Czego pragną koty

Znak Koncept
2022-01-12
2022-01-12
Anna Wajcowicz

Wiedza na temat naszych kocich przyjaciół w pigułce! :)

Wiedza na temat naszych kocich przyjaciół w pigułce! :)

Kompendium dla początkujących/przyszłych właścicieli kotów. Całkiem ok, choć dość pobieżnie.

Urocza książka dla miłośników kotów. I nie tylko. Dla "kociarzy" rewelacyjna lektura! Mnóstwo rysunków - ładnie wykonanych, które ubarwiają treść. Mnóstwo porad, wyjaśnień, po prostu świetny przewodnik po kocim świecie.

Cudowne kompendium wiedzy dla wszystkich (potencjalnych i nie tylko) właścicieli kotów! Informacje przekazane są w sposób krótki i na temat. Mam wrażenie, że wszystkie istotne aspekty dotyczące opieki oraz zrozumienia swojego kota, zostały w niej przedstawione. Zabawne komiksowe obrazki wprowadzają dawkę humoru, dzięki czemu książkę czyta się szybko i naprawdę przyjemnie. Lektura obowiązkowa!

Książka bardziej dla początkujących posiadaczy tych wspaniałych zwierząt. Zawiera masę wskazówek i pospowiedzi. Czyta się w ekspresowym tempie bo więcej jest tam rysunków, tabel i szkiców niż samego tekstu. Jeżeli ktoś myśli o posiadaniu kota to warto po nią sięgnąć.

Co za słodka książka! Na pewno jak ktoś jest kociarzem to chętnie ją będzie miał na półce. Rysunki to ogromny plus. Książka raczej dla początkujących właścicieli, ale można też znaleźć parę wskazówek jak opiekować się kotem podczas różnych etapów jego życia. Bardzo pomocna jest część o tym, czego kot nie może jeść i jak rozpoznawać najczęstsze choroby.

Jak działa ciało kota? Co oznacza jego poszczególne zachowanie? Kiedy coś powinno nas zaniepokoić? O co powinniśmy zadbać, by żyło mu się dobrze? Jak sprawić, że będzie zdrowy?

Każdy koci właściciel na pewnym etapie zadaje sobie te pytania. Chce wiedzieć, jak zwierzaka „wychować" i jak stworzyć mu dobre warunki do życia. Gdzie jednak szukać odpowiedzi, skoro dostępnych jest tak wiele tytułów w tym temacie? Najwyraźniej w końcu znalazłam książkę, którą mogłabym polecić wszystkim na dobry początek.

Yuki Hattori daje nam podstawowe informacje, które każdy koci właściciel powinien mieć w głowie lub chociaż pod ręką. Tworzy tytuł, który — dzięki ilustracjom Ito Hamster oraz zrezygnowaniu ze ścian teksu — jest przejrzysty, co sprzyja zapamiętywaniu kolejnych zdań. Nie znajdziemy tutaj rozwinięcia każdego poruszanego tematu, ale możemy „Czego pragną koty" potraktować jako pierwszą pomoc w relacjach człowiek-kot. Pomoc bardzo skuteczna, co już miałam okazję w kilku kwestiach sprawdzić.

Pierwszy raz nie mam zastrzeżeń do książki o kotach, choć przynajmniej jeden pogląd autora może budzić kontrowersje (odnośnie karmy suchej i mokrej). Doktorowi Yuki Hattori udało się mnie kilka razy zaskoczyć, a dzięki lekturze rozwiązałam trzy problemy, które ostatnim czasem miałam z moimi mruczącymi domownikami. W dodatku każdą ważniejszą informację przekazywałam rodzinie dalej i mam wrażenie, że sporo to pomogło. Że kotom żyje się w moim domu teraz odrobinę lepiej.

Oczywiście tytuł ten nigdy nie zastąpi konsultacji z weterynarzem czy behawiorystą, ale dobrze się sprawdza w codziennym życiu, gdzie podstawowe problemy są łatwe do rozwiązania, gdy tylko posiadamy choć minimalną wiedzę. A ją książka ta zdecydowanie daje i jako zakręcona kocia mama (tak, dobrze przeczytaliście, to ten poziom miłości do zwierzaka) cieszę się, że trafił on w moje ręce. Po prostu.

przekł. Anna Wajcowicz

"Czego pragną koty" to ilustrowany przewodnik po kocim świecie autorstwa japońskiego weterynarza - dr Yukiego Hattoriego. Znajdziecie w nim kilka cennych rad, właściwie takie niezbędne wskazówki dla kogoś, kto dopiero zamierza zacząć dzielić swoje życie z kotem.

Hattori to specjalista w swojej dziedzinie, więc myślę, że możemy mu zawierzyć, chociaż nie do końca zgadzam się z rozdziałem o żywieniu, bo jestem zwolenniczką rezygnacji z pokarmu suchego w kociej diecie. Książkę podzielono na konkretne zagadnienia - kuweta, higiena, kastracja, zachowanie, nawiązanie kontaktu ze zwierzęciem, starzenie się itd. Przez te tematy przeprowadza nas pomarańczowy kotek, który, jak dla mnie, jest największą gwiazdą tej publikacji.

Sam tytuł oceniam bardzo pozytywnie, spodobały mi się zwłaszcza tabele na których omówiono pozycję ogona czy mimikę kota. Muszę jednak zaznaczyć, że właściciele kotów, obcując z nimi od jakiegoś czasu, pewnie wiedzą, czego one pragną, więc książkę polecam przede wszystkim początkującym.

Świetna książka, która dzięki ilustracjom dokładnie pokazuje jak zachowują się koty. Autorem jest weterynarz, więc jest dużo wskazówek jak dbać o zdrowie swojego zwierzaka.

"Czego pragną koty" to poradnik Yukiego Hattori, czyli najsłynniejszego japońskiego weterynarza i kociego behawiorysty. Książka poprzez humorystyczny styl i piękne obrazki przeprowadza nas przez świat kotów - możemy dowiedzieć się nie tylko o biologii kota, ale także o tym jak dbać o dobre samopoczucie i zbudować perfekcyjne relacje.
Poradnik czytało mi się bardzo przyjemnie i szybko. Jako wielka kociara wiele z tych informacji już przewinęło się przed moimi oczami, jednakże poznałam także sporo nowych ciekawostek.

Poradnik czytało mi się bardzo...

• Koty
  • LITERATURA FAKTU
  • Za nic w świecie nie oddam !

Dodaj cytat z książki Czego pragną koty