Czerwona ruletka. Wielkie pieniądze, władza i zemsta we współczesnych Chinach

Okładka książki Czerwona ruletka. Wielkie pieniądze, władza i zemsta we współczesnych Chinach Desmond Shum
Desmond Shum Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Red Roulette. An Insider's Story of Wealth, Power, Corruption, and Vengeance in Today's China
Znak
2022-09-28
2021-09-07
Aleksandra Żak
Chiny polityka korupcja biznes

Czerwona ruletka to książka o tym, jak ze skrajnego ubóstwa można stać się milionerem, a potem wszystko stracić. Wszystkie opisane tu wydarzenia miały miejsce rzeczywiście, a prawda o nich jest dla władz Chin tak niewygodna, że książka jest zakazana w Hongkongu, a jej tajwański wydawca, postanowił zezygnować z publikacji. Od dawna wiadomo, że współczesne Chiny to dziwne połączenie systemu autorytarnego, merytokracji w rządzie i na wpół wolnego rynku. W takiej rzeczywistości dorastał, a potem zrobił karierę autor książki. Szczególnie nabrała ona tempa, gdy poznał swoją żonę. Mimo, że jak pokazuje książka miał on głowę na karku i smykałkę do interesów, to właśnie jego małżonka pokazała mu co tak naprawdę liczy się, jeśli chodzi o biznes w Chinach. Są to układy i układziki. W wielkiej biurokracji trzeba znać i dobrze żyć zaróno z małymi urzędnikami, jak i przedstawicielami najwyższej władzy, tak zwanej czerwonej arystokracji. Nasz bohater na początku wierzy w Komunistyczną Partię Chin, sądząc, że jest rządy stanowią nowy model rozwoju nie tylko dla świata, ale i jego samego. Pieniądze, jakimi obracał on i jego firmy liczyć trzeba w milionach, jeśli nie miliardach dolarów. Trzeba stwierdzić jasno Desmond Shum odniósł sukces i cieszył się jego blaskiem i profitami przez długie lata, aż do momentu, kiedy zmieniły się władze KPCh i zaczeły one nieprzechylnie patrzeć na chinskich przedsiębiorców i ich majątki. Wtedy zaczynają się problemy, aresztowania i zarzuty o korupcję, przed którymi nie chroniły nawet wcześniej wyrobione koneksje. Punktem kulminacyjnym książki jest zniknięcie żony autora na całe cztey lata. Odnajduje się ona, kiedy autor razem z synem mieszka już na emigracji i z zapisanych z nią rozmów telefonicznych widać, że przeszła "reedukację". Sam autor, przekonawszy się czym jest kontola władzy i jej represje utracił wiarę w tę specyficzną formę socializmu i dziś wspiera między innymi ruchy demokratyczne w Hongkongu i zwraca uwagę świata na to jak wygląda mariaż polityki i pieniędzy w Pańswie Środka i czym może się skońćzyć oddanie wolności w zamian za dobrobyt. Serdecznie polecam!
Współpraca barterowa z @wydawnictwoznakpl

Lubię czytać autobiograficzne książki, choć nie często po nie sięgam. Jest to spowodowane tym, że autor z reguły zdradza nam swoje tajemnice, oraz rzeczy, które prawdopodobnie trapią go przez wiele lat, bądź od wielu lat. Poznamy tutaj Desmonda Shuma, którego małżonka oraz inne osoby nagle zniknęły. Według niego w Chinach często dochodziło do takich zaginięć ze względów komunistycznych poglądów. Jednak zanim poznamy tą konkretną opowieść przeczytamy historię jego dzieciństwa, oraz rodzinnych marzeń. Niestety bardzo dużo jest tutaj polityki, opisów rządów, ale i prywatnych zwierzeń, oraz mądrości, które wpajali mu inni. Dlatego już jako mały chłopiec zapragnął żyć tak, by być ponad innych ludzi. By nie dać sobą poniewierać, ale mieć wpływ na przyszłość.

,,Życie jest pełne wzlotów i upadków, że jeśli nigdy nie będziesz nic nikomu winien, to nikt nie będzie nic winien tobie i nie zbudujesz głębszych relacji".

Tych mądrości jest tutaj sporo i nie ukrywam, ale potrafią motywować nawet nas do zmian na lepsze. Autor opisuje jak małymi kroczkami dążył do spełnienia swojego marzenia i jak bardzo jego życie się ulepszyło w momencie, kiedy poznał swoją małżonkę. Miałam wrażenie, że książka powstała by przede wszystkim oddać jej cześć. Poznamy pierwsze układy naszego bohatera i coraz to wyższe szczeble w porozumieniu z Chinami. Zdradza bardzo wiele tajemnic, których nie powinien, więc i publikacja jej bywa ograniczona. Książka jest zakazana w Hongkongu i wydawca z Tajwanu wycofał się z jej publikacji. Wydaje mi się, że faktycznie w pewnych momentach nieco przesadził w zdradzaniu tych ,,zagadek". Jakby czerpał radość tylko w tym czasie, kiedy zdobywał szczyty i jakby nie dochodziło do niego, że niekiedy i on robił źle, żeby nie powiedzieć nielegalnie. Kiedy więc wszystko się posypało, postanowił to ujawnić. Stracił przez to coś cennego, choć od początku wiedział jaka jest stawka. Całą opowieść okrasił piórem strapionego i skrzywdzonego człowieka, lecz czy każdy widzi to tak jak on? Podejrzewam, że wiele osób ujrzy inaczej jego przekaz. To taka opowieść ku przestrodze.

Książka nie jest nazbyt wciągająca, niemniej można utwierdzić się w przekonaniu jak zepsutym systemem jest władza w Chinach (nawet nie wiem czy to można nazwać komunizmem). Autor też szemrany. Dopóki zarabiał obrzydliwe pieniądze dzięki znajomościom swej żony z żoną premiera, to sobie tłumaczył, że w Chinach tak się robi biznes. Jak fortuna się odwróciła, to zrobił się wielkim demokratą i wyjechał na Zachód.

Wielkie pieniądze, władza i zemsta we współczesnych Chinach.

Nie jestem osobą, która interesuje się polityką, czy też kulturą Chin. Jednak gdy dostałam propozycję zrecenzowania książki „Czerwona Ruletka” nie wahałam się nawet chwili.

„Czerwona ruletka” to autobiograficzna powieść Desmonda Shuma, w której opowiada o swojej życiowej podróży od ubóstwa do skrajnego bogactwa, gdy wraz ze swoją ówczesną żoną przemierzał nierozerwalnie połączoną sieć biznesu i polityki. Jednak z biegiem czasu zmiany władzy politycznej zaczęły zagrażać nie tylko ich bogactwu, ale także ich bezpieczeństwu.

Desmond Shum urodził się w Szanghaju w 1968 roku. W swoje autobiograficznej książce, Shum opisuje, jak jego skromne wychowanie pobudziło jego przedsiębiorczość. Pod koniec lat 80. XX wieku w Chinach zaczęły zachodzić zmiany, a Desmond za wszelką cenę chciał to wykorzystać. Krok po kroku, dzięki ciężkiej pracy i szczęściu, realizuje swój plan, ale dopiero po tym, jak poznał swoją żonę, Whitney Duan, jego kariera nabrała niewyobrażalnego tempa. Układy z Komunistyczną Partią Chin wprowadzają autora w świat obrzydliwie bogatej czerwonej elity.

„Oddajcie nam swoją wolność, a my pozwolimy Wam zarabiać”.

Desmond Shum i jego była żona Whitney Duan awansowali w biznesie i społeczeństwie dzięki ciężkiej pracy, bliskim kontaktom i wydawaniu pieniędzy tam, gdzie było to potrzebne. Mieli wszystko, co można sobie wyobrazić, a jednak ich powstanie zbiegło się w czasie z Xi Jin Pingiem, który zamierzał przejąć absolutną kontrolę, nawet jeśli trzeba było poświęcić ludzi. Relacja Desmonda i Whitney osłabła, gdy w 2010 roku sytuacja stała się trudniejsza, co ostatecznie doprowadziło do ich rozwodu. W 2017 roku Desmond popda w niełaskę rządzących, a Whitney znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Wówczas Desmond decyduje się opuścić Chiny i ujawnić prawdę o chińskiej machinie wszechobecnej korupcji.

Desmond Shum opisał swoją historię bardzo rzetelnie i szczegółowo. Bardzo podbał mi się przepływ książki – wszystko spisane jest chronologicznie, co ułatwia nam dokładne śledzenie poszczególnych wydarzeń, dodatkowo napisana jest prostym i przystępnym językiem. Nieprawdopodobny jest opis tego, jak naprawdę działa wewnętrzny system państwa. Wychodzi na to, że cały chiński system jest jednym wielkim bagnem korupcji, które jest napędzane rządzą władzy i chciwością. „Czerwona ruletka” to ciekawa i bardzo ekscytująca lektura, która z pewnością poszerzy naszą wiedzę o jednym z największych państw świata. Trzeba pamiętać, że jest to książka autobiograficzna i wydarzenia w niej opisane miały miejsce w rzeczywistości. Polecam.

Wielkie pieniądze, władza i zemsta we współczesnych Chinach.

• Chiny
  • Reportaż