Kuriozum. Z pamiętniczka królowych dram

Okładka książki Kuriozum. Z pamiętniczka królowych dram Patryk Chilewicz, Adam Mączewski
Okładka książki Kuriozum. Z pamiętniczka królowych dram
Patryk ChilewiczAdam Mączewski Wydawnictwo: self-publishing biografia, autobiografia, pamiętnik
self-publishing
2022-09-15
2022-09-15
9788396208668
wywiad-rzeka showbiznes vogule poland pamiętnik wywiad celebryci rozrywka

Jestem fanką podcastu Vogule, Co myślisz?, dlatego też zdecydowałam się na przesłuchanie audiobooka i muszę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę!
Czytałam opinie, iż sama książka nie wnosiła dużo, a dodatkowo ciężko się ją czytało.
Audiobook, będący audiorejestracją wywiadu rzeki, zapisanego w książce, traktowałam, jak bardzo ciekawy podcast! Idealny do zrelaksowania się i odprężenia.

Polecam!

Szczerze mówiąc, trochę się zmęczyłam. Myślałam, że jako wywiad będzie się czytało znacznie szybciej i płynniej, a tymczasem miałam wrażenie, że końca nie widać. Jako że nie jestem vogulemaniaczką na bieżąco ze wszystkim, co się działo u chłopaków rok po roku, nie jestem też od początku w "fandomie", to dowiedziałam się paru nowych rzeczy o ich dramach, no i przede wszystkim trochę nas wpuszczono za kurtynę - ale jednak ciężko się czytało jakoś i znacznie dłużej niż sądziłam.

Mam też nieodparte wrażenie, że nikt tego tekstu po prostu nie poprawiał językowo i pod żadnym innym względem. Pełno jest literówek, powtórzeń i błędów innego typu...

Pod względem wyglądu jest jednak wspaniała wizualnie!

Oglądam materiały Vogule Poland niecały rok, wcześniej sporadycznie zaglądałam i zbiorczo zapoznawałam się z grafikami na facebook'u, które były dla mnie zabawne, mocno polskie, jaskrawe.

Jeśli chodzi o książkę - osobiście wolałabym, żeby była "bardziej osobista", tj. tematycznie bardziej w stronę ich żyć, jakichś poglądów, etc. No ale było wiadome, że raczej skupią się na szołbizie.
Kilka miesięcy czekała, aż się za nią wezmę, bo ogólnie to wręcz nie chciałam mieć jeszcze za sobą lektury. Pierwsze doświadczenie za mną, jak wspomniałam, treściowo wolałabym w inną stronę, ale z tego co jest najbardziej mi przypadły:
- całościowe przedstawienie, cofające się dużo lat wstecz i omawiające co głośniejsze/wyrazistsze wydarzenia - dla mnie było tu dużo nowości
- imprezy, fajnie, że dużo o nich powiedzieli, bo tak z perspektywy "patrzacza na zdjęcia" czy krótkie nagrania, nie za bardzo ogarniałam, jak to się mogło odbywać
- Taciga, lekki smaczek, może nawet szkoda, że nie było trochę więcej o Kinrusie
- jakieś pojedyncze wzmianki, które też były dla mnie nowe
- prezydencka córa co może w przerwie od modelingowania chciała podjąć się oczywiście miarodajnej, bezstronnej i bezinteresownej pracy naukowca (jak jeszcze do tego dodamy pana premiere co to od wielu lat i póki mu życia starczy będzie sępił od Niemców hajs na żydowskie szkoły, uczelnie, szpitale, jesziwy, ba, może i do synagogi dorzuci, jak wszystkim wiadomo, to właśnie tutaj zaczęłam wymieniać plusy usip. nieźle, hm?)

Tak ogólnie to ten kto miał tę książkę w ręce powinien wiedzieć czemu średnia ocen jest za niska.

Kupiłam tą książkę ze względ na sympatię do chłopaków. Tak jak ksiażka, która była napisana tylko prze Patryka, Kuriozum nie powala. Dramy nie są nowe, wielokrotnie wspominali o nich w swoich filmikach. Wydanie bardzo ładne wizualnie, ale cena nieadekwatna do oferowanej treści.

Kupiłam audiobooka w ciemno, bo znam i lubię Chłopaków, ale muszę przyznać, że się rozczarowałam. Niewiele nowego z niego wyniosłam, bo często oglądam materiały Vogule Poland i dla mnie to było powielenie wszystkiego, co Chłopaki gdzieś już mówiły. Językowo słabo, to bardziej wywiad rzeka, na pewno nie literatura, stąd nie rozumiem tak wygórowanej ceny.

Od lat śledzę Vogule Poland i wiele opowieści było mi znanych, niemniej świetnie spędziłam w przy niej czas

Format książki zadziwiająco bardzo mi odpowiadał. Czytając książkę słyszy się chłopaków w głowie, momentami miałam wrażenie że oglądam ich filmik. Sposób w jaki jest ona napisana jest niezaprzeczalnie ich. Są i literówki i niepotrzebne powtórzenia- czasem dziwny szyk zdań; gdyby książka ta wydawana była przez większe wydawnictwo zapewne przeszkadzało by mi to bardziej ale myślę, że jestem w stanie przymknąć na to oko ze względu na “self-publishing”. Wywiad prowadzony jest płynnie, nie ma niezręcznych momentów i z pewnością książka napisana/ zredagowana jest lepiej niż niejedne wspomnienia gwiazd. Zdecydowanie brakuje mi archiwalnych zdjęć (np. we fragmencie, gdzie opowiadają, jakie piękne były niektóre plakaty ich imprez- CMON DAJCIE NAM TE PLAKATY, dajcie nam Patryka i Adama z 2010 roku) ale książka wydana jest całkiem ładnie, druk jest czytelny itd.
Treść nie jest jakoś wielce odkrywcza- jeżeli śledziło się “Vogule” jakiś czas to już większość dram się znało- mniej czy bardziej wnikliwie. Są smaczki, szczegóły niektórych dram, ale nie jest to- tak jak chłopaki czasem opisują- pozycja która mnie zaskoczy czy po której opadnie mi szczęka. Największym zaskoczeniem były dla mnie ostatnie rozdziały- o jednej z ich największych dram. Przez moment było czuć zmianę, może nawet pokorę czy żal. Jak dla mnie był to rozdział pełen emocji- nieprzyjemnych i niekomfortowych ale prawdziwych.
Niemniej jednak czytało się ją przyjemnie.
Na koniec- totalnie rozumiem cenę i co się na nią składa (zaczynając od korekty, projektu strony graficznej a na cenie papieru i dystrybucji kończąc, w końcu to- tak jak już wspomniałam- self-publishing a nie wielkie wydawnictwo trzęsące rynkiem) ale mimo wszystko nie wiem czy kupiłabym ją drugi raz. Zróbcie jak moje znajome i liczcie że ktoś z bliskich ją kupi i pożyczy.

Jestem jeszcze w trakcie czytania, ale już ponad połowa książki za mną, a idzie mi tak opornie z powodów przez niektórych już tutaj wspomnianych - masa błędów, brak przekładu na język czytany, z treści niczego zupełnie nowego się nie dowiedziałam. Właściwie o większości tych rzeczy chłopaki wspominali na swoich filmach, ale po prostu z mniejszą ilością szczegółów. Niestety, prawda jest taka, że sami często trochę na własne życzenie te dramy tworzyli. Akurat skończyłam czytać tę część o Joannie Koroniewskiej (i jeszcze drugi rozdział o Dodzie) i w zasadzie tej sytuacji mogłoby nie być. Lubię chłopaków, ich filmy poprawiają mi humor, aczkolwiek nie ukrywam, że po dramie z Wardęgą na pewien czas ich porzuciłam bo tamto wydarzenie też pozostawiało pewien niesmak. Mam wrażenie, że ta książka może nawet trochę zniechęcić do Vogule Poland. Ja dalej będę ich oglądać, ale żałuję pieniędzy wydanych na tę lekturę. A zapłaciłam (zresztą nie ja jedna) niemałą kwotę.

Uroczo wydana książka, jednak fajnie byłoby, gdyby forma wywiadu była choć trochę zredagowana pod język pisany, bardzo ciężko się czytało.

Książkę zaczęłam czytać z uśmiechem na ustach, a kończyłam ze łzami w oczach. Spektrum emocji, którego potrzebowałam, historie, które z przyjemnością poznałam. Poza wartościową treścią, książka jest piękna również wizualnie. Zwróćcie uwagę na grzbiet książki: łączenie stron, które zazwyczaj jest ukryte, chłopaki z Vogule Poland zamienili w piękny detal i wyeksponowali. Przewrotne jak Patryk i Madam.

• Przeczytane 2022
  • Lit. polska