Szanse

Okładka książki Szanse Jackie Collins
Okładka książki Szanse
Jackie Collins Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie Cykl: Lucky Santangelo (tom 1) literatura piękna
Lucky Santangelo (tom 1)
Chances
Wydawnictwo Łódzkie
1991-01-01
1991-01-01
Małgorzata Kierska, Marek Jedliński, Robert Foltyn

Gangsterska historia przedstawiona w losach włoskiego emigranta w latach 1920-77w USA. Zaskoczyła mnie obsesja znanej autorki by przedstawiać kobiece bohaterki jako dziwki dobrowolne lub jako prostytutki. Tu brak umiaru. Trochę zaskakujące. Ale historia ciekawie opowiedziana. Polecam.

No i bardzo dobra powieść.

No i bardzo dobra powieść.

Nie jest to literatura wysokich lotów ale czyta się bardzo dobrze. Fabuła wciąga. Akcja toczy się szybko. Nie było miejsca na nudę.
Na pewno będę chciała przeczytać o dalszych losach Lucky Santangelo.

Na pewno będę chciała przeczytać o dalszych losach Lucky Santangelo.

Na półkach: , , , , , ,

Nie zadzieraj z Santangelo!

Rodzinę Santangelo miałam przyjemność poznać już jakiś czas temu w "Wyznaniach buntowniczki". Było to też moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Jackie Collins i już wtedy polubiłam jej lekkie pióro. "Szanse" kupiłam spontanicznie pod wpływem chwili. Moja przygoda z tym tomiszczem trwała dokładnie tydzień i jestem jak najbardziej zadowolona.
Książka właściwie jest sagą rodzinną, chociaż w dużej mierze opowiada o losach Gina Santangelo i tego jak z biednego ulicznego chłopaka staje się szanowanym gangsterem. Drugą główną bohaterką powieści jest Carrie, prostytutka, której wreszcie udaje się uwolnić od mrocznej przeszłości i zacząć wszystko na nowo z czystym kontem. To przede wszystkim jest historia tej dwójki, której na dobrą sprawę nie łączyło zbyt wiele i nie rozumiałam dlaczego autorka postanowiła opisać ich życie w tej jednej książce. Myślę nawet, że postać Carrie jest tutaj zbędna. Gino i Carrie spotkali się tylko dwa razy i nic dla siebie nie znaczyli.
Później natomiast dużo więcej jest tutaj Lucky, córki Gina oraz w mniejszym stopniu Stevena, syna Carrie. I jak w poprzednim przypadku, uważam, że rola Stevena była tu niepotrzebna.
"Szanse" to ciekawa powieść pełna seksu, przemocy, alkoholu i narkotyków. To świat gangsterski, w którym rządzi pieniądz oraz władza. Fajnie, że książka opowiadała losy Gina od samego początku, jeszcze zanim był poważanym "biznesmenem". Jednak świat kobiety i mężczyzny jest tutaj bardzo uprzedmiotowiony i stereotypowy, ale muszę przyznać, że oddaje klimat tamtych burzliwych czasów Ameryki. Nie brak tutaj wulgaryzmów czy brutalności, co jest jednak na plus, ponieważ autorka nie ściemnia, odkrywa prawdę. Nie jest to książka łagodna ani tym bardziej w moim stylu, ale jednak w jakiś sposób mnie urzekła i wciągnęła w ten swój brudny świat. Naprawdę mi się podobała i przyjemnie spędziłam z nią czas. "Szanse" nie wywołują większych emocji, dlatego ta książka jest idealna do czytania na odprężenie i odstresowanie się. Jackie Collins znów mnie nie zawiodła ;).

Nie zadzieraj z Santangelo!

...

Ta książka mnie zszokowała. Liczyłam na ciekawą powieść, okazało się, że autorka każdą kobietę nazywa dzi... jest to coś przerażającego, wulgarność, prostytucja, wykorzystywanie kobiet!!! Nie polecam z całego serca.

Rewelacyjna! czyta się szybko! Wciąga jak narkotyk! Uwielbiam styl Jackie Collins. Uwielbiam Lucky Santangelo. Ciekawe klimaty a najfajniejsze że nieustannie coś się dzieje. Wszystko jest dobrze dopracowane i powiązane z sobą, więc na końcu oczywiście otrzymujemy idealne zakończenie, jakie znają czytelnicy książek tej autorki. Czytałem na razie osiem książek o Santangelo i nie zawiodłem się.

Po ciekawej lekturze trzeciego tomu (Lady Boss) postanowiłem, że warto zaliczyć całą sagę o Lucky Santangelo. Powieść jest bardzo syta i pełna szczegółów, mimo, że akcja rozciąga się aż na przestrzeni 70 lat. Zaryzykuję stwierdzenie, że czyta się nie gorzej niż Ojca Chrzestnego ;)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Co za książka! Soczysty język, nawet wulgarny, ale absolutnie mi to nie przeszkadzało, ponieważ nadawało to całości bardzo realny kształt.
Akcja opisuje wydarzenia, które dzieją się - no powiedzmy - w teraźniejszości oraz przedstawia losy dwojga głównych bohaterów z przeszłości. Wszystkie wydarzenia wspaniale się ze sobą splatają, tworząc zawikłaną opowieść.
Obok głównych bohaterów występują także drugoplanowi, co wcale nie zmniejsza ciekawości czytelnika, aby poznać także ich losy.
Opleciona seksem i burzliwymi emocjami opowieść o tym, jak pieniądze żądzą światem.
Wspaniali bohaterowie, których ja osobiście pokochałam, chociaż czasem nie pochwalałam ich postępowania.
Gorąco zachęcam do lektury, ponieważ nawet nie wiadomo kiedy znajdziesz się na ostatniej stronie i będziesz chciał/a więcej!

Obok głównych...

Świetna! Powieść sensacyjno-obyczajowa z dużą ilością seksu. Saga rodzinna uroczego i seksownego gangstera Gino Santangelo. Czyta się świetnie. Akcja prowadzona wielopłaszczyznowo. Gino przewodzi interesom mafijnym od czasów prohibicji i życie ma niezwykle barwne. Powieść napisana interesująco. Niezwykle wciąga. Stanowi pierwszy tom cyklu o rodzinie Sanangelo.

Klimat rodem z "Ojca chrzestnego", z tą różnicą, że więcej tu wulgarnego języka, prostytucji i o wiele gorzej napisana, ale mimo wszystko czyta się wyjątkowo dobrze, nie można się oderwać.

Książka, którą przeczytałam przypadkiem była strzałem w dziesiątkę! Polecam.

Książka, którą przeczytałam przypadkiem była strzałem w dziesiątkę! Polecam.

• Obyczajowe
  • Domowa biblioteczka