Skarb na dnie oceanu

Okładka książki Skarb na dnie oceanu Barbara Wicher
Okładka książki Skarb na dnie oceanu
Barbara Wicher Wydawnictwo: Wilga Seria: Książkożercy literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Książkożercy
Wilga
2022-01-20
2022-01-20
24 min.

Kolejna książeczka do nauki samodzielnego czytania dla najmłodszych z serii Książkożercy .Poziom trudności A.

Sama treść jest krótka i śmiało można czytać najmłodszym dzieciom w wieku żłobkowym.

Głównym bohaterem powiastki jest rybka rozdymka o imieniu Gufik. Nie mylić z akwariowym gupikiem. Rozdymka jest najbardziej toksyczną rybą świata.
Pokazano królestwo Gufika na dnie oceanu wraz całym kolorowym światem- ośmiornice, koralowce, kraby i inne.
Piękno oceanu unicestwiają wrzucane plastikowe opakowania do wody. Gufika to bardzo denerwuje i próbuje uporać się z tymi śmieciami, na ile sam może. Nauczył się podbijać ogonkiem plastikowe butelki, które wyrzuca z powrotem ponad powierzchnię wody.
Pewnego dnia przypływa na dno nurek, który goni za Gufikiem i stara się go złapać.

Czy nurkowi udała się pogoń za rybką?
Na czym polega waleczność rozdymek tygrysich?
Jaki skarb skrywa Gufik na dnie w swojej norce?

Poczytajcie dzieciom, pooglądajcie piękne podwodne krajobrazy na ilustracjach.
Wytłumaczcie dzieciom, jakie zagrożenie stwarza człowiek zaśmiecaniem plastikowymi odpadami oceanicznego środowiska ,jak to ,że zwierząt morskich nie należy niepokoić bez podstawy dla własnej przyjemności.
Jeżeli starsze maluchy wyrażą wolę prób samodzielnego czytania, należy je wspierać i im pomóc w tym. Nigdy nie można zmuszać dziecka do czytania.

Na końcu książeczki znajdziemy piękne kolorowe naklejki podwodnego świata oraz pytania pomocnicze ,dotyczące treści powiastki do przerobienia z dzieckiem.

Pokazano królestwo Gufika na...

Kolejne tytułu z serii Książkożercy z poziomu A, które mieliśmy okazję czytać to „Skarb na dnie oceanu” oraz „Kuba i Maja kontra Gang Prosiaka”.

Oba te tytuły należą tym razem do najłatwiejszego z poziomów – A.
Na tym poziomie znajdziecie historyjki idealne do rozpoczęcia przygody z samodzielnym czytaniem. Słowa na tym poziomie są proste i zawierają mało dwuznaków, które na tym etapie mogą jeszcze sprawiać trudności. Zdania w opowiadanej historyjce są pojedyncze, a na każdej stronie znajdziemy od 1 do 3 zdań, tak więc nie są to długie teksty.

Barbara Wicher opowiada nam o niesamowitej przygodzie, która spotkała Kubę i Maję w drodze do domu. Dzieciaki jednak wykazały się niesamowitą spostrzegawczością i dzięki temu zasłużyły na nagrody.
Historia ta pokazuje dzieciom jak ważne w kryzysowych sytuacjach jest opanowanie i współpraca z dorosłymi.
Dodatkową zaletą są również wyjątkowe ilustracje Adama Wójcickiego, które dodają magii czytanej historii.

Z kolei w drugiej opowieści, również autorstwa Barbary Wicher odwiedzimy Gufika- małą rybkę, żyjącą na dnie oceanu. Gufik postara się pokazać dzieciom jak ważna jest dbałość o środowisko. Dno oceanu jest jego domem, w którym tak jak każdy z nas pragnie czuć się dobrze i bezpiecznie. Czy będzie miała na to szansę zależy to również od nas.

Świetne wydanie z usztywniona okładka też jest niewątpliwie atutem tej serii.
Na końcu znajdziemy kilka pytań ze znajomości treści, które sprawdzą na ile młody czytelnik zrozumiał daną historię. A nagrodą za przeczytanie i zrozumienie będą kolorowe naklejki z bohaterami.

Dla nas to świetna seria, która z pewnością na długo zagości na naszych półkach. Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwo Wilga.

Oba te tytuły należą tym razem do najłatwiejszego z poziomów – A.

Kochamy serię „KSIĄŻKOŻERCY” od @wydawnictwo_wilga🤗. Przychodzę dziś do Was z dwiema nowymi propozycjami. Każda książka serii sklasyfikowana jest na jednym z trzech poziomów, a mianowicie – „a” (najłatwiejszym),„b” (średnim) lub „c” (najtrudniejszym). Dzisiejsze propozycje to „Wielka wyprawa manula Magellana”, która mieści się w zbiorze poziomu „b”. Historia poświęcona jest manulowi Magellanowi, który pewnego dnia ucieka z poznańskiego zoo. Sprawa jest dosyć poważna, ponieważ wszyscy bardzo wyczekiwali narodzin manuli stepowych i nikt nie spodziewa się, że jeden z nich będzie tak bardzo niezależny… Pewnego dnia ucieka z zoo. Jak to się stało, że udało mu się zbiec z tak strzeżonego miejsca? Czy zamierza wrócić? Kolejna historia „Skarb na dnie oceanu” klasyfikuje się na poziomie „a” i przedstawia historię pewnego bardzo odważnego Gufika. Otóż ta mała rybka chroni swojego domu niczym lew. Nawet spotkanie z człowiekiem nie wytrąca jej z równowagi.
__________________
Oliwka jest jeszcze zbyt mała, aby móc zabrać się za nie samodzielnie, ale chętnie słucha, gdy ja jej czytam. Muszę przyznać, że to jedna z naszych ulubionych serii. Książeczki zawierają kolorowe, cudownie przemyślne ilustracje i dobrze dobrane teksty. Historie są bardzo pouczające i często życiowe. Książki z poziomu „a” posiadają krótkie i proste zdania, dzięki czemu świetnie nadają się do podstaw czytania. Uwielbiamy książki, przy których Oliwka może się świetnie bawić przez naukę. Odnajdziecie w nich dobrze wykreowanych bohaterów i wartką, wciągającą fabułę. Poziom „b” nadaje się dla trochę starszych dzieci, które nie mają problemów z bardziej rozbudowanymi zdaniami. Tekstu pojawia się więcej, jednak nie jest trudny. Na końcu tekstów odnajdziecie dodatek w postaci pytań dotyczących konkretnych tekstów oraz kolorowe naklejki.

• Książkożercy
  • Dziecięce
  • Czytam sobie 2022
  • Edukacyjne
  • Przyrodnicze
  • Zuzi biblioteczka

Dodaj cytat z książki Skarb na dnie oceanu