi do działania. Jej krótki tekst, przekazany w sposób jasny i konkretny, sprawia, że jest to lektura dostępna dla każdego. Ta książka jest nie tylko ważnym głosem w walce o ochronę środowiska, ale również inspirującym przewodnikiem, który pokazuje nam, jak możemy zmienić nasze postawy i wpłynąć na los planety.

Autorka w wyjątkowy sposób...

„Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”
Ludzie codziennie pozostawiają po sobie wiele śmieci. Dużo rzeczy kupujemy tylko po to, żeby za chwilę trafiły do śmieci. Są jednak wśród nas tacy, którzy potrafią im dać drugie życie i mają one dla kogoś jakąś wartość.
Książa „Śmieci” ukazuje w jaki sposób człowiek gromadzi przeróżne przedmioty, które trafią do koszów. Często są to jeszcze dobre, niezniszczone rzeczy lub coś co wymaga lekkiej naprawy. Z tej niewielkiej i bogato ilustrowanej książce dzieci nauczą się do jakich pojemników wrzucać jaki rodzaj odpadu. Czy jest to makulatura, plastik czy szkło. Pojemniki to są odpowiednich kolorów.
Dowiedzą się również co to jest:
• Kompostownik i recykling?
• Jak wygląda współczesne wysypisko?
• W jaki sposób nasze śmieci dotarły nawet na Marsa, skoro jeszcze nas tam nie było?
• Jak możemy zaradzić tworzeniu tylu niepotrzebnych rzeczy?
Podobnie jak „Razem uratujemy świat” książka w sposób dokładny i dobitny ukazuje problem z gromadzeniem, nadmiernym kupowaniem i w kocu wyrzucaniem przeróżnych przedmiotów. Ukazuje jak w bezmyślny sposób potrafimy kupić wszystko co pokażą w reklamach. Książka pokaże jak walczyć z tym problem i jak uratować naszą planetę.
Książkę powinien przeczytać każdy i zastanowić się co może zrobić by ograniczyć gromadzenie nieprzydatnych rzeczy. Jest ona napisana łatwym językiem a kolorowe ilustracje na pewno trafią do każdego.

„Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”

Dziś zapraszam na kilka słów na temat książki, która odpowiada na wiele pytań ale i skłania do dyskusji. Tematem tym są śmieci. Dlatego cieszy mnie fakt, że ukazuje się coraz więcej książek mówiących o tym problemie, a mówić trzeba nieustannie i coraz głośniej, bo to jest problem, który nie znika, a wręcz przeciwnie, rośnie. Rozmawiać na ten temat należy z dziećmi, ale też uświadamiać dorosłych. Ponieważ ludzie pozostawiają po sobie przeogromną ilość śmieci!

Możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie! Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

W dawnych czasach nie wszystko trafiało do kosza, a większość odpadków udawało się przetworzyć. Jak więc obecnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? I czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości? A może da się prowadzić życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste)? Zero waste to podejście w ramach którego dąży się do tego, aby do minimum zredukować ilość wytwarzanych przez siebie odpadów.

Jest to jedna z obowiązkowych książek w biblioteczce młodego czytelnika, to mądra i bardzo pouczająca książka. Zawiera krótkie i wartościowe teksty, okraszone pięknymi ilustracjami, a wszystko to napisane prostym i przystępnym językiem.
Z tej książki dowiecie się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjecie, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą.

Muszę przyznać, że wcześniej nie czytałam książki, która w tak fascynujący i obrazowy sposób mówi o śmieciach. Polecam!

Znacie serię książek zwiększających świadomość ekologiczną od @wydawnictwobabaryba? Dziś chciałam Wam pokazać jedną z nich. Książkę o problemie, który dostrzega już chyba każdy z nas.

"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" to prawdziwe kompendium wiedzy z zakresu śmieci. To książka, której dowiemy się:
👉 jakie rodzaje odpadków produkujemy oręż jak należy je segregować i utylizować,
👉 co to są toksyczne odpady oraz jaki wpływ mają na nasze zdrowie oraz naszą planetę,
👉 co to są kosmiczne śmieci, wyspy śmieci i w jaki sposób do naszego organizmu dostaje się mikroplastik,
👉 jak odczytywać symbole mówiące z jakiego tworzywa zostało wykonane dane opakowanie,
👉 jak zredukować ilość produkowanych przez nas śmieci, ponownie wykorzystać zużyte przedmioty i mądrze planować zakupy.

To niezwykle ciekawa i dająca do myślenia lektura, obok której nie da się przejść obojętnie. Bardzo wiele się z niej dowiedziałam i ogromnie wstrząsnęła mną skala problemu śmieci oraz fakt, że niektóre kraje w ogóle z tym nie walczą lub zwyczajnie nie potrafią sobie z tym poradzić.

Opisywane w niej zjawiska i kolejne punkty są klarownie uporządkowane i dają holistyczny obraz omawianego problemu, a przekaz dodatkowo został wzmocniony przez estetyczne ilustracje.

Po lekturze tej książki mam mocne postanowienie jeszcze bardziej ograniczyć produkowane przez nas odpadki i wykorzystywać posiadane dobra mądrze i z rozwagą.

👉 jakie rodzaje odpadków produkujemy oręż jak należy je...

,,Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!'' oraz ,,Razem uratujemy świat!'' od @wydawnictwobabaryba to wspaniały duet, który chciałabym aby przeczytało każde dziecko i każdy rodzic. Ba! Nawet powiem więcej - marzy mi się, by te książki trafiły do każdej biblioteki a nawet na listę obowiązkowych książek do przerobienia w szkole.

Książki w bardzo prosty sposób pokazują jak drastycznie zmienia się ludzkość na przestrzeni ostatnich lat. Na Ziemi żyje już blisko osiem miliardów ludzi! A każdy z nas generuje niezliczone ilości śmieci... Które najczęściej są źle segregowane i przechowywane przez co bardzo źle wpływają na nasze srodowisko, życie roślin i zwierząt...

Czy mamy szansę przywrócić nieco zwyczaje naszych przodków i zacząć bardziej wykorzystywać śmieci? To, co czasami wydaje nam się już bezużyteczne może być bardzo potrzebnym dla innych- warto o tym pomyśleć zanim wrzucimy coś do kontenera.

Jak prawidłowo segregować śmieci?
Jak wpłynąć na ocieplający się stale klimat?
Jak wdrażać zero waste?

Zapraszam do eko lektury!

Książki w bardzo prosty sposób...

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma szansę odmienić świat w którym żyjemy?

Wydawać by się mogło, że potrzebna jest znacząca zmiana.
Ci, którzy podążają za nowinkami i starają się być na bieżąco rozumieją w jakim kierunku prowadzą ludzkość nie zawsze właściwe wybory.
Myślę więc, że wspomnienie o świadomych decyzjach w każdym aspekcie dbania o środowisko jest jak najbardziej na miejscu.

@wydawnictwobabaryba słynie z genialnej edukacyjnej serii, która ma za zadanie poszerzać horyzonty wiedzy i otwierać oczy na nowe możliwości.
Gotowi na tytuły autorstwa Gerdy Raidt?😉

🗑"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie " to publikacja poruszająca ludzkie sumienia.
W końcu nic tak naprawde nie znika zupelnie z powierzchni ziemi, a im szybciej zdamy sobie z tego sprawe, tym szybciej zaczniemy podejmować wlasciwe wybory w swiecie przesyconym konsumpcjonizmem.
Wydawać by się mogło , że sytuacja jest opanowana, bo widzimy kontenery do segregacji odpadów, kaucjowane szklane butelki i pojawia się ogromna ilość substytutów produktów jednorazowych.
Ale czy napewno?
Autorka skupia uwagę nie tylko na możliwościach jakie daje świat, ale także na tym jakie rozwiązania dla przeladowanych wysypisk maja ludzie, a mianowicie wprowadzenie w kulturę życia recyklingu i promowanie napraw zamiast całkowitej wymiany elektrośmeci.
Działanie oczyszczalni, wysypisk resztkowych i spalanie to sposoby na odnawianie wykorzystanych surowców, ale niestety istnieją też produkty "prawie niezniszczalne".

🌍"Razem uratujemy świat, czyli co możemy zrobić żeby uratować Ziemię i nas samych" to świadectwo na to, że postep cywilizacyjny wyniszczą środowisko naturalne a uprzemysłowienie kolejnych elementów naszej rzeczywistości mimo obniżenia cen bardzo często działa również na szkodę dla przyrody.
Obserwując dialogi autorki odbiorca ma szansę porównać jak zmieniał się świat na przestrzeni wieków a także zrozumieć czym podyktowane jest świadome kupowanie żywności, tej ekologicznej, bio i fair trade.
Buduje świadomość, skłania do samodzielnego myślenia poza utartymi schematami i działaniu dla dobra świata.

A Ty? 🤔
Jesteś chętny do zmian?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co ma szansę odmienić świat w którym żyjemy?

Wydawać by się mogło, że potrzebna jest znacząca zmiana.

Pojawił się na świecie człowiek i wraz z nim pojawiły się... śmieci.

Oczywiście początkowo było ich stosunkowo mało, ale człowiek to sprytny gość i postanowił produkować ich więcej i więcej... Zapomniał tylko, że na Ziemi brakuje już miejsc do ich składowania. Hmm... to może zebrać je i wystrzelić w kosmos? Zonk. Niestety kosmos też już zdążyliśmy zaśmiecić odpadami po satelitach, czy innych obiektach kosmicznych.

Houston, mamy ewidentnie problem! Ok, ok bez paniki, to co robić?

Na przestrzeni lat wymyślono na to kilka pomysłów: segregacja odpadów, recykling, wysypiska śmieci, które są odpowiednio zabezpieczone i nie skażą środowiska, spalarnie nie emitujące szkodliwych gazów, kompostowniki, życie według zasady zero waste, itd.

Czy to wystarczy? Gdyby tak wszyscy z ręką na sercu stosowali się do przyjętych zaleceń, a co więcej starali się mniej kupować lub kupować z głową, kto wie, może faktycznie problem z produkowaniem i składowaniem śmieci byłby mniejszy, ale jak jest, pewnie sami wiecie...

---
I znowu tekst i książka, która totalnie mnie emocjonalnie przemaglowała. Wiem, że nie taki jest był cel autorki, ale czytasz ŚMIECI i masz wyrzuty sumienia. Aż trudno uwierzyć w to, co sobie robimy na własne życzenie. Skala jest niewyobrażalna, a ja zaczynam się zastanawiać, czy sama edukacja wystarczy, ale z drugiej strony cóż nam innego pozostaje?

Genialna i smutną zarazem, bo pełna napawających niepokojem faktów. Czyta się świetnie. Wiele uświadamia. I co najważniejsze podsuwa rozwiązania, które możecie zastosować w mikro skali, bo zmiana musi wyjść od nas.

Pojawił się na świecie człowiek i wraz z nim pojawiły się... śmieci.

Śmieci największy problem ludzkości, morza, oceany, lasy, góry, a nawet kosmos wszędzie gromadzą się nasze odpady.

Sięgnijmy do przeszłości, ludzie produkowali to co jedli, nie było plastiku, toreb w które pakowali zakupy. Ubrania łatali albo przerabiali. Nie było przepychu ani niepotrzebnego składowania rzeczy. W dzisiejszych czasach ludzie wszystkiego mają pod dostatkiem, zamiast naprawiać kupują nowe. Żywność trafia w ogromnych ilościach do kosza, a sprzęty elektroniczne kupujemy coraz nowsze, nie naprawiając starych. Wszystko to sprawia, że na świecie powstaje coraz więcej śmieci.

„Śmieci najbardziej uciążliwy problem na świecie” - Śmieci w dużej mierze są podane recyklingowi, jednak nie wszystko można przerobić tak aby mogło służyć ponownie. Takie śmieci są spalane, albo gromadzone na wielkim wysypisku. W niektórych krajach śmieci ładują wprost na ulicy czy w rzekach.

Czy da się wbijaliśmy sposób odwrócić ten proces ? Wiele osób już to robi np. Używając siatek wielorazowych czy korzystając z wody filtrowanej zamiast butelkowej.

Każdy z nas powinien się zastanowić do czego to prowadzi. Na jakim świecie będą żyć przyszłe pokolenia.

Dzięki tej książce dowiecie się wszystkiego o problemie śmieci na naszej planecie. Wiele ciekawostek, przepięknych ilustracji które wszystko doskonale tłumaczą. To już kolejna cześć z tej przecudownie serii. Niedługo poznacie dwie kolejne które wam zaprezentuje.

Książki należą do rodzaju tych obowiązkowych i szlachetnych. Idealne dla młodych czytelników. Wiedza przekazana jest w bardzo ciekawy i zachęcający sposób.

Polecam z całego serca.

"Wcale nie tak łatwo powiedzieć, czym właściwie są śmieci. Każdy decyduje o tym sam". Książka Gerdy Raidt uzmysławia, że tak naprawdę wszystko, czym się otaczamy prędzej czy później trafi do śmietnika. Być może siedzisz teraz na wysłużonej kanapie, którą zamierzasz wymienić na nową. Za chwilę stanie się ona dla Ciebie śmieciem. Jednak dla kogoś innego może być nowym elementem wystroju pokoju. "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!" pokazuje, jak przedmioty, którymi się otaczasz, i których za kilka miesięcy (może lat) się pozbędziesz, wpływają na naszą planetę i życie.

Ta książka nie grozi palcem, ale to, co w niej przeczytasz, jest wystarczająco dobitne, aby przynajmniej zastanowić się nad tym, co kupujesz, co jesz, co produkujesz i co wyrzucasz. Wystarczą fakty, trochę pytań i refleksji, a od razu poczujesz potrzebę zmiany. Bo choć Gerda Raidt nie moralizuje, to pozostawia czytelnika z niewygodnymi myślami i uczuciem drapania za uchem.

Co więc znajdziesz w środku? Na przykład wiedzę o tym, gdzie trafia to, co zostawisz w sedesie. A także czym jest recykling, jak wyglądają współczesne wysypiska śmieci i co się robi w spalarni. Dowiesz się też, jakie zagrożenia wynikają ze składowania odpadów radioaktywnych i czym są wyspy śmieci na oceanach. Zahaczysz o historię i spojrzysz w przyszłość. Przede wszystkim jednak skupisz się na teraźniejszości i zmianach, które możesz wdrożyć już od teraz.

"Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!" to jedna z książek z ekologicznej serii od wydawnictwa Babaryba. Tak jak pozostałe tytuły, ta też przepełniona jest faktami, ciekawostkami, wskazówkami i pytaniami, które mają skłaniać do refleksji. Całą serię cenię też za inforgrafiki, czytelne ilustracje i poręczny format. A także za autentyczność i szacunek do czytelnika.

I pamiętaj, możesz tę książkę przeczytać i wcale nie odkładać na półkę. Puść ją w obieg, niech inni też ją czytają :)

• Dla dzieci
  • Wyd. Babaryba