Cała prawda

Okładka książki Cała prawda Kasia Bulicz-Kasprzak
Okładka książki Cała prawda
Kasia Bulicz-Kasprzak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura obyczajowa, romans
Prószyński i S-ka
2022-09-14
2022-09-14

Książka pod tytułem "Cała prawda" opowiada historię sióstr Sokołowskich, których ojcem jest Edward będący mężczyzną nieocenionym kobiet. Felicja najstarsza z sióstr stara się spełnić wymagania matki więc zdobyła dobre wykształcenie ale nie znalazła miłości. Hanna tak jak Felicja jest córka Grażyny lecz kobieta ma swoje zdanie, które buntowniczo manifestuje matce po zdradzie narzeczonego z Felicja młoda kobieta nie ma zamiaru stracić ziemi na której jej zależy więc zawiera pakt z diabłem czyli Wiktorem Wiśniewskim. Natomiast Daria, która wychowywała pod czujnym okiem mamy Basienki studiuje medycynę nie umie odnaleźć siebie na studiach więc ból egzystencjalny często topi w alkoholu i imprezach. Z kolej Cecylka czyli najmłodsza z sióstr zajada kompleksy i brak akceptacji siebie. Czy siostry znajdą swoje szczęście przekonaj się czytając książkę autorstwa Kasi Bulicz-Kasprzak.

Fajna komedia romantyczna pomimo grubości bo jest to cegła, czyta się bardzo szybko, mimo że wiadomo jak historia się skończy fabuła jest dość przewidywalna to zżywasz się z bohaterami i kibicujesz im całym sercem w każdej ich decyzji. Książka idealna na wieczór z serii kocyk i herbatka

Świetna na poprawę humoru. Polecam ☺️

Świetna na poprawę humoru. Polecam ☺️

Sięgnęłam po książkę, przyciągnięta nazwiskiem autorki (uwielbiam jej Sagę wiejską!).
Niestety - lub stety? - ta pozycja mocno się różni. Miała być komedia romantyczna... ale nie bardzo się śmiałam. Irytowała mnie, dopiero pod koniec (ostatnie dwa rozdziały!) zaczęłam się trochę bawić.
Niemniej, jest to dobra lektura - chociaż nie lekka (ponad 500 stron!)

Niemniej, jest to dobra lektura - chociaż nie lekka (ponad 500 stron!)

Bardzo fajna, lekka powieść autorki mojej ukochanej "Sagi wiejskiej". Czyta się szybko i przyjemnie, tylko zakończenie takie trochę jakby w pośpiechu na kolanie napisane.

Niemal 600 stron samej przyjemności ! Niesamowite perypetie miłosne ze zdradą i zazdrością w tle. Powieść lekka, ale nie przesłodzona , z dużą dawką humoru i optymizmu.Doskonały przerywnik między kryminałami, których jestem wielbicielką.Polecam.

Całkiem sympatyczna książka. Komedia romantyczna, ale trochę też obyczajówka dająca do myślenia. Napisana, lekko i przyjemnie, chociaż nieco przydługa. Końcówka miałam wrażenie, że napisana pospiesznie.

Edward Sokołowski nie przepada za swoimi czterema córkami, za to uwielbia Bartosza, narzeczonego Hanny. Jako że nie doczekał się syna, tak konstruuje testament, by schedą zajął się przyszły zięć. Umiera spokojny, bo wie, że córka niedługo wyjdzie za mąż i zięć będzie zarządzał rodzinnym majątkiem.
Niestety, relacje Bartosza i Hanny się psują i wygląda na to, że ślubu nie będzie. Na swoje szczęście Hanna poznaje treść ostatniej woli ojca. Jeśli chce zachować posiadłość, nie może pozwolić, by którakolwiek z sióstr wyprzedziła ją w drodze do ołtarza. Musi więc szybko znaleźć nowego narzeczonego. W desperacji jednoczy siły ze swoim największym wrogiem, Wiktorem Wiśniewskim. Ślub z nim to początek kłopotów. Hanna musi się zmierzyć z siostrą, która czuje się oszukana, z własnym sercem, które ciągnie ją do młodego weterynarza Matteo, z mężem, który jest człowiekiem interesów i bardzo ich pilnuje, z matką i macochą, które ustawicznie się wtrącają.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, a do sięgnięcia po "Całą prawdę" zachęcił mnie intrygujący opis, no i sam fakt, że bardzo lubię komedie romantyczne. Jezyk.jakim operuje tutaj autorka jest bardzo lekki i przyjemny, co sprawiło, że książkę przeczytałam w dwa wieczory, w końcu liczy niespełna 600 stron, jednak w trakcie czytania w ogóle się nie odczuwa takiego gabarytu. Fabuła książki została w bardzo ciekawy sposób nakreślona i dobrze poprowadzona, a bohaterowie wykreowani przez autorkę są niesamowicie prawdziwi, nietuzinkowi i barwni, myślę, że z powodzeniem moglibyśmy spotkać ich w rzeczywistości. Relacje w tej patchworkowej rodzinie nie należą do łatwych, co doprowadzi co wielu zabawnych i intrygujących sytuacji. Akcja powieści została osadzona na wsi, co bardzo mi się podobało, lubię taki małomiasteczkowy klimat, gdzie wszyscy się znają, sporo o sobie wiedzą, wyraźnie czuć było tutaj sielskość, naturalność, beztroskę. Z pewnością nie będziecie podczas czytania narzekać na nudę, ponieważ w tej historii dzieje się naprawdę sporo, dobrego humoru również tutaj co nie miara, wielokrotnie czytając niektóre dialogi wręcz parskałam śmiechem i po prostu dobrze się bawiłam śledząc losy bohaterów tej książki. "Cała prawda" to idealna lektura na jesienny wieczór, która pozwoli chociaż na chwilę oderwać myśli od szarej rzeczywistości. Z chęcią w przyszłości sięgnę po kolejne książki autorki. Moja ocena 7/10.

Niestety, relacje Bartosza i Hanny się psują i wygląda na to, że ślubu nie...

Edward Sokołowski - niczym nestor rodu, pragnął mieć syna. Tym czasem los obdarzył go aż czterema córkami !
Jak więc zyskać syna ? Któraś z jego córek musi wyjść za mąż! Dobrze się składa bo Hanna i Bartosz właśnie takie mieli plany :) mieli ...

Edward umiera, a związek Hani i Bartka się rozpada bo ... Bartek będzie miał dziecko z jej siostrą! Odwołując ślub Hania dowiaduje się o testamencie ojca w którym przekazuje dom i pola tej córce która pierwsza wyjdzie za mąż... Zaczyna się wyścig po rodzinny posag!

Kiedy czytałam o czym ma to być książka, nie spodziewałam się że będzie mi przypominała słynny film Kogiel Mogiel. Może fabuła nie jest ściśle związana właśnie z fabułą książki jednak ten klimat, i całą otoczką bardzo przypomniała mi mój ulubiony film!
Bardzo szybko odnalazłam się w tej książce, bardzo szybko ją polubiłam.
Akcja toczy się dość dynamicznie, dzięki czemu unikamy przestojów - choć bywały momenty gdzie autorka zbyt długo rozwlekała się nad danymi epizodami.
Jako że książka jest sporym grubaskiem, można pomyśleć że w jej lekturze będzie można się zagubić. Fakt postaci jest dużo ale autorka zadbała o czytelników i na początku książki przedstawiła nam wszystkie postaci, dzięki czemu nie sposób się pogubić. Akcja została osadzona na wsi, w bardzo urokliwym miejscu. W toku czytania wyłaniał się przede mną właśnie taki klimat, wiejski i sielski.
Chyba tego potrzebowałam w tej książce, i właściwie to podobało mi się najbardziej. Pomimo tej szybkiej akcji, fabuła powodowała odprężenie. Nie trzeba było zbyt dużo się wysilać analizować czy myśleć.
Dużym atutem było dla mnie wprowadzenie humoru. Niektóre momenty były bardziej humorystyczne niektóre mniej, natomiast zawsze gdzieś w oddali była ta dawka uśmiechu, dzięki której książkę chciało się czytać.
Muszę przyznać że pomysł na fabułę był świetny ! Autorka poradziła sobie z nim świetnie. Pokazała go w bardzo realistyczny sposób, ponieważ zachowała prawdziwe ludzkie reakcje. Mamy tutaj momentu zazdrości, rywalizacji czy strachu Wiecie czym jest duch książki ? Mi się zawsze wydawało że jest to jeden z bohaterów który może nie jest obecny cały czas w tekście ale jest obecny w myślach czytelnika. Myślę że ta książka posiada takiego ducha i jest nim właśnie Edward który po śmierci trzyma piecze nad dziećmi i jest obecny w ich życiu jak i w swojej posiadłości. Bardzo mi się to podobało gdyż w tym momencie odczułam pewną metafizykę. Reasumując książka była i jest świetna ! Polecam ją z całego serca, tym bardziej na nadchodzące jesienne wieczory :)

Twórczość Kasi Bulicz-Kasprzak jest mi znana, jednak do tej pory jeszcze nie pochyliłam się nad nią bardziej. Na mojej liście z TBR zapisałam sobie jej powieści, lecz kiedy je poznam? Tego nie wie nikt. Na szczęście, wydawnictwo Prószyński i S-ka wyszli mi naprzeciw i przysłali jedną z najnowszych książek autorki. Czy Cała prawda przypadła mi do gustu? Czy dzięki niej szybciej sięgnę po pozostałe książki autorki? No cóż, odpowiem na te pytania poniżej.

Edward Sokołowski może nazywać się szczęściarzem. Los obdarował go aż czterema córkami, których doczekał się z dwoma żonami. Niestety, mężczyzna nie za bardzo za nimi przepada, ale wręcz uwielbia narzeczonego Hani, jednej ze swoich córek. Mężczyzna postanowił skonstruować swój testament tak, by to właśnie Bartosz zajął się jego gospodarstwem. Niestety, los lubi sobie z nas drwić, więc między narzeczeństwem dochodzi do kłótni, a ze ślubu zostają nici. Teraz rozpoczyna się walka z czasem – Hanna nie może pozwolić, by któraś z sióstr prześcignęła ją w drodze do ołtarza. Kobieta postanawia więc znaleźć nowego narzeczonego...

Przyznaję, pierwszy rozdział nie zafascynował mnie za mocno, a liczba bohaterów z każdą kolejną stroną zaczynała mnie przerażać. Zapamiętanie wszystkich imion naraz graniczyło z cudem i szczerze mówiąc, nawet po skończeniu powieści nie do końca pamiętam, kto w końcu był kim i po kim. Warto jednak dodać, że po pewnym czasie ta szalona historia stała się moją odskocznią od codzienności, a ja z coraz większym zainteresowaniem śledziłam kolejne poczynania rodziny Sokołowskich.

Bez wątpienia na pierwszy plan wysuwa się Hania, której całe życie kręci się dookoła rodzinnej ziemi. Co mnie najbardziej w niej urzekło? Fakt, że otwarcie mówi o tym, iż uprawa ziemi jest jej pasją i największym życiowym celem. Podczas gdy inni szukają tylko okazji po to, by wylecieć w daleki świat i robić zawrotną karierę - ona chce zrobić wszystko, by zatrzymać rodzinne ziemie i o nie dbać. Uważam tę bohaterkę za naprawdę dobrze wykreowaną postać, choć oczywiście zdarzały jej się momenty, gdy zaczynała mnie z lekka irytować.

Siostry Hani okazały się równie ciekawymi postaciami, choć z żadna nie zdołałam się związać tak mocno, jak właśnie z nią. Pozostali bohaterowie z kolei nie wzbudzili we mnie żadnych konkretnych uczuć, patrzyłam na nich raczej jak na tło dla całej historii – czy słusznie? No cóż, to już kwestia podejrzewam, że dyskusyjna.

Kasia Bulicz-Kasprzak ma bardzo dobre pióro, więc lektura tej powieści była dla mnie dużą przyjemnością. Książki może nie pochłonęłam w kilka godzin, a bardziej się nią delektowałam, jednak nie zmienia to faktu, iż bardzo dobrze spędziłam czas nad jej poznawaniem. Myślę również, że ten taki sielski klimat przyczynił się do mojego ogromnego marzenia, jakim jest poznanie pozostałych powieści autorki.

Jeśli szukacie powieści obyczajowej, w której nie brak humoru i ciekawych zwrotów akcji, to zdecydowanie mogę polecić Wam Całą prawdę.

• Ebooki
  • Egzemplarz recenzencki
  • Przeczytane 2022

Dodaj cytat z książki Cała prawda