Friend

2023-01-11
2023-01-11
9788383203584
Friends to lovers Debiut New Adult

Bardzo lekka i szybka książka. Głównie nie przepadam za takim stylem pisania jednak tą przyjemnie się czytało. Taka historia na jeden raz, jeden wieczór.
Dwójka najlepszych przyjaciół znających się od urodzenia będących dla siebie jak rodzeństwo, a między nimi pojawiające się uczucie, a wraz z nim zazdrość. Erica Turner i Alex Walsh przez jedną imprezę i jedno wydarzenie, mianowicie głupi niewinny pocałunek zaczęli inaczej na siebie patrzeć. To jedno zdarzenie zmieniło ich relacje na zawsze.
Czy pozwolą sobie na uczucia? Czy ich przyjaźń wisi na włosku?

Książka Moniki Dąbrowskiej to historia o pięknej przyjaźni damsko-męskiej i to takiej już od pieluchy. Czytanie o Alexie i Erice było bardzo fajnie, ich relacja była oparta na ogromnym zaufanie i szczerości, przynajmniej dopóki jedno nie zaczęło czuć czegoś więcej. Wszystko toczyło się nader szybko, wszyscy przyjaciele też widzieli że coś jest na rzeczy jedynie najdłużej zeszło się samym zainteresowanym.

Wszystko było by dobrze, bo to historia z cyklu jakie bardzo lubie jednak tu było kilka sytuacji niepotrzebnych. Zarówno kłótnie czy sprzeczki między tą dwójką były kilka razy zbędne, pojedyncze sytuacje były też dodane do historii choć w zasadzie nic w nią nie wniosły oprócz podkreślenia zazdrości którejś ze stron no i koniec końców to jak rozegrana została historia z całą paczką był nawet dla mnie ciut za słodka.

Książka sama w sobie nie jest zła, jedyne elementy który był dla mnie dziwne to wiecznie nieobecni rodzice, pijący uczniowie (historia dzieje się w USA gdzie pić można dopiero od 21 lat) i mama, która nakrywa dzieci w dość niedwuznacznej sytuacji i wychodzi bo jadą z tatą na konferencje. Wiem jednak, że to debiut jest traktuje takie historie nieco przychylniej. Gdyby dopracować nieco całość wyszłoby bardzo porządnie jednak na pewno książka znajdzie wielu zwolenników i osobom lubiącym młodzieżówki ją polecam. Miło spędziłam przy niej czas.

Czy przyjaźń między dziewczyną, a chłopakiem może trwać latami? Autorka przekonuje nas, że nie.

Ale w swojej recenzji wcale nie zamierzam się nad tym zastanawiać, bo ile historii, tyle opinii.
Natomiast mocno pochylę się nad całokształtem.

Zacznę od plusów. Bardzo mi się podobała okładka. Naprawdę wpadającą w oko.

Koniec plusów. Niestety.

Jeśli chodzi o styl i język: Korekta, a właściwie jej brak, momentami nieprawidłowa i dziwna konstrukcja zdań, mylenie czasów w narracji, interpunkcja i mnóstwo masła maślanego ('skierowałam kroki w odpowiednim kierunku', 'zeszłam na dół') , powtórzenia, literówki i zły szyk zdań - to główne przewinienia w tej materii, które mocno psuły odbiór.

W pierwszym rozdziale mamy imprezę z okazji urodzin kumpeli, jak zawsze pod koniec letnich wakacji, a w drugim rozdziale wracają do szkoły po Świątecznej przerwie. Hmm... Jeśli był tam przeskok czasowy, to zabrakło o tym informacji, a scena z urodzin nie wniosła nic do tejże historii.

Oczy mam wielkie, jak jednodolarówki... Strasznie wielkie i prostokątne zatem, bo to banknot, a nie moneta!
Research leży i kwiczy. Egzaminy na studia zdaje się wcześniej w USA, nie w maju, jak w Polsce, natomiast aplikacje na studia składa się już w styczniu! A bal maturalny odbywa się pod koniec roku szkolnego, gdy wszystkie egzaminy są już zdane i jest wiadome, gdzie będziemy studiować. Dlaczego polskie autorki nie sprawdzają tego, o czym piszą? Dlaczego przekładają polskie realia na amerykańskie?!? Strasznie to drażniące.

Mnóstwo scen zapchaj dziura, które nic nie wnoszą i sporo takich które miały być zabawne, ale zdecydowanie nie były. Sceny zazdrości z obu stron - wielkie czerwone flagi. No szanujmy siebie i swoich partnerów! Wprowadzanie dalszoplanowych bohaterów, byle tylko dać powód do kłótni - jak profesor z samolotu. Kłócą się z zazdrości, po czym innym mówią, że nie mogą być zazdrośni i muszą ufać swojej drugiej połówce. Chciałoby się palnąć w łeb.
Albo Colin, który po 3 w nocy przynosi do jej domu telefon Alexa, by odkrył ich tajemnicę - gdzie tu logika?

Podsumowanie? Książka inflantylna, z mnóstwem błędów, bez logiki i researchu. Bohaterów nie da się polubić.
No dlaczego książki z ładnymi okładkami są tak słabe? Dlaczego polskiego autorki robią idiotki z czytelniczek? Dlaczego wydawnictwa nie postarają się chociaż odrobinę poprawić odbioru, robiąc korektę tekstu?! Szkoda słów.

Natomiast mocno pochylę się nad całokształtem.

Zacznę od plusów. Bardzo mi się podobała okładka. Naprawdę wpadającą w oko.

Koniec plusów. Niestety.

Jeśli chodzi o styl i...

Debiuty gonią debiuty. Aż czasem trudno się rozeznać w nowych autorach. Ale lubię ten powiew świeżości w literaturze.
Zawsze możemy trafić na prawdziwą perełkę.
Czy w tym przypadku tak było?
Zaraz Wam powiem.

Erica i Alex znają się od dnia swoich narodzin. Przyjaźnią się i wręcz nie wyobrażają sobie bez siebie życia. Jednak zawsze była to tylko przyjaźń. Ona miała chłopaków, on dziewczyny.
Ale nadszedł moment, w którym coś się zmieniło. Jeden pocałunek wystarczył, żeby pojęli ile tak naprawdę dla siebie znaczą...

Motyw friends to lovers niestety nie jest moim ulubionym, ale czasem chętnie sięgnę po książki, które go zawierają. FRIEND zaczyna się ciekawie, w połowie akcja zwalnia, żeby pod koniec znów nabrać tempa. Mamy tu młodych bohaterów, ludzi wchodzących w dorosłość, którzy otwierają się na nowe doznania, próbują innych rzeczy. Tak samo w przypadku głównych bohaterów.
Zaczęli od przyjaźni, skończyli na czymś więcej.
Jednak jakoś nie mogę przekonać się do tej historii. Przeczytałam ją dość szybko, ale nie urzekła mojego serca. Zabrakło mi czegoś w kreacji bohaterów, czegoś co sprawiłoby, że chciałabym ich lepiej poznać. Nie jest to zła książka. Ładnie dopracowana, interesująca, po prostu tym razem nie dla mnie.

Zawsze możemy trafić na prawdziwą perełkę.
Czy w tym przypadku tak było?
Zaraz Wam powiem.

Macie najlepszego przyjaciela? Ale takie, któremu jesteście w stanie wyjawić najgorsze i najskrytsze tajemnice?

Ostatnio pojawia się bardzo dużo historii, które są debiutami. Czasami trafiają się gorsze, a czasami, wciągają od pierwszej strony. Jak było w przypadku tej historii.

Alex i Erica od dziecka są przyjaciółmi. Łączy ich bardzo silna przyjacielska więź. Jak to bywa między przyjaciółmi, mają swoje chwile kłótni, jednak po pewnym czasie, okazuje się, że od przyjaźni do miłości dzieli ich niewiele… czy można pokochać swojego przyjaciela?

Historia tej dwójki, pozwala spojrzeć na przyjaźń pod innym kątem. No bo zakochanie się w przyjacielu, który zna wszystkie twoje sekrety i wszystkie wpadki, może być trochę uciążliwe. Należałoby się przestawić teraz na opcje „związek” i trochę inaczej podejść do przyjaźni. Ale mam wrażenie, że tutaj te dwie opcje idealnie się uzupełniają. No bo w prawdziwym związku, ta druga osoba powinna być naszym przyjacielem.

„Friend” jest historią o dwójce osób, które pierwszy raz czują w sercu miłość, będą musieli się nauczyć co oznacza to uczucie. Ale czy ta druga osoba, czuje to samo? A może jedno z nich będzie chciało TYLKO przyjaźni?

Myślę, że osoby, które lubią motyw friends to lovers będą zadowolone po przeczytaniu tej historii. Jest lekka i niewymagająca, ot historia taka dla młodych dorosłych. Bardzo przyjemnie czytało mi się tę historię. Nie ciągnęła się, wręcz powiem, że nawet nie zauważyłam, kiedy się skończyła. Nie jest to historia wysokich lotów, jednak uważam, że jak na debiut, to autorka poradziła sobie naprawdę dobrze i trzymam kciuki za dalsze losy Alexa i Eriki ❤️

Z twórczością tej autorki spotkałam się już dawno na platformie Wattpad. Naprawdę uwielbiam jej książki, sprawiają one, że nie mogę się oderwać od czytania. Podobnie było z tą książką. Nie zawiodłam się na niej co mnie cieszy, na początku potrzebowałam chwili do przyzwyczajenia się do nowych imion jednak kiedy już to zrobiłam czytanie poszło mi sprawnie, niecałe cztery godziny i skończyłam.

Książka opowiada o losach dwójki najlepszych przyjaciół i ich paczki. Jednak głównie akcja rozgrywa się między Ericą Turner i Alexem Walshem, którzy przyjaźnili się od urodzenia i w zasadzie traktowali się jak rodzeństwo, zawsze byli nie rozłączeni i okazywali sobie dużo miłości jednak żadne z nich nie spodziewało się tego co stanie się na tej nieszczęsnej imprezie. Kiedy dziewczyna wyszła na zewnątrz by się przewietrzyć, a chłopak przyszedł dotrzymać jej towarzystwa. Jeden pocałunek zmienił wszystko. Co będzie teraz z ich przyjaźnią? Co jeśli niepożądane uczucia zaczną krążyć po głowie?

Opowieść ta jest to friends to lovers co również wielu osobą się podoba, ja szczerze nie skreślam zbytnio książek przez wątki, a ta była bardzo przyjemna. Moim zdaniem jest ona idealna dla osób, które mają zastój czytelniczy lub chcą oderwać się od tego co na codzień czytają. Opowieść ta jest bardzo lekka. Jeśli spodobała wam się ona to za niedługo wychodzi kolejna książka tej autorki, a ja gorąco zapraszam was na jej Wattpad: thebigblueyes( ja polecam całym sercem drag me down)

Erica Turner i Alex Walsh. Znają się od dnia swoich narodzin. Całe swoje osiemnastoletnie życie spędzili razem - jak przyjaciele, jak rodzeństwo. Zrodziła się między nimi wyjątkowa więź, która mimo upływu lat nie słabła. Nigdy żadne z nich nie pomyślało, że mogłoby się między zrodzić inne uczucie. A jednak pewnego wieczoru podczas imprezy dochodzi do pocałunku.
Jak siebie poradzą z nową sytuacją? Czy zaryzykują przyjaźń dla miłości? Co na to ich znajomi?

Debiuty. Ostatnio coraz częściej u mnie goszczą, bowiem jestem rządna nowych stylów i świeżości.
W przypadku pierwszej książki Moniki Dąbrowskiej skusił mnie także wątek przyjaźni od zawsze w starciu z nowymi emocjami.
Przede wszystkim na sam początek wysuwa się piękny obraz przyjaźni między bohaterami. Wyjątkowy, unikalny, wręcz godny pozazdroszczenia. Mieć obok siebie taką osobę to niezwykły fart. Niebywałe szczęście i wyróżnienie.
Na plus także była cała paczka przyjaciół. To, jak się dopełniali i uzupełniali. Jak mogli ma sobie polegać. I mimo dram większych czy mniejszych zawsze mogli na siebie liczyć.
Bardzo dobra i przemyślana kreacja bohaterów. Mimo iż chwilami potrafili irytować swoim zachowaniem i podejmowanymi decyzjami. Ale z drugiej strony są to młodzi ludzie u progu dorosłości, którzy błądzą i szukają właściwej drogi podczas spacerem krętymi uliczkami labiryntu. Mając w pamięci to, jak sami działaliśmy czy działamy wychodzi, jak bardzo realni wyszli. Prawdziwi, nieidealni i mimo wszystko sympatyczni. Polubiłam ich.
Fabuła. O ile jestem w stanie zaakceptować wszystkie wątpliwości bohaterów i ten ich swoisty taniec wokół nowości emocjonalnej, która na nich nagle spadła, o tyle niektóre wątki dla mnie osobiście okazały się być zbędne. Wprowadzały chaos. Dokładanie ich rozbudowało treść ale bez nich zdecydowanie byłoby bardziej przejrzyście i bardziej można byłoby się skupić na głównych postaciach i ich bolączkach.
Emocji podczas czytania nie brakowało. Tak na dobrą sprawę debiut autorki był lekturą poprawną w przekazie. Z fajnymi bohaterami, dobrymi emocjami choć trochę przekombinowaną. Po finale odczuwam niedosyt i pojawiło się zapytanie: czy będzie kontynuacja? Dlaczego o tym mówię? Bo mam wrażenie, że historia się urwała. Zabrakło mi chociażby opinii Alexa. Czy popiera, czy może on jakąś niespodziankę szykował (na co po cichu miałam nadzieję).
Fajna, lekka, zabawna zdecydowanie dla młodszego czytelnika, który wiekiem nie za bardzo odbiega od głównych bohaterów. Dobry start dla autorki i trzymam mocno kciuki za kolejne powieści. Mimo iż odebrałam książkę pozytywnie nie było efektu wow ale mam w planach sięgnąć po kolejną lekturę jeśli się pojawi bo widzę ogromny potencjał. I także zachęcam do czytania, bo debiut czyta się szybko i przyjemnie.

Polecam

Współpraca: Wydawnictwo NieZwykłe

#recenzja

Jak...

Friend czytało mi się świetnie. Styl pisania autorki jest przyjemny i lekki dzięki czemu książke przeczytałam naprawdę szybko. Uwielbiam bohaterów, nie tylko Erice i Alexa, ale również ich wszystkich przyjaciół. Ich relacja jest świetna, główni bohaterowie wszystko o sobie wiedzą i są w stanie zrobić dla siebie naprawdę wiele. Są sobie bardzo bliscy i trudno im bez siebie wytrzymać, dlatego nawet podczas kłótni, szybko się godzą. Uwielbiam wspólne wyjścia i spędzanie czasu nie tylko głównych, ale ogólnie wszystkich bohaterów. Jedyne co mnie lekko denerwowało to, że ciężko im było przyznać co do siebie czują, jednak było to też zrozumiałe, bo bali się zniszczyć tego co jest pomiędzy nimi. Jeśli tak jak ja kochacie klimat szkoły i nastolatków, to zdecydowanie jest to pozycja, po którą musicie sięgnąć. Friend idealnie nadaje się na wieczór po ciężkim dniu. Polecam wam ją z całego serca <3.

Momentami mocno infantylna. Choć tyle dobrego, że ma przyjemnych bohaterów. Ale kolejna powieść autorki zdecydowanie lepsza.

Plusy :
- Ładna okładka
- Fajny zamysł
Minusy :
- Wszystko. Naprawdę zamysł był fajny i z początku wydawało się ze moze być nawet ciekawie.. No.. Wydawało się tylko. Książka była po prostu nudna :/

Plusy :
- Ładna okładka
- Fajny zamysł
Minusy :

• Do kupienia