Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów

Okładka książki Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów Edward Rudzki
Okładka książki Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów
Edward Rudzki Wydawnictwo: Instytut Prasy i Wydawnictw Novum powieść historyczna
powieść historyczna
Instytut Prasy i Wydawnictw Novum
1990-01-01
1990-01-01
historia Polska królowe

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

„Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów” Edward Rudzki

Bardzo syntetyczny o charakterze popularno – naukowym, zbiór biografii polskich królowych – żon Piastów i Jagiellonów.
Dla osób o przeciętnej wiedzy historycznej książka jest cennym źródłem informacji
o kształtowaniu się polityki zawiązywania małżeństw z powodów przede wszystkim politycznych. Kandydatki na żony królów nie miały żadnego wpływu na wybór męża. Oczekiwano od nich : dobrych koligacji, odpowiedniego wiana i urodzenia następcy tronu. Źle była widziana bezpłodność (wówczas za brak potomstwa winiono tylko kobiety),inna wiara, a nawet zbytnia inteligencja.
Poznajemy świat intryg, spisków, knowań, kłamstw. Wszystko w celu osiągnięcia władzy i dominacji.
Książka napisana ładnym, przystępnym językiem. Ciekawie przedstawione sylwetki historyczne.

„Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów” Edward Rudzki

Życie Polskich królowych, wcale nie było łatwe,jak wynika z książki.Mimo,że zasiadały na tronie,miały wiele trosk,a to spiski,a to intrygi dworskie i knowania a to walka o sukcesje.Prawie zawsze o ich małżeństwie decydowała racja stanu i czyjeś ambicje.Książka dość obszerna,a treść zagmatwana jak czasy które opisuje,ale dobrze znać historie swojego kraju.

Historia polskich monarchiń przedstawiona została przystępnym, kulturalnym językiem. Ogromną zaletą książki (a dla niektórych być może wadą) jest nakreślenie sylwetek bohaterek w kontekście polityczno-historycznym. Moim zdaniem - to jeden z atutów książki (obok stylu autora),dzięki czemu szlachetnie urodzone stają się postaciami z krwi i kości a nie li i jedynie "encyklopedycznymi hasłami". Pan Edward Rudzki jest wspaniałym przykładem tego, że nie będąc wykształconym historykiem, dzięki pasji i pogoni za prawdą historyczną można stworzyć niesamowitą, godną przeczytania książkę.
Serdecznie polecam!

Na półkach: , , , , , , ,

Pozycja modelowa jeśli chodzi o biografie naszych królowych. Bardzo kulturalna, wyważona, napisana pięknym językiem. Bez karkołomnych spekulacji, bez opierania się na plotkach. Taka powinna byc każda popularna książka historyczna. Jedynym co może tu nieco razić to pewne nadużywanie sformułowania "ujrzała światło dzienne", które warto byłoby czasem zastąpić innymi słowami.

Zacznę od tego, że Autor jest profesorem medycyny (alergologii). Pasja historią zaowocowała wieloma książkami.
Polskie Królowe to dość wnikliwe i ciekawe dzieło. Jednak niepozbawione wad.
1. Więcej o Jagielle niż Jadwidze. I tak w przypadku większości opisywanych par królewskich.
2. Często osoby królowych gubią się w tle historycznym. Wiem, że małżeństwa były sprawami politycznym, ale jak dla mnie, Rudzki przeakcentował tę kwestię.
3. Częste ucieczki od głównego tematu. Autor powtarza się nawet w ramach jednego rozdziału.
Czy warto czytać? Zainteresowanym historią polecam, chociaż nie znajda tu wielu nowych informacji, raczej zebranie informacji o Królowych. Ja sięgam po II tom.

Polskie Królowe to dość wnikliwe i ciekawe dzieło. Jednak niepozbawione wad.

Książka jest mega szczegółowa i dla mnie trochę chaotyczna co utrudniało połapanie się w bohaterach.
Mimo to z przyjemnością sięgnę po część drugą.

Mimo to z przyjemnością sięgnę po część drugą.

• Historia Polski
  • Historyczna

Dodaj cytat z książki Polskie królowe. Żony Piastów i Jagiellonów