Sapcio i Pufcio ze Stromego Brzegu

Okładka książki Sapcio i Pufcio ze Stromego Brzegu Maria Kowalewska
Okładka książki Sapcio i Pufcio ze Stromego Brzegu
Maria Kowalewska Wydawnictwo: Biuro Wydawnicze „Ruch” Seria: Sapcio i Pufcio literatura dziecięca
66 str. 1 godz. 6 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Sapcio i Pufcio
Wydawnictwo:
Biuro Wydawnicze „Ruch”
Data wydania:
1972-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1972-01-01
Liczba stron:
66
Czas czytania
1 godz. 6 min.
Język:
polski
Tagi:
bóbr przyroda
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,7
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia Wiera Badalska, Stanisława Domagalska, Sławomir Grabowski, Ryszard Marek Groński, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Marek Nejman
Ocena 7,8
Poczytaj mi, m... Wiera Badalska, Sta...
Okładka książki Głos przyrody. Wiosna Maria Kowalewska, Maria Kownacka
Ocena 7,3
Głos przyrody.... Maria Kowalewska, M...
Okładka książki Skakanka Wiera Badalska, Helena Bechlerowa, Jan Brzechwa, Elżbieta Brzoza, Wanda Chotomska, Wincenty Faber, Stanisław Grabowski, Stanisław Grochowiak, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Jadwiga Jasny-Mazurek, Mira Jaworczakowa, Zbigniew Jerzyna, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Joanna Kulmowa, Irena Landau, Maria Łastowiecka, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Krystyna Pokorska, Maria Rosińska, Ewa Szelburg-Zarembina, Maria Terlikowska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Ocena 7,2
Skakanka Wiera Badalska, Hel...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1484
580

Na półkach: , , , ,

Sapcio i Pufcio... rozkoszne dwa boberki ;)) Maria Kowalewska świetnie opisała ich codzienne zwykłe życie, pełne jednak ważnych przygód, przemycając sprytnie wiele informacji dla ciekawskich małych przyrodników.

Początkowo ich przygody były wydane osobno, ja mam wydanie zbiorcze... I.... to wydanie to zbrodnia na ilustracji. Wydania osobne były przepięknie zilustrowane przez Andrzeja Prokopiuka, który zrobił to w sposób mistrzowski.

Gdyby ktoś miał ochotę obejrzeć:
https://kufferek.blogspot.com/2014/09/sapcio-i-pufcio-maria-kowalewska.html
To dzieła sztuki, pełne magii, wykonane w niezwykły sposób, rozpalające wyobraźnię.

Moje wydanie opracował Wiktor Sadowski – i jego rysunki noooo też mają swój urok, szczególnie pięknie oddał kolory łąki, kwiatów... ale jednak znając te pierwsze, rozkoszne pyszczki małych boberków, serce samo ucieka właśnie do tych pierwszych.
Ta książeczka to kolejny przykład, jak ważne są ilustracje, jak bardzo wzmacnia się odbiór, jak potrafią chwycić za serce.

Sapcio i Pufcio... rozkoszne dwa boberki ;)) Maria Kowalewska świetnie opisała ich codzienne zwykłe życie, pełne jednak ważnych przygód, przemycając sprytnie wiele informacji dla ciekawskich małych przyrodników.

Początkowo ich przygody były wydane osobno, ja mam wydanie zbiorcze... I.... to wydanie to zbrodnia na ilustracji. Wydania osobne były przepięknie zilustrowane...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
613
604

Na półkach: , , , ,

Pierwsze wydanie zbiorcze opowieści o dwóch rozkosznych boberkach, Sapciu i Pufciu, zamieszkujących Wielką Dolinę. Maria Kowalewska w sposób mistrzowski wykorzystała te dwa słodziaki by pokazać życie bobrów ale i innych zwierząt. Wielką Dolinę zamieszkują borsuki (mające na pieńku z lisami),zające oraz drobnica zwierzątek jak ryjówki, badylarki, karczowniki, myszy leśne i wiewiórki. Nie może też zabraknąć sów oraz innego ptactwa jak sójki i oczywiście Sroki Skrzeczki. W bajkowej narracji poznajemy losy zwierząt oraz ich bolączki jak natłok ludzi i ich aktywność. Mamy więc motyw ochrony przyrody, kiedy Wielka Dolina staje się bobrzym rezerwatem. Mały czytelnik może też poznać ciekawe, inwazyjne zwierzę jakim jest jenot, który przywędrował do Polski z Azji. Pełno interesujących drobiazgów, mogących pobudzić zainteresowanie dziecka przyrodą. Jest nawet poglądowa ilustracja bobrzych łapek przedniej i tylnej, by pokazać różnicę. To jedna z tych dawnych książek, która uczyła przez zabawę.

Tutaj drobny protest w lisiej sprawie. Lisy to wcale nie flejtuchy i brudasy, to tylko specjalna technika by rozłościć wujka borsuka aby po dobroci oddał swoje lokum. Nie mamy nic do borsuków, wszystkie borsuki to fajne chłopy. Potrafimy się dogadać :)

Wydanie zbiorcze ma swoje zalety oraz wady. Zaleta jest na pewno rozwinięcie fabuły. Pojawia się rozdział "Wędrówka do Stromego Brzegu", który wyjaśnia dlaczego Sapcio i Pufcio opuszczają Szczupakowe Jezioro. Staje się to klamrą łączącą dwie części pojedyncze: "Poznajemy Sapcia i Pufcia" oraz "Z wizyta u cioci". Dodatkowo otrzymujemy również historię z młodości Wielkiego Bobra, w rozdziale "Nie Wiadomo Co". Dostajemy tutaj też potwierdzenie, że Wielka Dolina może znajdować się na Podlasiu, bo zarówno jenot przybył z Białorusi jak i Wielki Bóbr. Fragment o jesiennych pracach bobrów z książeczki "Sapcio, Pufcio i... nie wiadomo co" został połączony z "Zimą Sapcia i Pufcia" tworząc ostatni rozdział "Krótka jesień i długa zima".

Wadą wydania zbiorczego jest przerobienie niektórych ilustracji i wręcz brak bardzo wielu znany z pojedynczych książeczek. Strasznie ich brakuje i odbija się to na odbiorze całości. Ale wiadomo jak to było w tamtych czasach, papier był towarem deficytowym. Ale bardzo szkoda, bo ciężko dostać wydania pojedyncze aby zobaczyć pełnię maestrii Andrzeja Prokopiuka. Cudownie łączył techniki "rozsmarowywania" farby przy pomocy przyklejonego papieru, drobnych poprawek pędzlem czy dołączania rysunków czarnym tuszem. Powstały w ten sposób iście magiczne ilustracje lasu, nieba, wody i zwierząt. Człowiekowi robi się ciepło na sercu kiedy widzi cudownie uśmiechnięte pyszczki Sapcia i Pufcia.

Przepiękna książeczka. Może jestem starej daty ale takich książek dla dzieci się już nie pisze. Wszędzie królują te komputerowe wycinanki-płaszczaki. To już nie jest ta dawna szkoła polskiego rysunku dla dzieci. Dlatego warto jest zachowywać je dla przyszłych pokoleń, pokazywać tę magię na kartach starszych książeczek.

Pierwsze wydanie zbiorcze opowieści o dwóch rozkosznych boberkach, Sapciu i Pufciu, zamieszkujących Wielką Dolinę. Maria Kowalewska w sposób mistrzowski wykorzystała te dwa słodziaki by pokazać życie bobrów ale i innych zwierząt. Wielką Dolinę zamieszkują borsuki (mające na pieńku z lisami),zające oraz drobnica zwierzątek jak ryjówki, badylarki, karczowniki, myszy leśne i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
72
67

Na półkach:

Sapcio i Pufcio to dwa małe bobry. Mieszkają nad Stromym Brzegiem, ale często wędrują w różne bajeczne rejony lasu, polany, łąki oraz jeziora. Zachwycają się wszystkimi porami roku. Poznają zwykłe i dziwaczne zwierzęta takie jak koczownik ziemnowodny, jenot, ryjówkę, borsuka. Rozmawiają ze swoim tatą o spotkaniu ludzi. A mamę widują bardzo rzadko a z jakiego powodu to już polecam przeczytać. Gwarantuję cudowną nocną wycieczkę, bo przecież bobry w dzień odsypiają pracowitą noc.
Moje dzieci przez kilka wieczorów, chciały poznawać kolejne przygody braci, a dla mnie była to uczta literacka dzięki Marii Kowalewskiej.

Sapcio i Pufcio to dwa małe bobry. Mieszkają nad Stromym Brzegiem, ale często wędrują w różne bajeczne rejony lasu, polany, łąki oraz jeziora. Zachwycają się wszystkimi porami roku. Poznają zwykłe i dziwaczne zwierzęta takie jak koczownik ziemnowodny, jenot, ryjówkę, borsuka. Rozmawiają ze swoim tatą o spotkaniu ludzi. A mamę widują bardzo rzadko a z jakiego powodu to już...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    6
  • Posiadam
    5
  • Ultima Thule
    2
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
    2
  • Stoi na półce
    2
  • 🌊Ultima Thule
    1
  • Półka Agnieszki
    1
  • Ilustracje
    1
  • 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sapcio i Pufcio ze Stromego Brzegu


Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,6
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,0
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także