Cała prawda o starych ludziach

Okładka książki Cała prawda o starych ludziach Elina Ellis
Okładka książki Cała prawda o starych ludziach
Elina Ellis Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada opowieści dla młodszych dzieci
2022-01-17
32 min.
dladzieci literaturadziecieca

Okładka książki Wielkanocna historia Juliet David, Elina Ellis
Wielkanocna hi... Juliet David, Elina...

Na samym początku warto zastanowić się, kim według nas są starzy ludzie. W zależności od tego, w jakim wieku będzie osoba, której zada się to pytanie, odpowiedź może naprawdę zaskoczyć. Dla kilkulatka stara może być nawet jego najukochańsza mamusia, a co dopiero babcia lub dziadek. Nie wspominam nawet o prababci czy pradziadku...

Książka "Cała prawda o starych ludziach", której autorką jest Elina Ellis, pokazuje, że starsze osoby nie muszą być nudne, a życie, jakie prowadzą może dostarczać wielu niesamowitych wrażeń. Świadczy o tym już sama okładka przedstawiająca babcię i dziadka skaczących na trampolinie wraz ze swoim wnuczkiem oraz z psem. Po ich minach nietrudno rozpoznać, że zabawa sprawia im mnóstwo radości. Nawet zwierzak wygląda, jakby się cieszył.

Początek jest dość wymowny:
Moi dziadkowie są n a p r a w d ę starzy.
Mają pomarszczone twarze,
niewiele włosów i dziwaczne zęby.

Dalej znajdujemy skonfrontowanie niektórych opinii dotyczących starych ludzi z doświadczeniami małego bohatera przedstawionego na okładce. Wśród tych wyobrażeń jest m.in. takie, że osoby te wcale nie są zabawne. Za to są powolne i niezdarne, a do tego nie lubią przygód. Weryfikacja tych twierdzeń jest zobrazowana bardzo wymownymi, a do tego zabawnymi ilustracjami, które w dobitny sposób dementują niesłuszne uogólnienia i opinie.

Niewiele tekstu zdecydowanie rekompensują rysunki, które pozostawiają swobodę co do interpretacji przedstawianych scen. Tę publikację możemy wykorzystać do rozmów z dziećmi na temat starzenia się, ale również daje ona okazję, by wytłumaczyć, że nie wszystkie informacje, z którymi się spotykamy są wiarygodne - zależą od osobistych doświadczeń i obserwacji, ale nie dotyczą wszystkich bez wyjątku. To, że czyiś dziadkowie wydają się starzy i nudni, może być tylko pozorne, ponieważ często nie znamy ich na tyle dobrze, by móc to zweryfikować. Ta książka w wyraźny sposób pokazuje, że szczęśliwym można być w każdym wieku!

"Cała prawda o starych ludziach" to entuzjastyczna, pełna pozytywnej energii i barwnych ilustracji książka, w której starsi ludzie są pokazani z tej znacznie ciekawszej perspektywy ;)

Książka "Cała prawda o starych ludziach",...

Starość nie oznacza siedzenia w fotelu, byciu ponurym, powolnym i cichym. Czas płynie nieubłaganie, ale można go dobrze wykorzystać. I o tym jest właśnie ta książka - o radości i pięknych chwilach mimo upływającego czasu.

Pewien chłopiec opowiada o swoich dziadkach, którzy mają pomarszczone twarze, włosów niezbyt wiele i zęby nieco dziwne. I choć od wielu osób słyszał, że starzy ludzie nie są zabawni, że są powolni i niezdarni, nie mogą się schylać i nie potrafią tańczyć, że obawiają się wszelkich nowości, a o romansach już dawno zapomnieli... on ma o nich nieco inne zdanie. Starzy ludzie są NIEZWYKLI.

Książka "Cała prawda o starych ludziach" wzbudza zaciekawienie już od samego początku. W sposób niezwykle ciekawy i zabawny pokazuje ludzi starszych, którzy mimo upływającego czasu są zabawni, cieszą się każdą chwilą, śmieją się i żartują. Nie straszne im nowinki techniki, ani przejażdżka kolejką. Nie zamykają się w czterech ścianach, tylko chłoną życie.

Autorka pokazuje dzieciom, że starość nie musi być smutna. Warto cieszyć się każdą chwilą niezależnie od tego, ile mamy lat. Niezwykle wyraziste i piękne ilustracje zachęcają dzieci do oglądania i rozmów na temat starości. Starości, która przepełniona jest radością, a nawet szaleństwami.

„Ta książka jest hołdem dla wszystkich, którzy pomimo swojego wieku czują się szczęśliwi i żyją pełnią życia”

Fascynująca książka dla dzieci o… starości. Jak to jest być starym? Co to znaczy być starym? Czy starość jest równoznaczna z nudą i niezdarnością? Autorka łamie stereotypy, aby pokazać, że starość, to przede wszystkim stan umysłu, a nie wiek.

Pełna humoru, z przepięknymi dużymi ilustracjami książka poprawi Wam nastrój i może stanie się przyczynkiem do poważnej rozmowy z dzieciakami.

Polecamy!

• Rok 2023
  • Książki
  • Dziecięca
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Cała prawda o starych ludziach