Stanisław Bareja. Jego czasy i filmy
- Kategoria:
- film, kino, telewizja
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
- Data wydania:
- 2022-04-30
- Data 1. wyd. pol.:
- 2022-04-30
- Liczba stron:
- 260
- Czas czytania
- 4 godz. 20 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788382207415
Stanisława Bareję można uznać chyba za najbardziej konsekwentnego reżysera działającego w okresie PRL. Realizował wyłącznie filmy i seriale należące do gatunków rozrywkowych. W jego dorobku są przede wszystkim komedie, ale też kryminały. Brak dramatów społecznych, wojennych, historycznych… Już ta niezwykła konsekwencja jest wystarczającym powodem, aby przyjrzeć się bliżej Stanisławowi Barei. Gdyby bowiem żył i tworzył w tym samym okresie historycznym, lecz w jakimś innym zachodnim kraju, nie byłoby niczego dziwnego w tym, że specjalizował się on w kinie rozrywkowym, które w dodatku przynosi zyski. Jednak w PRL niekoniecznie musiało to być najłatwiejsze i oczywiste. Od sztuki i jej twórców wymagano zaangażowania i stosownej powagi. Gatunków rozrywkowych – w filmie, ale również w literaturze – nie ceniono. Jednocześnie nieustannie apelowano i nawoływano do tworzenia socjalistycznej kultury masowej, do produkcji utworów rozrywkowych, które jednak będą wierne ideologicznym pryncypiom. Później, jakże często, narzekano na gotowe już komedie czy kryminały.
Ze Wstępu
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Wyróżniona opinia
Stanisław Bareja. Jego czasy i filmy
Książka Doroty Skotarczak o świetnym reżyserze kultowych dzisiaj filmów i seriali Stanisławie Barei wydana została przez wydawnictwo uniwersyteckie. Jej układ i częściowo język (oraz tytuły naukowe autorki 😊) dają nam do zrozumienia, że być może jest to opracowanie naukowe. Jednocześnie czytając tekst napisany z literackim nerwem oraz pięknym językiem czujemy, że autorce bliżej do reportażu niż precyzyjnych, naukowych (i często nudnawych) opracowań. Jest ciekawie, ale przede wszystkim można wreszcie ułożyć sobie w głowie jak to było z tymi filmami Barei, co spowodowało, że powstawały w takim kształcie, kim właściwie był ten nietuzinkowy człowiek i niedoceniany przez współczesnych reżyser. Książka ma rys naukowy, więc przepełniona jest szczegółami powstawania kolejnych filmów, kalendarium, długimi listami wykonawców. Jednak autorka ma talent umieszczania tego tak logicznie w opowieści, że nie jesteśmy znużeni. Każdy z rozdziałów jest dokładnie umiejscowiony w kontekście historycznym. Autorka kilkoma zdaniami przenosi nas w inny czas i potrafi go tak zgrabnie przybliżyć, że wszystkie wydarzenia stają się dla nas czytelne i zrozumiałe. Nawet jeśli czytelnik nie miał możliwości przeżywania tamtych okoliczności osobiście. Nie jest to książka nastawiona na licytowanie się anegdotami, ale właściwie cała jest jedną wielką anegdotą o czasach PRL, a to ze względu na wspomniany, lekki styl autorki. Dla mnie interesujące były opisy długich spotkań kolaudacyjnych, czyli posiedzeń komisji dopuszczających dany obraz do rozpowszechniania. Niby już o tym czytaliśmy we wspomnieniach różnych artystów. Że było ciężko, nieprzyjemnie, że decyzje podejmowali często ludzie kompletnie nierozumiejący procesu tworzenia i kierujący się jedynie strachem przed utratą swoich prerogatyw. Podobnie interesująco jest opisane przez Dorotę Skotarczak środowisko krytyków. Autorka dużo cytuje fragmentów recenzji, miażdżących produkcje, które dziś oglądamy z wielką przyjemnością. Zresztą ten rozdźwięk pomiędzy odbiorem filmów Barei przez widownię a krytykę jest lejtmotywem całej jego twórczości oraz życia. Uderzające jest, jak pomimo tych wszystkich perturbacji Stanisław Bareja pozostał człowiekiem pogodnym, ciepłym i lubiącym ludzi. Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Książka na półkach
- 91
- 21
- 5
- 3
- 2
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Pierwsza myśl po iluś tam przeczytanych stronach - o wszystkim wokół... Pomijając ten mały szczegół , to fajnie możemy się zapoznać z życiorysem Bareii jak i całą jego twórczością. Trzeba przyznać wybitna postać która miała głowę pełną pomysłów, a zarazem wiele trudności by cokolwiek nagrać i wyemitować
Pierwsza myśl po iluś tam przeczytanych stronach - o wszystkim wokół... Pomijając ten mały szczegół , to fajnie możemy się zapoznać z życiorysem Bareii jak i całą jego twórczością. Trzeba przyznać wybitna postać która miała głowę pełną pomysłów, a zarazem wiele trudności by cokolwiek nagrać i wyemitować
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toStanisław Bareja to jeden z moich ulubionych polskich reżyserów. Uwielbiam jego kultowe komedie. Mimo, iż znam teksty z jego produkcji na pamięć, to przy każdej telewizyjnej powtórce bawią mnie i tak, a śmiechowi nie ma końca. Już kiedyś wspominałam, że fajnie byłoby przeczytać biografię tego geniusza. Aż tu nagle, jakiś czas temu – niespodzianka. Pojawiła się informacja o książce Doroty Skotarczak pt. „Stanisław Bareja. Jego czasy i filmy”. Musiałam ją mieć!
Ta książka to połączenie biografii reżysera, z opisem jego poszczególnych produkcji oraz kroniką tamtych lat. W zasadzie autorka pisze głównie o twórczości Barei, a przy okazji zdradza trochę faktów i ciekawostek związanych z jego życiem. W tej kwestii pojawił się więc niewielki niedosyt. Chociaż odnoszę wrażenie, że to i tak najciekawsza pozycja dotycząca Stanisława Barei. Dużym plusem jest też dość dokładne przedstawienie realiów i historii czasów, o jakich pisze Skotarczak. Wpływa to pozytywnie na różnorodność treści.
C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/
Stanisław Bareja to jeden z moich ulubionych polskich reżyserów. Uwielbiam jego kultowe komedie. Mimo, iż znam teksty z jego produkcji na pamięć, to przy każdej telewizyjnej powtórce bawią mnie i tak, a śmiechowi nie ma końca. Już kiedyś wspominałam, że fajnie byłoby przeczytać biografię tego geniusza. Aż tu nagle, jakiś czas temu – niespodzianka. Pojawiła się informacja o...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka Doroty Skotarczak o świetnym reżyserze kultowych dzisiaj filmów i seriali Stanisławie Barei wydana została przez wydawnictwo uniwersyteckie. Jej układ i częściowo język (oraz tytuły naukowe autorki 😊) dają nam do zrozumienia, że być może jest to opracowanie naukowe. Jednocześnie czytając tekst napisany z literackim nerwem oraz pięknym językiem czujemy, że autorce bliżej do reportażu niż precyzyjnych, naukowych (i często nudnawych) opracowań.
Jest ciekawie, ale przede wszystkim można wreszcie ułożyć sobie w głowie jak to było z tymi filmami Barei, co spowodowało, że powstawały w takim kształcie, kim właściwie był ten nietuzinkowy człowiek i niedoceniany przez współczesnych reżyser. Książka ma rys naukowy, więc przepełniona jest szczegółami powstawania kolejnych filmów, kalendarium, długimi listami wykonawców. Jednak autorka ma talent umieszczania tego tak logicznie w opowieści, że nie jesteśmy znużeni. Każdy z rozdziałów jest dokładnie umiejscowiony w kontekście historycznym. Autorka kilkoma zdaniami przenosi nas w inny czas i potrafi go tak zgrabnie przybliżyć, że wszystkie wydarzenia stają się dla nas czytelne i zrozumiałe. Nawet jeśli czytelnik nie miał możliwości przeżywania tamtych okoliczności osobiście.
Nie jest to książka nastawiona na licytowanie się anegdotami, ale właściwie cała jest jedną wielką anegdotą o czasach PRL, a to ze względu na wspomniany, lekki styl autorki.
Dla mnie interesujące były opisy długich spotkań kolaudacyjnych, czyli posiedzeń komisji dopuszczających dany obraz do rozpowszechniania. Niby już o tym czytaliśmy we wspomnieniach różnych artystów. Że było ciężko, nieprzyjemnie, że decyzje podejmowali często ludzie kompletnie nierozumiejący procesu tworzenia i kierujący się jedynie strachem przed utratą swoich prerogatyw. Podobnie interesująco jest opisane przez Dorotę Skotarczak środowisko krytyków. Autorka dużo cytuje fragmentów recenzji, miażdżących produkcje, które dziś oglądamy z wielką przyjemnością.
Zresztą ten rozdźwięk pomiędzy odbiorem filmów Barei przez widownię a krytykę jest lejtmotywem całej jego twórczości oraz życia.
Uderzające jest, jak pomimo tych wszystkich perturbacji Stanisław Bareja pozostał człowiekiem pogodnym, ciepłym i lubiącym ludzi.
Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.
Książka Doroty Skotarczak o świetnym reżyserze kultowych dzisiaj filmów i seriali Stanisławie Barei wydana została przez wydawnictwo uniwersyteckie. Jej układ i częściowo język (oraz tytuły naukowe autorki 😊) dają nam do zrozumienia, że być może jest to opracowanie naukowe. Jednocześnie czytając tekst napisany z literackim nerwem oraz pięknym językiem czujemy, że autorce...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBiografia napisana w starym, dobrym stylu. Myślę, że dla takich, jak ja - 50+ - pozycja obowiązkowa. Młodszym - godna polecenia.
Biografia napisana w starym, dobrym stylu. Myślę, że dla takich, jak ja - 50+ - pozycja obowiązkowa. Młodszym - godna polecenia.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDla fanów Barei jak najbardziej. Reszta czytelników może podejść z dystansem.
Dla fanów Barei jak najbardziej. Reszta czytelników może podejść z dystansem.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWarta przeczytania dla wszystkich, a już koniecznie dla tych, dla tych, którzy jak ja, wychowali się na jego komediach, to dla mojego pokolenia kultowa postać więc z przyjemnością zapoznałem się z biografią.
Warta przeczytania dla wszystkich, a już koniecznie dla tych, dla tych, którzy jak ja, wychowali się na jego komediach, to dla mojego pokolenia kultowa postać więc z przyjemnością zapoznałem się z biografią.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJeśli ktoś lubi Breję NICE!
Jeśli ktoś lubi Breję NICE!
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to