Rex

POLWEN
2009-11-09
2009-11-09
Agnieszka Rasztawicka-Szponar
autystyczne dziecko autyzm sawantyzm sawant

Rewelacyjna historia opowiedziana przez matkę głównego bohatera. Oryginalny tytuł brzmi w dosłownym tłumaczeniu "Rex — matka, jej autystyczne dziecko i muzyka, która zmieniła ich życie". To niezgrabne tłumaczenie doskonale odzwierciedla całą książkę.

Matka przed urodzeniem syna mieszkała 12 lat w Paryżu gdzie robiła karierę m.in. modelki, następnie przeprowadziła się do Los Angeles ze swoim mężem by dalej wieść szczęśliwe i beztroskie życie. Z pewnością nie sądziła, że narodziny jej syna wywrócą jej życie o 180 stopni... Urodził się Rex - niewidomy sawant, który wkrótce miał się okazać niesamowitym geniuszem muzyczny.

Z rozdziału na rozdział świetnie czyta się poruszające perypetie Rexa i jego matki. Pan Bóg przemienił życie matki całkowicie przez narodziny syna, który z pozoru przekleństwem stał się błogosławieństwem dla niej jak i dla całego otoczenia. Gdzie można się wydawać, że nie ma nadziei po urodzeniu tak dysfunkcyjnego dziecka, okazuje się, że zawsze jest jakaś niespodziewana nadzieja, będąca niesamowitą łaską. Geniusz Rexa zadziwia do tej pory świat i z pewnością do tej pory nadaje sens życia matce.

Dla ciekawych krótki film z autorką, jej wspaniałym synem i próbką jego niesamowitego talentu: https://youtu.be/3oZaCrkCxu8

2030

Zawsze podziwiałam dzielne matki, które nieba by przychyliły swoim dzieciom. Najczęściej to one zmagają się z wieloma wyzwaniami jeśli okaże się, że dziecko jest chore bądź niepełnosprawne.
Nie inaczej miała się sprawa z autorką, Cathleen Lewis. Zaszła w ciążę po trzydziestce, i już podczas ciąży przeżyła wiele trudnych momentów. Podczas USG wykryto paskudną torbiel wypełnioną płynem w główce synka, przez co już w ósmym miesiącu musiała go urodzić. Trzeba było jak najszybciej przeprowadzić operację. Dziesięciotygodniowy Rex musiał spędzić wiele czasu w szpitalu. Okazało się, że nerw wzrokowy jest niedorozwinięty i chłopczyk jest niewidomy. Kobieta walczyła z diagnozą, trzeba było jak najlepiej wspierać go w rozwoju, więc wynalazła przedszkole, które uczyło dzieci sensorycznie, trafili do ośrodka dla niewidomych dzieci. Podziwiała, jak niewidome dzieci obcując ze zdrowymi potrafią orientować się w przestrzeni i cieszyć się życiem. Po kilku latach wspólnego wychowywania syna, William, mąż kobiety się poddał i wymiksował z rodziny.
Cathleen obserwował zachowanie synka, a prezent, który dostał jako dwulatek okazał się strzałem w dziesiątkę. Odkrył frajdę z grania na instrumencie. okazał się muzycznym geniuszem, genialnym sawantem, który mógł odtworzyć każda zasłyszaną raz melodię. Muzyka łagodziła jego złe nastroje, harmonijne dźwięki przywracały radość życia. Dodatkowym obciążeniem była diagnoza, że Rex cierpi na autyzm i już zawsze będzie miał utrudniony kontakt z otoczeniem.
Aby wspierać go w rozwoju, kobieta zatrudniła nauczyciela muzyki, spróbowała za pomocą muzyki stworzyć pomost między jego wewnętrznym światem i otoczeniem. jego sylwetkę prezentowano w różnych programach o utalentowanych ludziach. po ponad 20 latach Rex z sukcesem koncertuje, komponuje i udowadnia, że autyzm czy inne dolegliwości nie zamknęły go w czterech ścianach, nie skazały go na wegetację. Triumf ludzkiej woli i matczynej miłości.

Rewelacyjna opowieść matki autystycznego, niewidomego chłopca. Jest to historia o tym, że Bóg zawsze wysłuchuje naszych modlitw, choć czasem w sposób, który zupełnie odbiega od naszych wyobrażeń. Opowieść o sile nadziei, miłości i wiary. Uważam, że powinien przeczytać ją każdy człowiek, któremu wydaje się, że ma w życiu ciężko.
Obowiązkowa lektura dla rodziców i nauczycieli.
Książka, która zmieniła moje nastawienie do własnych ograniczeń.

Obowiązkowa lektura dla rodziców i...

Autorka książki jest mamą chłopca, który zalicza się do wąskiego grona sawantów. Cathleen dowiedziała się, że jej syn najprawdopodobniej nigdy nie będzie chodził ani mówił.
Początki były bardzo trudne. Matka zadaje sobie pytanie - Dlaczego? Życie Rexa odmienia prezent - cyfrowe pianino. Kiedy uderzył po raz pierwszy w klawisze w Rexie zaczyna się coś zmieniać. Chłopiec walczy z przeciwnościami losu. Pomimo tego, że nie widzi, jest chory na autyzm potrafi wspaniale grać. Tak dobrego słuchu może pozazdrościć mu niejeden muzyk.
Książka jest naprawdę wspaniała. Super napisana. Polecam!!!

Piękna i wzruszająca historia napisana przez życie. Opowiada o losach matki i jej nie widomego, autystycznego syna. Zmagają się oni na co dzień z wieloma trudnościami, nie brak chwil zwątpienia i bólu, jednak wiara i głęboka miłość pokonuje te przeszkody. Rex, tytułowy bohater, pomimo wielu problemów i ludzkich ułomności związanych z chorobą jest przykładem tego, że "normalność" widziana oczami ogółu nie może świadczyć o szczęściu i wartości człowieka.
Autyzm nie jest wyrokiem, lecz drogą do sukcesu okupowanego ciężką pracą nad najzwyklejszymi czynnościami. Chłopiec okazuje się muzycznym geniuszem, a jego losy ze wzruszeniem śledzimy czytając niezwykle intymne relacje matki.

Historia napisana przez życie i opowiedziana słowami matki autystycznego, niewidomego dziecka. Każda następna strona to również kolejne emocje i wzruszenia czytelnicze, dzielone z tymi niezwykłymi bohaterami - Rexem i jego mamą.
Rex - tak kruchy i delikatny, potrzebujący pomocnej dłoni w niezwykle trudnej dla niego codzienności - odnajduje się w świecie muzyki, okazuje się muzycznym sawantem. Geniuszem.
Książka budzi szereg uczuć i emocji - od współczucia, smutku, bezradności wobec losu poprzez nadzieję, uśmiech przez łzy, aż po ... zrozumienie.

Wspaniała, chwytająca za serce, prawdziwa historia. Pokazuje jaką moc ma głęboka wiara i modlitwa. Polecam każdemu, nie tylko dla osobie wierzącej.

Rex to opowiedziana przez matkę historia jej syna, niewidomego autystycznego chłopca, który miał nie chodzić, którego wychowanie miało być jednym wielkim pasmem trudności.
I rzeczywiście, Cathleen nie miała lekko. Nie potrafiła sobie odpowiedzieć na standardowe w tej sytuacji pytanie, dlaczego ona, dlaczego jej syn? Jak ma sobie radzić z tak wielkim wyzwaniem i odpowiedzialnością, tym bardziej, po rozstaniu z mężem? ( nie potrafił sprostać wychowaniu Rexa). Nie wiedziała dlaczego Bóg pozwala na takie nieszczęścia, skazuje nowo narodzone dziecko na alienację i wyobcowanie, na samotność i życie w ciemności?

Co zrobić kiedy rodzic tak bardzo oczekujący dziecka ma świadomość, że nie będzie mógł spełnić swoich marzeń i oczekiwań w stosunku do nowo narodzonego potomka. Kiedy nie ma żadnej gwarancji, że dziecko będzie normalnie funkcjonowało, kiedy nie ma w jego życiu a zarazem w życiu rodzica nic pewnego. Od tego czasu wszystko staje się inne, nieprzewidywalne i przede wszystkim podporządkowane wychowaniu syna.
Jak wielkie pokłady miłości ma w sobie matką, jak wielką wolę walki o dobro i szczęście swojego dziecka?

Cathleen przebyła długą drogę od narodzin syna, przez złość i groźby kierowane w stronę Boga do momentu zrozumienia, do momentu kiedy wszystko nagle zaczęła pojmować inaczej i widzieć ślepotę i autyzm swojego syna jako coś pozytywnego. Jako coś, co przede wszystkim pozwoliło jej poznać samą siebie i zrozumieć, co jest w życiu najważniejsze.
Do tego czasu sama żyła w ciemności, dopóki nie odnalazła właściwej drogi do Boga i do swojego syna. Dopóki nie zrozumiała, że życie nie polega tylko na spełnianiu oczekiwań innych i swoich własnych. Że życie to ciężka walka ale jakże pełna radości i pogody ducha, jeśli tylko potrafi się je dostrzec i je uwierzyć. Ze zmienić trzeba nie świat i otoczenie ale swoje wobec nich wymagania, że prosić powinna Boga nie o uzdrowienie swojego syna, ale o możliwość dotarcia do niego, zrozumienia jego potrzeb i kochania go.
Czy w tak trudnej sytuacji serce może się wypełnić nadzieją bez wiary? Cathleen uwierzyła, że jest jakiś plan co do życia jej syna. I tak było. Albo zaufasz albo nie masz szans…

Nauczyła się cieszyć każdym maleńkim sukcesem syna a jego śmiech był dla niej największym szczęściem, czymś dla czego warto było się poświęcać i czekać na efekty ciężkiej pracy.
Rex okazał się dzieckiem nadzwyczaj uzdolnionym – muzycznym sawantem. Bo oprócz upośledzenia w postaci autyzmu obdarzony został słuchem absolutnym. W wieku kilku lat potrafił bezbłędnie zagrać utwór raz usłyszany, potrafił każdy utwór zagrać w dowolnej gamie.
Jego rozwój od wczesnych lat dzieciństwa to ciężka walka o przetrwanie w normalnym świecie, o zwykły rozwój psycho - motoryczny ale to również dbanie o rozwój jego nadzwyczajnego talentu, pobieranie nauk gry na fortepianie, dawanie koncertów.
Dla tego małego chłopca muzyka okazuje się językiem, dzięki któremu może porozumiewać się ze światem. To jego płaszczyzna porozumienia, most, łączący go z normalnością, z rzeczywistością, a tak naprawdę z życiem.

Takie historie to wielki krok w stronę przekonania wszystkich, że można, że takie rzeczy, z pozoru nierealne, są naprawdę możliwe. Ukazują jak bardzo mały chłopiec, oddany swojej pasji, pełny radości i optymizmu może wpłynąć na innych ludzi, na otoczenie.

Ta powieść mnie natchnęła w jakiś szczególny sposób. Ukazała pewną drogę, uświadomiła pewne rzeczy, bardzo ważne.
Jest pełna ciepła i nadziei. Myślę, że jest w stanie dodać otuchy i odwagi do codziennej, nawet zwyczajnej walki każdemu człowiekowi, ukazując niezłomną postawę matki, niepokonanej, choć wątpiącej i wielokrotnie myślącej o tym, by się poddać aczkolwiek upartej i wytrwałej w dążeniu do celu.

„… w naszym żuciu zdarzają się chwile poruszające najgłębsze zakamarki duszy. Chwile, przy których reszta świata wydaje się pyłkiem. Chwile gdy przeszłość należy do odległych wspomnień, a przyszłość staje się daleka i nieistotna. W takich momentach wiemy to, co powinniśmy wiedzieć, i zapominamy o tym, co należy zapomnieć. Przypomina to otarcie się o wieczność, jakby czas został zawieszony, a Bóg patrzył nam prosto w oczy z uśmiechem, który nie pozostawia cienia wątpliwości, że wszystko jest takie, jakie być powinno.”

Prawdziwa, wspaniała historia.

Prawdziwa, wspaniała historia.