Ucieczka Sigmunda Freuda

2022-10-25
2022-10-25
Jacek Spólny

Okładka książki Ian Gillan. Highway Star: Autobiografia David Cohen, Ian Gillan
Ian Gillan. Hi... David Cohen, Ian Gi...

Ktoś bardzo mądry powiedział mi, że z podstaw psychoanalizy Freuda niewiele we współczesnym świecie zostało. Faktem jest, że to on zapoczątkował na szeroką skalę psychoanalizę w kontekście dziedziny, nurtu myślenia, poznania i leczenia człowieka.

...

Więcej na:

#klubrecenzentank

...

Więcej na:

#klubrecenzentank

Bardzo ciekawie napisana, ukazująca mało znane dotąd aspekty życia Sigmunda Freuda. Książka opowiada o dramatycznej ucieczce sędziwego Sigmunda Freuda i jego rodziny z okupowanego przez nazistów Wiednia.Niby wszyscy, którzy interesują się życiem bohatera wiedzą o jego ucieczce, ale szczegóły zna mało kto. David Cohen swoją książką wypełnił tę lukę.
Mamy 1938 rok, moment tuż po Anschlussie Austrii, naziści panosza się nad Dunajem, Wiedeń nie jest tym samym miastem jakim był jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Dla Żydów, nawet tak sławnych jak Freud, nie ma tam miejsca.
Nienawiść samego Hitlera, nazistów i gestapo do żydowskiej (czyli w podtekście nic nie wartej psychoanalizy i samego Freuda) była ogromna, wręcz niewyobrażalna. Freud wg. nich uosabiał to, czym najbardziej gardzili. Uczony nie mógł liczyć na spokój, na to, iż przeżyje. Bez wątpienia dłuższe pozostanie w Austrii skończyłoby się śmiercią w obozie koncentracyjnym Freuda i jego bliskich. Razem z rodziną uczony postanawia uciec z Wiednia. Jednak jak tego dokonać?
Rodzinie uczonego pomaga Anton Sauerwald, wielbiciel Hitlera, dotąd zarządca majątku Freudów. Ta pomoc przychodzi z zupełnie nieoczekiwanej strony. Dlaczego Sauerwald, zagorzały nazista, pomógł Żydowi? Jak to wszystko przebiegło? Tego dowiecie się z tej doskonale udokumentowanej i świetnie napisanej, wręcz porywającej książki.
Tym, co jako pierwsze rzuca się w oczy jest fakt, jak wiele trudu zadał sobie autor książki, ile archiwów, zapisków, materiałów zdobył, przebadał. Jego książka jest bardzo bogato i porządnie udokumentowana.
Poza tym jest niezwykle mocno osadzona w historycznym, politycznym i obyczajowym kontekście. Cohen opowiada bowiem nie tylko o ucieczce Freuda, ale także, a może przede wszystkim, o ówczesnej sytuacji politycznej, gospodarczej i kulturowej w Austrii i pozostałej części Europy.
Ucieczka Sigmunda Freuda to bardzo dobra książka. Jednak nie wszystkim przypadnie ona do gustu. Nie jest to pozycja beletryzowana, nie ma w niej fabularnej narracji. To zbiór faktów, analiz dokumentów, źródeł historycznych i prac innych badaczy. To takie doskonale opracowane naukowe kompedium, które osobom lubiącym ten styl książek, da wiele przyjemności. Gorąco polecam. Ja jestem zachwycona.

Mamy 1938 rok, moment tuż...

Z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po książkę Davida Cohena „Ucieczka Sigmunda Freuda” wydaną przez Zysk i Spk, przede wszystkim dlatego, że ciekawa byłam tego, w jakich okolicznościach doszło do owej ucieczki, skoro autor poświęcił temu odrębną książkę. Spodziewałam się spektakularnej opowieści, mrożącej wręcz krew w żyłach i pokazującej dramatyczne okoliczności opuszczenia austriackiej ziemi przez światowej sławy psychoanalityka, który z racji swego żydowskiego pochodzenia, na chwilę przed wybuchem II wojny światowej, stał się obywatelem niepożądanym, we własnym kraju, a tym samym zmuszony był do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które pozwolą mu na ocalenie siebie i swoich bliskich.
Ta książka jednak jedynie w niewielkim stopniu traktuje o kulisach ostatnich lat Freuda spędzonych w nazistowskim już Wiedniu. Owszem pojawia się wątek, wynikł z historycznych uwarunkowań roku 1938 i coraz silniejszego wpływu faszystów na krajową i ogólnoświatową politykę, ale w nawale opisów autora poświęconych temu skąd i gdzie pozyskał dokumenty pozwalające mu na prowadzenie historycznego śledztwa, tracą one siłę wyrazu. Te okoliczności, które dotyczą zatem stanowiska czołowych przedstawicieli NSDAP wobec Żydów, samego Freuda, a także w stosunku do psychoanalizy, które stanowiły niezwykle ciekawy materiał badawczy, zważywszy na to że zarówno Joseph Goebbels, jak i Heinrich Himmler, byli zdecydowanymi przeciwnikami tej metody poznania człowieka, nie wybrzmiały dość donośnie. Podobnie zresztą jak i same okoliczności opuszczenia austriackich granic przez Freuda, za sprawą, a raczej dzięki wyłącznej pomocy Antona Sauerwalda – nazistowskiego zarządcy majątkiem Freuda, który narażając własne życie umożliwił samemu Freudowi i jego bliskim ucieczkę, co bynajmniej nie ochroniło go przed procesem, w którym musiał dawać świadectwo swej postawy w czasie wojny.
Te fragmenty istotnie przykuwały uwagę i zachęcały do śledzenia dalszych zdarzeń, jednakże między te fakty autor wplótł tyle niepotrzebnych dygresji, że w zasadzie gubiło się sens celu prowadzonych przez niego rozważań, które w znacznym stopniu odbiegały od sugestii zawartej w tytule książki, a stanowiły raczej swoistą, dość nietypową biografię ojca psychoanalizy, prowadzoną od pierwszych lat jego dzieciństwa, przez okres młodzieńczy, a dalej dojrzały, po ostatnie lata życia. Owszem, z treści tej książki można pozyskać szereg interesujących i mało znanych informacji z życiorysu Freuda, choćby dlatego, że jest on w dużej mierze rekonstruowany o korespondencje Freuda z bliskimi mu członkami jego rodziny, jak i własne zapiski, te które zostały do tej pory odtajnione, a które pozwalają poznać Sigmunda Freuda z nieco bardziej prywatnej strony niż tylko przez pryzmat kozetki w jego pokoju badań. Te kulisy życia psychoanalityka, które obejmują większą część książki, choć ciekawe, sprawiają, że jej tytuł jest w dużej mierze chybiony, a wręcz mylący.
Autor ma również tendencję to dość rozwlekłego prowadzenia narracji, a czasem nawet gubienia wątku, co sprawia, że pojawia się wiele niepotrzebnych dłużyzn, które mogą powodować znużenie nad tekstem i odwracać uwagę od głównej linii narracji. Doceniając ogromny wkład autora w badania źródłowe nad książką i pozyskanie licznych materiałów archiwalnych, z punktu widzenia czytelnika, zupełnie obojętne mi było w których zasobach muzealnych znajdują się dane lisy, a w których odręczne zapiski, tym samym wiedzy tej w ścisłej treści tekst mógł czytelnikowi autor oszczędzić.
Wreszcie w pozycji reportażowej poświęconej psychoanalizie zabrakło mi nacisku na samą freudowską wizję poznania, która została dość powierzchownie opisana, a sam autor ograniczył się jedynie do kilku najbardziej powszechnie znanych teorii Freuda w tym m.in. do kompleksu Edypa.
Po lekturze tej książki pozostaje zatem pewien niedosyt, że można było odrobinę lepiej wykorzystać pozyskane źródła. Być może to jednak jedynie moje subiektywne odczucie. Czy „Ucieczka Sigmunda Freuda” do Was przemówi, musicie przekonać się sami.

Nie mogłam się doczekać tej książki! Freud był austriackim lekarzem żydowskiego pochodzenia, neurologiem, twórcą psychoanalizy. Jego odkrycie m. in. funkcjonowania umysłu ludzkiego, zachowań ludzkich budziło podziw, a sam Freud był bardzo dokładny i dobry w tej dziedzinie.

👉Rok 1938. Po zdobyciu władzy przez nazistów Wiedeń przestaje być dla Freuda bezpiecznym miejscem. Przez nienawiść Goebbelsa i Himmlera do psychoanalizy grozi mu więzienie i niechybna śmierć. Los Freuda i jego rodziny znajduje się w rękach Antona Sauerwalda – nazistowskiego zarządcy majątkiem Freudów. Późniejsza udana ucieczka z miasta i przyjazd ojca psychoanalizy do Londynu staje się prawdziwym medialnym wydarzeniem. Jednak mało kto wie, jak ważną rolę odegrał w tym Sauerwald.

👉 Książka jest świetna, wspaniale się ją czyta, choć wylałam sporo łez. Autor dużą uwagę skupia na rodzinie. Sigmund Freud był twórcą podstaw psychoanalizy, jednak jego biografie są niezwykle ubogie... Bardzo dbał o prywatność i można jedynie znaleźć szczątkowe informacje. Nawet dziś badacze nie mają dostępu do archiwów, gdzie znajdują się listy i inne materiały. Świetna książka!

❗ Ocena: 9/10

Wszyscy wiedzą, że Sigmund Freud był twórcą podstaw psychoanalizy. Jego biografie są jednak skąpe lub pełne rozmaitych domniemywań. Dlaczego? Ponieważ Freud zdecydowanie odmawiał takim propozycjom, kiedy żył, a po jego śmierci nawet dziś badacze nie mają dostępu do archiwów, w których umieszczono listy i inne materiały.
Choć tytuł sugeruje, że książka dotyczy ucieczki Freuda z nazistowskiego Wiednia, autor opowiada przede wszystkim o rodzinie, w której dorastał przyszły "lekarz dusz", dorobku naukowym i terapiach, o wiedeńskim antysemityzmie i zachłyśnięciu się przez Austriaków chorą ideologią Hitlera. To wszystko dopiero buduje okoliczności dramatycznej ucieczki Freuda. Ucieczki, która - być może - ocaliła go przed losem wielu żydowskich pobratymców, ale nie przed śmiercią. Odszedł jednak wolny, na swoich warunkach, bo nowotwór jamy ustnej sprawił, że zdecydował się rozstać z tym światem, przyjmując zastrzyki morfiny...

(cd recenzji na fb)

Choć tytuł sugeruje, że książka dotyczy ucieczki...

Kiedy w 1938 roku hitlerowskie Niemcy zagarniają Austrię, Sigmund Freud staje w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Choć jest już u schyłku życia i boryka się z wciąż odnawiającym się rakiem szczęki – porzucenie ukochanego Wiednia jest jedynym wyjściem.
David Cohen przybliża ten dramatyczny okres życia twórcy psychoanalizy, przedstawiając też szersze tło wydarzeń poprzedzających ucieczkę. Autor sporo miejsca poświęca także rodzinie Freuda, a dotykały ją rozliczne tragedie: przedwcześnie zmarło kilkunastu bliższych lub dalszych krewnych, nierzadko w wyniku samobójstwa. Już po śmierci Freuda, w latach 1942-3 w obozach koncentracyjnych zginęły jego cztery rodzone siostry.
Wśród wielu ciekawych informacji jest też w książce sporo dłużyzn i pobocznych wątków, które autor mógłby sobie darować. Rozpisuje się na przykład o rozmaitych archiwach, w których prowadził dokumentację do książki, utyskując, jak wiele materiałów jest nadal niedostępnych dla badaczy.
Chciałoby się przeczytać nieco więcej o freudowskich teoriach, czy choćby istocie jego sporu z bliskim mu początkowo Jungiem. Te wątki potraktowane są pobieżnie: ledwie wspomniany kompleks Edypa, czy „instynkt śmierci” (życie nas przeraża zatem uciekamy przed nim w seks, używki, a w skrajnym przypadku nawet samobójstwo). Niczego nie dowiadujemy się o teorii id, ego i super-ego.
Niewątpliwie ciekawa pozycja dla freudowskich pasjonatów, dla przeciętnego czytelnika może się jednak okazać nieco męcząca. Cohen pisze dosyć sucho i bez polotu, narracji brakuje potoczystości – być może częściowo jest to wina przekładu.
Szkoda, że poza zdjęciem na okładce nie znajdziemy w książce żadnych fotografii – byłyby bardzo pożądanym uzupełnieniem lektury.

Książka, wbrew tytułowi, nie przedstawia wyłącznie samej ucieczki Sigmunda Freuda z okupowanego przez nazistów Wiednia. Minie wiele czasu i stron nim do tego wydarzenia dojdziemy. David Cohen serwuje czytelnikowi coś więcej, robi wszystko, by ukazać nam jak najpełniejszy obraz ówczesnej sytuacji. Dowiemy się więc dużo na temat kondycji psychoanalizy w tamtym okresie, poglądach Żydów na różne sprawy, życia codziennego rodziny Freudów, losów ich znajomych, pacjentów, współpracowników.

Cieszę się, że dzięki tej pozycji, mogłam lepiej poznać postać "ojca psychoanalizy". Przede wszystkim dzięki studiowaniu jego prywatnych listów, więcej dowiadujemy się o nim jako człowieku. Nie miałam chociażby pojęcia o jego bolesnych przeżyciach z rakiem szczęki albo o jego stosunku do własnego pochodzenia. W moich oczach wyszedł z tego portret człowieka pełnego przeciwieństw - był niewierzący, ale dumny ze swojego żydostwa, uwielbiał żartować i śmiać się, chociaż wszystkie portrety przedstawiają go jako poważnego starszego mężczyznę.

Podobało mi się, że autor książki pozostawał przez cały czas obecny. Cohen nie fabularyzuje, nie udaje, że wie dokładnie, co Freud robił czy myślał w danej chwili. Autor zdaje nam relację ze swoim badań, streszcza listy, porównuje źródła z informacjami zawartymi w pracach innych badaczy. Widać, jak doskonale Cohen odnajduje się w tej tematyce, pokazuje nam swój ogrom wiedzy, a jednocześnie robi to w ciekawy i swobodny sposób. Bardzo dobrze i szybko się to czytało. Trudność może tylko sprawiać układ - nie chronologiczny, ale tematyczny. Tekst wydawał mi się przez to miejscami trochę chaotyczny, musiałam uważać na podawane daty, żeby uporządkować sobie w głowie, co i kiedy się działo.

Nigdy nie przepadałam za historią, a jednak co jakiś czas odkrywam książki historyczne i reportaże, które potrafią być ciekawsze od najlepszych kryminałów. Dzięki "Ucieczce..." wiele powtarzanych na lekcjach historii haseł ożyło w mojej głowie. Polecam, warto przeczytać.

Zanim przejdziemy do książki poświećmy chwilę na przybliżenie osoby Freuda, który był austriackim lekarzem żydowskiego pochodzenia, neurologiem, twórcą psychoanalizy. Jego koncepcje funkcjonowania umysłu ludzkiego, odrzucające racjonalność ludzkich wyborów i zachowań na rzecz czynników irracjonalnych i emocjonalnych, wywarły ogromny wpływ na filozofów, uczonych i artystów przełomu XIX i XX wieku.
W książce autor David Cohen opisuje nie tylko niezwykłą ucieczkę Sigmunda Freuda, ale również znajdziemy tutaj opis ostatnich lat życia Freuda i jego stosunek do żydowskiego dziedzictwa.
Gdy po zdobyciu władzy przez nazistów Wiedeń przestaje być dla Freuda bezpiecznym miejscem. Przez nienawiść Goebbelsa i Himmlera do psychoanalizy grozi mu więzienie i niechybna śmierć. Los Freuda i jego rodziny znajduje się w rękach Antona Sauerwalda – nazistowskiego zarządcy majątkiem Freudów.
 Czyhające niebezpieczeństwo udziela się czytelnikowi co dodaje książce wyrazistości. Mimo objętości, książkę czyta się szybko i z dużym zaciekawieniem.

Bardzo ciekawe były wątki historyczne i dotyczące Freuda jako osoby. Jak dla mnie - jako że nie uważam psychoanalizy za poważną naukę, tylko przyczynek do historii kultury - niepotrzebne były długie fragmenty psychoanalityczne, np dotyczące tego, co Freud uważał na temat Woodrow Wilsona. Ale ogólnie wartościowa lektura, choć mogłaby być lepsza (dla mnie) przy innym rozłożeniu akcentów.

„… Mamy szczęście, że Freud nie cierpiał telefonu, bo dzięki temu tyle energii poświęcał pisaniu listów…”

Przed Wami interesująca publikacja. To dramatyczna historia ucieczki Sigmunda Freuda z okupowanego przez nazistów Wiednia. Grozi mu więzienie i śmierć. Strach trzyma czytelnika w napięciu, a czas, wcale nie działa na korzyść naszego bohatera.

Autorem publikacji jest David Cohen, pisarz, scenarzysta i psycholog. Ten napisał m.in biografię twórcy behawioryzmu Johna B. Watsona i amerykańskiego psychoterapeuty Carla Rogersa. Mieszka w Londynie.

Freud próbował określić, czym jest owa „istota” żydowskiej kultury. Jej korzenie najwyraźniejsze są w talmudzie, w komentarzach do tekstów biblijnych oraz uwagach do tychże komentarzy. Talmud zachęca do pytania, podobnie jak niektóre księgi pisma Świętego, na przykład Księga Hioba.

Rok 1938. Po zdobyciu władzy przez nazistów Wiedeń przestaje być dla Freuda bezpiecznym miejscem. Przez nienawiść Goebbelsa i Himmlera do psychoanalizy grozi mu więzienie i niechybna śmierć. Los Freuda i jego rodziny znajduje się w rękach Antona Sauerwalda – nazistowskiego zarządcy majątkiem Freudów. Późniejsza udana ucieczka z miasta i przyjazd ojca psychoanalizy do Londynu staje się prawdziwym medialnym wydarzeniem. Kto mu w tym pomógł? Mało kto wie, jak ważną rolę odegrał w tym Sauerwald.

Jak trudno jest być Żydem? Czy to pytanie stanowiło swoisty kompleks? Freud był całkowicie przeciwny pisaniu biografii. Uważał, że wiele w nich hipokryzji i pochlebstwa. Sauerwald został aresztowany w październiku 1945 roku. Zarzucano mu zbrodnie wojenne i oszustwa finansowe. Mężczyzna był bardzo dobrze wykształcony, ukończył studia chemiczne, medyczne i prawnicze. Niektórzy uważają, że faktycznie skrzywdził Freudów, inni że im pomógł.

Freud ożenił się z Marthą Bernays. Anna – to córka Freuda, nazywana „Anną Antygoną” (prawdopodobnie była lesbijką). Praca Freuda była dość specyficzna. Podobno był drogi i pobierał stosowne wynagrodzenie za godzinę analizy. Lubił pisać listy. W wieku 46 lat otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Został też poszukiwaczem prawdy. Przepadał za kryminałami, był szczery, a jednocześnie skrywał tajniki swoich snów. Oszukiwał swoją matkę, co do wydarzeń w rodzinie. Nie był na jej pogrzebie. Uważał, że człowieka kształtują przeżycia z dzieciństwa. Przyszedł na świat 06.05.1856 roku. Urodził się jako pierwsze dziecko w trzecim małżeństwie ojca. Freud skończył studia medyczne. Trudno było o rozsądny wybór specjalizacji. Wybrał psychiatrię, która znajdowała się na marginesie, ale była otwarta dla żydowskich lekarzy. W wieku 35 lat otrzymał od ojca Biblię, ten wierzył, że wróci do wiary judaistycznej. Zawsze czuł się Żydem. Mówi się, że Freud nie był człowiekiem doskonałym, ale doskonałym Żydem. Freud sporządził w Londynie testament, który opiewał na kwotę przeszło dwudziestu tysięcy funtów. Miał szczęście, że umarł we własnym łóżku i wybranym przez siebie czasie.

David Cohen w swojej książce nie tylko opowiada o kulisach tej niezwykłej ucieczki – nazywanej swoistą operacją. Rekonstruuje też ostatnie lata życia Freuda, analizuje jego stosunek do żydowskiego dziedzictwa i ujawnia mało znane fakty z biografii psychoanalityka i jego rodziny.

Gorąco polecam

Autorem publikacji...

• Literatura faktu
  • Psychoanaliza
  • Powieść biograficzna, autobiograficzna
  • Izraelskie i o tematyce żydowskiej
  • Reportaż
  • Saga/historia rodzinna/stosunki rodzinne