Tylko przetrwaj noc

2022-08-10
2022-08-10
2021-06-29
Ryszard Oślizło

Książkę kupiłam z polecenia, wcześniej nawet nie słyszałam ani o niej ani o autorze. No cóż... z całą pewnością nie tego się spodziewałam. Mniej więcej 3/4 książki to kryminał i to całkiem wciągający, natomiast końcówka... mówiąc ogólnie- dużo się tam dzieje. Niekoniecznie to, co dziać się powinno. Rozumiem, że Riley Sager to autor, którego albo się kocha albo nienawidzi. Ja zanim podejmę decyzję przeczytam coś jeszcze, ale chyba będę się skłaniać ku drugiej opcji...

Wreszcie Riley Sager mnie zaskoczył w swojej książce! Ostatnieo moje spotkania z autorem były dość przeciętne, żeby nie powiedzieć rozczarowujące. Tylko przetrwaj noc to miła odmiana, bo ta pozycja mi się podobała.

Charlie po tragicznej śmierci swojej przyjaciółki z rąk seryjnego mordercy, chce jak najszybciej uciec z uczelni do domu. Męczą ja wyrzuty sumienia i poczucie winy. Decyduje wybrać się w podróż z nieznajomym mężczyzną, który również jedzie w tym samym kierunku. Podczas jazdy Charlie powoli nabiera podejrzeń co do nieznajomego, obawia się że to właśnie on jest Kampusowym Zabójcą. Czy Charlie uda się przetrwać tą noc?

Akcja do połowy książki toczy się w małej przestrzeni, mianowicie jesteśmy jedynie świadkami dialogów między Charlie a Joshem, którzy podróżują samochodem. W połowie książki zmieniamy nieco otoczenie, a z tym pojawiają się kolejni bohaterowie, którzy sporo wnoszą do historii. Autor ciekawie wplótł przypadłość głównej bohaterki, która wytwarza w swoim umyśle filmy, nie mające za dużo wspólnego z rzeczywistością. Dzieją się tylko w wyobraźni Charlie, niekiedy myląc dziewczynie co jest fikcją, a co rzeczywistością. Momentami sama zastanawiałam się czy akcja dzieje się naprawdę czy jest to tylko wytwór wyobraźni bohaterki. Tempo całej historii nie jest zawrotne, autor pomału naprowadza nas na rozwiązanie zagadki Kampusowego Zabójcy, po czym na końcówce funduje nam taki zwrot akcji, że niczego już nie jesteśmy pewni. Bardzo podobał mi się klimat tej książki. Historia osadzona na początku lat 90-tych, dużo nawiązań do filmów, cytatów i postaci z różnych produkcji. To był miło spędzony czas, szybko mi się czytało i wreszcie mogę powiedzieć: Panie Sager, dobrze zrobiona robota! 😎

Więcej recenzji na IG jesieniara_z_ksiazka :)

Kiedy przeczytałam opis “Tylko przetrwaj noc” od razu pomyślałam o filmie “Autostopowicz” z Rutgerem Hauerem w roli głównej. 🎥 Był to dla mnie wystarczający powód, żeby poznać tę historię. Czy spełniła moje oczekiwania?

Sceny w samochodzie zrobiły na mnie olbrzymie wrażenie, a to przede wszystkim przez klimat, jaki tworzy Sager - oniryczny i klaustrofobiczny. 😶‍🌫️ Całe napięcie autor buduje wyłącznie na dialogach Charlie i Josha, które prowadzą ich ku niebezpiecznej grze w kotka i myszkę.

Do tego na tyle umiejętnie miesza świat realny z urojeniami głównej bohaterki, aż w końcu zlewają się one w jedno. Podczas lektury wielokrotnie zadawałam sobie pytanie, czy scena, której jestem świadkiem, jest prawdą czy ułudą. I kto z tej dwójki jest bardziej niebezpieczny?

Dalsza część książki zabiera nas poza ciasną przestrzeń auta, a do pasażerów przyłącza się więcej postaci. 🚗 Wraz z nimi pozbywamy się dusznej atmosfery i wchodzimy w typowy akcyjniak naszpikowany licznymi plot twistami. I tutaj cała historia zaczyna się bardzo szybko psuć.

Odniosłam wrażenie, że autor miał za dużo pomysłów, które nie mogły czekać i musiały koniecznie pojawić się w tej powieści. 🤯 Prowadzi nas to do mocno naciąganego i melodramatycznego finału, w którym znajdziemy m.in. słabe motywacje oprawcy, rozliczanie się z przeszłością oraz nieoczekiwaną przemianę głównej bohaterki.

Musimy jednak pamiętać, jaką sceną kończy się cała książka oraz, że “Tylko przetrwaj noc” jest hołdem złożonym kinu i latom dziewięćdziesiątym. 🫶 Przez to możemy spojrzeć na nią pod innym, mniej krytycznym kątem.

I tak na przykład Charlie jest typową final girl, którą znamy z popularnych w latach 90’ slasherów takich jak “Krzyk” czy “Halloween”. 🪓 Na co dzień nieśmiała i wycofana, zaś w obliczu niebezpieczeństwa nabiera odwagi, siły a nawet agresji.

Znajdziemy tu również wiele motywów zaczerpniętych z filmów noir: widok nocnej asfaltowej ulicy, pierwszoosobową narrację, liczne retrospekcje, brak jasnego podziału na dobro i zło czy konsekwencje, które niesie ze sobą opieranie się na ludzkiej powierzchowności.

Jestem ciekawa, czy podobała Wam się ta powieść i jakie inne motywy udało Wam się w niej wyłapać. 😊

Ze wszystkich książek Autora ta najmniej podobała mi sie. Momentami naiwna i mało realna. Jednak styl i pomysły zawsze zachęcają mnie do sięgnięcia w ciemno. Uwielbiam tego Autora pomimo braku zachwytu nad tą historią.

IG: @strazniczka_ksiazekx

Listopad 1991 roku. Na kampusie studenckim grasuje seryjny morderca. Charlie po śmierci swojej przyjaciółki, a zarazem współlokatorki, postanawia rzucić studia i wrócić do domu. Josh, nieznajomy student - a przynajmniej Charlie wydaje się, że jest studentem - proponuje jej podwózkę, gdyż akurat jedzie w tym samym kierunku i może ją podrzucić po drodze w jej rodzinne strony. Dziewczyna się waha, ale nie ma zbyt wielkiego wyboru. Musi jak najszybciej wyjechać.
Jej rodzice zginęli w wypadku samochodowym, kiedy była młodsza i przez resztę życia mieszkała z babcią. Kocha filmy, zwłaszcza od Hitchcocka. Miewa halucynacje, a że tabletki od psychiatry sprawiały, że źle się czuła, to po prostu je odstawiła. Pod wpływem smutku, strachu lub stresu odpływa na kilka minut w świat "filmów w swojej głowie", nad czym nie ma żadnej kontroli.
Z początku bohaterom tej historii dobrze się rozmawia, jednak Charlie z czasem nabiera podejrzeń co do Josha, kiedy wyłapuje, że chłopak gubi się w tym, co mówił wcześniej. Dodatkowo przypadkiem zauważa jego prawo jazdy, na którym widnieją inne dane niż te, które jej podał. Wtedy zaczyna się akcja, a jedno jest pewne - tę noc może przetrwać tylko jedno z nich.

"Lu­dzie nie chcą przy­znać, że są wśród nich po­two­ry, więc te be­stie cho­dzą wolno, a błęd­ne koło prze­mo­cy i po­czu­cia winy wciąż się kręci".

Jest to moja pierwsza styczność z twórczością tego autora i jeśli recenzje, które czytałam - a w których ludzie pisali, że jest to najsłabsza książka Riley'a - są prawdą, to ja sobie nie wyobrażam jak wciągające muszą być pozostałe jego powieści. Wkręciłam się już od pierwszych stron. To napięcie i niepokój, które odczuwałam wraz z główną bohaterką - momentami aż przechodził mnie dreszcz, poważnie! Ale chyba wiem, dlaczego ludzie uważają, że jest słaba i autor zmarnował potencjał na świetną i przerażającą historię - ponieważ zakończenie było do kitu. No może nie tak całkiem do kitu, ale spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Zamysł samej historii był ciekawy, realizacja też, choć nie do samego końca. Przez mniej więcej 3/4 książki naprawdę nie mogłam się oderwać, ale to zakończenie troszkę mnie rozczarowało. Choć było zaskakujące, bo myślę, że tego, co tam się wydarzyło, to nikt się nie spodziewał.

Otoczka mrocznej podróży w środku nocy, pustą autostradą, sam na sam z potencjalnym mordercą powodowała dreszczyk emocji. Z pewnością sięgnę po chociaż jeszcze jedną książkę Riley'a Sagera.
Mocny thriller, polecam.

IG: @strazniczka_ksiazekx

Było dobre, ale troszkę zmarnowany potencjał na zakończeniu. Do 3/4 książki było super. Bardzo napięta atmosfera i ciasnota samochodu sprawiały, ze sama miałam ciarki na plecach kiedy tego słuchałam. A potem... Eh... A potem zaczęło się ostro psuć. Po tych wszystkich dobrych plot twistach autor musiał pojechał po linii najmniejszego oporu i wyszedł z tego typowy akcyjniak. Nie było źle, ja lubię książki akcji, ale zakończenie jest do wywalenia.

Nie oceniaj książki po okładce.
Nie taki diabeł straszny jak go malują.
Jak bujną macie wyobraźnię? Lubicie snuć w głowie historię? Wyobrażacie sobie jak inaczej, mogłoby się potoczyć jakieś wydarzenie? A co jeśli okazałoby się, że Twój mózg płata Ci figle? Bo to, co pięć minut temu uznał*ś za rozmowę swojego życia wcale nie miało miejsca. A może miało? Tylko ktoś wmawia Ci, że w ogóle jej nie było?

Przez większość książki miałam pewne wyobrażenie jak to będzie wyglądać. Charlie przeżyje coś w swojej głowie, a na końcu okaże się, że nic takiego nie miało miejsca czy coś w ten deseń. Problem w tym, że moje mieszane odczucia na temat tej historii zmieniały się z każdą kolejną stroną, bo wielowymiarowość tej powieści sprawia, że czujemy się jak w incepcji. Prawda okazuje się fałszem, a ułuda ułudy nagle staje się prawdą. Stąpając po granicy rzeczywistości i fikcji idzie się pogubić, dlatego lepiej się skupić. Czytając historię Pana Sagera zaczęłam poddawać w wątpliwość każde przeczytane słowo. Zastanawiając się dokąd to wszystko zmierza.  W pewnym momencie powiedzmy, że po 2/3 autor nagle zmienił tępo, ale nie tylko. Wcześniejsza akcja gdzie kłamstwo goniło kłamstwo, a niepokój wypływał ze stron przepełnionych dylematami moralnymi znika. A my przeskakujemy do nieprawdopodobnego "filmu" akcji, gdzie dziewczyna (główna bohaterka) ma największego pecha na świecie. Bo czy to możliwe, by jednej nocy spotkać... a nie tego Wam powiedzieć nie mogę, bo zdradzę fabule 🤭, Tak czy siak, gdy już doszłam do zakończenia i pozornie wszystko wiedziałam, autor zaserwował mi twist, wybijając z rytmu tak, że znowu się pogłębiłam w myślach na temat tego, które fragmenty tej fikcji były faktycznie realne, a które fikcyjne. Zastanawiam się nad tym nawet teraz następnego dnia piszące tę słowa i szczerze? Chyba do końca nie wiem.
Muszę przyznać, że styl autora ma w sobie coś nieokreślonego, nieuchwytnego, nietuzinkowego i intrygującego. Jego książki nie są dziełami sztuki, mają swoje mankamenty, niedociągnięcia a czasami — miejscami wieje w nich nudą, albo ma się wrażenie, że w trakcie pisania autor zmienił lekki na inne i zdecydowanie za mocno poniosła go wyobraźnia. Jednak każda jest wyjątkowa i niepopowtarzalna. Było to moje trzecie spotkanie z autorem, a jego kolejne książki są już w drodze do mnie razem z marcową premierą. Jestem ich strasznie ciekawa i powiem Wam, że o to do grona moich ulubieńców wkracza kolejny autor.

Nie oceniaj książki po okładce.
Nie taki diabeł straszny jak go malują.

Bardzo dobra książka :) nie zachwyciła mnie aż tak bardzo jak poprzednie książki autora , ale byla bardzo wciągająca 🩵

Akcja książki obejmuje jedną noc z którkimi rektorspecjami głównej bohaterki. Ciekawe pomysły na opisanie historii. Autor jak zwykle świetnie wprowadza czytelnika w świat głównej bohaterki. Niestety zakończenie książki wgl do mnie nie przemawia, za dużo pomysłów na raz.

Zupełnie inna książka niż do tej pory czytałam, a jednocześnie świetna. Bardzo mi się podobał sposób prowadzenia narracji, ciekawe zwroty akcji i całość książki aż do zakończenia. Uwielbiam Rileya Sagera i to kolejna jego książka, która mnie wciągnęła od początku do końca. Jest inna to fakt, ale w tej inności jest naprawdę dobra !

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022