Jedyna na świecie

Okładka książki Jedyna na świecie Agata Przybyłek
Okładka książki Jedyna na świecie
Agata Przybyłek Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Detektyw Rafał Kamieński (tom 3) Seria: W tajemnicy literatura obyczajowa, romans
Detektyw Rafał Kamieński (tom 3)
W tajemnicy
Czwarta Strona
2022-05-18
2022-05-18

"Jedyna na świecie" Agata Przybyłek

Damian po odejściu z policji dostaje pracę w biurze detektywistycznym Bernarda Kamieńskiego. Mężczyzna jest tym faktem zachwycony i chce wypaść jak najlepiej. Niestety te pierwsze dni w nowym miejscu pracy nie są dla niego proste, bowiem rozpoczyna on prywatne śledztwo w sprawie zaginięcia swojej młodszej siostry - Agnieszki.

Z kolei Maja przyjeżdża do pewnej małej nadmorskiej miejscowości, by rozpocząć pierwsza w życiu pracę. Ma pełnić rolę animatorki dla dzieci w dobrze prosperującym ośrodku wczasowym. Na miejscu poznaje Huberta - syna właścicieli hotelu, który z każdym dniem staje się jej coraz bliższy.

Trzeci tom serii "W tajemnicy" czytało mi się całkiem nieźle. Książka jest lekka i nieskomplikowana. Niestety miejscami bardzo schematyczna i przewidywalna. Dialogi, tak jak i w poprzednim tomie, dość drętwe...
Jednak książkę ratuje fakt, że Agata Przybyłek bardzo ładnie operuje słowem. Jej powieści są ciepłe, optymistyczne, mimo tego, że poruszają trudne tematy. To taka typowa powieść obyczajowa, przy której można odetchnąć i się zrelaksować, a nawet na chwilę przenieść nad morze (choćby tylko myślami).

"Jedyna na świecie" Agata Przybyłek

Z kolei...

Pierwszym tomem się zachwyciłam niestety drugim i trzecim się rozczarowałam płytkie bez emocji.
Dam szansę ostatniej części jednak na wiele nie liczę.

Dam szansę ostatniej części jednak na wiele nie liczę.

Bardzo dobrze mi się czytało tą książkę. Przyznam szczerze, że niewiele pamiętam z poprzednich tomów- jednak w międzyczasie przeczytałam multum książek a i wydawanie ich co jakiś dłuższy czas też nie służy zapamiętania fabuły - ale ta książka spokojnie moze być przeczytana jako pojedyncza. Nie pamiętam fabuły poprzednich tomów, a tutaj czytając odnalazłam się bardzo dobrze. W dodatku książka była naprawdę w fajny i ciekawy sposób napisana. Dla mnie super. :)

Książka stanowi trzecią część cyklu „Detektyw Rafał Kamieński” Agaty Przybyłek.
Muszę przyznać, że dziwi mnie nazwa całego cyklu, gdyż w tej części Rafała Kamińskiego wcale nie było. Bohaterem został Damian, który po odejściu z policji załapuje się na pracę w rodzinnej firmie detektywistycznej Kamińskich. Do pracy przyjmuje go ojciec Rafała, który po ostatnich kłopotach zdrowotnych postanowił zatrudnić detektywa. Damian bardzo się cieszy z nowej pracy, lecz zbiega się to w czasie z zaginięciem jego młodszej siostry Agnieszki. Dziewczyna ledwo co zdała maturę i wyjechała, pozostawiając zmartwionym rodzicom krótki liścik.
Równolegle poznajemy Majkę, która przybywa nad morze, gdzie ma zorganizowaną pracę jako animatorka w hotelu. Dziewczyna jest dość skryta i nieufna. Zwraca na nią uwagę syn właścicieli hotelu – Hubert.
Dwie jakże różne historie mają wspólny mianownik. Warto się o nim przekonać czytając tą opowieść.

Książkę czyta się dość szybko, a cała opowieść jest lekka i niezbyt skomplikowana. Całość jest dość schematyczna, prosta i przewidywalna. Za dużo w tej opowieści się nie dzieje więc, jeżeli czytelnik liczy na wielkie bum to na pewno się zawiedzie. To nie jest ten rodzaj książek. Odnalezienie Agnieszki to raczej czysty przypadek, niż efekt dokładnego śledztwa. Samej pracy Damiana w agencji detektywistycznej Kamińskich, praktycznie nie ma. Nie za wiele dowiadujemy się też o głównym bohaterze, a chciałabym poznać dlaczego odszedł z policji, czy jest z kimś związany, jego zainteresowania itd. itp.
Całość oceniam na 6 pkt.

Książka stanowi trzecią część cyklu „Detektyw Rafał Kamieński” Agaty Przybyłek.

Książka z gatunku "lekkich, łatwych i przyjemnych". Jest kontynuacją cyklu "W tajemnicy", ale po za faktem, że wątkiem wiodącym jest renomowana agencja detektywistyczna rodziny Kamieńskich, praktycznie niewiele jest odniesień do poprzednich pozycji. Akcja toczy się dwutorowo: Damian Łopiński, były policjant dostaje wymarzoną pracę w agencji Kamieńskich, Maja to świeżo upieczona maturzystka. Pokaleczona przez los dziewczyna postanawia dać sobie szansę na na nowe życie, ucieka z rodzinnego domu, starannie zacierając za sobą ślady... Oczywiście fabuła jest przewidywalna, ale jest tak ciepła i optymistyczna, że można "złapać" przy lekturze chwile relaksu...

Teoretycznie kontynuacja serii o detektywie Kamieńskim, w praktyce luźne powiązanie.
W agencji detektywistycznej zostaje zatrudniony Damian, którego pierwszym zadaniem ma być wyśledzenie potencjalnie zdradzającego żonę mężą, a w praktyce próbuje dowiedzieć się czemu z rodzinnego domu zniknęła jego młodsza siostra Aga, zostawiając jedynie krótki list pożegnalny.
Równolegle mamy historię Maji, która zatrudniła się jako animatorka dziecięcia na czas wakacji w nadmorskim hotelu. Dziewczyna skrywa jakąś tajemnicę, raczej stroni od towarzystwa ale poznanie Huberta, ma to wkrótce zmienić.
Finał historii od samego początku przewidywalny, ale czytało się przyjemnie - takie lekkie czytadło.
Książka poprawna, ale taka w klimacie dla nastoletniego czytelnika - mnie nie urzekła.

Równolegle...

Jak już zaczęłam tę serię, to postanowiłam przeczytać całą. Jak pomyślałam, tak zrobiłam. To nie był całkiem dobry pomysł, ale cóż, mam to już za sobą ;)

Drugi i trzeci tom serii o detektywie Kamieńskim są zdecydowanie lepsze od pierwszego, ale to nadal nie jest to, czego się spodziewałam. Znowu nie mamy do czynienia z detektywem Rafałem, a fabuła jest bardzo luźno powiązana z pozostałymi historiami. Tym razem nowy detektyw, który został zatrudniony u Kamieńskich, poszukuje swojej siostry. Oczywiście robi to w swoim czasie wolnym, więc nie jest to jego zlecenie (chociaż tak to jest przedstawiane w recenzjach na lubimyczytac.pl). Mam nadzieję, że nie zdradzę za wiele mówiąc, że detektywowi w znalezieniu siostry pomaga...jasnowidz. Serio???

Druga główna bohaterka historii to tajemnicza Maja, która jak dla mnie momentalnie przestaje być tajemnicza. Nie wiem czy taki był zamiar Autorki, czy znowu coś nie pykło... W każdym razie tajemnice w tej serii wychodzą słabo. Jak dla mnie fabułę trochę ratuje fakt, że akcja znowu dzieje się nad morzem i na tym chyba koniec pozytywnych wrażeń. Oczywiście przesadzam, to książka całkiem poprawna, bo to lekka beletrystyka dla młodzieży, ale wątki kryminalne, które miały wyróżniać ten cykl, są żenująco banalne. Jak dla mnie najsłabszym elementem tej książki są dialogi. Drętwe, nudne, nie wnoszące za wiele do fabuły. Autorka tak dosłownie wykłada pewne kwestie czytelnikowi, że nasuwa się na myśl podejrzenie, że nie docenia jego inteligencji i kreatywności. Dialogi bohaterów momentami służą tylko i wyłącznie tłumaczeniu czytelnikom prostych spraw! Nie ma w nich błyskotliwych kwestii czy emocji.

W tekście raz następuje pomyłka w imieniu głównego bohatera. Zastanawiam się czy to do druku wkradł się jakiś błąd czy to Autorka popełniła taką omyłkę.... Sięgam zaraz po czwarty tom, ale nie mam wielkich oczekiwań.

Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że Autorka trochę jedzie na utartych schematach, brakuje w jej historiach polotu i ciekawych fabuł. Bohaterowie są nijacy, ich dialogi drętwe i o niczym. Darzę panią Agatę dużym sentymentem, napisała kilka niezłych książek, ale ostatnio coś nie mogę znieść tego banału, naiwności... Nie chcę być niesprawiedliwa, możliwe, że to mój gust czytelniczy się zmienia. Ostatnio dużo czytam i możliwe, że coraz trudniej będzie mi znaleźć coś dobrego i satysfakcjonującego. Mam świadomość, że literatura kobieca ma konkretne zadania do spełnienia, rządzi się swoimi prawami i opiera na pewnych schematach, ale... W ostatnich książkach pani Przybyłek brakuje emocji, chemii pomiędzy bohaterami. Te historie w żaden sposób mnie nie poruszyły. Może to wynik tego, że Autorka idzie na ilość a nie na jakość????

Jest to kolejna już trzecia część serii ,,W tajemnicy " myślę, że każdą z niech można czytać oddzielnie, ponieważ opowiadają inne historię.

W tym tomie poznajemy Maję uciekająca przed bolesną przeszłości. Dziewczyna wyjeżdża do nadmorskiej miejscowości by zacząć wszystko od nowa. Dostaję pracę w pięknych okolicznościach natury jest animatorką zabaw dla dzieci.

Mamy również drugi wątek Damiana byłego policjanta, który zostaje zatrudniony w jednym z najbardziej znanych biur detektywistycznych w Warszawie. Okazuję się, że będzie musiał rozwikłać również pewną sprawę dotyczącą jego własnej rodziny.

Czy Maja odnajdzie spokój, którego taj bardzo potrzebuje?
Czy obydwa wątki w książce maja ze sobą coś wspólnego?

Tak wybrałam sobie lekturę na urlop, że z gór przeniosłam się nad morze, w sumie zabawnie. Musicie wiedzieć, że ja zdecydowanie jestem #teammorze dlatego milo mi było choć przez strony poczuć nadmorski klimat nasączony ciszą i spokojem.
Uwielbiam pióro autorki, gdyż ledwo wezmę jej książkę do ręki zaraz odpływam jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Oczywiście pewne są moimi ulubieńcami inne mniej. Choć książka wydaję się lekka i przyjemna znajdziemy tu również poruszone trudne tematy, ale wybaczcie tutaj ich nie zdradzę.

Mamy...

Główny bohater kolejnej część cyklu @agata_przybylek zaczyna pracę w agencji detektywistycznej od... poszukiwań młodszej siostry.
Dziewczyna zaginęła zaraz po maturze, mama podejrzewa porwanie, a dużo starszy brat stara się znaleźć jakiś trop.

Poznajemy też Maję, dziewczynę po przejściach, która planuje spędzić wakacje na pracy jako animatorka dla dzieci w jednym z hoteli.

Co łączy tych dwoje? Czy idealna rodzina istnieje? Co jest najważniejsze?

Chyba najbardziej wciągająca ze wszystkich części, a już w przyszłym tygodniu będzie premiera ostatniej z tej serii. Już nie mogę się doczekać!

Powieść, którą doskonale się czyta. Podoba mi się, że autorka wplata delikatnie w treści takie prawdy o dzisiejszym świecie, np. że wiele osób bardzo dużo korzysta z telefonu, codziennie śledzi media społecznościowe. A można bez tego żyć - bohaterce się udało :) Na pewno sięgnę po 4 część tej serii

• Audiobooki
  • Przeczytane 2022