Practice Girl

Okładka książki Practice Girl Estelle Laure
Okładka książki Practice Girl
Estelle Laure Wydawnictwo: Viking Books for Young Readers literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Viking Books for Young Readers
2022-05-17
2022-05-17
059335091X
literatura młodzieżowa young adult romans

Jo czuje się samotna. Unika rodziny, nie zadaje się z dziewczynami, nadal tęskni za zmarłym kilka lat wcześniej ojcem i wie, że w jej życiu są tylko diw estałe rzeczy: najlepszy przyjaciel Sam i zapasy, które tak kochał jej tata.
Jo jest menagerką zespołu zapaśniczeko w liceum - sprawdza statysyki, obmyśla strategie i ma nadzieje, że kolejny chopak, który jej się pdoba, już trzeci z drużyny, będzie chciał z nią być.
Jo nie wie, że koledzy z drużyny mają ją za "dziewczynę do trenowania", kogoś z kim można iść do łóżka, ale nie chce się pyć i kiedy Jo się o tym dowiaduje w jej życiu zmienia się wszystko.

Książkę przeczytałam w jeden dzień. Siadłam do niej z przypadku i nim się obejrzałam przerzucałam ostatnią stronę rozdziału. To ciekawa historia z dobrze zbudowanymi bohaterami, porusza ważny temat i zwyczjanie potrafi porwać. Jednak jej największym atutem są rozmowy Jo z mamą, przyjaciółką, przyjacielem, potencjalnym chłopakiem... bo wiele z ich wypowiedzi to coś, co każdy z nas powinien chociaz raz w życiu usłyszeć - o tym jak znaleźć siebie, czym jest miłość i że wszysto można odebrac na więcej niż jeden sposób.

Nie jest to pozycja wybitna, ale przyjemna. Napisana prostym językiem. Mój zarzut do tłumacza to zdania typu "Aktualnie jesteśmy w xxx", bo to nawet nie brzmi poprawnie :x

Ciekawa książka myślę że wartościową poruszony jest temat współczucia i radzenia sobie z problemami wartościowe tematy warto przeczytać

Bardzo fajna, mądra młodzieżówka/YA z wątkiem slut-shamingu. Podoba mi się to, że nasza bohaterka nie jest nieskazitelna, ma swoje wady i popełnia błędy, które stara się naprawić. Miło się zaskoczyłam.

Zaskakująco dobrze i dojrzale porusza wiele problemów młodych ludzi, takich jak śmierć i radzenie sobie z żałobą, przyjaźń (kobiecą oraz damsko-męską),uprzedmiotowienie kobiet czy skomplikowanie rodzinne relacje.

W zbliżonym do siebie czasie przeczytałam dwie młodzieżówki niezwykle do siebie podobne pod względem fabuły i poruszanych problemów. Z tą jednak różnicą, że lektura „Practice girl” podobała mi się, podczas gdy „Perfect on paper” była jedną z najgorszych młodzieżówek, jaką miałam okazję przesłuchać (w papierze zapewne bym ją porzuciła lub była tego bardzo bliska). Z czego to wynikło? Przede wszystkim z tego, że bohaterka w „Practice girl” była sensowna, logiczna, miała powody (nieprzepracowane traumy),przez które mogła niektórych drażnić (choć to właśnie te powody czyniły ją bardziej „ludzką”),a Darcy z „PoP” to postać, z którą nie chciałabym się spotkać nigdy, z którą nie potrafiłabym się utożsamić czy też jej kibicować.

„Practice girl” porusza nieziemsko trudne problemy, o których mało kiedy mówi się w książkowym świecie. Bohaterkami młodzieżówek zazwyczaj są typowe piękności, podczas gdy Jo Beckett, z racji na uprawiany sport, nie ma standardowych wymiarów. Jest to jej cecha wyróżniająca, o której autorka nie pozwala nam zapomnieć. Książka ta otworzyła mi oczy na niektóre ważne aspekty, głównie związane z seksualnością młodych ludzi czy dotyczące stereotypowego postrzegania kobiet i mężczyzn. Powieść skupia się na roli młodej kobiety w ‘męskim’ sporcie. Jo nie tylko musi poradzić sobie z problemami sercowymi, ponieważ w jej prywatnym życiu rodzinnym ciągle występuje wiele zmian. Dziewczyna do tej pory nie przepracowała żałoby po niedawno zmarłym ojcu, który dla niej był ideałem. Nie jest pewna swojej roli w męskim świecie, jak również nie może znaleźć wsparcia wśród najbliższych przyjaciół.

I choć wiem, że Jo nie jest postacią bez wad (jak każdy z nas),tak podczas lektury ciągle jej kibicowałam, trzymałam kciuki, by jej problemy w końcu pozytywnie się rozwiązały, by w końcu dziewczyna zaznała szczęścia, ponieważ przez lata była traktowana bardzo niesprawiedliwie przez swoich rówieśników. Sama również oceniała innych przez pryzmat stereotypów, ale w pewnym momencie potrafiła przejrzeć na oczy, zmienić się, zobaczyć inną perspektywę i przeprosić za swoje zachowanie. Zupełnie inne odczucia miałam w stosunku do Sama, najlepszego przyjaciela Jo, który przez lata wykorzystywał ją i traktował jak ‘plan B’. Gdy tylko się pojawiał, przewracałam oczami, zwłaszcza, że Sam to postać, która od samego początku aż do końca nie przechodzi przemiany i dalej rani swoich bliskich.

Ogólnie uważam, że kreacja większości bohaterów wyszła autorce niezwykle dobrze. Praktycznie każda z postaci miała swój własny, unikatowy charakter, nawet postacie w tle były ‘jakieś’. Uwielbiam postać Daza i całą jego historię, nie pozbawioną cięższych tematów. Chłopak niejednokrotnie pokazywał się z najlepszej strony rozumiejąc zachowanie Jo i wspierając ją w różnych trudach. Uwielbiam ich relację, która rozwijała się w bardzo powolnym tempie, idealnym dla nich. A otwarte zakończenie ich wątku, no po prostu urocze to było (choć autorka mogłaby bardziej pochylić się nad aspektami związanymi z rodziną chłopaka itd.).

Najważniejszym aspektem powieści są jednak tematy, które Estelle Laure poruszyła. Każdy z tych tematów został prawidłowo rozwinięty, pozostawiając furtkę do dalszej interpretacji czytelnika. Podobało mi się przedstawienie relacji Jo z ojcem, który, choć dla niej był idealnym ojcem i trenerem, jej matce sprawiał wiele problemów. Autorka pokazała, że nawet idealne związki się kończą, a po rozstaniu partnerzy mogą utrzymywać dobre relacje ze sobą, będąc odpowiedzialnymi rodzicami. Uwielbiam również postać Kevina, ojczyma Jo, któremu bohaterka nie dawała szans, a ten mimo wszystko nie poddawał się – nie próbował zastępować jej ojca, ale wspierał w każdej decyzji i w jakikolwiek sposób próbował lepiej ją poznać. Kolejną wartością poruszaną w tej książce jest, ogólnie mówiąc, temat girl power, ponieważ mimo wielu nieporozumień, bohaterki potrafiły wspierać się, gdy chodziło o ważne dla nich sprawy.

„Practice girl” to niezwykle mądra i wartościowa książka, która potrafi zachwycić nie tylko nastoletniego czytelnika. Z racji na poruszanie tematów seksualności (i świetnego, niezwykle przystępnego, sposobu na przekazywanie różnych wartości z tym związanych) skierowana jest raczej dla czytelników 16+. Na kartach powieści każdy może znaleźć cząstkę siebie, książka daje wiele do myślenia jednocześnie pozwalając na odprężenie. Dla mnie osobiście jest to odkrycie z kategorii młodzieżówki, bo dawno tak dużo nie rozmyślałam na tak „lekkiej” książce. Zdecydowanie comfort read, często wracam do niej myślami. Z całego serca mogę polecić, bo naprawdę powieść ta mnie dość mocno oczarowała.

Jo była wykorzystywana przez wszystkich, straciła nadzieję na prawdziwą miłość. Dziewczyna po przejściach, straciła swojego ojca, który był dla niej bardzo ważny. Nie do końca czuje się dobrze w nowej rodzinie swojej mamy. Ma dodatek okazuje się że jej przyjaciel nie był z nią do końca szczery. Czy może być jeszcze gorzej?  Otóż wszystko może się zmienić gdy pozna tajemniczego chłopaka, który zakocha się w niej a nie w jej ciele. ❤️

Jest to naprawdę dobra młodzieżówka, ale moim zdaniem bardziej dla 15+. Porusza wiele tematów, wykorzystywanie, odnalezienie siebie stratę, trudne relacje rodzinne, przyjaźnie i oczywiście miłość.

Czytało mi się szybko i przyjemnie. Polubiłam główną bohaterkę i wczułam się w jej historię. Podczas czytania kibicowałam bohaterce i jej rozwojowi, jej związkom, przyjaźniom, pojedynkom. Drugoplanowi bohaterzy byli bardzo dobrze zarysowani, można było zrozumieć ich charakter i zachowania. Ta historia pokazuje, że nie należy oceniać ludzi po wyglądzie 😊

Jo jest nastolatką, która marzy o pięknej, prawdziwej miłości. Do tej pory zakochała się w kilku chłopakach, jednak jej uczucie nigdy nie było odwzajemnione. Pewnego dnia na imprezie usłyszała, jak określana jest przez kolegów ze szkoły. "Dziewczyna do trenowania" - taką przypięto jej łatkę, określenie kogoś, z kim można potrenować sex, jednak nie na tyle dobry, by się związać na poważnie. Od tamtej pory życie Jo się zmienia. Zmienia postrzeganie innych i samej siebie.

Powieść jest literaturą młodzieżową, jednak uważam, że skierowana jest dla tych starszych czytelników 16+. Poruszane są tu tematy dotyczące seksualności młodych ludzi, trudne tematy rodzinne, przynależności społecznej, stereotypowe postrzeganie kobiet i mężczyzn, relacje rówieśnicze, związki i oczekiwania partnerskie. Bardzo mądra i wartościowa książka dla każdego nastolatka, dzięki której młody człowiek odnajdzie na jej stronach cząstkę siebie i na pewno da mu wiele do myślenia. Jednak uważam, że jest przeznaczona dla tych starszych nastolatków, którzy wyciągną z niej to co naprawdę ważne i wartościowe.

Niesamowita książka, jeszcze nigdy nie czytałam tak dobrej lektury. Jest nieprzewidywalna, wciągająca i wzruszająca.

książka porusza niesamowicie ważne tematy i uważam, że każdy nastolatek niezależnie od płci powinien ją przeczytać! nie sądziłam, że tak się wkręcę w historię Jo, książkę skończyłam w jeden wieczór i zdecydowanie pozytywnie się zaskoczyłam, bo nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba!

Co znajdziesz w "practice girl":
-kobiecą przyjaźń
-sport (zapasy)
-facetów, którym trzeba pokazać, gdzie jest ich miejsce
-skomplikowane relacje rodzinne
-jak ważne jest mówienie o naszych oczekiwaniach względem drugiej osoby, zanim zacznie się je oczekiwać

Bardzo wartościowa książka <3

Co znajdziesz w "practice girl":