Żubr Pompik. Odkrycia. Kropla wody

Okładka książki Żubr Pompik. Odkrycia. Kropla wody Tomasz Samojlik
Okładka książki Żubr Pompik. Odkrycia. Kropla wody
Tomasz Samojlik Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Żubr Pompik. Odkrycia (tom 1) literatura dziecięca
24 str. 24 min.
literatura dziecięca
Żubr Pompik. Odkrycia (tom 1)
Media Rodzina
2022-03-09
2022-03-09
24 min.

Nie wiem czy mój 5letni chrześniak to zrozumie. Natomiast bardzo podoba mi się grafika podsumowująca treść. Jeśli będzie do niej wracał to utrwali sobie wiedzę o tym jak woda krąży w przyrodzie.

Śmiem twierdzić, że jestem największą w tym kraju fanką stworzonej przez Tomasza Samojlika rodziny żubrów. Z wypiekami na twarzy śledziłam każdą z dwudziestu trzech wycieczek Pompika, Polinki, Pomruka i Porady po każdym z polskich parków narodowych, i było mi bardzo smutno, gdy seria „Wyprawy” dobiegła końca. Na szczęście i dla mnie, i dla autora, który do swoich bohaterów ma równie wielką słabość jak ja, na początku marca 2022 r. ukazały się dwie pierwsze części nowego cyklu, które udowadniają, że władców puszczy nic nie jest w stanie zatrzymać przed podbiciem serc polskich czytelników: nie tylko tych małych, ale również tych od dawna dorosłych.
Nowa seria nosi tytuł „Odkrycia” i ma za zadanie „wytrwale szukać odpowiedzi na niełatwe pytania, które stawia (…) świat przyrody1”. Czy w dwóch pierwszych tomach wytyczony przez Samojlika cel został osiągnięty? Zdecydowanie tak! Pierwsza część nosi tytuł „Kropla wody” i w ciekawy oraz przystępny sposób przybliża zjawisko obiegu tej najcenniejszych z cieczy w przyrodzie. Dla mnie, osoby, która prawie zdawała maturę z biologii i ma za sobą lekturę „Groźnej groty” Lemony Snicketa2, śledzenie wędrówki dzielnych kropel było fascynującym zajęciem, dlatego jestem pewna, że każde dziecko, które sięgnie po tę opowieść, będzie nią oczarowane. Zwłaszcza, że w ustaleniu, gdzie zniknęła dzielnie zebrana przez polinkowe futro woda pomagają: dżdżownica, traszka i trzciniak! A król puszczy, którym bez wątpienia jest Pomruk, ojciec Pompika i Polinki, okazuje się, mimo swojej płci i ku uciesze swojej partnerki Porady, bardzo romantycznym osobnikiem…

Odkrycia Pompika.

Po niedawnym zakończeniu serii "Wyprawy" (w której sympatyczna żubrza rodzina wędrowała przez polskie parki narodowe) wierni fani Żubra Pompika nie byli (na szczęście!) trzymani zbyt długo w niepewności. Oto bowiem wraz z książeczką pt. "Kropla wody" rozpoczynamy nową serię z sympatycznymi żubrami w rolach głównych - będzie to cykl pt. "Odkrycia".

W nowej serii Tomasza Samojlika pt. „Żubr Pompik. Odkrycia” sympatyczna rodzina żubrów będzie wytrwale szukać odpowiedzi na niełatwe pytania, które stawia przed nimi świat przyrody. Dokąd odlatują ptaki? Skąd się bierze wiatr? Jak z nasionka powstaje drzewo? Czy da się dotknąć tęczy? W naukowych odkryciach żuberkom pomogą przyjaźni mieszkańcy puszczy.

Na pierwszy ogień żubry wezmą tajemnicę wody i jej obiegu w przyrodzie. Jest gorący letni dzień i Polinka cieszy się gwałtowną ulewą, która pomaga jej się schłodzić. Jednak wkrótce niebo się przejaśnia, a futerko Polinki wysycha. Gdzie się podziała jej upragniona woda? Pompik oferuje, że pomoże siostrze rozwikłać tę zagadkę. Okazuje się, że na temat obiegu wody w przyrodzie wiele ma do powiedzenia traszka, trzciniak i… dżdżownica!

Nowa seria o przygodach żubrzej rodziny to świetna okazja nie tylko do czytania, ale także do poznania ciekawych zagadnień nauki. Postacie z serii są niezwykle sympatyczne, a na każdym kroku poznają dodatkowo nowych przyjaciół - na łamach każdej książeczki znajdzie się bowiem ktoś, kto nawiąże z żubrami nić przyjaźni.

Polecam!

Media Rodzina - dziękuję.

#pompik #żubrpompik #żubrpompikodkrycia #dladzieci #parkinarodowe #tomaszsamojlik #mediarodzina #cosnapolce #booksforkids #bookstagram #kroplawody

Odkrycia Pompika.

W...

Tomasz Samojlik "Żubr Pompik" Kropla wody, seria "Odkrycia",
Do tej pory Żubra Pompika bohatera serii książek dla dzieci, a także serialu animowanego znałam tylko z widzenia. Pamiętam jak kilka lat temu biblioteka w szkole mojego syna organizowała konkursy dotyczące tego kosmatego bohatera, połączone ze spotkaniem najmłodszych klas z autorem cyklu.

Dzisiaj Pompik jest już literackim i filmowym celebrytą, a historie o nim znalazły się w Złotej Dwudziestce tytułów wybranych w plebiscycie zorganizowanym w ubiegłym roku z okazji dwudziestolecia kampanii @calapolskaczytadzieciom", również dzięki oddanemu przeze mnie głosowi. Bo chociaż z Pompikiem nie miałam wcześniej styczności, to wiąże mnie z nim lokalny patriotyzm. Oboje zamieszkujemy Podlasie.

Historie o Pompiku i jego rodzinie można przeczytać w kilku zbiorach opowiadań, a także w wielotomowej serii "Wyprawy". "Kropla deszczu" zaczyna natomiast nowy cykl książeczek skierowanych przede wszystkim do przedszkolaków, zatytułowany "Odkrycia".

W pierwszej części rodzeństwo żubrów Pompik i jego młodsza siostra Polinka starają się rozwikłać tajemnicę znikającej po deszczu wody. Dzięki nim najmłodsze dzieci dowiedzą się, jak wygląda obieg wody w przyrodzie i w co spadające z nieba krople deszczu mogą się zamienić.

Sympatyczne ilustracje, mądre spostrzeżenia i fachowo wyjaśnione zjawiska świata przyrody będą przedmiotem dociekań młodych żubrów, ich rodziców oraz napotkanych po drodze mieszkańców puszczy. @mediarodzina dziękuję za możliwość osobistego poznania sympatycznego żubra. W zanadrzu mam kolejną część serii, więc Pompik jeszcze wróci.

Tomasz Samojlik "Żubr Pompik" Kropla wody, seria "Odkrycia",

Dzisiaj Pompik jest...

Głównym bohaterem historii jest niezwykle przyjacielski żubr, który z ciekawością obserwuje otaczający świat dociekliwe szukając odpowiedzi na nurtujące go pytania oraz nieustraszenie odkrywając tajemnice puszczy.
W poszukiwaniach wiernie towarzyszy mu sympatyczna rodzina - młodsza siostra Polinka, mama z duszą romantyczki - Porada oraz wyglądający na groźnego, ale w gruncie rzeczy bardzo życzliwy tata - Pomruk.

"Kropla wody" to pierwszy tom nowej serii "Odkrycia".

Do puszczy zawitało lato. Temperatury sięgają maksimum, a z nieba od dawna nie spadła ani jedna kropla wody. Polinka źle znosi upały i z wytęsknieniem wypatruje deszczu każdy najmniejszy szelest interpretując z nadzieją i nieskrywaną radością. W końcu nadchodzi ten długo wyczekiwany moment i marzenie małej żubrzyczki się spełnia, z nieba zaczyna padać deszcz. Futerko szybko nasiąka wodą, ale równie szybko robi się suche. Co się stało z orzeźwiającymi kroplami, które Polinka chciała zachować na dłużej? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie małych bohaterom pomoże dżdżownica, traszka i trzciniak, którzy w ciekawy i wyczerpujący sposób opowiadają na czym polega obieg wody w przyrodzie.

Na końcu książki znajdziemy ciekawostki o przyzwyczajeniach spotkanych po drodze zwierząt, podsumowanie najważniejszych informacji oraz przejrzyście przedstawiony schemat obiegu wody w przyrodzie.

Rodzina żubrów będzie szukać odpowiedzi na niełatwe pytania, które stawia przed nimi świat przyrody. Seria "odkrycia" będzie idealna dla ciekawych świata maluchów, które uwielbiają przyrodę.

W pierwszej części dowiemy się coś więcej na temat obiegu wody w przyrodzie. Skąd się bierze deszcz i co się dzieje z wodą po nim? Rodzeństwu żubrów pomogą rozwikłać tę zagadkę zwierzęta napotkane po drodze.

"Kropla wody" - Żubr Pompik razem ze swoją siostrą Polinką odkrywają jak woda krąży w przyrodzie. Informacji na ten temat udziela im traszka, trzciniak i dżdżownica😉
. Na końcu znajduje się podsumowanie odkryć, a także ciekawostki o zwierzakach, które pomagają Pompikowi. Mała książka - dużo ciekawostek👍 możemy polecić z czystym sumieniem ❤

Żubra Pompika znamy od dłuższego czasu, a to za sprawą serii 'Wyprawy', z którą podróżowaliśmy po parkach narodowych w Polsce. Z zaciekawieniem sięgnęłam po nowe książeczki z cyklu 'Odkrycia'.
Tym razem rodzina żubrów poszukuje odpowiedzi na pytania związane ze światem przyrody, a w odkrywaniu nowych zjawisk pomagają im również inni mieszkańcy puszczy.

'Kropla wody' to krótkie opowiadanie o letnim upalnym dniu, który przysparza Pompikowi i jego siostrze tematu do dyskusji na temat wody i tego jak udaje się jej krążyć w przyrodzie. W rozszyfrowaniu tego zjawiska głównym bohaterom pomogąją: dżdżownica, traszka i trzciniak.

Trzeba przyznać, że rodzina żubrów z łatwością zjednuje sobie sympatię czytelników. Jest to zasługa autora, który w sposób humorystyczny, prosty i ciekawy opowiada dzieciom o świecie przyrody. Niewielki format pozwala zabrać ze sobą książeczki na rodzinne wyprawy.

'Kropla wody' to...

Pompik wraz z siostrą Polinką po kolei odkrywają co dzieje się z kroplami wody, które spadają na ziemię w postaci deszczu i tym samym odkrywają jak wygląda obieg wody w przyrodzie.

To przyjemna i lekka lektura, z taką ilością wiedzy, która nie przytłoczy małego czytelnika i która podawana jest stopniowo i w bardzo przystępny sposób, a do tego charakterystyczna kreska Tomasza Samojlika.
Broszurowa książeczka.

• L-owe