Wypełnić pustkę i żyć lepiej

Okładka książki Wypełnić pustkę i żyć lepiej Jonice Webb
Okładka książki Wypełnić pustkę i żyć lepiej
Jonice Webb Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki

#recenzja
#poradnik
#poradnikterapeutyczne
#rozwójosobisty

Poradnik Jonice Webb jest doktorem psychologii klinicznej. Ma duże doświadczenie w testach psychologicznych, psychoterapii oraz w badaniach naukowych.
Pokazuje nam jak w dzieciństwie brak jest reakcji na potrzeby dziecka, a później w okresie dorastania, brak rozmowy wyjawiania swoich uczuć i emocji.
„Zaniedbanie emocjonalne”

Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje, że dana osoba ma w sobie zaniedbanie nawet oni sami nie spodziewają się, że doświadczyli tego.

Autorka napisała poradnik w bardzo zrozumiały sposób, przedstawiła i wyjaśniła nam bardzo dużo przykładów w bardzo przejrzysty sposób. Od czasu do czasu sięgam po poradniki i przybliżam problemy, z którymi niejednokrotnie się identyfikuję, zawsze mogę się dowiedzieć coś nowego, o niektórych sytuacjach nie miałam pojęcia i nie spodziewałabym się, że może to być zaniedbanie emocjonalne. Myślę, że nie jedna osoba, która sięgnie po poradnik będzie zaskoczona. Na pewno przybliża nam problemy i rozwiązania, ewentualnie podpowie nam co możemy zmienić.

Autorka pokazuje nam na przykładach prawdziwych sytuacji pozwala dostrzec u siebie i innych skutki i sposoby uporania się z nimi.

Przestajemy akceptować i rozumieć swoje emocje i uczucia, zamykamy je w sobie w okresie dzieciństwa. W okresie dorastania i późniejszym zdarza się, że pogarszamy nasze relacje z najbliższymi, zamiast rozmawiać, zamykamy się w sobie i nie wyrażamy swoich emocji, nieraz możemy się poczuć gorszymi od innych albo my tak możemy bliską osobę potraktować.
Uważam, że poradnik warto przeczytać i zapoznać się z tematem „zaniedbania emocjonalnego".

W książce znajdziemy min odpowiedzi na pytania:

– jak rodzice mogą zmienić swoje interakcje z dziećmi, by zapewnić im emocjonalne wsparcie?
– czy relacje z emocjonalnie zaniedbanymi rodzicami można uzdrowić?
- w jaki sposób rozmawiać o zaniedbaniu emocjonalnym z bliskimi?
Serdecznie polecam :)

#recenzja
#poradnik
#poradnikterapeutyczne
#rozwójosobisty

„Zaniedbanie...

To bodaj jeden z najlepszych poradników, jakie przyszło mi czytać. Autorka jest psychiatrą i porusza temat związany z zaniedbaniem emocjonalnym w dzieciństwie oraz jego skutkami w życiu dorosłym. Podeszłam do tej książki jak do jednej z wielu, tymczasem już po kilkunastu stronach wiedziałam, że trafiłam na rewelacyjnie opracowaną lekturę. Dużo w niej empatii, ale i historii, które obrazują problem, merytorycznych wskazówek dotyczących rozpoznawania zaniedbania dzieci ZED oraz metod postępowania z nimi.

Dorośli, którzy mają zablokowane swoje uczucia bardzo cierpią i to cierpienie najczęściej przekazują także swoim dzieciom. Choć chcą jak najlepiej, nie umieją otworzyć się nawet na swoich partnerów. Na szczęście można z tym problemem walczyć, a autorka podpowiada, w jaki sposób zacząć. Bardzo wartościowa książka, która popularyzuje nie tak znany temat. Warto ją przeczytać, naprawdę. Myślę, że niejedna osoba zaniedbana emocjonalnie nie wie nawet, że ten problem dotyczy i jej…

"Wypełnić pustkę i żyć lepiej" to poradnik Jonice Webb, doktora psychologii klinicznej specjalizującej się w terapii par i młodzieży.
Autorka w swojej książce porusza temat zaniedbania emocjonalnego. Bardzo ważny aspekt naszego życia. Zaniedbanie emocjonalne w dzieciństwie ma swoje odzwierciedlenie w dorosłym życiu.
Spychanie potrzeb emocjonalnych w głąb siebie prowadzi do braku akceptacji i w ostateczności braku rozumienia własnych emocji i uczuć. Życie z zablokowanymi uczuciami skutkuje pogorszeniem relacji z najbliższymi. Wytwarza nie tylko poczucie wewnętrznej pustki, ale także poczucie bycia gorszym od innych. Posługując się przykładami autorka umożliwia dostrzeżenie zaniedbania emocjonalnego u siebie czy też innych osób. Mówi o jego skutkach. Wreszcie pokazuje sposoby radzenia sobie z nimi w dorosłym życiu. Pisze obrazowo i przystępnie. GORĄCO POLECAM!

Spychanie potrzeb emocjonalnych w głąb siebie prowadzi...

Muszę przyznać, że sam tytuł już jest chwytliwy i przykuł moją uwagę. Zasadniczo to czysta ciekawość mnie zmotywowała do sięgnięcia po nią, ponieważ jej wiodącym tematem jest zaniedbanie emocjonalne w dzieciństwie - ja takiego nie posiadam. Więc po jaką choinkę po nią sięgnęłam? Jestem bardzo emocjonalna i staram się być empatyczna, jednak moja empatia oraz wysoka wrażliwość czasem nie ogarnia tego co jest mi obce. Dlatego postanowiłam zacząć od teorii, aby móc zrozumieć innych, a może czasem umiejętnie wesprzeć słowem przy tym ich nie raniąc. Wiecie jak to jest, gdy rozpadacie się na miliony kawałków, a inni mówią Wam abyście wzięli się w garść - żeby tego uniknąć właśnie po to mi są poradniki.
Autorka jest doktorem psychologii klinicznej, a jej książka bazuje naprawdę na wieloletnim doświadczeniu. Rozdziałów jest sporo, ale są zwięzły i bardzo konkretne, a do tego czytelne dla osób nie związanych z tematem. Zaniedbanie emocjonalne (w skrócie ZED),które mają wpływ na całe życie oraz późniejszy doświadczenia opierają się na różnych typach rodziców, które są tutaj analizowane. Dr Webb zachęca do konfrontacji ze źródłem własnych lęków, którymi często są nasi najbliżsi, starając się wybrnąć z bagna w którym trwało się latami. Informuje nas jak krok po kroku przeprowadzić taką rozmowę z rodzicami, Jak przerwać barierę milczenia i zacząć mówić o własnych uczuciach oraz potrzebach. Lekarka zwraca przede wszystkim też uwagę na schematy jakie przekazujemy dalej i tworzymy błędy na koło. Ta pozycja to psychoterapia w czystej postaci, naprawdę warta uwagi oraz głębszej analizy.

"Zaniedbanie emocjonalne w dzieciństwie to brak wystarczających reakcji na potrzeby emocjonalne dziecka w całym okresie dorastania."

Sporadycznie sięgam po książki tego typu, dlatego postanowiłam to zmienić i czytać ich więcej. "Jak uzdrowić relacje z partnerem, rodzicami i dziećmi" w głównej mierze skupia się na zaniedbaniu emocjonalnym w dzieciństwie (ZED). Cytat, który umieściłam wyżej jest definicją tego pojęcia. Autorka ukazuje jak to wpływa na nasze całe dorosłe życie. Bardzo często jest tak, że do swojej rodziny przenosimy wszystko to, czego doświadczyliśmy w dzieciństwie. Pani doktor wyjścia więc jak mamy nie powielać schematów i uzdrowić wszystkie nasze relacje. W książce mamy prawdziwe przykłady jak można pracować nad sobą oraz jak krok po kroku naprawiać więzi z naszymi najbliższymi. Podczas lektury dowiesz się co musisz zrobić, by Twoje dzieci nie doświadczyły tego zjawiska, w jaki sposób porozmawiać o zaniedbaniu emocjonalnym z rodziną, czy jest szansa na naprawienie relacji z rodzicami. Myślę, że książka ta jest genialną lekcją dla wszystkich borykających się z takimi problemami.

"ZED zasadniczo jest niewidoczne i trudne do przywołania w pamięci, dlatego nie łatwo zdiagnozować, czy dotyczy ciebie."

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaki wpływ na wasze życie mają przeżycia i doświadczenia wyniesione z okresu dzieciństwa? Nie ulega wątpliwości, że szczęśliwe dzieciństwo jest fundamentem szczęśliwej dorosłości i odwrotnie. Jonice Webb dzieli się z czytelnikami wiedzą nabytą w trakcie ponad 20-letniej pracy jako psycholog kliniczny i psychoterapeuta. „Wypełnić pustkę i żyć lepiej” to najnowsza jej publikacja poświęcona w całości zjawisku tzw. zaniedbania emocjonalnego (w skrócie ZED),którego doświadczyła również i ona.
Poznamy tu kilka typów rodzica, począwszy od rodzica emocjonalnie zdrowego, po narcyza, egocentryka, pracoholika, osobę depresyjną czy wręcz chłodną emocjonalnie. Jak mówi znane przysłowie, rodziny się nie wybiera. Skutki zaniedbania emocjonalnego w dzieciństwie ujawniają się zawsze w dorosłym życiu i niejednokrotnie wpływają na to, jakimi stajemy się partnerami czy rodzicami.
Książka Jonice Webb to wartościowy poradnik, z którego sporo można się dowiedzieć. Czytając tę książkę miałam wrażenie, że uczestniczę w profesjonalnej sesji psychoterapeutycznej. Webb nie tylko zasypuje nas pytaniami, ale również pomaga znaleźć na nie odpowiedzi i analizować je pod różnym kątem. Zachęca do skonfrontowania się ze źródłem własnych lęków, którym niejednokrotnie są nasi najbliżsi. Podpowiada jak krok po kroku przeprowadzić rozmowę ze swoimi rodzicami, jak przełamywać barierę milczenia o własnych uczuciach, emocjach czy potrzebach.
Autorka mówi wręcz o dziedziczeniu pewnych schematów i wzorców zachowań. Rodzic będący zaniedbywany emocjonalnie w dzieciństwie, w taki sam sposób wychowuje własne dzieci, a jego dzieci z kolei swoje dzieci itd. Warto dodać, że „ZED jest jak samopowielający się prezent, przechodzi automatycznie z jednego pokolenia na drugie”. Widać to doskonale na przykładzie historii dwóch rodzin, które opisała w książce autorka. ZED towarzyszy im nieprzerwanie w każdej dziedzinie ich życia i skutecznie psuje i zaburza ich relacje rodzinne.
Książkę tę polecam wszystkim osobom, które chciałyby poprawić swoje relacje w związku lub jak mówi tytuł „wypełnić pustkę i żyć lepiej”. Jest to także wartościowy poradnik dla rodziców, którzy pragną wychować zdrowe i szczęśliwe emocjonalnie dzieci.

• Poradniki
  • Psychologia
  • 2023 :)
  • Legimi rozwój
  • Popularnonaukowe
  • Eltern
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy

Dodaj cytat z książki Wypełnić pustkę i żyć lepiej