Granice dzieci i dorosłych

Okładka książki Granice dzieci i dorosłych Jarek Żyliński
Okładka książki Granice dzieci i dorosłych
Jarek Żyliński Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: seria rodzicielska poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
seria rodzicielska
Wydawnictwo Natuli
2022-08-08
2022-08-08
poradnik rodzicielstwo macierzyństwo dla rodziców granice

Mamy tu bardzo ciekawą i wartościową serie rodzicielska. Jest ona w dam raz dla rodziców, opiekunów, każdego kto ma kontakt z dziećmi.

Bez względu na wiek, granicę są bardzo ważne, choć zdarza się, że często je wyznaczać i się ich trzymać. Szczególnie gdy pojawia się płacz. Jak więc robić to w dobry sposób?

Ta książka go właśnie odpowiedź na to pytanie. Jak wyznaczać bezpieczne granicę, tak żeby dziecko się słuchało i nie wchodziło na głowę, ale jednocześnie było szczęśliwe.
Więc jeśli nie wiesz czy nie reagujesz przesadnie, nie umiesz powiedzieć nie, ulegasz prośbom, trudno ci zadbać o siebie to książka dla ciebie.

Bardzo ciekawa i wartościowa.

Ta książka go właśnie odpowiedź na to pytanie. Jak wyznaczać...

Książka przybliżająca zagadnienie granic osobistych oraz różnic i podobieństw tych granic u dzieci.

Autor wyszczególnił granice ciała, którym poświęcił najwięcej uwagi, a także granice emocji, myśli (poglądów, opinii) oraz wyborów. Całość w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Czytałam już kilka książek "Natuli" i generalnie podobają mi się głoszone przez nich poglądy. Przy czym teraz, kiedy mam już jakieś faktyczne doświadczenie w temacie rodzicielstwa, wiele wydaje się być oderwanych od rzeczywistości.

Warto zdawać sobie sprawę z istnienia własnych granic i z tego, że dzieci też je mają. Książka bez efektu "wow", bo rewolucji w życiu nie zrobi. Da za to narzędzie, by w życiu rodzinnym było choć trochę spokojniej. Jest nadzieja na zmniejszenie częstotliwości ataków złości, awantur i płaczów. Nadzieja, ale nie gwarancja.

Autor zdaje się mieć świadomość ograniczeń głoszonych przez siebie tez co otwarcie przyznaje. Taka szczerość nastraja mnie przychylnie do tej pozycji. Ważnym jest żeby pamiętać, że każdy człowiek i każda rodzina jest indywidualnym tworem i potrzebuje odmiennego podejścia.

Często komunikację z dziećmi opieramy na naszych oczekiwaniach, które wdrażamy w życie ustawiając wszystko pod nasze dyktando, dlatego tak trudno pogodzić się z tym, gdy dzieci pojawia się niezależność i zaczynają one stawiać opór. Oczywiście, jesteśmy rodzicami i naszym obowiązkiem i prawem jest zadbać o dobro naszych dzieci, pytanie jednak, czy zauważamy, że granice, które stawiamy, wymagania, które narzucamy przekraczają granice naszych dzieci.

Poszanowanie granic dziecka to m.in. zrozumienie i okazanie mu szacunku. Respektując potrzeby dzieci uczymy je, aby w przyszłości same potrafiły szanować potrzeby i granice swoje, jak i innych.
To ważny element, o który również należy zadbać w tym rozwijającym się procesie dziecięcej decyzyjność i autonomii, zamiast określać je mianem buntu i "niegrzecznego" zachowania.

W tym wszystkim warto skupić się także na sobie i zastanowić się, czy czasem nie obarczamy innych o swoje emocje.

Ta książka to nie tylko przydatny i poradnik, to równie szansa na autorefleksję. Ta pozycja uczy nas patrzeć na zachowanie innych również z ich perspektywy, zanim padną oni ofiary naszych ocen. Uświadamia jak wiele granic istnieje w naszym życiu i od czego są one uzależnione, a także jak radzić sobie w wielu trudnych sytuacjach, szczególnie, gdy nasze dotychczasowe metody okazują się być bezskuteczne.

Rodzicielstwo i posiadanie dzieci wiąże się z wielkimi trudnościami i wyzwaniami. Ta książka daje wskazówki, jak sobie z nimi radzić...
Może zacznijmy, co to są konflikty albo, jaki mają związek z naszymi granicami. Każdy człowiek ma inne.
„Konflikty mogą mieć związek z naszymi granicami. Ktoś je narusza, przekracza, ignoruje albo to właśnie my, często nieświadomie, próbujemy z różnych przyczyn przypuścić atak na granice kogoś innego”.
Krzyki i wrzaski mogą tylko pogorszyć sytuację, jeśli widzimy, że druga strona jest na granicy wytrzymałości, to nie ryzykujmy wybuchu wielkiej awantury, tylko dzięki obniżeniu napięcia znajdźmy rozwiązanie.
Zjedz marchewkę, babci będzie przykro albo zjedz zupę, bo jesteś chuda.
„zmuszamy je do zjedzenia potrawy, której nie cierpi (granica wyboru)”.
Takie komentarze wymuszają na dziecku zjedzenie czegoś, czego nie chcą i później mogą być tego konsekwencje, mianowicie problemy z jedzeniem. Oczywiście nie mówię, że zawsze są trudne relacje z jedzeniem. Nie chcę tu robić żadnej dyskusji na ten temat.
Wszystkich nas czeka dojrzewanie. Wszyscy dorastamy. Niestety ten okres nie jest łatwy dla wielu nastolatków, bo wtedy najczęściej są kłótnie z rodzicami i szukanie własnej tożsamości...
„Im trudniejsza dla dziecka sytuacja, tym chętniej podąża ono za dorosłym. W nowym miejscu i nowych okolicznościach, kiedy pojawiają się silne emocje, wsparcie dorosłego – szczególnie bliskiego – może okazać się nieodzowne. Dopiero nastolatki są w stanie oddalić się od rodziców na odległość, która często sprawia, że po wsparcie lub pomoc zgłaszają się do innych osób (np. rówieśników)”.
W wieku nastoletnim zazwyczaj szuka się wsparcia i uwagi u innych osób niż rodzice, najczęściej rówieśników.

W tej książce dowiecie się nje tylko czym są granice i po co są. Przede wszystkim zostaniecie uświadomieni jak nasze zachowanie i traktowanie naszych dzieci w zakresie ich i naszych granic wpływa na ich przyszłość. Jak niewiele potrzeba aby wzmacniać w dzieciach postawę stawiania i bronienia swoich granic, ale też jak łatwo to wszystko zburzyć.

Bardzo mi się podoba, że w tej książce nie ma skupienia tylko na dzieciach. Książka opisuje granice ogólnie, ale pojawiają się zarówno przykłady dotyczące dzieci jak i dorosłych.
Powinniśmy pamiętać o tym żeby nauczyć naszych dzieci szanowania granic sami musimy dbać o nasze granice.

Serdecznie polecam, a jeśli nie macie czasu czytać to możecie również przesłuchać jako audiobook. Zapewniam, że się nie będziecie nudzić. Słucha się naprawdę dobrze.

Bardzo mi się podoba, że w...

Książka dobra dla każdego rodzica i człowieka po prostu 👍

Wiem, że autor napisał książkę głównie dla rodziców. Ale mechanizmy stawiania granic, czy sposoby rozmowy z małymi ludźmi spokojnie można wykorzystać w dorosłych życiu. Czasem prostota jest najlepsza. I po prostu więcej spokoju i pamiętanie że się uczymy nawzajem.

Bardzo dobra książka i warta polecenia 👍

Książka dobra dla każdego rodzica i człowieka po prostu 👍

Bardzo dobra książka i warta polecenia 👍

Każdy z nas ma swoje osobiste granice. Służą rozpoznawaniu potrzeb i komunikacji. Również wpływają na relacje w rodzinie czy codzienne emocje i konflikty.

Świadomość własnych granic pozwala nam na zrozumienie samego siebie. Chronią nasze terytorium i jednocześnie stanowią bezpieczną podstawę wspierających relacji.

Jarek Żyliński wraz z Wydawnictwem Natuli wydali pomocną książkę dedykowaną rodzicom, ale i nie tylko, na temat granic. Granice dzieci i dorosłych to poradnik, o tym, jak radzić sobie z wyznaczaniem granic dziecku, ale też i swoich. To książka, która pomaga porozumiewać się i ułatwia współpracę z dzieckiem. Ponadto pokazuje, w jaki sposób można uniknąć nieporozumień w codziennych relacjach i trudnych sytuacjach.

Podoba mi się to, że została napisana przystępnym językiem, w prosty sposób wyjśnia pojęcie granic osobistych. Pokazuje na przykładzie codziennych sytuacji sposób, w jaki możemy żyć z samym sobą w zgodzie, ale też i innymi.

Ponadto, w publikacji podjęto również tematykę, w jaki sposób możemy dbać o swoje granice, ale też i jak wspierać autonomię dzicka, jednocześnie nie naruszając swoich potrzeb. Należy też pamiętać, że nie zawsze granice są najważniejsze, szczególnie w sytuacjach potencjalnie szkoldliwych dla dziecka i jego otoczenia.

Publikację polecam każdej osobie dorosłej!

I na koniec zdanie, które bardzo często pojawia się w kontekście wyznaczania i przestrzegania granic innych osób:
"Wolność jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. "

Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/12/o-granicach-osobistych-granice-dzieci-i.html

Jarek Żyliński wraz z Wydawnictwem Natuli wydali pomocną...

Stawianie granic, szacunek, asertywność - temat rzeka, którego trzeba (a na pewno warto) się nauczyć. Wystarczy rozejrzeć się dookoła żeby zobaczyć, jak wielu dorosłych ma z tym problem, a co dopiero dzieci. Pomoże w tym książka "Granice dzieci i dorosłych".

Warto sięgnąć po te książkę, jeśli:

• masz wrażenie, że twoje dziecko „wchodzi ci na głowę”,
• nie wiesz, czy nie za mocno reagujesz na zachowania dziecka,
• nie potrafisz powiedzieć „nie” albo „stop”,
• wbrew sobie ulegasz prośbom,
• czujesz, że trudno ci zadbać o siebie,
• nie wiesz jak komunikować granice I bronić granic dziecka.

Z książki dowiemy się po co granice są potrzebne i jaki mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Jak działa stawianie granic, kto je wyznacza, respektuje i co najważniejsze, jak je komunikować.

Czytając "Granice dzieci i dorosłych" wielokrotnie dziwiłam się, czym może być ingerencja w czyjeś granice. To potwierdzą, jak bardzo różni się dzisiejsze podejście do wychowania dziecka, z naszym dzieciństwem.

Według mnie, to świetna książka, którą powinni przeczytać nie tylko rodzice. Pokazuje, jak rozwiązywać konflikty, wyznaczać granice z szacunkiem dla dziecka i siebie samego. Bardzo podoba mi się skupienie na konkretach i przejrzysta forma przekazu (podpunkty, tabelki). Przejrzysty język sprawia, że bardzo szybko się ją czyta.

Jest to bardzo wartościowa wiedzą, nie tylko w rodzicielstwie. Polecam!

Warto sięgnąć po te książkę, jeśli:

• masz wrażenie, że twoje dziecko „wchodzi ci na głowę”,
• nie wiesz, czy nie...

Rodzicielstwo to sztuka cierpliwości, negocjacji, elastyczności i konfrontacji z własnymi schematami. Współcześnie dostęp do wiedzy, nauki oraz internetu daje nam ogromną liczbę narzędzi, które pomagają uporać się z codziennymi wyzwaniami jakie stawia przed nami bycie rodzicem. Jednak trzeba przyznać, że większa świadomość sprawia, że mierzymy się również z większą odpowiedzialnością oraz stawiamy sobie coraz to nowsze wymagania.
Jedną z bardziej problematycznych kwestii jest odpowiednie stawianie granic. Wystarczy rozejrzeć się dookoła żeby zobaczyć, jak wielu dorosłych ma z tym problem czy to w pracy, relacjach z rodziną lub przyjaciółmi, a nawet z obcymi osobami. Skoro więc sami borykamy się na codzień z kwestią stawiania i respektowania granic, jak nauczyć tego własne dzieci? Jak wprowadzić do domowej codzienności wyraźne granice i jak z szacunkiem podejść do granic małego człowieka?
Z pomocą przychodzi książka „Granice dzieci i dorosłych” Jarka Żylińskiego od wydawnictw @natuli_dziecisawazne
W prosty i klarowny sposób mówi ona o tym po co granice są potrzebne i jaki mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Wyjaśnia jak działa stawianie granic, kto i jak je wyznacza, jak je rozpoznać i co najważniejsze jak je komunikować. Porusza ona również bardzo ważny temat, który jeszcze kilka pokoleń wstecz prawdopodobnie byłby zupełnie niezrozumiały i zignorowany, a mianowicie jak szanować granice dziecka. Książka pomaga budować relacje w duchu rodzicielstwa bliskości, oparte na szacunku dla potrzeb zarówno dorosłych jak i dzieci. Zwiększa również własną samoświadomość.
Lektura jest konkretna i niezbyt długa, napisana w przyjemnej do czytania formie. Szczerze polecam dołożyć ją do domowej biblioteczki.

Świetna książka. Pokazuje, jak rozwiązywać konflikty (lub do nich nie doprowadzać) z szacunkiem dla dziecka i siebie samego. Bardzo podoba mi się skupienie na konkretach i przejrzysta forma przekazu (podpunkty, tabelki). Podejście autora cechuje zdrowy rozsądek - dzięki tej książce wyraźnie widać, że rodzicielstwo bliskości jak najbardziej może (i powinno) iść w parze ze stanowczością i ustalaniem własnych granic.

• Poradniki
  • Rodzicielstwo
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Granice dzieci i dorosłych