Jak wymówić knife

Labreto
2022-10-04
2022-10-04
Emilia Skowrońska
Laos Laotańczycy Tajlandia uchodźcy emigranci imigranci literatura kanadyjska opowiadania

Wyróżniona opinia i

Jak wymówić knife

przeczytanych książek 1655 napisanych opinii 330

Oszczędny język w połączeniu z poświęceniem uwagi drobnym elementom codzienności nadały dość poetycki klimat. Zarówno treść, jak i forma - piękne w swojej prostocie. W wersji audio na plus również świetna lektorka.

Laos miał w Polsce, a szczególnie w Krakowie swoje pięć minut, gdy Vanna Ly chciał kupić Białą Gwiazdę za czapkę gruszek. Ten zbiór opowiadań nie będzie kolejną laotańską gwiazdą. Opowieści, dzięki którym można odrobinę wczuć się w laotański system wartości, w sumie są banalnymi historiami imigrantów w Kanadzie. Historiami , które równie dobrze mogłyby przydarzyć się Wietnamczykom, Lankijczykom czy uciekinierom z Birmy. Szkoda, bo mogłoby być ciekawie.

Kompletnie nie znam historii Laosu, jednak podobały mi się historie ludzi, którzy musieli uciec do innego kraju.

Niestety te historie miały taki potencjał, który został zniweczony krótkimi opowiadaniami. Mogły to być głębokie historie, a wyszły krótkie napomknienia, bez dobrego zakończenia.

Albo ja nie lubię książek w formie krótkich opowiadań 😅

Niemniej, krotka książka to przeczytania w jeden wieczór.

Albo ja nie lubię książek w formie krótkich opowiadań 😅

Niemniej, krotka książka...

Sympatyczna książka na jeden wieczór. O ludziach uciekających przed wojną o której nikt nie wie. Mimo to jakoś ciężko mi się dopatrzeć czegoś oryginalnego w tych emigranckich opowieściach.

Czyta się szybko i przyjemnie, ale opowiadania nie wzbudzają większych emocji, mało w nich Laosu, są zbyt uniwersalne, żeby otworzyć czytelnika na nową kulturę albo zapaść w pamięć.

WTF? Serio.
Tylko jedno opowiadanie ma cokolwiek wspólnego z tytułem, tylko dwa w ogóle wspominają Laos, trzy są całe o seksie, a pozostałe mogłyby dotyczyć każdego człowieka gdziekolwiek bo np. są o zdradzającej żonie, fance piosenkarza country, zbieraniu cukierków na halloween czy szkolnej potańcówce.
Zlitujcie się.
Po cholerę Laos w tym wszystkim? Żeby trudniej było skrytykować bo przecież oni tacy biedni, a ty czytelniku taki bezduszny mówiąc, że to chłam?

WTF? Serio.
Zlitujcie się.
Po cholerę Laos w tym wszystkim? Żeby trudniej było...

48/2023. Nie zapada w pamięć.

48/2023. Nie zapada w pamięć.

Moje pierwsze zetknięcie z literaturą laotańską (właściwie kanadyjsko- laotańską). Zbiór króciutkich opowiadań o tym, jak w Kanadzie żyje się uchodźcom z Laosu. Część opowieści lekka, jednak z większości wybija smutek i poczucie złamanego życia, dojmującej beznadziei, braku adaptacji do nowego miejsca zamieszkania, odczuwanie niższości i nikłych perspektyw na lepsze życie (tj. na dorównanie przeciętnym Kanadyjczykom).
Bohaterowie są bardzo różni: od uczennicy źle wymawiającej słowo „knife”, przez byłego boksera, którego kolejną stacją zawodową staje się salon kosmetyczny i malowanie paznokci, matkę zabierającą córkę do pracy na polu przy zbieraniu dżdżownic, depresyjną żonę obsesyjnie wielbiącą pewnego amerykańskiego muzyka, księgową mającą dzięki składanym deklaracjom podatkowym wgląd w miłosne życie swoich klientów, po 70-letnią kobietę nawiązującą erotyczny związek z 20-latkiem.
W zasadzie gdyby wykreślić w opowiadaniach słowa Laos/laotański itp., to mogłyby to być opowiadania o dowolnych imigrantach - i to wydaje mi się słabością tego tomiku (choć mogłoby być jego mocną stroną - uniwersalność przeżyć osób skazanych na tułaczkę). Wg mnie opowiadania są za mało doprawione Laosem, za mało odróżniające się. To mnie trochę rozczarowało. Szkoda również, że niektóre opowieści nie były bardziej rozbudowane. Chyba wolałabym w tej książce dostać trzy dobrze rozpisane historie niż takich kilkanaście szkiców. Bo całość jakaś taka rozmyta – pewnie za parę tygodni kompletnie nie będę pamiętać, o czym to było.
Pozycję przeczytałam w ramach klubu dyskusyjnego na grupie Przeczytam x książek w 2023. Cieszę się bardzo z przynależności do tej grupy, bo zyskuję tam niesamowicie dużo inspiracji czytelniczych.

Dziwna to książka. Z jednej strony ważna, o laotańskich uchodźcach, pokazująca historie poszczególnych ludzi, tego jak się mają jako obcy w nie swoim kraju. Jedne historie były bardziej przejmujące w trakcie słuchania, inne mniej, a to co mnie najbardziej zaskoczyło, to fakt, że chwilę po skończeniu książki nie pamiętam o czym były. Aż tak bardzo nieistotne opowieści rzadko mi się zdarzają. Wiem, że te opowieści traktują o trudnych przeżyciach, a z drugiej strony mam poczucie, że zupełnie zabrakło w nich emocji. Napisane są poprawnie, ale to trochę za mało, żeby dobrze ocenić książkę. Określenie, które się nasuwa po lekturze, to nijakość. Szkoda.

1966

Kontekstualnie interesujące, realizacyjnie - nieszczególnie.

Kontekstualnie interesujące, realizacyjnie - nieszczególnie.

• Audiobooki
  • Literatura piękna