Norwid nasz współczesny

Książka składa się ze wstępu autora, a druga część to oryginalne teksty C. K. Norwida. Teksty tematyczne i nie wszystkie w całości. Nowak we wstępie zaznacza, że ten wybitny poeta charakteryzował się tym, że jego treści faktycznie były wybitne, ale trudne w czytaniu oraz interpretacji. Zupełnie się z tym zgadzam. Książka, a może i broszurka ma zaledwie 64 strony. Wstęp czytało się świetnie (J. R. Nowak, bardzo klarownie przedstawił "co poeta miał na myśli"),ale teksty źródłowe to dla mnie była droga przez mękę. Niektóry zupełnie nie rozumiałem (ten język, ta forma),ale z niektórych coś dla siebie wyniosłem. I chociażby dlatego warto to przeczytać, jest to naprawdę rzecz bardzo wartościowa, ale głównie dla Polaka, który chciałby się czegoś o sobie, swojej narodowości dowiedzieć.
Piszę się, mówi się, że Norwid nie trafił w swój czas. Nieprawda. On po prostu był bezkompromisowy w poszukiwaniu prawdy i podstawnie wytykającym nasze polskie negatywne cechy narodowe. To się nie podobało wtedy i nie będzie się podobać kiedyś, nie podoba się teraz. Jak pisze autor "Norwida naszego współczesnego" ta jego bezkompromisowość była dość często sekciarska i tym samym współczesnych co najmniej irytował. Pewnie i stąd to rozważania o jego niezrozumieniu wtedy.
Generalnie polecam, ale lektura łatwa nie jest.

Dodaj cytat z książki Norwid nasz współczesny