Umysł Samobójcy

Ulek Cztery Wydawnictwo: Ulek Cztery literatura piękna
Umysł Samobójcy
2022-01-01
2022-01-01

Istnieją takie książki, które trudno ocenić, a co dopiero zrecenzować. Dla mnie jedną z nich jest "Umysł samobójcy"- lektura bardzo emocjonalna, poruszająca trudne tematy, ale i dającą kilka cennych wskazówek. Ulek Cztery-autor tej książki, podpowiada nam jak rozmawiać z osobami, które przeżyły oraz z tymi, co stracili bliskich w taki sposób. W jego powieści znajdziemy przykłady zachowań osób, które mogą mieć problemy, które ocierają się o myli samobójcze, a na które warto zwrócić uwagę, by w porę zareagować. Dlaczego? Otóż najcenniejszą i najskuteczniejszą pomocą dla osób z owymi problemami jest wsparcie i zrozumienie bliskich, rodziny, szczera rozmowa, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa oraz tego, iż są oni dl nas ważni. Dopiero później przychodzi czas na specjalistyczną pomoc psychologa lub psychiatry.
Ta książka pokazuje nam również jak nadal bardzo mało wiemy o samobójstwach i o tym, jak im zapobiegać, gdzie szukać pomocy. Ten temat cały czas jest zamiatany pod dywan, ukrywany, niezrozumiany, ale małymi krokami nauczymy się z nim radzić. Wystarczy bardziej skupić się na drugim człowieku, nie bać się zareagować, gdy przyjdzie na to czas, a przede wszystkim BYĆ przy tej drugiej osobie, słuchać, nie oceniać. Równie ważne jest zrozumienie, że świat wirtualny nie jest rzeczywisty, jest sztucznie wykreowany, by przyciągnąć obserwatorów. To rodzaj spektaklu, a jego twórcy to aktorzy. I jeżeli ktoś nie docenia Ciebie takim, jakim jesteś, nie widzi Twojej wyjątkowości, to nie jest wart Twojej uwagi.

Masa nie zawsze obiektywnych rozważań autora, masa lania wody i błędów stylistycznych i językowych. Ciężko się to czytało, oprócz kilku ciekawych rzeczy na temat samobójstwa i bardzo interesujących wierszy niedoszłego samobójcy na końcu książki, mamy do czynienia z pozycją raczej średnią, nie rekomenduję tej lektury, chyba, że komuś bardzo się nudzi

Niestety książka okazuje się nie do końca tym czego się spodziewałam. Myślałam że będą to rozważania myśli osób po próbach samobójczych lub rozważających.... jednak to zbiór danych statystycznych głownie chyba z pandemii.Dużo można się dowiedzieć , ale nie tego oczekiwałam.

Bardzo ciekawa napisana prostym językiem książka na temat tego co siedzi w głowie osób które posuwaja do tego tragicznego w skutkach kroku i co czują osoby bliskie.

Dziękuję autorowi za egzemplarz do recenzji 🥰

"Umysł Samobójcy"

* "Mrok, w którym znajduje się osoba przed próbą samobójczą sprawia, że czasem ciężko jest jej sobie przypomnieć, co wtedy czuła czy myślała. To trochę tak, jakby stała się kimś innym i ten ktoś chciał odebrać jej życie, a nie ona sama."

* "Jest to najpotężniejsze narzędzie we wszechświecie, którego możliwości są nieograniczone. Narzędzie, które może nas zniszczyć lubi sprawić, że wszystko będzie możliwe... nasz umysł"

Książkę czyta się bardzo dobrze mimo trudnego tematu. Przy czytaniu towarzyszy ból, bezsilność, a do tego jest szczera, momentami brutalna, bo nie zdawałam sobie sprawy, że to jest aż tak trudny temat w naszych czasach, temat który zamiata się pod dywan. Uczuli na otaczającą nas rzeczywistość, pokarze jak wygląda temat w innych instytuacjach typu szkoła, rząd itp, ale też w rodzinie kiedy nie rozmawia się z bliskimi tylko jest się po to by być. Pokaże co można by było zmienić, aby żyło się lepiej, aby każdy wiedział jak ma się zachować w danej chwili, jak pomóc, jak zrozumieć. Co można polepszyć, jak edukować nauczycieli, lekarzy jak poprawić nas jako ludzi abyśmy widzieli i zauważali to co dzieje się w okół, a nie co w świecie internetowym.

Zmusi do refleksji nad sobą, ale też nad otaczającym światem i tym co się dzieje. To nie tylko książka o samobójstwie, ale też o problemach takich jak okaleczanie się, które tematem jest mi bliskim, nie powiem czy żałuję czy nie, bo na to odpowiedzieć się nie da, to było kiedyś. Powiedzieć mogo jedno patrzcie uważnie na swoich bliskich, wspierajcie w trudnych chwilach i rozmawiajcie, rozmowa jest ważna.

Poznamy miejsca, gdzie ludzie przychodzą odebrać sobie życie, co jest jeszcze bardziej przykre, że takie miejsca istnieją. Między innymi "Las samobójców" w Japonii. Dowiedziałam się również różnych statystyk na ten temat, miejsc, i aniołów którzy uratowali ludzi przed popełnieniem samobójstwa.

Podziwiam autora za odwagę, za podzielenie się tym co sam przeżył.
Polecam z całym sercem książkę.
Każdy powinien ją przeczytać.

Dziękuję autorowi za egzemplarz do recenzji 🥰

"Umysł Samobójcy"

* "Jest to najpotężniejsze narzędzie we wszechświecie,...

Szczerze nie bardzo rozumiem, skąd tak wysoka ocena tej książki.
Temat ważny, treść ciekawa, natomiast rzuca się w oczy skromna bibliografia, a redakcyjnie jest do poprawy. Mnóstwo "posklejanych" ze sobą słów - zabrakło spacji, w innych przypadkach natomiast są podwójne spacje, itp. Językowa korekta też dodałaby wartości.

Szczerze nie bardzo rozumiem, skąd tak wysoka ocena tej książki.

Mocna,prawdziwa,zrozumieją JĄ osoby którzy stracili bliska osobę poprzez akt samobójstwa. W 100 procentach zgadzam się z rozdziałem który opisuje osobe która została i stara sie zrozumieć dlaczego? Ja zostałam sama ze wszystkim i z myślami....Polecam każdemu kto próbuje zrozumieć....

Tytuł i okładka książki okazały się niestety literackim clickbaitem. Spodziewałam się osobistych, wręcz intymnych podróży przez tytułowy umysł osoby, która cierpi tak bardzo, że myśli o odebraniu sobie życia. Z podsumowania zawartego w książce wynika, że autor właśnie taki miał pierwotny zamysł, jednak zmienił formę książki w momencie, kiedy zorientował się, jak mało polskie społeczeństwo wie o zjawisku samobójstw.

Mamy zatem do czynienia ze statystykami, poradami i wskazówkami dotyczącymi tego problemu, na który autor spojrzał z bardzo wielu perspektyw. Jest to zatem bardzo cenny zbiór wiedzy w przystępnej formie. Temat książki nie jest mi obcy, jednak nawet ja znalazłam w niej coś nowego i zaskakującego.

Oprócz zwodzącego tytułu, książka zawiera całe mnóstwo literówek i nieoddzielonych od siebie wyrazów, co sprawia wrażenie niedokończonego dzieła pisanego na szybko.

Książka świetna. Przybliża problem naszych czasów: samotność, bezduszność mediów żerujących na naszych emocjach, obojętność szkoły.Polecam każdemu, gdyż daje dużo przemyśleń na temat własnego życia, uzależnień od portali społecznościowych.

41/110/2022

UlekCztery

"Umysł samobójcy" jest książką, która bardzo mną wstrząsnęła.
Nie zdawałam sobie sprawy, jak często, ktoś nie daje sobie rady ze swoimi problemami. Nie widzi innego rozwiązania, jak tylko samobójstwo. Jak wiele jest ofiar, niestety, samobójstw ze skutkiem śmiertelnym, ale i tych, do których na szczęście nie doszło.

Jak powinniśmy rozmawiać z osobami, które mogą targnąć się na swoje życie, a czego nie możemy powiedzieć.
Gdzie szukać pomocy?

Książka jest wyjątkowa, bo została napisana nie przez naukowca, lekarza, czy wprawionego autora. Napisała ją osoba, która podążała drogą ostateczności. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem, że zdecydowała się o tym opowiedzieć głośno.
Mam nadzieję, że książka ta trafi do jak największej liczby osób. Oby jak najwięcej osób zdało sobie sprawę jak na prawdę wyglądają ludzie na krawędzi życia lub śmierci.

Czytanie jej nie jest łatwe ze względu na jej tematykę, jednak każdy powinien się tego podjąć.

"Ty również możesz stać się "Aniołem życia". Wystarczy, że nie pozostaniesz obojętny na problemy drugiej osoby i wyciągniesz do niej pomocną dłoń. Zareagujesz. Wysłuchasz. Pokażesz, że istnieją inne, lepsze rozwiązania problemu niż odebranie sobie życia. Niech osoba w potrzebie poczuje, że ma w Tobie wsparcie i że nie jest sama w walce z problemami. Nie bądź obojętny. Podejmij wyzwanie. Zareaguj. "

41/110/2022

UlekCztery

"Umysł samobójcy" jest książką, która bardzo mną wstrząsnęła.

Jak powinniśmy rozmawiać z...

• ♡2023
  • Reportaże