O pszczołach i ludziach

Okładka książki O pszczołach i ludziach Lotte Möller
Okładka książki O pszczołach i ludziach
Lotte Möller Wydawnictwo: Wielka Litera popularnonaukowa
popularnonaukowa
Bees and Their Keepers
Wielka Litera
2022-03-23
2022-03-23
Natalia Kołaczek
literatura szwedzka pszczoły

Bardzo relaksującą książka. Pięknie wydana! Aż chce się dotykać wytłoczone litery na okładce:) nie jest to książka naukowa, ale raczej luźno napisana książka o pszczolach ich właścicielach. Mnie zachęciła do zgłębiania wiedzy o tych małych stworzeniach. A najważniejsze- wprowadza w bardzo pozytywny nastrój!

Kilkukrotnie przekładałam książkę bo nie mogłam się za nią zabrać. Jestem zdziwiona, że ją przeczytałam. Jest to opis hodowcy pszczół o pszczołach na przestrzeni lat jak to się zmieniało. Bardzo dużo fotografii, rycin, ciekawie wydane.

Książkę z pewnością czyta się bardzo szybko, jest napisana swobodnie i gawędziarsko. Autorka płynnie przeprowadza czytelnika przez wyrywki z historii pszczelarstwa, zatrzymuje się obok przeróżnych idei, ideologii i problemów związanych z relacją pszczół z ludźmi. Dużo ciekawostek i kilka konkretnych informacji. Z pewnością spodoba się łowcom wiedzy wszelakiej, którzy o pszczołach jeszcze nic nie wiedzą, ale i osoby obeznane w temacie zapewne znajdą coś dla siebie.
Trochę irytowały mnie jednak typowo stereotypowe wtrącenia, które w zasadzie nie były dla mnie ani dowcipne ani nie wnosiły nic do treści.

"Sensem pszczół są pszczoły. To tak jak z życiem. Jego sensem jest życie" Carl Magnus von Seth Bi-dur.

"O pszczołach i ludziach" to jedna z piękniej wydanych książek w mojej biblioteczce. Jej oprawa zachwyca totalnie. Zamieszczone ilustracje, fotografie i ryciny wzbogacają niemal każdą stronę i niezmiernie cieszą oko. Śmiało można powiedzieć o tej pozycji, że to wydawnicze dzieło sztuki. Twarda oprawa, papier. Każdy detal jest dopracowany!

Co do treści. Książka traktuje o relacji pszczół z ludźmi, na przestrzeni wieków. Autorka trafnie ujmuje tę relację określając ludzi opiekunami pszczół, a nie ich hodowcami. Człowiek, jak zauważa, nie jest bowiem wyżej nad owadami. To nie ten typ relacji. Tu zawsze powinna być równość.

Główna treść książki została podzielona na 12 rozdziałów odpowiadających następującym po sobie miesiącom. Autorka prowadzi nas i opisuje różne aspekty życia pszczół, które zmieniają się w zależności od pór roku. Możemy tu wyczytać o wpływie pszczół na religię, filozofię czy sztukę, o sąsiedzkich sporach o pszczoły czy o zdolności wyczuwania smaku miodu. Lotte, co z pewnością jest miłym akcentem, wspomina także o wyśmienitych bartnikach z Polski. Ponadto, rozdziały są uzupełniane o osobiste wspomnienia Autorki z jej niedawnej podróży i spotkań z opiekunami pszczół. Te treści niestety najmniej przypadły mi do gustu. Zdecydowanie wolałabym w ich miejsce uzyskać kolejną porcję historycznej wiedzy i ciekawostek o życiu pszczół i ich zachowaniach.

Jeżeli ktoś z Waszych bliskich interesuje się pszczelarstwem i posiada podstawową wiedzę na temat życia pszczół, to książka Lotte Möller będzie idealnym prezentem. Zachwyci! Tego jestem pewna.

P.S. za piękne wydanie daję 10/10 :)

2077

Nie jestem pszczelarką. Nie mam ula ale o nim marzę. Nie chcę hodować pszczół. Pragnę na nie patrzeć. Dla mnie ta książka jest straszna, przerażająca, przygnebiająca, śmieszna, pełna nadziei ale przede wszystkim i nade wszystko rewelacyjna i przeuroczo, starannie wydana.

Jak głosi książka Lotte Möller, najlepszy przyjaciel człowieka ma sześć nóg, a 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ w 2018 roku. Ma on na celu zwrócenie uwagi świata na problemy dziesiątkujące populację pszczół i innych owadów zapylających, które są niezbędnym elementem prawidłowego działania naszego ekosystemu. To dzięki pszczołom zapylane są rośliny stanowiące w dużej mierze - nasze pożywienie. Pszczoły wytwarzają również wiele ważnych produktów poza miodem, o których często zapominamy.

To idealny dzień żeby bliżej poznać pszczoły, przyjrzeć się ich historii i roli jaką odgrywają w życiu człowieka od tysięcy lat. Autorka przepięknie wydanej i zilustrowanej książki „O pszczołach i ludziach” sięga nie tylko po współczesne, mało optymistyczne tematy. Odwołuje się do historii, popkultury, literatury i opowieści ludzi, którzy związali swoje życie z tymi niezwykłymi owadami.

Dzięki książce Lotte Möller mamy okazję spędzić okrągły rok wśród pszczół, poznać ich charakter i nieocenioną pracę. Tekst przetłumaczony przez Natalię Kołaczek to nie tylko reporterska opowieść, którą czyta się wyśmienicie. Dzięki niej macie między innymi okazję przekonać się sami, czy Kubuś Puchatek to na pewno dobry miś!

„Sensem pszczół są pszczoły.
To tak jak z życiem. Jego sensem jest życie”.

O pszczołach i ludziach. Lotte Möller

Historyczka ogrodnictwa, pasjonatka pszczelarstwa Lotte Möller, to autorka tej niezwykłej książki o relacjach pszczół i ludzi. Ale nie tylko. Autorka opisuje również z niezwykłej zamiłowaniem wpływ pszczół ma kulturę, religię i filozofię. Książka jest pełna humoru, anegdot i ciekawostek a wszystko to ilustrują przepiękne grafiki i zdjęcia (jest ich ponad 100). Autorka wplata też historie, doświadczenia z własnego życia, z własnych podróży w nawiązaniu do tematu.

Przepięknie wydana książka od @wielkalitera , w twardej oprawie, napisana piękną czcionką, na świetnym papierze, z ozdobnikach i detalami, grafikami i zdjęciami, ze świetnym tłumaczeniem @szwecjoblog
spowodowała że obdarowałam już kilka osób tym tytułem. Treść dla duszy i uczta dla oczu to moje polecenie dla Was w ten majowy weekend.

Po jej przeczytaniu uzyskacie odpowiedzi na nurtujące pytania np. „Co dzieje się rojem, gdy nowa królowa przejmuje dowodzenie w ulu?” , „ W jakich ulach powinno się hodować pszczoły?” , „Który gatunek pszczół jest „najwydajniejszy”? ale też poszerzycie swoje wiadomości o tych niezwykłych owadach ze starożytności, ich relacjach z religią, kulturą. Wspomnę jeszcze że książka otrzymała prestiżową nagrodę Swedish Book Design Award 2019, co tylko potwierdza jej wyjątkowość.

(I książka wpisuje się w moją akcję #skandynawskazfikabok gdyż autorka pochodzi ze Szwecji)

„Sensem pszczół są pszczoły.
To tak jak z życiem. Jego sensem jest życie”.

O pszczołach i ludziach. Lotte Möller

🐝 Jak postać słynnej Pszczółki Mai wpłynęła na późniejsze losy jej sióstr i braci?

🐝 Jakie kultowe filmy sprawiły, że miód pitny stał się tak popularny w dzisiejszych czasach?

🐝 Co dzieje się z rojem, kiedy nowa królowa przejmuje dowodzenie w ulu?

Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedź w tej fascynującej książce.

Przyznam, że jako dziecko nie przepadałam za dobranocką o Mai i Guciu. Prawdopodobnie było to wtedy spowodowane niezbyt ładną (w moim mniemaniu) kreską. Od tamtego czasu moja wiedza o pszczołach i sympatia do nich nie zmieniły się znacząco. Przez lata zyskałam jednak świadomość tego, jak ważne są one dla ludzi.

Miód za to uwielbiam, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Od dziecka także sympatyzuję z innym pożeraczem miodu, którego zapewne wszyscy znają. 🐻

Ta książka coś zmieniła. Wielokrotnie podczas lektury uśmiechałam się pod nosem, kiedy fakty z życia tych małych stworzeń okazywały się dla mnie odkrywcze i niepojęte.

Pszczoły od tysięcy lat towarzyszą człowiekowi, a ich obecność ma istotny wpływ zarówno na nas samych, jak również na literaturę, sztukę czy filozofię.

Dowiedziałam się z niej właściwie wszystkiego co wiem o pszczołach na ten moment. Prawdopodobnie istnieją książki, z których można wynieść jeszcze więcej wiedzy, szczególnie jeżeli temat jest nam bliski. Jednak cała oprawa w jaką Lotte Moller ubrała swoją wiedzę jest tak przystępna i ciekawa, że przez książkę się płynie i jest interesująca nawet dla największego laika.

Poza ciekawostkami i interesującymi faktami, w środku znajdziemy także ogrom zdjęć oraz ilustracji, które są ucztą dla oka i niewątpliwie pozytywnie dopełniają całokształt.

Na koniec coś, co może powodować smutek.
Autorka w swojej książce mówi o wielu naturalnych wrogach pszczół. Wspomina m. in. mrówki czy niedźwiedzie. Jednak to właśnie człowiek koniec końców okazuje się ich największym nieprzyjacielem.

Warto zainteresować się tym, co każdy z nas może zrobić by ratować pszczoły. Warto także dowiedzieć się dlaczego jest to niezbędne i konieczne.

Jeżeli jesteście tego ciekawi sięgnijcie po "O pszczołach i ludziach". Obiecuję, że lektura was nie rozczaruje.

🐝 Co dzieje się z rojem, kiedy nowa królowa przejmuje dowodzenie w ulu?

Na te i inne pytania otrzymacie odpowiedź w tej fascynującej książce.

Przyznam, że jako dziecko nie przepadałam za...

Myślę, że nie przesadzę, gdy powiem, że ,,O pszczołach i ludziach” autorstwa Lotte Moller jest jedną z piękniejszych książek, jakie mam na półkach biblioteczki. Ta książka to wielki zbiór ciekawych anegdotek, nawiązań do historii i przepięknych grafik, obrazów, zdjęć. Wszystko oczywiście kręci się wokół pszczół – tych małych stworzeń, tak czczonych przez dawnych ludzi, zbyt często ignorowanych przez nam współczesnych.

Autorka nie skupia się na jednym konkretnym temacie. Korzystając z własnego pszczelarskiego doświadczenia i kontaktów z doświadczonymi opiekunami pszczół, tka pełną ciepła i swojskości gawędę o tych małych stworzeniach.

Który miód ma najlepszy smak? Który gatunek pszczół jest ,,najwydajniejszy”, a który najłatwiejszy do hodowli? W jakich ulach powinno się hodować pszczoły? W jaki sposób pszczoły były przedstawiane w kulturze na przestrzeni wieków?

Jeżeli jesteście ciekawi odpowiedzi na powyższy pytania, musicie sięgnąć po tą książkę! ,,Warto odkryć niezwykłą historię ludzko-pszczelich relacji. (…) Zastanowić się nad tym, co stosunek ludzi do pszczół mówi o nas samych.”

Ale uważajcie, możecie – tak jak ja odkąd przeczytałam tę książkę – poczuć bardzo silną potrzebę, aby (kiedyś, w dalekiej przyszłości na emeryturze) zostać opiekunem pszczół!

• Pszczoły
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki O pszczołach i ludziach