Krzesło czarownic

Sebastian Maciak Wydawnictwo: Dlaczemu kryminał, sensacja, thriller
Dlaczemu
2022-01-05
2022-01-05

Niestety muszę się zgodzić, że tego rollercastera było tu za dużo. Za wiele pomysłów autor próbował wrzucić do jednej historii, przez co trudno czytać to z przyjemnością. Akcja wciąż skacze, trudno to wszystko ogarnąć, trudno ocenić, czy rzeczywiście watki się spinają ze sobą. Ale w sumie do stylu zastrzeżeń nie mam, więc może autor jeszcze kiedyś mnie zauroczy czymś spokojniejszym.

Po mieście Portsmouth krąży seryjny morderca. Policja nie potrafi rozwiązać tej zagadki, sprawę utrudniają mnożące się poszlaki i dowody oraz przybywający podejrzani. Śledztwo rozwleka sie na kilka kontynentow od Meksyku aż po Rosję.

Od czego by tu zacząć... może od tego co dobre. Hmm akcja. Jeśli szukacie kryminału, w którym akcja pędzi na łep i szyję to zdecydowanie ten. Jedzie szybciej niż pendolino, a obrazy za oknem to jedynie zamazane migawki...
Misternie utkana intryga i zagadka oraz zakończenie nie do rozwikłania.
I to tyle albo aż tyle.
I już wyjaśniam wam tez dlaczego nie będziecie w stanie rozwiązać tej tajemnicy, która objawi się wam na końcu. Ano dlatego, że bohaterowie mnożą się tu jak mrówki, akcja zmienia miejsce z prędkością F16, dodajcie sobie do tego sporą ilość piłki noże j przeplatanej z pokazami mody i niewielką szczyptę wierzeń o czarwonicach. Otrzymacie szaleńczą mieszankę jaka występuje w tej książce. I na prawdę nie zliczę ile razy pogubiłam się w tej historii 😅wątków tu cała masa. Auto chciał też ukazać nam pozostać każdego bohatera z osobna, toteż opisy z przeszłości poszczególnych osób rozciągają się nawet na kilka stron. To już dla mnie za dużo. W pewnym momencie nie wiadomo kto tu jest na pierwszym planie a kto na drugim. Czytając te książkę miałam wrażenie jakby ktoś napisał kryminał na podstawie filmu akcji. Za dużo i za szybko. Przynajmniej dla mnie, ale nie odradzam tej lektury wam😁niektórzy lubią jak się dużo dzieje, a lektura wymaga niebywałego skupienia, dla takich czytelników będzie w sam raz 👌📚

Pomysł na fabułę jest ok ale to co się dzieje w trakcie czytania mogłabym opisać jednym słowem ...chaos.Autor na tych 575 stronach stworzył akcję ,która gna na łeb, na szyję i wszystko to sprawiło,że męczyłam się z ta książką niemiłosiernie.Natłok wydarzeń,jeszcze więcej postaci,opisy długie i zbyt obszerne...w efekcie łatwo się pogubić gdzie ,kto i dlaczego..
Szkoda,bo liczyłam na coś bardziej oryginalnego.Książki ani nie polecam ani nie odradzam,książka musi znaleźć odpowiedniego czytelnika do tej kategorii.

Szkoda,bo...

W Portsmouth krąży nieuchwytny seryjny morderca. Pojawia się coraz więcej tropów i osób podejrzanych.

Świetnie skonfigurowany kryminał z mrocznymi elementami zbrodni i ciężkim wątkiem miłosnym. Akcja cały czas pędzi, nie przerywa nawet na moment. Historia cały czas intryguje, przeraża i trzyma w napięciu, nie byłam w stanie odgadnąć kto stoi za tymi wszystkimi morderstwami, a z każdym kolejnym rozdziałem moja ciekawość rosła.
Autor stworzył wielowątkową historię, masę bohaterów i miejsc co niestety już mniej mi się spodobało. Miałam mały problem, żeby się w tym wszystkim połapać i musiałam się naprawdę mocno skupić, czasami wracać do poprzednich rozdziałów, żeby sobie przypomnieć co się z czym je i wyłapywać różne detale. Sebastian również wszystko szczegółowo nam obrazuje, co jak dla mnie ma swoje plusy i minusy. Opisy były dla mnie zdecydowanie za długie, nie czułam potrzeby znania każdej części historii z życia wszystkich bohaterów i miejsc, to niestety mnie przytłaczało i znięchęcało do dalszego czytania. Natomiast opisy zbrodni bardzo mi się spodobały, działały one na wyobraźnie i z łatwością mogłam przywołać sobie ich obraz.
Ogólnie całość wyszła dobrze, mocny, zaskakujący kryminał z połączeniem romansu w tle, ale niestety opisy przedobrzyły i sporo ujmują.

Ile potrzeba czasu żeby zabić z premedytacją człowieka? Ile prób można wykonać? Seryjny morderca z Portsmouth zna odpowiedzi na pytania. Dzięki temu jest niemalże nieuchwytny dla policji. A im dłużej trwa śledztwo, tym dalej policja jest od rozwiązania zagadki.
Autor w bardzo ciekawym pomyśle namieszał i to strasznie. W efekcie podczas lektury czułam się "przebodźcowana", a co za tym szło bardziej męczyła niż dawała przyjemność.
Książkę wyróżnia szybka akcja niczym w filmie akcji. Podobny jest też mechanizm wydarzeń. Coś się wali na łeb na szyję, nagle mamy zwolnione tempo, gdzie autor rozpisuje szczegóły. Jednak to wszystko wypada mocno chaotycznie.
Autor stworzył wielu bohaterów, a każdy z nich jest szczegółowo rozpisany. Tylko, że opisy są trochę za długie i zbyt szczegółowe. Nie każda postać potrzebuje kilku stron historii jej życia i analizy tego co robi. W efekcie łatwo można się pogubić, bo nie ma zarysowanej granicy między postaciami pierwszo- i drugoplanowym. Do tego wszystkiego jest wiele wątków pobocznych, które wprowadzają dużo zamieszania.
To sprawia, że książkę czyta się dość ciężko. Podczas lektury trzeba być czujnym, wyłapywać szczegóły. Wielu autorów tak pisze, ale przy tak mocnej i dynamicznej akcji czułam się zmęczona. Książkę można porównać do zwiastunów filmów. Są fajne, ale oglądając je ciurkiem można mieć dość, bo są „za bardzo”.
Książki ani nie polecam, ani nie odradzam. Lepiej będzie jak sami ją ocenicie, bo tutaj dużo zależy od indywidualnych preferencji czytelnika.

Bardzo misternie skonstruowana, wielowątkowa historia, pełna zwrotów akcji, w mrocznym klimacie zbrodni i Wysp Brytyjskich (plastyczne opisy - niczym filmowe kadry).

Ciekawa i wciągająca gra z czytelnikiem, pełna zwrotów akcji i trzymająca w napięciu do końca, a do tego w świetnym stylu. Polecam!

Zdecydowanie ścisła czołówka najgorszych książek ostatnich kilku lat. Autor sam się gubi w tym co pisze. Bez sensu. Chyba za dużo gra na konsoli bo mamy mieszankę Fify i strzelanek.

Na uwagę zasługuje fakt, jak liczne wątki łączą się w całość. Książka dla wymagających i wymagająca myślenia. Inaczej łatwo się pogubić w wielości postaci i zdarzeń. Warto.

Gotowy materiał na scenariusz filmu.

Gotowy materiał na scenariusz filmu.

• KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
  • Legimi audio
  • Audiobook 2023

Dodaj cytat z książki Krzesło czarownic