Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją

Okładka książki Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją Kate Silverton
Kate Silverton Wydawnictwo: Otwarte poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Otwarte
2022-03-14
2022-03-14
Aleksandra Żak

Poszukiwałam i potrzebowałam takiej książki! Nie mam styczności z dziećmi, nie mogę powiedzieć, że dzieci mnie przerażają, ale nie ukrywam, kiedy wchodzę z nimi w interakcję, czuję się zakłopotana i skrępowana, dlatego, że raz nie mam doświadczenia z dziećmi, a przede wszystkim nie rozumiałam ich komunikacji, tego, co chcą mi przekazać!

Po drugie, ta książka niejako mnie uspokoiła oraz dała nadzieję na to, że może w przyszłości będę dobrą mamą? Uzmysłowiła mi naprawdę wiele kwestii, otworzyła oczy na wiele spraw, a treść po prostu chłonęłam strona po stronie.

Ta wiedza, czyli połączenie wiedzy teoretycznej z zakresu psychologii i psychoterapii autorki wraz z jej doświadczeniem praktycznym we własnym ognisku domowym, nadały tej lekturze niesamowitą autentyczność i atmosferę, ale i własny psychiczny komfort Czytelnika.
Autorka przygotowała takie kompendium naprawdę praktycznej, potrzebnej wiedzy z zakresu rozwoju małego dziecka oraz form jego ekspresji i komunikowania się z otoczeniem. Zrozumiałam, że aby dobrze komunikować się z dzieckiem, tak naprawdę nie trzeba wiele, a przede wszystkim sprawniej i lepiej dialog będzie przebiegał, jeśli dorosły "zniży się" do poziomu dziecka i będzie traktować go z szacunkiem, akceptacją i miłością.

Zawsze dręczyło mnie wewnętrzne poczucie, że skoro ja nie lubię się bawić, przychodzi mi to z trudem, to, w jaki sposób sama zachęcę dziecko do zabawy? Jak ja będę rozmawiała z dzieckiem? Jak będę umieć odczytać jego emocje? Jak mu pomóc, kiedy oczekuje tej pomocy? Miałam wiele pytań, ponieważ moje doświadczenia jako dziecko przyczyniły się  bezpośrednio na moje postrzeganie i powątpiewanie we własne ewentualne macierzyństwo, a nawet całkowite jego negowanie tylko z tej obawy, że nie będę umieć wyrazić prostymi gestami i słowami moich najgłębszych uczuć do dziecka.

Ten poradnik nie tylko przedstawia, skrótowo rzecz ujmując, jak odczytywać sygnały, jakie komunikuje dziecko, jak w ogóle komunikować się z dzieckiem, ale też daje dużo do zastanowienia się, jakim jest się rodzicem, jakim rodzicem chce się być, czego od siebie wymagać. Także ten poradnik nie tylko edukuje o dziecku, jak ono funkcjonuje, ale zagląda trochę głębiej w kontekście własnej osoby.

Ta książka mi pomogła, zdecydowanie! Zasiała ogromne ziarenko nadziei we mnie, że dam radę, że mogę być dobrą, empatyczną i pełną miłości do dziecka mamą, mimo własnych nieprzyjemnych doświadczeń i wewnętrznych zranień sprzed lat...

Po drugie, ta książka niejako mnie...

Książka jest napisana w przystępny sposób i szybko się nią czyta. Porady są jasno opisane a przykłady obrazowe. Wyciągałam z niej parę przydanych informacji. Polecam

Wiele przydatnych przykładów jak radzić sobie w trudnych sytuacjach

Wiele przydatnych przykładów jak radzić sobie w trudnych sytuacjach

Dla rodziców małych dzieci - bezcenna. A będzie jeszcze bardziej rozchwytywana, jeśli nie poświęcimy dzieciom więcej czasu, uwagi.

Genialna książka napisana przystępnym językiem, powinna trafić do każdego. Szybko się czyta, ciekawe przykłady i rozwiązania. Uczy perspektywy dziecka. Świetna analogia zastosowana do psychologicznej terminologii. Polecam

Mój wujek lubił przytaczać anegdotę o znajomym, który zanim pierwszy raz został ojcem powiedział mu "wiesz, mam trzy koncepcje wychowywania dzieci". Spotkali się po wielu latach i ten sam facet rzucił z rezygnacją: "Paweł, mam troje dzieci - i żadnej koncepcji..." Z perspektywy czasu i własnego ojcostwa doskonale rozumiem tę opowiastkę. Rodzicielstwo okazuje się zwykle nadspodziewanie trudne i nie wydaje mi się, żeby cokolwiek było nas do niego w stanie przygotować. Ale to nie znaczy, że jesteśmy całkiem bezbronni. Książka "Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją" jest w mojej ocenie naprawdę mocnym orężem w zmaganiach na froncie o przyszłość naszą i dzieciaków.

Rozumienie przynosi szanse na lepsze działanie - to jedna z tez, które stawia autorka. Trudno się z nią nie zgodzić. W ostatnim czasie nauka - neurobiologia, psychologia - zaprowadziły nas naprawdę daleko w kierunku rozumienia podstaw i mechanizmów działania ludzkiego mózgu. A może lepiej - ludzi jako takich, eliminując przy tym dość sztuczny podział na świadomość i fizyczność, które są w nas ściśle splecione i wzajemnie się przenikają. Wraz z postępami wiedzy pojawia się także sporo literatury, która przybliża odkrycia w jasny, atrakcyjny sposób. Dzieje się to za cenę znacznych uproszczeń, ale jednocześnie pozwala zastosować wiedzę w codziennym życiu. Przełożyć ją na praktykę. Taką rolę może spełniać doskonała pozycja "Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu". Podobnie wartościowa jest "Jaszczurka, pawian i mądra sowa". Obie prezentują systemy działania ludzkiego mózgu i psychiki w pewnym uproszczonym, ale rzetelnym modelu. Dzięki obu dowiemy się skąd biorą się reakcje i zachowania oraz jak sobie radzić, kiedy rzeczywistość nabiera w naszym odczuciu prędkości karuzeli i tracimy poczucie kontroli.

Jaszczurka to część mózgu odpowiedzialna za przetrwanie. Pawian - to ta, która uruchamia reakcje w obliczu niepewności i zagrożenia. Sowa - to ogólnie mówiąc kora mózgowa. Część refleksyjna. Dzięki niej możemy myśleć i działać racjonalnie. U małych dzieci dopiero się wykształca, stąd właśnie dominacja zachowań, które dorosłym czasami ciężko pojąć. Każdy, kto po powrocie z pracy, przytłoczony obowiązkami i zobowiązaniami musi się zmierzyć z dziecięcym żywiołem zrozumie, jakie to może być frustrujące i wymagające.

Kate Silvertone podaje nie tylko wyjaśnienie, które serio może zmienić naszą ocenę zachowań kilkulatków. Proponuje także praktyczne sposoby radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. W mojej ocenie są to metody skuteczne i wartościowe. Ich podstawą jest bowiem rzetelna wiedza na temat tego kim i czym jesteśmy jako ludzie. Jak się rozwijamy, przez jakie etapy przechodzimy - jako dzieci i jako rodzice czy opiekunowie. Bardzo ważne jest to, że autorka powołuje się na życiowe przykłady. W książce pojawiają się też wypowiedzi jej męża, które wnoszą nieco inną, ojcowską perspektywę. Oboje nie udają super rodziców. Szczerze piszą o swoich niepowiedzeniach i porażkach. Ale dają też nadzieję na to, że zawsze jest jeszcze czas na zbudowanie silnej, pozytywnej więzi z dziećmi. Jeżeli tylko porzucimy proste i nieprawdziwe wyjaśnienie, że są one po prostu niegrzeczne i jedyną metodą wychowawczą, która nam zostaje jest jakaś forma kary.

Tę książkę dobrze byłoby czytać przed lub po lekturze pozycji „Superniania kontra trzyletni Antoś. Jak telewizja uczy wychowywać dzieci”. Kate Silvertone najprawdopodobniej nie zna tego popularnego kiedyś w Polsce programu. Ale podejście, które prezentuje w swojej książce jest skrajnie odmienne od tego, które na ekranach telewizorów demonstrowała pani Zawadzka. Nie mam wątpliwości, że "Jaszczurka, pawian i mądra sowa" są znacznie lepszym drogowskazem dla rodziców i opiekunów.

I na koniec: moje dzieci są już nastolatkami, niemniej uważam, że niczego nie straciłem podczas lektury książki Kate Silvertone. Rozumiejąc mechanizmy naszego działania łatwo zauważyć, że i w dorosłym życiu bardzo często kontrolę nad naszym zachowaniem przejmują pierwotne struktury psychiki. Te, które nie analizują i rzadko się zastanawiają. Raczej pchają do działania na fali emocji i uczuć. Dzięki takim książkom możemy łatwiej nad tym wszystkim zapanować, ale też zyskać większą wyrozumiałość dla innych i dla siebie.

Polecam z całego serca.

Jeśli Twoje dziecko ma napad złości, wybuch histerii lub rzuca się na podłogę w sklepie krzycząc z rozpaczy, a ty załamujesz ręce, a Twoja głowa z poczucia wściekłości oraz wstydu chce eksplodować? Jeśli tak, to „Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją” jest dla Ciebie. To nowoczesny poradnik, który zmieni sposób patrzenia na takie sytuacje, podpowie jak radzić sobie w takich momentach, a także odwróci do góry nogami myślenie o „byciu niegrzecznym”. Książka naprawdę otworzyła mi ona oczy na wiele stresujących sytuacji. Przed lekturą, zastanawiałam się co zrobić podczas histerii i wybuchów złości, a teraz mam na to odpowiedź. Dobrze wiem, że każde dziecko jest inne (słyszę i czytam to kilka razy w tygodniu). Zgadzam się z tym, ale ten poradnik da solidną podstawę do negocjacji, bez lukru i wymyślnych teorii.

"Jaszczurka, pawian i mądra sowa" to opowieść o trzech zwierzętach i drzewie, jaszczurce, pawianie, mądrej sowie i baobabie, które stanowią metaforę mózgu i jego wpływu na zachowanie dzieci. Opowieść o tym, dlaczego dzieci poniżej 5 roku życia nie są niegrzeczne oraz jak dobrze inwestować w przyszłość dzieci. Autorka zaszła w ciążę w wieku 40 lat. Chciała poznać jak wspierać dobre samopoczucie psychiczne dzieci. Była dziennikarką co pomogło jej skontaktować się z najwybitniejszymi psychoanalitykami klinicznymi, neurobiologami, psychiatrami i psychoterapeutami. Napisała książkę klucz do wychowania zdrowego mózgu w sposób przystępny, zrozumiały i łatwy w zastosowaniu.

W pierwszej części wyjaśniono podstawy, w jaki sposób wychowanie wpływa na dziecko, dziecięce zachowanie z wykorzystaniem koncepcji trzech zwierząt i baobabu. W drugiej części poznamy najróżniejsze sytuacje z jakimi może spotkać się rodzic, łatwe i praktyczne wskazówki i narzędzia oraz scenariusze.

Dzieci do piątego roku życia dają wyraz swoim uczuciom przez zachowanie, dlatego należy pokazać dziecku jak radzić sobie z jego wielkimi uczuciami by zapewnić im w przyszłości psychiczne i emocjonalne zdrowie. Należy zatem zrozumieć jak rozwijają się mózgi dzieci.

Baobab to metafora mózgu naszych dzieci. Na korze pnia tuż nad ziemią siedzi mała jaszczurka reprezentująca mózg przetrwania (pień mózgu i móżdżek). Kieruje się instynktem, działając automatycznie. Nieco wyżej na gałęzi przysiadł pawian - mózg emocjonalny/układ limbiczny. Odpowiada za zachowania społeczne oraz dziecięce emocje. Czujny i uważny. Mądra sowa to metafora mózgu racjonalnego (kora mózgowa i kora przedczołowa),wyższe struktury mózgu. Daje moc rozumowania, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów. Odpowiada za złożone myśli, z tym że małe dzieci nie mają jeszcze mądrej sowy lecz puchate sowiątko, które potrzebuje czasu by wzrastać i stać się mądrą sową.

Należy zrozumieć co kryje się za zachowaniami dzieci by być w stanie z nimi współpracować a nie walczyć. To co dzieje się w mózgu dziecka zakorzenia się też w jego ciele, zwłaszcza w obliczu reakcji stresowej - tupanie, krzyk, płacz, bicie. Autorka pokazuje jak sobie z tym wszystkim radzić. Kiedy zrozumiemy dlaczego coś się dzieje możemy zmierzyć się z tym co się dzieje. Dzięki temu stworzymy z dzieckiem trwałą więź. Pamiętajmy, że to co mówimy o dzieciach albo do dzieci pozostaje z nimi a uczucia te trafiają prosto w serce. Zawsze oceniajmy zachowanie a nie dziecko. Każde dziecko potrzebuje miłości by rozkwitać. Czas jaki włożymy relacje z dziećmi w ciągu pięciu lat ich życia to świetna inwestycja.

Kate Silverton stworzyła świetny, zrozumiały poradnik, w którym znajdziemy proste i praktyczne wskazówki jak radzić sobie z zachowaniami naszych dzieci. Uważam, że każdy rodzic powinien go przeczytać a na pewno wyciągnie z niego coś dla siebie. Dużo wyjaśnia i zmienia postrzeganie sytuacji, których wcześniej nie rozumieliśmy. Bardzo zachęcam Was do przeczytania tego poradnika!

Przeczytałam kiedyś, że dzieci rodzą się z czystą kartą. To od nas doroslych, i społeczeństwa w którym się rozwijają zalezy nawiecej. Od nas się uczą, nabywają nowych umiejętności poprzez naśladowanie, to my pokazujemy im swoje spojrzenie na świat.
Pierwsza część, książki to teoria, która wyjaśnia nam funkcjonowanie mózgu, druga część książki to praktyka i wiele ciekawych historii, które pomogą zrozumieć dane zachowanie.
Bardzo często dzieciom brakuje slow, nie potrafią czegoś wyjaśnić i dla nich jedyna formą komunikacji jest płacz. Zanim zaczniemy oceniać dziecko i szufladkowac je na to dobre i złe znajdźmy przyczynę danego zachowania. Zamiast mówić dzieciom co robią źle, skupmy się tylko na tym co robią dobrze. Bardzo spodobały mi się takie złote zasady jak "Nie etykietujcie dzieci", chyba nikt nie lubi kiedy przypina mu się tak zwana etykietkę. "Oceniajcie tylko zachowanie" nie dziecko! Według autorki wraz ze łzami "stres opuszcza ciało". Gdy dzieci płaczą to znaczy, że czegoś potrzebują, jakąś ich potrzeba jest niezaspokojona. Często jedyną formę jaką przyjmujemy to przypiecie dziecku etykietki "niegrzecznego" i walka z nim. "
Bardzo lubię poradniki dla rodziców. Zawsze dużo mi wyjaśniają, zmieniają moje postrzeganie różnych zachowań, których nie rozumiałam. Myślę, że KAŻDY rodzic powinien przeczytać ten poradnik.

Zastanawialiście się kiedyś co siedzi w głowach waszych dzieci? Ja bardzo często, ale dzięki poradnikowi już wiem "co w trawie piszczy" 😁
Dzięki tej książce zyskujemy umiejętności śledcze. Autorka barwnie przedstawiła nam wgląd w etapy rozwoju mózgu dziecka. Dostajemy opowieść o trzech zwierzętach i drzewie- jaszczurce, pawianów, mądrej sowie i baobabie, które razem stanowią metaforę mózgu i jego wpływu na zachowanie naszych dzieci oraz nasze własne.
W pierwszej części autorka omawia podstawy, a w drugiej otrzymujemy najróżniejsze sytuację z jakimi możemy się spotkać jako rodzic np. płacz w miejscu publicznym, wybuchy złości, a także związane z rozpoczęciem żłobka, szkoły, żałoba, separacja lub rozwód. W każdym rozdziale znajdziemy praktyczne wskazówki i nadlrzedzia jak sobie radzić w takich sytuacjach.
Ja osobiście jestem zachwycona tym poradnikiem, a jako mama 15miesięcznego Nikodema teraz potrafię zrozumieć niektóre z jego zachować i co nim "rządzi". Bardzo dużo mądrości można z poradnika wyciągnąć co wychodzi nam na plus i są bardzo pomocne. Napisana jest lekkim i przyjemnym językiem, a przede wszystkim zrozumiałym. Czytałam go z miłą chęcią i zaciekawieniem.
Polecam go każdemu z rodziców❤️

• Pedagogika
  • Pati do kupienia

Dodaj cytat z książki Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją