Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków

Okładka książki Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków Michael A. Morse, Dimitra Papagianni
Okładka książki Neandertalczyk. Odkryty na nowo. Współczesna nauka pisze nową historię neandertalczyków
Michael A. MorseDimitra Papagianni Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Neanderthals Rediscovered: How Modern Science Is Rewriting Their Story
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2022-07-07
Data 1. wyd. pol.:
2022-07-07
Język:
polski
ISBN:
9788382951127
Tłumacz:
Bartosz Sałbut
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
271
73

Na półkach: ,

W skrócie: "Tak naprawdę nic nie wiadomo". Większość książki to opisy zmieniających się technik wytwarzania kamiennych narzędzi. Neandertalczyk ciągle się przewija, jednak w gruncie rzeczy to historia o prawdopodobnym powstaniu ich oraz homo sapiens, migracji gatunków w obrębie Europy, Bliskiego Wschodu i trochę Azji. Nie miałam żadnej wiedzy w dziedzinie archeologii i stanowisk wczesnych ludzi, za to plus, bo teraz przynajmniej o to jestem bogatsza. O neandertalczykach nie dowiedziałam się niczego nowego, niż z artykułów prasowych, które co jakiś czas mi się wyświetlają. Tak że jeśli zdarza Wam się czytać portale archeologiczne, nawet niezbyt uważnie, to o samym tym gatunku nie znajdziecie satysfakcjonujących opisów.

PS. Korekto, WSTYD! Poważna książka naukowa, a takie babole, zamienianie słów i zjadanie literek, że w tanich romansidłach często takich nie ma...

W skrócie: "Tak naprawdę nic nie wiadomo". Większość książki to opisy zmieniających się technik wytwarzania kamiennych narzędzi. Neandertalczyk ciągle się przewija, jednak w gruncie rzeczy to historia o prawdopodobnym powstaniu ich oraz homo sapiens, migracji gatunków w obrębie Europy, Bliskiego Wschodu i trochę Azji. Nie miałam żadnej wiedzy w dziedzinie archeologii i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
662
364

Na półkach:

Książka nie jest tylko o neandertalczyku. Autorzy bardzo wiele miejsca poświęcili Homo sapiens, a przez to odniosłam wrażenie, że główny bohater bywał momentami spychany na dalszy plan. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że człowiek współczesny stanowi konieczne nieraz porównanie do zrozumienia charakteru i roli pozostałości po neandertalczyku, to proporcje są tutaj nieco zaburzone.

Nie wiem też czy można w tym miejscu faktycznie mówić o tym, że odkrywamy coś na nowo. Publikacja pojawiła się w Polsce w 2022 roku, ale oryginał wydano w 2013 roku. Niby to tylko dziesięć lat, ale jednak tempo, jakie w ostatnich latach cechuje odkrycia archeologiczne i postęp w badaniach genetycznych sprawiają, że zasób informacji znacznie nam się od tego czasu poszerzył.

Trochę szkoda, że tak mało odniesień jest w „Neandertalczyku” do osiągnięć wyróżnionego Nagrodą Nobla Svantego Pääbo, dzięki któremu wiemy, że Homo sapiens musiał krzyżować się z neandertalczykiem. Nie czuć w gruncie rzeczy doniosłości jego odkrycia z dziedziny genetyki. Warto więc przeczytać książkę noblisty „Neandertalczyk. W poszukiwaniu zaginionych genomów”, żeby zrozumieć więcej.

Równie interesująca, pod kątem roli badań genetycznych w odkrywaniu historii człowieka współczesnego i naszych ewolucyjnych kuzynów, jest pozycja Davida Reicha „Kim jesteśmy, skąd przyszliśmy”. W moim odczuciu obie te książki dużo więcej są w stanie powiedzieć o neandertalczykach niż praca Papagianni i Morse’a.

„Neandertalczyk odkryty na nowo” traktuję więc raczej jako swego rodzaju pigułkę, w której znajdują się najważniejsze informacje, porządkowane są również pewne treści, a sama w sobie książka stanowi zachętę do sięgnięcia po dodatkową lekturę. Absolutnie tytuł nie wyczerpuje tematu i pomija wiele ciekawych szczegółów, które więcej mogłyby rzucić światła na naszych wymarłych braci.

Wiem, że nie sposób w przypadku neandertalczyków formułować jakieś twierdzenia ze stuprocentową pewnością, ale za dużo tutaj było dywagacji, zachowawczego wycofywania się z jednoznacznych opinii. Mogę to oczywiście zrozumieć i doceniam, że naukowiec stara się nie wybiegać zanadto w świat fantazji, jednak po lekturze odnoszę wrażenie, iż pomimo wciąż odkrywanych śladów nie jesteśmy w stanie stwierdzić nic pewnego. Spodziewałam się nieco więcej.

Książka nie jest tylko o neandertalczyku. Autorzy bardzo wiele miejsca poświęcili Homo sapiens, a przez to odniosłam wrażenie, że główny bohater bywał momentami spychany na dalszy plan. Nawet biorąc pod uwagę fakt, że człowiek współczesny stanowi konieczne nieraz porównanie do zrozumienia charakteru i roli pozostałości po neandertalczyku, to proporcje są tutaj nieco...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
124

Na półkach:

Znakomita książka popularnonaukowa, czego autorzy niektórych opinii nie rozumieją, co z kolei dla mnie jest niepojęte. To przecież nie jest "Saga o ludziach lodu" - taka literatura opiera się na szczegółach i FAKTACH, w przeciwieństwie do słynnych "Krewniaków".

Znakomita książka popularnonaukowa, czego autorzy niektórych opinii nie rozumieją, co z kolei dla mnie jest niepojęte. To przecież nie jest "Saga o ludziach lodu" - taka literatura opiera się na szczegółach i FAKTACH, w przeciwieństwie do słynnych "Krewniaków".

Pokaż mimo to

avatar
234
108

Na półkach:

Bardzo dużo szczegółów, mało akcji. Czasem książka wymaga stworzenia fabumy (patrz: "Saga Puszczy Białowieskiej") inaczej staje się zwykłym wykładem akademickim.

Bardzo dużo szczegółów, mało akcji. Czasem książka wymaga stworzenia fabumy (patrz: "Saga Puszczy Białowieskiej") inaczej staje się zwykłym wykładem akademickim.

Pokaż mimo to

avatar
223
37

Na półkach: ,

Wg mnie trochę przegadana. Niczego odkrywczego w niej nie odnalazłam.

Wg mnie trochę przegadana. Niczego odkrywczego w niej nie odnalazłam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    65
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    9
  • Popularnonaukowe
    2
  • Historia
    2
  • Do kupienia
    2
  • Cały ten skarb jest MÓJ
    1
  • Naukowa Dżungla
    1
  • Niedostępne
    1
  • Scan [całość 600 dpi]
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne