Hotel Bankrut

Okładka książki Hotel Bankrut Magdalena Żelazowska Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Hotel Bankrut
Magdalena Żelazowska Wydawnictwo: HarperCollins Polska literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Puzzle zawiedzionych nadziei

78 21 46

Kryzysy, pieniądze, a przy tym zgubienie samego siebie..

Poznajemy kilka osób, każda wiedzie inne życie, a sprowadza się do tego samego. Bankructwa. Bezrobotna menadżerka z kredytem we franku, absolwentka na śmieciowej umowie, emerytka ledwie wiążąca koniec z końcem i drobny przedsiębiorca. Połączą razem siły i zamieszkają w jednym domu. Nie z własnego wyboru, zmusiły ich do tego zadłużenia.
Dręczący ich bezwzględny pracownik banku ma z nimi więcej wspólnego niż tak naprawdę przypuszczamy.
Ta krytyczna sytuacja, w której się znaleźli wcale nie oznacza koniec świata.

Książka na początku mocno nudzi, bo poznajemy każdego z osobna. Dopiero, gdy łączą siły to zaczyna się akcja. Kompletnie nie spodziewałam się plot twistow w książce, a jednak genialnie ją dopełniają. Książka porusza problemy, z którymi muszą mierzyć się ludzie, w jakiej pracy by nie pracowali. Czasem nie mamy wpływu na życie i to nie jest od nas zależne jak potoczy się nasz los.

⭐⭐✨/5

Kryzysy, pieniądze, a przy tym zgubienie samego siebie..

1946

Czytając opis na okładce pomyślałam, iż lektura nie będzie należała do lekkich a problemy bohaterów mogą przytłaczać. Nie znając jednak twórczości Pani Magdaleny Żelazowskiej postanowiłam sięgnąć po "Hotel Bankrut". Nie żałuję tej decyzji, bowiem Autorka opisując perypetie grupy ludzi w różnym wieku, których tylko z pozoru nic nie łączy, czyni to w sposób dający szansę na przemyślenia, ale bez nadmiaru negatywnych emocji. Wręcz przeciwnie. Z drugiej strony wprowadzone w treści akcenty humorystyczne nie powodują trywializacji podejmowanych problemów. Doceniam też wybór miejsca akcji.

Bardzo dobra książka. Prawdziwa. Czytając ją czułam głęboki smutek, bo prawdy w niej zawarte są tak oczywiste, a mimo to wielu ludzi woli żyć w iluzji. Na własne życzenie żyjąc ponad stan doprowadzają do niejednej tragedii. Powszechna znieczulica, pogoń za pieniądzem sprawiają, że jest coraz mniej człowieka w człowieku.
Polecam. Na prawdę otworzy oczy niejednemu.

Polecam. Na prawdę otworzy oczy niejednemu.

Człowiek, który nie ma nic do stracenia, przestaje odczuwać lęk.
Nawet pieniądze nie są w stanie kupić spokoju.
Najbardziej przeraża to, czego nie widać.
Kto nie ryzykuje, ten nie ma.
Zawsze warto marzyć.
Dom bez mężczyzny staje się czystszy i przyjemniejszy.
Jeśli musisz utrzymać tylko siebie, brak pieniędzy da się przełknąć. Ale kiedy odpowiadasz za drugiego człowieka, albo za trzeciego, sprawa zdecydowanie się komplikuje.
Czasami krok wstecz bywa jedyną drogą naprzód.
Czas nie leczy ran. Czas nalicza odsetki.
Rodzice powinni kochać swoje dzieci albo ich nie robić. A jeśli nie mogą się zmusić do miłości, powinni chociaż przy nich być. Na całe życie.

Człowiek, który nie ma nic do stracenia, przestaje odczuwać lęk.
Nawet pieniądze nie są w stanie kupić spokoju.
Najbardziej przeraża to, czego nie widać.
Kto nie ryzykuje, ten nie ma.
Zawsze warto marzyć.
Dom bez mężczyzny staje się czystszy i przyjemniejszy.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek trochę ciężki i strasznie się dłuży. To chyba jedyny minus tej książki, później czyta się przyjemnie, chce się dowiedzieć co stanie się dalej z bohaterami. Fajna lektura na zimowy wieczór.

Spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Nie była najgorsza, ale mnie nie urzekła.

Książka wciągająca, lekka, mimo nie do końca lekkiego tematu, który jest na czasie i dotyczy wielu ludzi. Początkowo podobał mi się zabieg połączenia losów wszystkich postaci, które na pierwszy rzut oka były sobie całkiem obce, lecz pod koniec książki zaczęło mnie to drażnić.

2061

"Hotel Bankrut" opisuje ciężkie życiowe problemy kilkoro - na pozór nieznających się - ludzi. Podane są one jednak w sposób tak lekki, że powieść ta stanowi dobrą, niezbyt wymagającą lekturę na odstresowanie po ciężkim dniu. Nie będę starała się doszukiwać drugiego dna, tam gdzie go nie ma. Spodziewałam się być może odrobinę więcej (ach te zwodnicze opisy na okładkach!),bo moim zdaniem problemy bohaterów opisane zostały w sposób płytki i powierzchowny, ale nie umniejsza to ogólnej ocenie książki.

Lekka, fajna powieść, napisana prostym, zrozumiałym językiem, ukazująca życiowe realia grupki osób w różnym wieku, z różnymi problemami i różnymi historiami, których los niespodziewanie się ze sobą wiąże. A wszystko to dzieje się w mieście Łódź - niegdyś prężnie rozwijającym się ośrodkiem produkcyjnym, dziś zrujnowanym i zbankrutowanym. A więc doskonale dobrane do perypetii naszych bohaterów.

Miła, przyjemna, bardzo realistyczna. Idealna na oderwanie się od własnych problemów i zagłębienie w życiowe rozterki innych ludzi.

""Wystarczy". Leon zadumał się nad tym słowem. Nie przystawało do teraźniejszości. Wyszło z powszechnego użycia. Ludzie zdawali się zapominać, co ono oznacza. Może stąd brała się większość kłopotów." (str 266).
"Hotel Bankrut" Magdaleny Żelezowskiej to swoiste studium przypadku współczesnego świata. Żyjemy w świecie konsumpcji i niepohamowanej żądzy posiadania i kupowania. Ciągle nam mało, a do tego większość "dóbr" kupujemy nie za własne pieniądze, tylko "bankowe".
Autorka w swojej powieści przedstawia nam sylwetki pięciorga bohaterów, każdy z nich został w jakimś sposób dotknięty kryzysem ekonomicznym i musi sobie poradzić z nową rzeczywistością. Bardzo podobały mi się sylwetki bohaterów, ukazanie wielu praw rządzących współczesnym światem, szczególnie przemyślenia Łucji pozwalają spojrzeć na własne życie z innej perspektywy. Wartka akcja i sporo dobrego humoru. Do tego każdy z bohaterów przechodzi swego rodzaju katharsis i wreszcie może zacząć swoje życie od nowa, od zera (jak to powiedziała bohaterka książki, Weronika, lepiej od zera niż na minusie :)). Książkę gorąco polecam.

• Przeczytane 2017
  • 2016