Polskość jako zaleta

publicystyka literacka, eseje
Von Borowiecky
2021-01-26
2021-01-26
polskość wspólnota polityczna poznaj samego siebie Józef Mackiewicz Barbara Toporska czym jest polskość czym jest naród

Język żywy, plastyczny. Widać, że autor kocha polską historię, ale też wiele wie o myśli politycznej klasycznej i anglosaskiej. Ze swobodą porusza się po polskich dziejach. Bardzo ciekawe rozdziały o postulacie odnowy republikanizmu spod znaku naprawy RP, rewolucjach i Polsce, Kraszewskim, odrodzeniu narodowym, o tym że uczymy za mało o swoich zasobach intelektualnych, trafnie nazwane patriotyzmy Piłsudskiego i Dmowskiego. Ogólnie mnóstwo ciekawych refleksji. Miłość do polskości, ale bez megalomanii, bo z wadami i mitami trzeba się zmierzyć.

Niedawno ktoś zapytał mnie, czy ukaże się książka pt. "Polskość jako wada". Zastanawiam się, ile tomów mogłaby mieć... Przykra konstatacja, ale po lekturze książki Szymańskiego doszłam do wniosku, że to jednostki decydują o kształcie narodu. Jednostki wybitne, takie jak Roman Dmowski czy Józef Piłsudski, papież Jan Paweł II i in. My, jako naród, możemy ich dzieło albo podtrzymywać, albo zepsuć. Aby dodać coś więcej, musielibyśmy być równie wybitni, albo bardziej...

Bardzo interesująca analiza. W zasadzie zbiór esejów, który jest spójny. Myślę, że w ostatnich latach jeśli chodzi o moje lektury jest to jedna z najciekawszych książek o Polsce.

Dodaj cytat z książki Polskość jako zaleta