Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały

Okładka książki Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały Małgorzata Czapczyńska
Okładka książki Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały
Małgorzata Czapczyńska Wydawnictwo: Pascal reportaż
reportaż
Pascal
2022-10-12
2022-10-12

Okładka książki Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Wspomnienia z dzieciństwa w złotej dekadzie gierkowskiej Małgorzata Czapczyńska, Marcin Ziętkiewicz
Chcesz cukierk... Małgorzata Czapczyń...

Krótkie historie kobiet, które szokowały... Tytułowe skandaliski przestawione zostały bardzo pobieżnie (około 5 stron na jedną bohaterkę) Trochę jak opisy z wikipedii. Książke można potraktować jako inspiracje do przeczytania biografii którejś z przedstawionych bohaterek.

Jak to niezbyt ambitne "dzieło" typu: weźmy biografię sławnej osoby, streśćmy ją do kilku stron, i tak dalej, dla kilkunastu różnych biografii. Szybko się czyta i szybko zapomina

Dość ciekawe zestawienie opowieści o paniach, które były sławne w swoich czasach (a niektóre i dzisiaj). Myślę, że bardziej by mi się podobało, gdyby tych bohaterek było nawet mniej (albo grubszy tom?) a trochę szerzej przedstawione ich biogramy. Tu miałam wrażenie skondensowania do postu na fejsie, a nie książki.

Ciekawa pozycja głównie dlatego, że wraca pamięcią do zapomnianych przez wielu z nas kobiet. Pokazując twarze, które do tej pory widzieliśmy oczyma wyobraźni trochę inaczej. Przyjemnie się czyta i całkiem szybko.

Wielki plus dla książki, że krótkie rozdziały/historie kobiet są pełne konkretnej, rzeczowej treści + wzbogacone o zdjęcia. Osobiście szybko pochłonęłam całą książkę.
Natomiast jak da mnie rozdziały były jednak za krótkie, zaczęłam się angażować w przedstawiony swiatek, a historia juz sie konczyła. Ale na pewno warto sięgnąć po te pozycje dla zdania sobie sprawy z tak ciekawych, kobiecych osobowości z minionych wieków

To jest książka z tych nieodkładalnych...
Krótkie, fascynujące, rozdziały, a jak pełne uczuć i treści...
Polecam

To jest książka z tych nieodkładalnych...
Krótkie, fascynujące, rozdziały, a jak pełne uczuć i treści...
Polecam

Wzięłam do ręki tylko dla "Sprawy Gorgonowej", a przeczytałam całą. Idealna książka dla osób, które chciałyby przeczytać biografie znanych i mniej znanych, ale przeraża ich objętość tych książek.
"Skandalistki" M. Czapczyńskiej to najciekawsze fakty z życia znanych kobiet przytoczone w "pigułce". Polecam.

Była w porządku

Była w porządku

Po „Moje wyspy” oraz „Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Wspomnienia z dzieciństwa w złotej dekadzie gierkowskiej” napisanej razem z Marcinem Ziętkiewiczem. Małgorzata Czapczyńska autorka fanpage’a @Moje wyspy znowu mnie zaskoczyła. Dzięki podarunkowi od @wydawnictwopascal zapoznałam się z najnowszą publikacją znanej, z humorem blogerki. Książka „Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały”, która premierę miała w pierwszej połowie października 2022 roku, już po samym tytule wydała się czyta dla mnie na miarę. Dość, że lubię czytać o kobietach, to jeszcze, przyznaję, uwielbiam czytać o skandalach.

Kim są tytułowe skandalistki? Czy to tylko znane kobiety w swej epoce? Czy zwykłe gospodynie domowe, które dziwnym trafem znalazły się w centrum wydarzeń? Z opisu Wydawcy wynika, że „Są wśród nich królowa pustyni, przed którą drżeli szejkowie, i biedna dziewczyna z krakowskiego Kazimierza, twórczyni kosmetycznego imperium. Dziennikarka, która udawała obłąkaną, by opisać koszmar szpitala psychiatrycznego, i „najbrzydsza kobieta na świecie”, zarabiająca wyglądem na utrzymanie dzieci. Najsłynniejsza morderczyni II Rzeczypospolitej i polskie pisarki, o których tajnym, burzliwym życiu miłosnym nie uczy się w szkole”. Sprawdziłam. Faktycznie to o nich😊. Niektóre z nich zapewne są Wam znane z portali społecznościowych, niektóre z najnowszych ekranizacji filmowych dostępnych na znanych platformach. Bez względu na to, czy z nimi już się spotkaliście, warto o nich poczytać z kart tej książki.

A wszystko zaczyna się od Adèle Hugo, córce Victora Hugo, by wkrótce Autorka zainteresowała czytelnika opowieścią kryminalną o Blanche Monnier uwięzionej przez brata i matkę. Z jakiego powodu? Nie zaspojleruję😉. Poznajemy również życiorys Karen Blixen (właściwie Karen Christence von Blixen-Finecke, pseud. Isak Dinesen, Pierre Andrezel, Osceola,) który częściowo posłużył za materiał do jej najbardziej znanego „Pożegnania z Afryką”. George Sand i Frida Kahlo, czy Edith Piaf nie okazały się dla mnie niespodzianką. Ich historie przeplatają się w kinematografii i polskiej, i zagranicznej od lat. Nie zbudziły mojej fascynacji. Podobnie jak historia o Marii Konopnickiem i jej związku z Pietrkiem, o którym czytałam w całkiem innej publikacji dość niedawno. Jeszcze nie zapomniałam tej atmosfery. Może dlatego ten wątek przebiegłam tylko wzrokiem, bez głębszego zastanowienia. Oprócz Nałkowskiej i Dąbrowskiej, naszych polskich pisarek, ciekawy wątek związany był z Gertrude Bell znającej doskonale kraje arabskie, czy Leni Riefenstahl kręcącej filmy dla samego Adolfa Hitlera. O Clarze Bow czy Mabel Normadn nie miałam pojęcia, a o ich wpływie na kinematografię tym bardziej. Nie będę wymieniać wszystkich kobiet, o których jest najnowsza książka Małgorzaty Czapczyńskiej. Podsumowując napisze tylko, że „Skandalistki. Kobiety, które zadziwiały i szokowały” to takie kompendium, zbiór postaci kobiet, które czasem szokowały, czasem budziły współczucie, a czasem po prostu emanowały nieszczęściem i przez to zostały zapamiętane. To historie jakich wiele. Historie nie tylko o znanych i lubianych, ale bez wątpienia historie, z którymi warto się zaznajomić.

I trochę czuję przesyt tymi historiami. Nie powiem, bardzo dobrze, przystępnie napisane opowieści o różnych kobietach, rożnych wydarzeniach i różnych życiach. Tylko jakoś tak ich za dużo. Finalnie po przeczytaniu stu stron łapałam się, że nie pamiętam, o czym czytałam. Życiorysy mi się plątały, zlewały w jedno. Czułam, że brakuje mi więcej beletrystyki, szerszego kontekstu, więcej zabawy z postaciami, a przecież Małgorzata Czapczyńska to potrafi. Potrafi mnie bawić i zaskakiwać ciekawymi zwrotami, interpretacjami i narracją skierowaną jakby wprost od mnie. Zdecydowanie bardziej wolę dwie poprzednie publikacje tej Autorki.

Tak. „Moje wyspy” i „Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Wspomnienia z dzieciństwa w złotej dekadzie gierkowskiej” pozostają nadal moimi faworytami 😊.

Autorka zawarła samą esencję w biografiach kobiet silnych, walczących o siebie i swoje marzenia. W lekki, ciekawy sposób opisała życie kobiet, które odważyły się wystąpić przeciwko panującym schematom społecznym. Udowodniły, że kobiety mają bardzo dużo do zaoferowaniu społeczeństwu.

Z zapartym tchem czytałam historię każdej kobiety, a smaczku dodawały zdjęcia, które bardzo pobudzały wyobraźnię. I chociaż opisane wydarzenia z życia pań wydarzyły się wiele lat temu, często ponad sto lat, to wiele poruszanych problemów z ich życia nadal są aktualne.

Polecam waszej uwadze ten zbiór bardzo ciekawych biografii, które wciągnęły mnie od pierwszej strony. Historie napisane przez życie, bez zbędnego lukru, ukazujące trudną drogę kobiet do osiągnięcia statusu jaki obecnie mamy. Ale przypominają nam również, że każda z nas jest niezwykła i warta uwagi. I warto walczyć o siebie, przeciwstawiać się sytuacjom, które są dla nas niekomfortowe. I pamiętajmy, że zmiany dają nam nowe możliwości i mimo pierwotnych obaw, mogą one nam wyjść na dobre.

• Przeczytane 2022
  • Biografie