Rywalka

Okładka książki Rywalka Amanda Maria Chudek
Okładka książki Rywalka
Amanda Maria Chudek Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza kryminał, sensacja, thriller
Warszawska Firma Wydawnicza
2022-07-15
2022-07-15

Pasja dla niektórych ludzi jest równoznaczna z nieprzerwanym pasmem sukcesów i wzlotów, co jednak stanie się, gdy na tej drodze stanie ktoś, kto jest lepszy?
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć debiutująca Amanda Chudek, która przy pomocy swych nietuzinkowych bohaterów pokazuje jak bardzo zawiść, zazdrość i chora ambicja potrafi w jednym momencie zniszczyć życie kilkorgu osobom.

Nie będę streszczać fabuły, bo opis wydawcy zdradza już wystarczająco, podkreślę jednak, że "Rywalka" jest to niezwykle fascynująca, wciągająca i trzymająca w napięciu kryminalna opowieść, zamknięta tylko w stu pięćdziesięciu stronach. Czuję olbrzymi niedosyt i z wielką niecierpliwością czekam na kolejne książki z charyzmatycznym Robertem Foksem.
Wciągnięta przez zawiłe, ale dopracowane w najdrobniejszym szczególe, ciekawe śledztwo, nie zauważyłam, kiedy skończyłam czytać. Przyznaję, przepadłam od pierwszej strony- historia ta jest nieprzewidywalna i zaskakująca, opisywane wydarzenia na pierwszy rzut oka wydają się niepowiązane, ale zakończenie genialnie łączy wszystkie wątki w spójną i klarowną całość.
Fabuła zaskoczyła mnie wiele razy, autorka miesza wątki, podrzuca kolejne tropy i poszlaki (wydawałoby się zupełnie niezwiązane ze sprawą) burząc tym samym całą moją koncepcję dotyczącą mordercy i jego motywu.
Mroczny, ciężki i duszący klimat powieści podsyca tylko atmosferę niepewności i obawy co do dalszych losów bohaterów, a ich jest dość sporo, są one niejednoznaczne, niosące w sobie całą gamę uczuć i emocji, ale nie ma tu nikogo zbędnego. Są one świetnie napisane i "poprowadzone", autorka genialnie oddaje stan ich psychiki, pokazuje, do czego człowiek jest zdolny, i jak wysoką cenę potrafi zapłacić, by zdobyć, to, czego pragnie.
Książkę przeczytałam dosłownie w jedno popołudnie. Bardzo przystępny język, bogate słownictwo, barwne i działające na wyobraźnię opisy, przyjemny w odbiorze styl- to wszystko składa się elektryzującą lekturę, która nie pozwala odłożyć się na bok bez poznania zakończenia.
Zapamiętajcie to nazwisko, bo czuję, że będzie jeszcze o nim głośno.
Pani Amandzie gratuluję niesamowitego debiutu!
Z wielką niecierpliwością będę wyglądać kolejnych mrocznych historii.

Czy polecam?
Zdecydowanie! Jeden z najlepszych i mroczniejszych kryminałów, jakie ostatnio czytałam. Bomba!

„Tego, co najlepsze i najpiękniejsze na świecie, nie można zobaczyć, a nawet dotknąć; trzeba to poczuć sercem”.

Człowiek, który posiada pasję, spełnia się, doświadcza więcej emocji, jakie wiążą się z tym celem. Marzenia, których filar jest ustawiony na tym zamiłowaniu. Wszystko doładowane jest pod nie, każda godzina twojego życia, miesiąc czy rok. Ustalasz sobie taką drogę, aby na tę przyjemność mieć jak najwięcej czasu.
Jednak wszystko, co masz, bywa kruche, ulotne. Zwykle nie doceniane, do momentu, gdy tego nie braknie.

Nastolatka, której pasją jest taniec, ginie, gdy samotnie wybiera się w góry w trakcie szkolnego wyjazdu. Zrozpaczeni rodzice próbują dążyć do prawdy, odkryć co tak naprawdę się wydarzyło w tamtym miejscu. Z pomocą przychodzi im prywatny detektyw, zmotywowany własnymi przejściami i niepowodzeniami w życiu prywatnym, Robert Foks. Tylko on został ratunkiem dla zdesperowanej matki.

Zaczynając czytać książkę, nie jesteśmy przekonani, jak daleko autorka podsuwa się w ingerencji w ludzkie odczucia. Z początku może się nam wydawać, że książka w swojej fabule będzie się skupiać na poszukiwaniach nastolatki, jednak wszystkie wątki, które zostaną odkryte podczas tej krętej drogi, sprawia, iż niejednokrotnie spojrzymy na życie w inny sposób, zaczynając doceniać chwilę, momenty czy przebłyski światła.

Autorka w książce posługuje się bardzo lekkim piórem, co sprawia, że każda z kartek przewraca się samoistnie, a my stajemy się jak gąbka, chłonąc cały ten przyszykowany ciąg, zatracając się w fabułę, rozważając i analizując każdy kolejny krok. Wraz z detektywem dążymy do rozwiązania zagadki, gdyż każdy podsyłamy do nas impuls, opłata nas w swojej ciekawości i niejednoznaczności.

Akcja zaczyna się rozpędzać coraz mocniej, nadając fabułę biegu, na który tak usilnie czekaliśmy. Teraz już nic nie jest takie oczywiste, pojawiają się kolejne nie wiadome, kolejne zagadki i nieścisłości.
Dodatkowo detektyw musi się zmierzyć z własnymi demonami przeszłości. Mimo iż do sprawy zabrał się ochoczo, prywatne życie nie daje mu w tym momencie wytchnienia. Walcząc ze swoją przeszłością i jej konsekwencjami, musi wciąż pamiętać o tym, że zagadkowa śmierć czeka na swoje rozwiązanie.

„Jeśli coś było na tyle ważne, że nie możesz o tym zapomnieć, wiedz, że musi do Ciebie wrócić. Może w innej osobie, innym miejscu, czasie, ale wróci”.

Kreacja bohaterów w tej książce jest na wysokim poziomie. Momentami możemy mieć dziwne wrażenie czy oby na pewno są oni tylko fikcją literacką, gdyż ich charaktery są tak bardzo naturalne i znane nam, a dodatkowo wydarzenia bardziej ich kreują na naturalnych, barwnych i pełnych pasji. Uznajemy ich za bohaterów ludzkich, takich, których moglibyśmy spotkać w naszym życiu.

„Słowa są bowiem jak klucze, tylko dobrze dobrane potrafią otworzyć czyjeś serce i umysł”.

Największą zaletą tej książki jest idealnie poprowadzona intryga. Kiedy już myślimy, że rozwiązanie jest blisko, autorka skutecznie porzuca inny szczegół, który sprawia, że dalej brniemy w sprawę, szukając wyjaśnień. Dodatkowo z każdym kolejnym krokiem detektywa, my jako czynny czytelnik, mamy możliwość wyciągnięcia własnych wniosków i myśli.

Paleta emocjonalności, jaką raczy nas autorka, przysysa nas do książki, sprawiają, iż oderwanie się od niej to nie lada wyczyn. Chcemy poznać prawdę, dotrzeć do jej rozwiązania I zrozumieć co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia. Jakie szczegóły z tej sprawy omijamy, na co nie zwracamy uwagi, co może dać nam jasny pogląd, czemu młoda dziewczyna z ogromną pasją ginie.

„Napędzała mnie jedynie praca, dając mi jeszcze jakiś sens. Teraz musiałem stawić czoło złu, które stanęło na mojej drodze. Złu, które pod postacią piękna ukrywało swe prawdziwe oblicze”.

Fani gatunku będą zachwyceni tą książką, dając się porwać w wir wydarzeń i z pełnym zaangażowaniem uczestnicząc w taj drodze.

Dodatkowo wszystkie cytaty,jakie dostajemy w książce, dają nam dozę zastanowienia i nasuwając pewne przemyślenia.

Zdolna nastolatka której pasją jest taniec ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Rodzina dziewczyny nie jest w stanie uwierzyć że to że to był tylko wypadek. Robert Foks jest prywatnym detektywem który postanawia pomóc zrozpaczonej matce ... Czy to na prawdę było morderstwo ? Czy detektyw Foks jest w stanie odkryć prawdę?

Rywalka stała się dla mnie ogromną odskocznią od tego co ostatnio czytam. W większości są to romanse ale uwielbiam też tajemnicze thrillery i kryminały a gdy znajdę jeszcze w środku wątek romantyczny to już przepadłam... tak też było z tą książką .
Z wyglądu niepozorna, skromna I mało obszerna książka zawładnęła mną na kilka godzin. Nie byłam w stanie się od niej oderwać do same końca czyli do momentu poznania prawdy.
Jeżeli chodzi o bohaterów są oni tak wykreowani że sami się zastanawiamy czy aby na pewno są fikcyjni bo ich charaktery i zachowania ciągną nas w wir wydarzeń które mogły by być prawdziwe...
Warto zwrócić tu uwagę na postać detektywa Foksa a raczej na jego życie i historię opisaną w książce którą poruszy niejednego czytelnika.
Autorka doskonale zaplanowała intrygę I tajemnice wplatając pomiędzy niesamowite emocje które nam towarzyszą podczas czytania ... gwarantuje że ciężko bedzie wam odłożyć Rywalkę póki nie poznacie zakończenia, a idąc tą drogą zostaniecie zaskoczeni nie raz ... przynajmniej tak było ze mną.
Mimo iż to Debiut autorki jej styl jest tak przystępny że ta pozycje czyta się błyskawicznie.
Rywalka jest idealnym przykładem że nie liczy się ilość ale jakość jako kryminał spełnia swoją rolę idealnie a dodatkowo dostajemy bonusy w postaci romansu który jest wpleciony pomiędzy wszytkie tragiczne i tajemnicze wydarzenia.
Dla mnie była to wciągająca przygóda a dodatkowo poczułam się jakbym to ja rozwiązywała zagadkę śmierci Dory .
Jeśli macie ochotę zagłębić się bardziej w trzymająca w napięciu akcję koniecznie sięgnijcie po Rywalkę od @amandachudek

Rywalka stała się dla mnie ogromną odskocznią od...

RECENZJA

🖤"RYWALKA"🖤

Autor: Amanda Maria Chudek

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

" Napędzała mnie jedynie praca, dając mi jeszcze jakiś sens. Teraz musiałem stawić czoło złu, które stanęło na mojej drodze. Złu, które pod postacią piękna ukrywało swe prawdziwe oblicze. "

Rywalka to niesamowicie wciągający, pełen wirujących emocji, intrygujący kryminał, który trzyma w napięciu i niepewności, jest pełen zwrotów akcji.

Dostałam tutaj wszystko, co można oczekiwać po dobrym kryminale, a nawet więcej to historia, która posiada głębie w sobie. Mino niewielkiej ilości stron, autorka zawarła w tej historii zbrodnię prawie doskonałą, prawdziwą miłość, która mimo przeciwności i strasznej tragedii trwa, ogromną stratę, zazdrość, chorą rywalizację, która potrafi nawet zabić.

Oprócz wątku kryminalnego dostajemy historię z życia detektywa Roberta, która jest niezwykle smutna.
Autorka niesamowicie wiruję jak w tańcu emocjami, które poruszą serca.
Do każdego rozdziału dostajemy cudowne cytaty, które dają do myślenia.
Dostajemy kilka wątków, które w pewien sposób się zazębiają się ukazująca przerażające prawdę.
Dostajemy niezwykłą grę pozorów, bądź czujny i miej szeroko otwarte oczy.

Wszystko wykreowane bardzo realnie.
Aktorka miała świetny pomysł na fabułę książki. Wszystko opisane dynamicznie i ciekawie.

Autorka ma niesamowicie lekkie pióro i świetny styl.
Potrafi tak dobierać słowa, tworzyć fakty, zaciekawić bohaterami, że książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Odkrywamy i poszukujemy wyjaśnienia zagadki, która okazuję się być ciekawa i intrygująca zarazem.
Pokazuje, że prawda bywa, zupełnie inna niż zakładamy, a życie bywa przewrotne i zaskakujące.

Niektóre zdarzenia sprawiają, że nabywamy doświadczenia i potrafimy potem z nich wyciągać odpowiednie wnioski.
Są również takie momenty, po których nie potrafimy się pozbierać, a w środku pozwoli, umieramy.

Kreacja bohaterów jest genialna, dostajemy postacie barwne, prawdziwe, pełne pasji, intrygujące, nieoczywiste, po których byśmy się nie spodziewali, że ukrywają swoje prawdziwe ja pod maską.

Książkę przeczytałam z wielką przyjemnością.
To była prawdziwa uczta czytelnicza.

"Słowa są bowiem jak klucze, tylko dobrze dobrane potrafią otworzyć czyjeś serce i umysł. "

Robert Foks to prywatny detektyw, który jest dobry w swoim fachu i posiada doświadczenie. Potrafi wnikliwie obserwować, wyciągać odpowiednie wnioski, każde zlecenie traktuje analitycznie i indywidualnie. Zawsze badał wszystkie nawet absurdalne scenariusze.
Kroczy własną drogą i każdego dnia podejmuje wyzwanie, aby przeżyć kolejny dzień pełen wyzwań. Zamknął się w swojej skorupie, we własnym świecie. Cierpi każdego dnia i nie potrafi pogodzić się z losem, który go dotknął.
Wtedy stracił sen życia i tylko egzystuje.

Dostaje sprawę inną niż wszystkie, które prowadził dotychczas. Rodzice 16-letniej Dory proszę detektywa o rozwiązanie tajemniczej śmierci dziewczyny, która zginęła w trakcie wyjazdu szkolnego w góry. Policja stwierdziła, że to był wypadek, choć wcześniej rozważali samobójstwo. Sprawa została umorzona, a zrozpaczeni rodzice, nie mogą się pogodzić ze śmiercią swojej jedynaczki, pragną odkryć prawdę za wszelką cenę.

Detektyw rozpoczyna śledztwo.

Dora Badowska była niezwykle utalentowaną tancerką. W dodatku dziewczyna była przesadnie ostrożna. Realizowała swoje pasje.

Co wydarzyło się w górach?

Dlaczego zginęła Dora?

Czy detektyw odkryje prawdę, jak zginęła Dora?

Kim okaże się morderca.

Jaka okaże się prawda w sprawie śmierci dziewczyny.

Czy, komuś jeszcze grozi niebezpieczeństwo?

Kim okaże się tytułowa rywalka?

Dziękuję bardzo autorce za egzemplarz do recenzji. To była niezwykła przygoda, pełna inspirującej historii.

Polecam ❤️❤️

RECENZJA

🖤"RYWALKA"🖤

Autor: Amanda Maria Chudek

Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza

Kiedyś już pisałam o tym, że to nie ilość stron decyduje o jakości książki, ale zawarta w niej głębia, czy przesłanie. I może „Rywalka” debiutującej Amandy Marii Chudek nie jest książką szczególnie obszerną, to ja jestem zachwycona tą krótką powieścią kryminalną. Oprócz niesamowicie ciekawej zagadki kryminalnej do rozwiązania, autorka oferuje nam całą paletę emocji do przeżywania, jak i problemów egzystencjalnych do przeanalizowania. A takie połączenia to ja po prostu uwielbiam!
Utalentowana nastolatka, rewelacyjna tancerka Dora, ginie w czasie szkolnej wycieczki. Policja kwalifikuje jej śmierć, jako nieszczęśliwy wypadek, w co nie wierzą jednak rodzice nastolatki. Decydują się więc na wynajęcie prywatnego detektywa. Robert Foks, pracujący jako prywatny detektyw od wielu lat, zabiera się do śledztwa z niezwykłą energią. Przepytuje koleżanki zmarłej, nauczycieli i najbliższych. Już po pierwszych rozmowach czuje on, że faktycznie Dora nie mogła popełnić samobójstwa. Tylko kto postanowił pozbawić życia tą tryskającą energią i głodną tanecznego sukcesu nastolatkę? Robert próbuje skupić się na faktach i połączyć je w całość, jednak jego trzeźwy osąd jest zachwiany poprzez zbliżającą się rocznicę utraty bliskiej mu osoby. Wspomnienia wracają do niego jak bumerang i nie jest w stanie wymazać ich ze swojej pamięci i właściwie skupić się na wynikach śledztwa. Czy uda mu się w takim stanie rozwikłać zagadkę śmierci nastoletniej Dory? Sprawa robi się coraz bardziej poważna, ponieważ zostaje zgłoszone zaginięcie kolejnej dziewczyny, tanecznej rywalki Dory…
„Rywalka” to jest wciągający kryminał, od którego nie da się oderwać. Grono podejrzanych może i jest dość mocno zawężone, to jednak trudno zagadkę rozwiązać. Może też dlatego, że prywatne życie detektywa Foksa, jego rozpacz, emocje nim targające, dość mocno odciągają od śledztwa. Dla mnie „Rywalka” to niesamowicie udany debiut i zdecydowanie czekam na kolejne przygody detektywa Roberta Foksa.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com.tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Wtedy organizator wesołego miasteczka zaprosił wszystkich przybyłych do ustawienia się w kolejce do diabelskiego młyna, z którego można podziwiać cudowne widoki, przeżyć chwile, które z pewnością pozostaną niezapomniane. Ludzi było bardzo dużo, przekrzykiwali się jeden przez drugiego. Panował chaos do tego stopnia, że nikt nawet nie zauważył leżącej w kałuży krwi młodej dziewczyny. Dopiero po dłuższej chwili podeszła do niej para równie młodych ludzi, być może jej rówieśnicy. Rozległ się przeszywający, wołający o pomoc krzyk. Gdy sprawdzili jej puls, wszystko stało się jasne. Dziewczyna nie żyje, a zabójca z pewnością jest w pobliżu…

Czy słyszałeś już o debiutującej, mrocznej powieści Pani Amandy Marii Chudek, pod tytułem “Rywalka”? Książka ukazała się nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej. Swojej premiery doczekała się 15 lipca 2022 roku.

WFW, czyli Warszawska Firma Wydawnicza powstała w 2008 roku. Ich celem jest łączenie różnych funkcji powiązanych z rynkiem wydawniczym, w tym drukarskim. Firma daje możliwość wydania własnej twórczości w bardzo niskim budżecie. Są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. O WFW można było przeczytać w między innymi: „Newsweeku”, „Kulturze Liberalnej”, czy „Dzienniku”.

Co kryje w sobie dusza młodej tancerki? Talent, pasję, ale i także skomplikowane relacje, sekrety.

Dora posiadała ogromną pasję, jaką był taniec. Parkiet był dla niej drugim domem. Dziewczyna ginie, gdy pewnego razu podczas szkolnej wycieczki wybiera się samotnie w góry. Informacja dociera do rodziców dziewczyny, Ci nie wierzą w przypadek. Ich córka była nadwyraz ostrożna, uważna. Czy ktoś faktycznie stoi za śmiercią ukochanej córki? A może to wyobraźnia zrozpaczonej matki działa na najwyższych obrotach?

Tego postara się dowiedzieć prywatny detektyw Robert Foks. Zmotywowany przeżyciami własnymi i swoim życiowym pechem, aby zagłuszyć myśli, postanawia rzucić się w wir pracy i pomóc rodzicom Dory. Czy uda mu się rozwiązać daną mu zagadkę? Kim jest tytułowa rywalka?

“Rywalka” autorstwa Pani Amandy Marii Chudek, to powieść kryminalna, która porusza w swojej treści tematy natury społecznej, między innymi takie jak: stratę, rozpacz, nadzieję, siłę walki, determinację.

Czytając lekturę, czułam zaintrygowanie, ciekawość, zaskoczenie oraz współczucie. Klimat jest mieszany, zaczynając od mrocznego, przechodząc przez dramatyczny, a kończąc na romantyczny. W tej jednowątkowej historii narracja została poprowadzona w trzeciej osobie.

Twórczość Pani Chudek jest dynamiczna, osadzona w teraźniejszych realiach, przy której zdecydowanie nie można się nudzić. Wydarzenia zmieniają się równie szybko, co nastrój powieści. Napisana lekkim piórem, czyta ją się bardzo przyjemnie, ponadto przygody, które przeżywa się wraz z detektywem Robertem są intrygujące, ciekawe. Postacie, którymi są ludzie, pod względem fizycznym zostały tylko pobieżnie nakreślone. Za to ich emocje wręcz “przelewają się” na czytelnika.

Podsumowując: “Rywalka” Pani Chudek, to bardzo dobry debiut zarówno dla autorki, jak i dla mnie. Lektura posiada w sobie wszystkie elementy, które powinien posiadać udany kryminał - trzyma w napięciu, posiada tajemniczą atmosferę, trzyma w niepewności, a także momentami przeraża.

Spodobał mi się realny, wykreowany świat. Jest w nim wszystko, czego mogłam oczekiwać, a nawet i więcej, ponieważ Autorka każdy rozdział poprzedza odpowiednio dobranym cytatem, który ma być w moim odczuciu swego rodzaju wstępem, zaproszeniem do zagłębienia się w treść. Jak dla mnie bomba! Nie spodziewałam się tak dobrej książki, a jednak - jestem mile zaskoczona. Polecam dla czytelników lubujących się w lekkiej mroczno-romantyczno-dramatycznej literaturze. Warto przeczytać.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com.tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Udany debiut, gratulacje dla autorki 👍 :)

Udany debiut, gratulacje dla autorki 👍 :)

Zaskakująco udany debiut autorki. Podoba mi się zachowanie "psychologii głębi" bohatera, jego przekonująca zwyczajność i droga rozwiązywania problemów. Czyta się dość szybko a i sama książka nie jest zbyt obszerna. :)
Oczekuję na kolejne tomy przygód detektywa Roberta Foksa!

Oczekuję na kolejne tomy przygód detektywa Roberta Foksa!

Dzięki uprzejmości autorki miałam możliwość i wielką przyjemność przeczytać tą jakże na pierwszy rzut oka niepozorną książkę. A w środku czekała na mnie ... Niesamowicie wciągająca historia, którą przeczytałam błyskawicznie.
Detektyw Robert Foks jest " mistrzem" w swoim fachu i dlatego też nie brakuje mu zleceń. Pewnego dnia zgłaszają się do niego zrozpaczeni rodzice, których córka zginęła w górach podczas szkolnego wyjazdu. Nie wierzą oni w przypadkową śmierć córki, której pasją był taniec.
Czy detektywowi uda się rozwikłać zagadkę śmierci nastolatki?
Z wielkim zaciekawieniem śledziłam postępy śledztwa a także poznawałam bliżej życie Roberta.
W Rywalce poznajemy całą galerię różnobarwnych postaci. Jedni tańczą z życiem namiętne tango inni szalonego jive a jeszcze inni wirują z nim w rytm walca. W życiu tak jak i w tańcu niektórym często mylą się kroki. Inni gubią rytm. Są też tacy którzy zawsze chcą prowadzić i być najlepsi. Czasem nawet za wszelką cenę.
"Rywalka "to niesamowicie wciągająca historia które pokazuje nam jak kruche jest życie. A także jego smaki od słodkiego po kwaśny.
Przeczytaj Rywalkę i odkryj jej prawdziwą twarz. Ja już to zrobiłam teraz kolej na ciebie. Polecam.

45/38k/52/2022 ig: @liber.tinea

Choć okładka książki jest niepozorna i minimalistyczna, to zauroczyła mnie swoją prostotą, a treść wciągnęła już od pierwszych stron. Pani Amanda Maria Chudek pięknie dobranymi słowami, subtelnie poruszała strunami harfy znajdującej się na dnie mojego czytelniczego serca, opowiadając o tym, dlaczego trzeba żyć pełną piersią i na sto procent, każdego dnia. Tak często słyszymy, że nikt za nas życia nie przeżyje, ale zwykle gubimy się w gąszczu codziennych spraw, nie pamiętając o tym, że “dzisiaj nie mamy czasu, jutro nie będziemy mieć siły, a pojutrze nie będzie nas”. A przecież, jeśli tylko zechcemy, możemy sprawić, aby nasze momenty były żywiołowe i pełne pasji niczym tango. “Rywalka” skłoniła mnie do refleksji i przypomniała o głodzie przeżywania, który chciałabym czuć w każdej chwili.

“Snucie marzeń to jedna z najtrudniejszych sztuk. Wymaga nie tylko wyobraźni, ale i odwagi, czasami nawet bezczelności. Trzeba umieć marzyć o tym, o czym innym się nawet nie śniło” /Piotr Adamczyk/

Pewnego dnia u progu biura detektywistycznego prowadzonego przez Roberta Foksa, stają rodzice dziewczyny, która zginęła tragicznie w górach, podczas kilkudniowego, szkolnego wyjazdu. Policja uznała to zdarzenie za nieszczęśliwy wypadek, jednak oni czują, że za śmiercią ich dziecka kryje się coś więcej i proszą Roberta o ustalenie jak było naprawdę. Detektyw podejmuje się tego zlecenia i niezwłocznie rozpoczyna rekonesans. Wraz z nim stopniowo odkrywamy jak żyła Dora, zmarła nastolatka, której największą pasją był taniec. Dowiadujemy się co sprawiało jej przyjemność, poznajemy otoczenie i ludzi z jej środowiska. Autorka świetnie zarysowała wszystkich bohaterów, których spotykamy w książce. Każdy z nich jest opisany w bardzo wyważony sposób, widzimy oczami wyobraźni ich cechy fizyczne, ale również dostajemy najważniejsze informacje o życiu danej osoby. Zostajemy płynnie wprowadzeni w nostalgiczny klimat tego dzieła, a w idealnie dobranych słowach możemy poczuć, że każdy z bohaterów dźwiga jakieś własne brzemię, choć nigdzie nie jest to napisane wprost. Wraz z postępem akcji sprawa wydaje się coraz bardziej zagmatwana, zaczynamy zastanawiać się, czy rodzice Dory nie mają jednak racji w swoich podejrzeniach. Na dodatek Robert odkrywa, że ktoś tutaj kłamie i dążymy wraz z nim za pojawiającymi się tropami. Dokąd nas one zaprowadzą w tej intrygującej historii? Czy detektyw naprawdę jest tak dobrym śledczym, za jakiego się uważa?

Narracja książki prowadzona jest w pierwszej osobie, przez wspomnianego wcześniej detektywa. Dzięki temu dowiadujemy się sporo o jego życiu. O tym, z jakich pobudek podjął się takiego zawodu, jakie sprawy zwykle prowadzi, a także o tym, jak dzięki swoim niezłomnym zasadom moralnym i perfekcjonizmie uważa się za jednego z lepszych w tym fachu. Wchodzimy też głębiej w osobowość postaci, dotykając dna jego zranionej duszy, poznając największe tajemnice i lęki. Książka nie jest jedynie dobrze zbudowanym kryminałem. Całą fabułę odbieram jako świetne tło dla przedstawienia szerokiego spektrum pobudek, jakimi kierują się w życiu różni ludzie.

Tekst traktuje o stracie i przemijaniu, miłości i pożądaniu, ogromnej ambicji i pasji, zazdrości, więzach międzyludzkich i o niszczącej sile źle pojmowanej rywalizacji. Jest genialny w swojej prostocie i subtelnie piękny. Każdy rozdział opatrzony jest mądrą sentencją, która daje Czytelnikowi poczuć przedsmak bagażu wrażeń jakie mają nadejść. Choć dzieło ma naprawdę niewielką objętość, bo zaledwie 150 stron, to wbrew pozorom nie da się go czytać szybko. Niesie ono ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Budzi człowieka do przemyśleń, sprawia, że zaczyna zastanawiać się nad sensem istnienia. Uważam tę książkę za prawdziwą ucztę literacką, każde słowo było w niej świetnie wyważone i dokładnie na swoim miejscu. Bardzo żałuję, że nie mogłam tej przyjemności jeszcze dłużej rozciągać w czasie, ale liczę, że niebawem pojawią się kolejne powieści napisane przez Autorkę.

45/38k/52/2022 ig: @liber.tinea

• Thriller, sensacja, kryminał