Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim

2022-09-07
2022-09-07
Jan Kaczkowski
Inne

Niezwykła książka o człowieku, który jest drogowskazem nawet po swojej śmierci jak żyć i nie zagubić człowieczeństwa we współczesnym świecie, niezależnie czy jest się osobą wierzącą czy ateistą.
Jakiś czas temu obejrzałam nagrodzony film na podstawie opisanej historii, jednak to książka wywarła na mnie większe doznania, dostarczyła więcej przemyśleń i wzruszeń także ze łzami w oczach podczas lektury.
Powieść jest wzruszającą historią o przyjaźni ks. Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego, kiedyś recydywisty skonfliktowanym z prawem, dzisiaj szefem kuchni i osobą, która dzięki obecności w swoim życiu ks. Jana odzyskała wolność oraz pełne zaufanie otoczenia.
Książka, która jest jak rekolekcje pośmiertne księdza Jana Kaczkowskiego, odnowa duchowa poprzez nauki i wskazówki ks. Jana. Żyć prawdziwie, na pełnej petardzie, nie zwlekać z podejmowaniem decyzji bo czas mija niezauważalnie. Warto mieć tę książkę pod ręką, nie tylko w trudnych chwilach dodaje siły, odwagi z przeciwnościami losu.

Pozycja dla mnie bardzo ciekawa, bo nie jestem wierząca, ale właśnie nie czułam przez to, że książka jest o Bogu. Jest o radzeniu sobie ze śmiercią, wewnętrznej przemianie i szukaniu dobra, a dopiero może wtedy o Bogu.

Książka o "synku" Patryku i ks. Kaczkowskim. Napisana lekkim i przystępnym językiem. Ciężko oderwać się od niej. Polecam, chociaż moim zdaniem fabuła jest mocno uproszczona. Wierzchołek góry lodowej. Film bardzo dobrze oddaje fabułę książki.

Piękna, napawająca nadzieją książka o mądrości, przyjaźni i Bogu.

Piękna, napawająca nadzieją książka o mądrości, przyjaźni i Bogu.

Ta książka wzięła mnie z totalnego zaskoczenia. Już pomijając to, w jaki przedziwny sposób wpadła w moje ręce, z racji na to, że stronię od książek „około religijnych”. Wiedziałam, jaką personą był ks. Jan Kaczkowski, jednak mimo wszystko, nie sądziłam, że powieść ta wywoła we mnie tyle emocji na raz.

Mówiąc szczerze, wiele trudności sprawia mi napisanie ów opinii, ze względu na to, że nie mogę pozbierać swoich myśli. Mimo, że od lektury już troszkę czasu minęło, nadal wiem, co mnie w niej zachwyciło, jak też jakie emocje towarzyszyły mi w trakcie czytania. To książka, która nie bierze jeńców i bardzo prostym językiem, nie pozbawionym brutalności, pełnokrwiście opisuje relację Johnny’ego z Patrykiem Galewskim. Myśląc o niej w kącikach oczu wzbierają mi łzy, choć równocześnie nie mogę przestać się śmiać przypominając sobie niektóre zdarzenia z książki. To niebywale wzruszająca opowieść, napisana z wielką miłością i poczuciem humoru. Chwyta za serce, i do końca lektury, a nawet już po niej, nie potrafi puścić ze swoich opiekuńczych objęć.

W głównej mierze „Johnnego” cenię za szczerość. Autor nie zataja przed czytelnikiem żadnego faktu. Patryk Galewski prowadził bardzo barwne życie, pełne wielu niemoralnych wyskoków. Opisując je rozmówcy po latach nie stroni jednak od tych lżejszych, przyjemniejszych momentów, jak również nie ukrywa krytyki swojego ówczesnego zachowania. Książka opowiada niezwykle świetną opowieść, przez którą płynie się niesamowicie nawet jeśli nie jest się mocno powiązanym z Kościołem, ponieważ ks. Jan Kaczkowski dla wielu był (i słusznie) superbohaterem, inną twarzą znienawidzonej przez wielu placówki. Swoimi działaniami zasługiwał (nadal zasługuje) na o wiele większy rozgłos. To postać nieszablonowa, która łamie stereotypy i pozwala człowiekowi być człowiekiem. Nie ocenia, a poprzez rozmowę i zrozumienie stara się poprawić los bliźniego.

Nie jestem w stanie zliczyć ile razy popłakałam się na tej powieści. Albo ile razy śmiałam się przez łzy. I nie jest to ckliwa historia, co niektórzy pewnie będą jej zarzucać. Książka ta otwiera w sercu te drzwi, o istnieniu których nie wiedziałam. To też kopalnia cytatów, każda myśl płynąca z opowieści jest przepiękna i warta zapamiętania. A film na podstawie losów Patryka zdecydowanie warty poznania, świetnie poprowadzony, i z pasją zrealizowany. Gorąco Wam polecam lekturę, uważam, że się nie zawiedziecie, nawet jeśli nie jesteście wierzący. O „Johnnym” zdecydowanie powinno być głośniej, także polecam jeszcze raz z całego serca.

Mówiąc szczerze, wiele trudności sprawia mi napisanie ów opinii, ze...

Chwytająca za serce i poruszająca do głębi książka opowiadająca historię młodego człowieka i jego zmianę o 180° spowodowaną spotkaniem na swojej drodze ks.Kaczkowskiego. Lektura wzbogacona wielką nadzieją w możliwość wyjścia i naprostowania swojego życia nawet z najgorszego "bagna". Ukazująca jak wspaniałym człowiekiem był tytułowy Johnny, potrafiący podejść do każdego człowieka indywidualnie i z miłością. Historia napisana bardzo lekko, z domieszką dobrego humoru i wywołująca łzy wzruszenia. Śmiało mogę powiedzieć że jest to jedna z lepszych przeczytanych przeze mnie książek, bardzo życiowa!

Początkowo powaliła mnie humorem pobudzając mnie do niekontrolowanych wybuchów śmiechu, niezależnych od stopnia upublicznienia miejsca słuchania audiobooka (współpasażerów komunikacji miejskiej przepraszam haha),później, nie zaprzestając nadal pobudzania do śmiechu, historia rozwija się i wraz z głównym bohaterem rozwija się i, nie ukrywam, bez chusteczek się nie obędzie… Piękna historia o Wielkim Człowieku.

Chwytająca za serce, dogłębnie szczera, krucha historia wielkiego człowieka. Nic dodać nic ująć. To trzeba przeczytać. Śmiałam się i płakałam na przemian.

Niezwykła historia niezwykłego człowieka. Myślę że osoby takie jak ja, czyli nie jakoś super związane z Kościołem uronią łezkę przy czytaniu.

Połowę książki przepłakałam, uważam ze to lektura obowiązkowa dla każdego człowieka i dla tego nastoletniego i dla tego już dorosłego. Można się z niej wiele nauczyć.
O tej książce powinno być zdecydowanie głośniej.
Przesłuchałam w audiobooku ale już zamówiłam wersję papierową bo jestem pewna że do tej książki będę wracała jeszcze nie raz.
To jest po prostu coś pięknego, wzruszającego i dającego do myślenia...
Gorąco polecam!

O tej książce powinno być zdecydowanie głośniej.
To jest po prostu coś pięknego,...

• Audiobooki
  • Literatura piękna