Dobry pies Kolejne dylematy rozwiązane!

Okładka książki Dobry pies Kolejne dylematy rozwiązane! Steven Mann
Okładka książki Dobry pies Kolejne dylematy rozwiązane!
Steven Mann Wydawnictwo: Sine Qua Non poradniki
poradniki
Sine Qua Non
2022-04-27
2022-04-27

Bezwstydnie się powtórzę - to retrievery wśród kynologicznych lektur, czyli wiadomo - dla mnie totalne przekozaki. Psotne, życzliwe, puszczające oko do czytelnika, pełne energii i aż skrzące się entuzjazmem - właśnie takie są obie książki Steve’a. I właśnie tego potrzebujemy na rynku psich książek.

Mann oprowadza po świecie psich problemów, a kieruje się w nim zasadą, że samopoczucie czworonoga ma znacznie większe znaczenie niż jego postępowanie. Dzięki temu od początku, do końca czuje się tu ducha pracy zespołowej z psem. W końcu w drodze do komfortowego życia zależy nam na tym, by iść wspólną ścieżką, co nie?
Uczmy się więc jak położyć podwaliny pod wieloletnią, pełną szacunku przyjaźń z drugą empatyczną istotą. Narracyjnie jest to zrobione wspaniale - Steve posługuje się tak nietuzinkowym poczuciem humoru i luźnym piórem, że nie tylko bawiłam się doskonale podczas lektury, ale też będę do niej wracać, bo po prostu pokazała mi jak fajne jest bycie opiekunką psa. Merytorycznie książka wydaje się bezpieczna. Jeśli źle zaaplikujesz porady Steve'a, jest nikła szansa, że komuś stanie się spora fizyczna lub emocjonalna krzywda.

Mały sneak peak, czyli niektóre tematy, które stara się rozpykać Mann:
- mowa ciała psa (tu poruszył najważniejsze kwestie)
- ciągnięcie na smyczy, skakanie na ludzi, reaktywność, szczekanie na mężczyzn
- elementy kooperacji przy pielęgnacji/zabiegach
- przywołanie psa i tematy pokrewne: chwytanie za obrożę, reagowanie na imię, awaryjne zatrzymanie, skupienie uwagi psa
- reaktywność
- odwrażliwianie na dźwięki
- lęk separacyjny
- praca z zapachami oraz tropienie
- aport
- trening z klikerem oraz nagradzanie psa na różne sposoby (jedzenie, ŚRODOWISKO, człowiek)
- zaburzenia poznawcze u psów

Problemy poruszane są indywidualnie - w ramach kontekstu dostajemy najczęściej “list”, w którym opiekun psa przedstawia okoliczności, a Steve odpisuje na ten konkretny przypadek.
I, o rany, jaką to wprowadza wspaniałą dynamikę w tej książce, a jednocześnie pokazuje, że każdy pies jest inny, a przy analizie przypadku należy brać pod uwagę nie tylko zachowanie, ale też właśnie kontekst - rasę, wiek, płeć, środowisko czy stan zdrowia. CU-DO-WNE.

Mann oprowadza po świecie psich problemów, a kieruje się w nim zasadą, że...

Zachwycałam się pierwszą książką autora a tymczasem ta jest jeszcze lepsza. Dużo przykładów z życia, dokładne omówienie ćwiczeń i treningów, które mogą rozwiązać większość typowych psich problemów. O ile będziecie sumienni i nie są to bardziej złożone problemy. Poza niezwykłą empatią do zwierząt Mann zwraca też uwagę na popularne mity i z typowym dla siebie humorem obala je. Wiek, zdrowie, kondycja fizyczna, bezpieczeństwo i zasadność wykonywania sztuczek. Jestem zachwycona i będę polecała książki każdemu bez względu na to ile już lat dzieli życie z psem/psami.

😍Najbardziej zachwycił mnie pomysł "spaceru z plecakiem". Zupełnie nieświadomie praktykuje coś bardzo podobnego z Tajgą od wielu lat.
🤣Podsumowania trenerów awersyjnych oraz rozmówcy z maczo na placu, którzy twierdzą, że nie da się pozytywnie genialne.

Każdy właściciel psa powinien przeczytać - znakomita, napisana prosto i z humorem poradnikowa książka rozwiąże wiele problemów, obali teorię dominacji i podpowie, jak spędzać czas z psem.

Jedna gwiazdka mniej za zaskakująco dużo baboli redakcyjno-korektorskich.

Jedna gwiazdka mniej za zaskakująco dużo baboli redakcyjno-korektorskich.

Druga kwestia, to podkreślanie przez autora wielokrotnie, że proces nauki zajmie dużo czasu, co też jest adekwatne. Zmiana zachowania jest trudniejsza i bardziej długotrwała.
Daje to bardzo cenny wniosek - lepiej sumienie przykładać się do wychowania psa od samego początku, bo naprawianie błędów będzie większym wyzwaniem.
Są tam poruszone tematy: awaryjnego zatrzymania, łapania za obrożę (jako "awaryjne przytrzymanie"),koprofagia, reaktywność, lęk separacyjny, reakcja na fajerwerki i wystrzały, sztuczki, praca węchowa, elementy treningu kooperacyjnego, trening z klikerem, kastracji (od strony behawioralnej),zaburzeń poznawczych u psów.
Jak widzicie same perełki!

Książki czyta się bardzo szybko, warto robić z nich notatki i zaznaczać najważniejsze fragmenty, chociaż w przypadku np. osoby, która nie ma doświadczenia ze szczeniakami a chciałaby je nabyć, zaznaczyć trzeba by było całego "Dobrego Pieska" od góry do dołu. W tym przypadku zdecydowanie lepiej jest mieć książkę cały czas pod ręką i do niej wracać, kiedy pojawi się potrzeba.

Steve Mann ma poczucie humoru, które w mój osobisty gust trafia prosto w dziesiątkę, ale np. kiedy książkę czytał mój partner, to anegdoty i "śmieszki" autora go męczyły, wolał tylko część merytoryczną. Kwestia gustu, niemniej książka ma walory humorystyczne i warto mieć to na uwadze. Dla mnie ułatwiało to odbiór i sprawiało, że lektura byłaby bardziej przystępna dla osoby początkującej.

"Dobry pies! Kolejne dylematy rozwiązane" różni się od tej szczeniakowej dwiema istotnymi kwestiami. W książce dla "starszaków" mamy opisy przypadków nadesłane przez klientów Steve'a i pomaga on naprawiać zachowania już niepożądane. "Dobry piesek" opiera się na nauce dobrych zachowań od zera, co w założeniu, że pracujemy z "czystą kartką" jest całkiem spójne i zrozumiałe....

Druga książka Steve'a Manna (a pierwsza, którą przeczytałem oraz po której od razu wiedziałem, że muszę zamówić "Wychowanie niesfornego szczeniaka") to niezbędnik dla każdego opiekuna psa. W prosty i przejrzysty sposób odpowiada na mejle ludzi proszących o pomoc w wyeliminowaniu niechcianych zachowań (z którymi wielu właścicieli może mieć problem) ich psów. A wszystko w trosce o dobro domowników, ludzi postronnych i przede wszystkim z największym naciskiem na dobre samopoczucie psów. Ta książka wielu osobom może pomóc samemu poradzić sobie z przyjazną tresurą zwierzaka. Ponadto wiele można się nauczyć o tym jak się czuje psiak, co myśli oraz co chce nam przekazać swoją mową ciała. To książka o tresurze, a tak naprawdę o tym jak zostać najlepszymi przyjaciółmi swoich czworonogów wzajemnie o siebie dbając i dając sobie wiele radości, miłości i wszystkiego, co najlepsze! Serdecznie polecam!

⭐⭐⭐⭐⭐/5

Przykładam sporą wagę do ćwiczeń z Aresem. I chociaż w tym miesiącu nie mam zbyt dużo wolnego czasu, to staram się wygospodarować chociaż chwilę dziennie na powtórkę komend, których dotychczas się nauczyliśmy. Praca z Agresikiem stała się ważnym elementem w naszym planie dnia. Dlatego też bardzo ucieszyłam się na możliwość współpracy wydawnictwem sqn i zrecenzowania dwóch wspaniałych książek.
"Dobry piesek" oraz "Dobry pies" to poradniki idealne dla właścicieli czworonogów. Zawierają bardzo dużo wskazówek, jakże cennych przy szkoleniu psa. Pozwalają także unikać częstych błędów pojawiających się przy wychowywaniu szczeniaka. Autor w bardzo prosty i przystępny sposób przekazuje propozycje ćwiczeń, które może wykonać dosłownie każdy, a które zdecydowanie mogą ułatwić życie z psem.
Z całego serca mogę polecić obie te pozycje. Nie tylko osobom, które interesują się szkoleniem psów czy mają problem z własnym czworonogiem, ale także tym, którzy zastanawiają się nad przygarnięciem szczeniaka. Gwarantuję, że zapoznanie się z treścią tych książek ułatwi Waszym psom życie z Wami 😊
*Współpraca*

⭐⭐⭐⭐⭐/5

Bardzo pozytywna, pogodna, zabawna - opowieść, właściwie poradnik życia z psem.
Autor pokazuje i przypomina, że nasze wspólne życie z psem ma być przede wszystkim przyjemne -dla nas i dla psa. Pies uczy sie cały czas, niezależnie od tego czy jesteśmy tego świadomi czy nie, więc oczywiście warto nauczyć go kilku sztuczek, które uprzyjemnią i ułatwią nasze wspólne życie. Zamiast uczyć go, że ma uciekać gdy wyciągamy krople do oczu lepiej nauczyć go żeby sam przychodził i nadstawiał głowę.
Autor proponuje kilka sztuczek i zabaw z psem -opisując wszystko w zabawny sposób -podkreślając wagę pozytywnego skojarzenia dla psa; przede wszystkim jedzeniem, ale nie tylko -tez wszystkimi innymi lubianymi przez psa zabawkami czy aktywnościami.

Warto przeczytać, uśmiechnąć się, a być może tez skorzystać z podpowiedzi jakieś nowej zabawy z psem.

Bardzo pozytywna, pogodna, zabawna - opowieść, właściwie poradnik życia z psem.

Bardzo dobra pozycja, zachowująca balans między teorią, podstawami a praktyką. Skonstruowana w formie: mail z opisem problemu, porada - odpowiedź jeśli trzeba to z opisem techniki treningowej by uzyskać pożądany wynik.

• Psy
  • Pieski
  • Kupić może
  • Poradnik
  • Psie 🐶🐶🐶

Dodaj cytat z książki Dobry pies Kolejne dylematy rozwiązane!