Sanctuary

Zysk i S-ka
2022-04-19
2022-04-19
Joanna Szczepańska

Na imprezie ginie licealista Daniel Withman. Społeczność Sanctuary jest w głębokiej żałobie, chłopiec był bardzo lubiany i popularny w szkole; dobrze rokował jako sportowiec. Na tej samej imprezie bawiła się była dziewczyna chłopaka, Harper. Wszyscy w mieście wiedzą, że to córka najprawdziwszej wiedźmy, a zerwanie tej pary odbyło w atmosferze szkolnego skandalu. Zaczynają się plotki i szeptanie po kątach, że ta śmierć to być może nie był wypadek, a morderstwo z użyciem magii. Do miasta przyjeżdża agentka stanowa Maggie Knight żeby zbadać sprawę. W toku śledztwa okazuje się, że Dan wcale nie był takim "złotym chłopcem", za jakiego chciał uchodzić, a motyw do zabójstwa mogło mieć całkiem sporo osób.
Kiedy zaczęłam czytać tę książkę, to przepadałam z kretesem dopóki nie skończyłam. Bardzo mi się podobała. Autorka wplotła do kryminału wątek z wiedźmami, czarami, rytuałami, a zrobiła to tak naturalnie, że aż chciało się czytać i poznać tę historię. Obawiałam się trochę, że może być kiczowato. Na szczęście, nic z tych rzeczy. Wątek paranormalny został potraktowany, jak najzwyklejszy pod słońcem. James nie robiła z tego żadnego misterium. Za to zawarła w opowieści bardzo ciekawe opisy rytuałów magicznych i innych prawideł sztuki. Na końcu książki wyjaśnia, że to czysta fikcja i nie odnosi się do żadnej konkretnej kultury czy innych praktyk duchowych lub religijnych. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w Sanctuary, małej mieścinie, gdzie wszyscy się znają, a większość chodzi do wiedźmy z chorobami i problemami. Sarah ze swoimi magicznymi zdolnościami, których używa tylko by pomagać - nigdy szkodzić - jest osobą bardzo poważaną w środowisku. Szaleństwo rozpętuje się, kiedy matka zmarłego chłopaka, a jednocześnie bliska przyjaciółka Sarah, nastawia społeczność przeciwko wiedźmie i jej córce. Obserwujemy polowanie na czarownice żywcem przeniesione ze średniowiecza. Czy znów zapłonie stos? Książka traktuje o złożonych relacjach międzyludzkich, trochę o magii. Ale prawdziwą magią była moc wyobraźni Autorki, która dosłownie przykuła mnie do tej historii. Bardzo polecam 🔥
Ocena: 8,5/10

Czytałem tę książkę 6 tygodni. Powiem wprost nie podobała mi się. Książka moim zdaniem totalnie o niczym. Nie chciało mi się do niej wracać. Wiedźmy, czary, totalnie nie moje klimaty. Jeśli lubisz tematyke fantasy, być może Cie zainteresuje. Gdybym wiedział wcześniej drugi raz bym jej na pewno nie przeczytał.

Po śmierci lubianego Daniela małe miasteczko Sanctuary pogrąża się w żałobie. Jednak gdy pada oskarżenie, że to nie był wypadek, a zabójstwo za pomocą czarą wydarzenia dzieją się lawinowo. Książka bardzo mi się podobała. Trzyma w napięciu. Właściwie mimo wątku z czarami książka wydaje mi się taka autentyczna. Te wszystkie uprzedzenia, paranoja. Wszystkie postacie dają w jakiś sposób lubić ( no może z w wyjątkiem Tada). Warto przeczytać. Polecam.

Prowincje wydają się spokojnymi i bezpiecznymi miejscami. Bliskie więzi między mieszkańcami, wypracowane przez lata miejsce w społeczności oraz stałe przyjaźnie dają poczucie przynależności i komfortu, dzięki któremu nie trzeba martwić się o przyszłość, bo zawsze będzie przy nas ktoś, na kogo będziemy mogli liczyć. Jednak to tylko pozory. Życie często zaskakuje nas wydarzeniami, przez które nawet wieloletnie relacje się rozpadają, przyjaciele stają się największymi wrogami. I tak właśnie jest w książce V.V. James „Sanctuary”.
„Magia to sztuka znajdowania najlepszej drogi do miejsca, w które chcesz dotrzeć. I tak jak w życiu, to, gdzie się znajdziesz, zależy od wyborów dokonywanych po drodze”.
Kiedy wchodzimy do książki zderzają się ze sobą dwa obrazy, przez co odczuwamy dysonans: z jednej strony świętujące matki, a z drugiej dzieciaki walczące o życie. Obrazy przeplatają się i podkreślają ulotność życia, nieprzewidywalność. Od matek dowiadujemy się o sukcesach i planach dzieci kończących szkołę. Jednocześnie widzimy tragiczny obraz pokazany oczami Harper Fenn, która (razem z wieloma licealistami) jest świadkiem śmierci Daniela Whitmana.
Na imprezie zorganizowanej przez absolwentów w wynajętej willi dochodzi do wypadku: ginie jeden z uczestników i wybucha pożar. Zwyczajny wypadek, jakich wiele – tak wygląda sprawa na pierwszy rzut oka. Oddelegowana śledcza musi dokładnie opisać zdarzenia. Szybko jednak pojawiają się wątpliwości, na jaw zaczynają wychodzić dziwne sprawy, pojawia się problem upokorzenia, zerwania i sugestia użycia czarów. Zwłaszcza, że podejrzaną jest córka lokalnej czarownicy. To, że dziewczyna do tej pory nie wykazała żadnego magicznego talentu nie oddala od niej podejrzeń. Z każdym dowodem śledztwo coraz bardziej się komplikuję. Gra zaczyna toczyć się o życie podejrzanej, ponieważ w stanie, w którym znajduje się Sanctuary za spowodowanie śmierci z użyciem magii przewidziana jest kara śmierci. W tle pojawiają się wydarzenia sprzed lat, w których uczestniczyli rodzice zaprzyjaźnionych dzieciaków. Zabawa jednego z nich kończy się tragicznie. Jest tylko jeden sposób, aby pomóc przyjaciółce. I to on stanie się straszną tajemnicą łączącą przyjaciół.
O „Sanctuary” skrócie można powiedzieć, że jest to opowieść o mrocznej tajemnicy, śmierci młodego chłopaka i śledztwie, które wstrząsnęło pozornie spokojnym miasteczkiem. Uwielbiany przez większość mieszkańców młody sportowiec Daniel Whitman żegnany jest z żalem i uznaniem. Niektórzy jednak są żądni krwi i pragną zemsty. Z tego powodu od czasu do czasu śledcza dostaje kolejne ciekawe materiały mające udowodnić, że winną śmierci chłopaka jest Harper, dziewczyna, z którą zerwał i z którą na fatalnej imprezie pojawiły się sekstaśmy. Do tego lokalna prasa publikuje serię artykułów wprost oskarżających dziewczynę o spowodowanie śmierci chłopaka, a prowadząca sprawę detektywka o próbę zatuszowania sprawy. W takich warunkach trudno o komfort pracy. Jednak policjantka się nie poddaje i stara się dociec prawdy. Jest gotowa na współpracę z osobami posługującymi się magią. Zwłaszcza, że na swoim koncie ma już takie doświadczenia i nauczyły ją one, że lepiej korzystać ze wsparcia w tej kwestii szybciej niż odwlekać.
Między przyjaciółkami dochodzi do wielu starć. Matka chłopaka żąda, aby przyjaciółka przywróciła jej syna do życia. Uważa, że wiedźma może dokonać takich rzeczy. Stawką jest tu życie córki Sarah Fenn. Do tego na jaw zaczynają wychodzić tragiczne wydarzenia z życia Harper. Co takiego doświadczyła dziewczyna? Kto tu naprawdę jest ofiarą? Czy warto zapobiegać niektórych wydarzeniom? Czy przywracanie do życia ma sens? Jaka tajemnica łączy przyjaciółki? Jaka siła doprowadziła do wypadku?
V.V. James pokazuje jak nietrwała jest granica między ufnością i zaufaniem a wrogością wobec osoby odmiennej. Mamy tu pouczającą opowieść o prześladowaniach, widzeniu w innych zła, a nie dostrzegania tego, które jest blisko. Uświadomimy sobie też jak różnorodne społeczności dają sobą łatwo manipulować.
"Sanctuary" to trzymający w napięciu thriller o czarach, tajemnicach, niszczycielskiej sile matczynej miłości, zależnościach, kłamstwach i magii. Mamy tu z jednej strony poczucie zagrożenia, prześladowania, brutalne zachowania, a z drugiej otoczka ciepła płynącego ze wspólnoty zgromadzonej wokół magii. Z jednej strony ludzie są zachwyceni, że Sarah Fenn zawsze im pomoże, a z drugiej nieufni i czujący zagrożenie przed nieznanym. Z czasem obrastają też w pewność, że sami są w stanie poradzić sobie ze swoimi problemami, a to rozwija w nich zuchwałość i chęć pokazania wiedźmie, gdzie jej miejsce.
„Sanctuary” to powieść napisana z wprawą. Pisarka świetnie dawkuje napięcie, podsuwa kolejne tajemnice, zwodzi czytelnika i demaskuje ludzkie słabości. Na początku mamy szybkie tempo akcji. Z czasem ono zwalnia, abyśmy mogli przyjrzeć się przeszłości bohaterów, zmianom nastrojów społecznych, walce z emocjami i żalu, który przysłania racjonalne myślenie oraz zachęca do szukania zemsty. Świetna młodzieżowa powieść, w której znajdziemy wiele ważnych problemów: od toksycznego rodzicielstwa, przez skupienie się na karierze, manipulację innymi, po przemoc i gwałty.

Szukałam książki lekkiej, a znalazłam całkiem ciekawe studium, obudowane historią tragicznej śmierci nastolatka. Podobał mi się sposób budowania napięcia, zmiany nastrojów społecznych, żalu, który przysłania racjonalne myślenie. Książka młodzieżowa, ale nie infantylna.

Po ostatnich bardzo różnorodnych książkowych klimatach, całym sercem wracam do klimatu kryminalnego! Sanctuary to thriller psychologiczny i kryminał w jednym, więc z olbrzymią przyjemnością po nią sięgnęłam- tym bardziej że okładka jest hipnotyzująca.

IG: Czytomanka

👉 Sanctuary to mała miejscowość, gdzie wszyscy wiedzą o sobie wszystko. To miasteczko ma jedną wyróżniającą się osobę... wiedźmę. Nagle na imprezie wydarza się tragedia- ginie chłopak, licealista. Podejrzenia padają na córkę wiedźmy, jednak ona nie posiada żadnych magicznych mocy. Czy na pewno? Co się stało na domówce? Dlaczego dom zaczął płonąć?

👉 REWELACJA!!! Tyle mogę o niej powiedzieć. Książka była tak wciągająca, że nawet NIE WIEM, kiedy skończyłam ją czytać. Naprawdę świetna i jest efekt WOW, na czym zawsze mi zależy. Baaardzo polecam!!

❗ Ocena: 10/10

IG: Czytomanka

Thriller z domieszką magii? Czemu nie? Z wielką przyjemnością zawitałam do Sanctuary, gdzie mieszkają prawdziwe wiedźmy. W Sanctuary ma miejsce tragiczny wypadek. Już na początku śledztwa pojawiają się niejednoznaczne wątki, które wskazują na morderstwo młodego i dobrze się zapowiadającego sportowca. Oskarżenie pada na córkę praktykującej wiedźmy. Miasteczko ogarnia panika...
"Sanctuary" zaczyna się dynamicznie, intrygująco i wciągająco. Gama różnorodnych bohaterów, tajemnice z przeszłości i magia to wszystkie elementy, które mogły stworzyć naprawdę dobrą książkę.
W sumie sama nie jestem pewna, co tu nie zagrało... Po świetnym początku, książka traci tempo. Niektóre momenty dłużyły mi się. To mój jedyny zarzut co do tej powieści. Natomiast elementy zaskoczenia i finał jest dość ciekawy, a sama historia naprawdę intrygująca. Powiązania między bohaterami i zaszłości dodają jej tylko smaczku.
Polecam.

Małe pełne mrocznych tajemnic miasteczko Sanctuary. Śmierć licealisty podczas imprezy. I czary... Wszystko połączone w jednej powieści. Wartka akcja i ciekawe zakończenie. Dobrze się czyta.

Całkiem ciekawe połączenie kryminału ze sporą domieszką magii. Książkę czytało się bardzo przyjemnie. Zakończenie, w mojej opinii, daje możliwości na rozwinięcie tej historii. Jest to pozycja warta rozważenia na jesienne wieczory.

Świetna trzyma w napięciu. Pokazuje jak wiara w czyjąś wine ,strach przed nieznanym i rozpacz mogą doprowadzić do tragedii.

• Recenzenckie
  • Czytnik