Jeżyk i jeżyny

Okładka książki Jeżyk i jeżyny Ewa Podleś
Okładka książki Jeżyk i jeżyny
Ewa Podleś Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Poduszkowce opowieści dla młodszych dzieci
26 str. 26 min.
2022-05-05
26 min.
9788382080384

Okładka książki Feluś i Gucio świętują Katarzyna Kozłowska, Marianna Schoett
Feluś i Gucio ... Katarzyna Kozłowska...
Okładka książki Wielkie marzenie małego Krecika Tom Percival, Christine Pym
Wielkie marzen... Tom Percival, Chris...
Okładka książki Złodziej liści Alice Hemming, Nicola Slater
Złodziej liści Alice Hemming, Nico...

Choć ta książka jest niewielkich rozmiarów, to skrywa w sobie wielką moc. Historia Jeżyka pokaże maluchom, że każdy jest piękny oraz wyjątkowy na swój sposób. Doda otuchy i umocni wiarę w siebie.

Pewnego dnia Jeżyk obudził się w złym humorze. Gładkowi przyśniło się, że jego przyjaciółka wiewiórka nie chciała go przytulić, ponieważ bała się jego ostrych kolców. Malec wpadł na pomysł, by ponabijać na nie jeżyny, dzięki czemu jego plecki staną się miękkie. Czym prędzej wybrał się na dwór i nazbierał koszyk owoców. Niestety jego łapki były zbyt krótkie, aby samemu je nabić i postanowił poprosić o pomoc przyjaciół. Jak się okazało krecik miał zbyt słaby wzrok, myszka przestraszyła się żuczka, sarenka nie umiała złapać jeżyn kopytkami, a głodny zajączek więcej owoców zjadł niż ponabijał. Smutny Gładek wrócił do domu i wpadł w objęcia kochającej mamy, która wytłumaczyła synkowi, że kolce są mu bardzo potrzebne i chronią go przed niebezpieczeństwem. Za to jego ciepły i mięciutki brzuszek jest idealny do przytulania. Z jeżyn Jeżyk i jego mama przygotowali coś bardzo snacznego i poczęstowali tym wszystkich przyjaciół. Co to takiego? Sprawdźcie sami! Nie pożałujecie, bo na końcu książki znajdziecie przepis na te przepyszne łakocie.

Ta krótka opowiastka z pewnością spodoba się przedszkolakom. Myślę, że sprawdzi się też jako wstęp do rozmowy o mocnych i słabych stronach, a także udowodni niedowiarkom, że są bardziej wyjątkowi niż im się wydaje. Warto również dodać, że książka jest w całości kartonowa i posiada zaokrąglone rogi, co jest gwarancją trwałości i bezpieczeństwa.

Jak pokazać dziecku, że jest wyjątkowe? Jak umocnić w nim wiarę w siebie i nauczyć go dostrzegania swojego piękna?

To trudne zadanie, wymagające wielu rozmów. Z pewnością warto zacząć od książek by później wspólnie analizować zachowania ich bohaterów a w efekcie przełożyć je na naszą codzienność.

Jeżyk Gładek zwątpił w swoją wyjątkowość za sprawą okropnego snu. A śniło mu się, że przez jego kolce na plecach nikt nie może go przytulić. Po obudzeniu postanowił to zmienić i "pozbyć się" ich, jednak żaden z przyjaciół nie potrafił mu pomóc. Aż w końcu trafił do swojej mamy, która podała mu proste rozwiązanie i uświadomiła mu jak ważne i potrzebne są jego kolce oraz jak bardzo jest wyjątkowy.

Ta wspaniała, krótka historia zawarta została na kartonowych stronach, dopełniona barwnymi ilustracjami autorki (które szczerze polubiłam już kilka lektur temu).

Przy okazji rozwiązywania problemu jeżyka poznajemy też inne zwierzęta oraz ich wyjątkowe cechy (jak np. krecika, który nic nie widzi ale za to rewelacyjnie kopie tunele).

Książka zwraca uwagę na wyjątkowość każdego zwierzaka i równocześnie jest motywatorem do szukania swoich mocnych i słabych stron.
Myślę, że spodoba się przedszkolakom!

Jeżyk Gładek zwątpił w swoją wyjątkowość za sprawą okropnego snu. A śniło mu...

Nasze pierwsze spotkanie z @wydawnictwoliteratura to lektura książeczki "Jeżyk i jeżyny" autorstwa Ewy Podleś z przepięknymi ilustracjami @rozalekillustrations.

Moim pierwszym zaskoczeniem był niestandardowy format książeczki, który okazał się być bardzo wygodnym zarówno do oglądania dla mojego 1,5 roczniaka jak i dla Starszaka. Kartonowe strony to również duża zaleta, ponieważ wielokrotnie sięga do niej Junior, który wiadomo że ze względu na swój wiek bardzo często gniecie kartki.

Jednak najpiękniejsza jest historia zawarta w tej książce, ważne przesłanie jakie ze sobą niesie i oczywiście ilustracje, które pokochały setki dzieci.

Pewnego dnia Jeżyk budzi się w złym humorze, ponieważ miał przykry sen, w którym przyjaciele nie chcieli się do niego przytulać ze względu na jego kolce. Po dłuższej chwili namysłu nasz bohater wpada na genialny pomysł -nadzieje na swoje kolce jeżyny i dzięki temu stanie się mniej groźny dla swoich bliskich! Pomysł wydawał się Jeżykowi świetny, lecz brakowało mu osoby, która podejmie się tego zadania.
Krecik ma przecież bardzo słaby wzrok.
Myszka wystraszyła się żuczka, który schował się w owocach.
Sarenka swoimi kopytkami nie moze chwycić jeżyn.
A zajączek... postanowił jeżyny ZJEŚĆ!

Gdy załamany Jeżyk wracał już do domu, na swojej drodze spotkał mamę, która pocieszyła i przekonała go jak ważne są jego kolce, podkreślając tym samym, ze przecież ma ciepły i mięciutki brzuszek.

Jeżykowi poprawił się humor i postanowił wraz z mamą upiec przepyszne ciasto z jeżynami i zaprosić swoich przyjaciół!

Piękna historia, która pokazuje jak ciężką drogę przeszedł nasz mały bohater, by w końcu uwierzyć w swoją odmienność i wyjątkowość. Pokazuje również, jak wielką moc ma przyjaźć, ktorej na drodze nie staną nawet najostrzejsze kolce.

Na końcu książeczki znajdziecie też przepis na pyszne i jednoczące przyjaciół JEŻynowe ciasto :)

Zapraszam do lektury i smacznego!

Wydawca: @wydawnictwoliteratura
Data premiery: 07.04.2022
Wiek: 2-4

"Jeżyk i jeżyny" to piękna opowieść dla najmłodszych, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura. Autorka Ewa Podleś opowiada w niej o jeżyku, który mieszkał z rodzicami w chatce w lesie i pewnego dnia miał zły sen. Śniło mu się, że z powodu kolców jego przyjaciółka wiewiórka nie będzie chciała go przytulać. 😯 Nasz bohater wpadł na pewien pomysł, aby zakryć kolce jeżynami. Nazbierał w lesie cały koszyk czarnych jeżyn i udał się do różnych zwierząt, aby pomogli mu je nabić na kolce. I tak po kolei odwiedził krecika, myszkę, sarenkę, zająca... Każdy z nich miał jakiś powód, który przeszkadzał w udzieleniu pomocy. Czy jeżykowi uda się znaleźć wyjście? I kto mu w tym pomoże? O tym możecie się przekonać właśnie w tej pięknej książce, która nie dość, że jest pomysłowa, to wspaniale wykonana. 👏 Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/08/jezyk-i-jezyny.html

To ciekawa, mała książka w wydaniu kartonowym z okrągłymi rogami i pięknymi kolorowymi ilustracjami. W środku znajdziecie niesamowitą historię jak to przerażony jeż próbował zasłonić swoje kolce. A wszystko za sprawą snu! Przyśniło mu się, że jego przyjaciółka nie chce go przytulić, ponieważ ma kolce. Jeżyk wstał przerażony i od razy myślał co może z tym zrobić. Postanowił nabić na kolce jeżyny, wtedy będzie mięciutki. Sam nie ko tego zrobić więc prosił o pomoc przyjaciół: Kreta, mysz, sarnę i królika. Nie udało się a zrozpaczony Gładek (tak miał na imię) poszedł do domu i to tam jego ukochana mama przekonała go, że jest wyjątkowy bo do przytulania ma super miękki brzuszek a jego kolce chronią go przed niebezpieczeństwem.

Na końcu książki znajdziecie przepis na ciasto z jeżynami.

Książka Ewy Podleś „Jeżyk i jeżyny” to wspaniała opowieść o przyjaźni i samoakceptacji. Jeżyk budzi się ze złego snu, w którym wiewiórka nie chciała go przytulić, bo bała się jego kolców. Zmartwiony jeż wpada na pewien pomysł i wyrusza do lasu, aby rozwiązać problem. Okazuje się jednak, że nikt nie jest w stanie mu pomóc. Jak skończy się wyprawa jeżyka? Przekonajcie się sami.

Polecam, książka jest pięknie wydana, kartki są grube, ilustracje bardzo ładne kolorystycznie i tematycznie dobrze dobrane. Świetna książeczka dla młodszych czytelników.

• Dziecko
  • Literatura dziecięca
  • Książki Tomeczka
  • Książki
  • Dzieci 2022
  • Biblioteka
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Jeżyk i jeżyny