Giganci - 1 - Erin

Okładka książki Giganci - 1 - Erin Lorien Aureyre, James Christ, Paul Drouin, Lylian
Okładka książki Giganci - 1 - Erin
Lorien AureyreJames Christ Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Giganci (tom 1) komiksy
48 str. 48 min.
2022-01-26
48 min.
Nika Sztorc
przygoda

Okładka książki Giganci - 5 - Luyana Lorien Aureyre, Paul Drouin, Lylian, Mobidic
Giganci - 5 - ... Lorien Aureyre, Pau...
Okładka książki Giganci - 4 - Célestin Paul Drouin, Lylian
Giganci - 4 - ... Paul Drouin, Lylian...
Okładka książki Giganci - 3 - Bora i Leap Paul Drouin, Lylian
Giganci - 3 - ... Paul Drouin, Lylian...
Okładka książki Giganci - 2 - Siegfried Lorien Aureyre, James Christ, Paul Drouin, Lylian
Giganci - 2 - ... Lorien Aureyre, Jam...

Okładka książki Diuna: Ród Atrydów, tom 2 Kevin J. Anderson, Brian Herbert, Dev Pramanik
Diuna: Ród Atr... Kevin J. Anderson, ...
Okładka książki Geneza Clay McLeod Chapman, Jakub Rebelka
Geneza Clay McLeod Chapman...
Okładka książki Podróże z pazurem. Historia łapą pisana Izabella Miklaszewska, Piotr Miklaszewski, Filip Sułkowski
Podróże z pazu... Izabella Miklaszews...
Okładka książki Kapitan Ameryka. Odrodzenie. Ed Brubaker, Butch Guice, Brian Hitch, Luke Ross
Kapitan Ameryk... Ed Brubaker, Butch ...
Okładka książki Dedal i Ikar. Świat mitów Clotilde Bruneau, Luc Ferry, Giulia Pellegrini
Dedal i Ikar. ... Clotilde Bruneau, L...
Okładka książki Pozytywka. Tajemnice przeszłości Benedicte Carboneill, Gijé
Pozytywka. Taj... Benedicte Carboneil...

Piękne ilustracje, super historia, choć czułem niedosyt i wrażenie zbyt skrótowo potraktowanych wątków. 7-letniemu synowi bardzo się podobało.

Pięknie ilustrowany komiks dla dzieci . Pierwszy tom trochę krótki. Opowiada o dziewczynce która spotyka na swojej drodze tajemniczą postać. W tym samym czasie pojawia się także czarny charakter historii. Polecam.

Fajny i śmieszny komiks. Szybko się czyta. Polecam

Fajny i śmieszny komiks. Szybko się czyta. Polecam

Egmont Polska sukcesywnie rozbudowuje ofertę komiksową skierowaną do młodszych odbiorców, wykraczając poza najbardziej popularne serie. Poza znanymi od lat tytułami i postaciami jak Lucky Luke, Kajko i Kokosz, Sknerus i siostrzeńcy itd., a także poza komiksami Marvela, które odpowiedniejsze są raczej dla starszych czytelników, mamy coraz większy wybór nowych, nieznanych szerzej serii. Przyglądając się propozycjom skierowanym do czytelników w przedziale 9-12 lat, zwróciłam uwagę na nowość, czyli "Gigantów". I musiałam je kupić tak samo jak "Samych", o których pisałam ostatnio.

Z opisu wydawcy wynika, że w ogólnym zamyśle seria ma opowiadać o wykazujących nadnaturalne zdolności dzieciach z różnych stron świata, które przyciąga nieznana siła. Każdy z bohaterów (a dotąd, od sierpnia 2020 roku, ukazały się 4 tomy),poddając się działaniu tej siły, ma odkrywać tajemnicze olbrzymie istoty, którym pomagają się przebudzić.

Pierwszy tom daje nam przedsmak serii i pozwala poznać pierwszą niezwykłą bohaterkę. Oczywiście jest to więcej niż wprowadzenie postaci, ponieważ fabuła komiksu obejmuje również pierwsze starcie z pracownikami tajemniczej firmy, którzy polują na takie istoty jak gigant Yrso, który wiąże się z młodą Szkotką. Ponadto scenariusz Lylian uwzględnia wprowadzenie wątku, który najprawdopodobniej będzie spoiwem scalającym kolejne odsłony cyklu i - na co mam nadzieję - prowadzącym do punktu kulminacyjnego, jakim będzie łączenie sił we wspólnej walce. Co to za cel i jaka walka - na razie nie zdradzę, musicie przeczytać sami. Powiem tylko, że całość wygląda bardzo obiecująco i jestem zaintrygowana, jak potoczą się losy bohaterów.

Komiks ma bardzo ciekawy, emocjonujący scenariusz, w którym jest miejsce zarówno na przedstawienie postaci, zarysowanie ogólnego kierunku serii, ale i na pierwsze potyczki pary głównych bohaterów. Całość jest intrygująca, a jednocześnie niezbyt zawiła, tak by ułatwić odbiorcy podążanie za fabułą. Jest interesujący zarówno jako osobny zeszyt, jak i część większej całości.

"Giganci" to dobra propozycja dla młodszej młodzieży, zarówno dla czytelników nieco obeznanych z formą opowieści, jaką jest komiks, jaki i dla "raczkujących" w temacie, a ja z pewnością będę śledzić, jak historia się rozwija. Oboje z Wojtkiem jesteśmy ciekawi kolejnych bohaterów i mocy kolejnych gigantów, a to już dobry prognostyk. Śmiało polecamy tytuł wszystkim, którzy są już w stanie samodzielnie czytać, a jednocześnie lubią fantastyczne historie pełne zwrotów akcji i tajemnic.

W moje łapki wpadł komiks młodzieżowy o tematyce ochrony środowiska. Jak to wypadło? Cóż... nieźle, ale jakoś nie do końca mnie ta historia porwała. Niby ładnie zilustrowane, jest intryga, znane i lubiane schematy, ale w ostatecznym rozrachunku miałem wrażenie, jakby fabuła poszła na skróty. Być może zbyt ostro oceniam ten tytuł, jednak wypadł on dla mnie piekielnie naiwnie w zbyt wielu kwestiach.

Jakich? Po pierwsze główna bohaterka, która jest jakaś taka nijaka. Niby przebojowa dziewczyna dzielnie walcząca z traumą po stracie rodziców w wypadku samochodowym, czego była świadkiem. Jednak nie umiałem jej specjalnie polubić. Nie żeby mnie irytowała, nic z tych rzeczy. Po prostu wkurzała mnie jej swego rodzaju naiwność. Poznawszy monstrualnego giganta natury, zaprzyjaźnia się z nim w zasadzie nie zadając pytań. Ja rozumiem, że łączy ich więź, ale w ogóle nie jest to solidnie przedstawione. To trochę boli.

Gorzej wypada jednak główny antagonista. No kopiuj-wklej standardowy złol z animacji przełomu lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Gość pragnie być nieśmiertelny, więc standardowo jest bogaty, stary, zasuwa na wózku inwalidzkim, a jego kompania zajmuje się handlem bronią i farmakologią. Bardziej generyczny już nie mógł być. A nie, mógł, bo oczywiście wysyła swego przydupasa do tytułowej bohaterki, a sam bawi się w odmrażanie, jakżeby inaczej, ogromnego stwora, który jest zły i wszystko niszczy.

Brak mi tutaj czegoś co choćby bawiło się konwencją gatunku. Zamiast tego otrzymałem kalejdoskop klisz, które nawet nie próbują cokolwiek zmieniać oraz łopatologiczny, niemal propagandowy przekaz pseudo obrońców środowiska. Człowiek jest zły, bo produkuje różne rzeczy i zatruwa środowisko, a bycie wege i żywienie się z własnego ogródka sprawi, że planeta odetchnie. Wybaczcie, ale ja tego nie kupuję.

Jednak tak marudzę i marudzę, ale sam komiks ma pewne plusy. Nawet spoko rysunek, szybką akcję, fajny pomysł na gigantów oraz ludzkie postacie im przypisane. Szkoda tylko, że całość bardziej przypomina od strony fabuły broszurkę Green Peace, niż faktyczne zgłębienie problemu ochrony środowiska. Bo problem faktycznie istnieje, ale w jego rozwiązaniu nie pomoże tylko sadzenie własnego ogródka. Szczególnie, że na coś takiego mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.

Jest ich sześcioro. Każde z innego zakątka świata. Nie wiedzą o tym, ale łączy je niezwykła rzecz - nadprzyrodzone zdolności, których nie są początkowo świadomi. Pewnego dnia ożywiają olbrzymie istoty - GIGANTÓW.

W pierwszej części poznajemy dziewczynkę Erin. Osierocona przez nieszczęśliwy wypadek pomieszkuje u dalszej rodziny. Uwielbia ogrodnictwo. Ma niezwykłą smykałkę do roślin, a te jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rosną dzięki jej troskliwej opiece, jak zaczarowane. To jej super moc, o której jeszcze w taki sposób nie myśli. Nie dziwi fakt, że pewnego dnia z opresji ratuje ją zielony Gigant - YRSO, który jest dobrym duchem przyrody, kto wie czy też nie jej. Chcę ostrzec Erin przed niebezpieczeństwem, które tak jak on budzi się i może zniszczyć znany jej świat. Złe moce pod postacią ALYPHARA uwolni pewien szalony biznesmen, a jego pracownicy będą deptać młodym bohaterom po piętach, aż... ale tego nawet ja nie wiem.

---

Muszę przyznać, że wydawnictwo Egmont przeszło ostatnio samych siebie wydając na prawdę świetne komiksy. Ewidentnie wzięli sobie za cel, aby przekonać młodych czytelników, że komiks potrafi wciągnąć fabularnie jak nie jedna najlepiej napisana przygodówka. A tu oprócz dynamicznej i ciekawej fabuły mamy zjawiskowe ilustracje, które świetnie wizualizują nam fantastycznych bohaterów tej historii.

Muszę Wam się do czegoś przyznać: bardzo zazdroszczę dzieciom i młodzieży tego, że obecnie jest tak niesamowicie wiele świetnych i pouczających książek. I właśnie to uczucie jest powodem tego, że nadrabiam i czytam z córką bardzo wiele i eksperymentujemy. Szczególnym sentymentem darzę komiksy, bo to one kilkuletniej czytelniczce trzydzieści lat temu pokazały, że czytanie to nie tylko nudne obowiązkowe lektury, ale też świetna zabawa. A od komiksów do sięgania po inne pozycje droga była naprawdę niedaleka. Najważniejsze było złapanie bakcyla, dlatego dzieciom unikającym czytania zdecydowanie polecam właśnie taki początek przygody ze słowem pisanym. Zwłaszcza, że w obliczu wielu rozrywek jest to trudne.
No i teraz mały przegląd tego, co nowego oferuje jedno z moich ulubionych wydawnictw, czyli Egmont w serii „Świat komiksu”. O Smerfach i dzielnym kowboju Lucke Luke’e, Mulan, pamiętnikach Wisienki oraz małych bogach i niezwykłych zwierzętach już Wam opowiadałam w ubiegłym miesiącu. Wtedy też ukazały się takie komiksy jak „Giganci”, „Kubatu”, „Frank”, „Sami”,”Louca” i „Ema i Wioletta”. Mamy tu fantastykę, science fiction i troszkę obyczajówki (jeśli spojrzeć na akcję). Każdy porusza ważne tematy. Dwa z nich poświęcone są poczuciu straty i szukaniu nowych dróg, dwa porażkom i przerabianiem ich na sukces. Jest tu realizacja marzeń, weryfikowanie ich, niezwykle ważne małe i duże misje, pokazanie nauki z różnych perspektyw: dobrej i złej, niszczycielskiej, w której cel uświęca środki.
Stwierdziłam, że na początek zabiorę Was do świata Erin, bo jest w nim coś, co mi jest niezwykle bliskie: przyjemność płynąca z obcowania z przyrodą oraz radość z pielęgnowania roślin. „Giganci. Tom 1: Erin” to początek historii planowanej na sześć albumów. Twórcy wykorzystując znany motyw młodych bohaterów wybranych przez niezwykłe siły. Owo naznaczenie wynika z zamiłowania do wykonywania określonych rzeczy. W przypadku Erin jest to uprawa roślin, więc gigant, który ją wybrał odpowiada właśnie za tę część przyrody. W drugim tomie poznamy niepełnosprawnego Zygfryda, dla którego woda jest żywiołem pozwalającym na uwolnienie się od ograniczeń. W trzecim pojawi się problem manipulacji medialnej i gigant odpowiadający za skały. W czwartym pojawia się siła technologii, postępu. A co szykują kolejne tomy? To się okaże. Na polskim rynku wydawniczym mamy już pierwszy tom i za chwilę pojawi się drugi.
Jak już wspomniałam pierwsza część poświęcona jest Erin. Wchodzimy do niego obserwując wyprawę badawczą na Grenlandii. Później stajemy się świadkami tragicznego wypadku, w którym ocalała Erin. Z powodu straty rodziców musi się przeprowadzić. Nim to nastąpi ma czas na pożegnanie swoich ulubionych miejsc. W czasie ostatniej wizyty w domku w lesie zostaje zaczepiona przez bandę łobuzów. Uciekającą przed prześladowcami dziewczynę ratuje kolosalna istota przypominająca zbitek gigantycznych roślin. Bohaterka szybko nawiązuje z nowym przyjacielem nić porozumienia.
Tymczasem na drugim krańcu Ziemi uwięziony w lodzie mroczny olbrzym powoli się budzi dzięki przedsiębiorcy prowadzącemu badania pod pozorem poszerzania wiedzy. Cel jedna jest inny: chce uzyskać nieśmiertelność i absolutną władzę.
Autorzy zabierają nas w dynamiczną i dobrze skonstruowaną akcję. Dowiadujemy się, że obdarzona niezwykłym mocami Erin nie jest jedyna. Każdy tom poświęcony jest innemu dziecku, powiązanymi z nim olbrzymowi. Osobiste dramaty młodzieży mieszają się tu z problemami planety. Każdy wystawiony jest na inną próbę.
Świetny scenariusz dopełniają piękne ilustracje Paula Drouina i Lorien. Mamy tu klasyczne, bogate w szczegóły, miękkie i sprawiające ciepłych sceny. Szczególnie piękne są plansze z gigantami przywodzące na myśl Disneyowskie obrazy połączone z mrocznością, dzięki czemu wyglądają one zjawiskowo.
Cała seria to ciekawa i pouczająca lektura, przekonująca młodych czytelników, że każdy z nas ma jakiś talent i trzeba go pielęgnować. Do tego pojawiające się tu motywy ekologii, dbania o planetę uwrażliwią na problemy płynące z wielu współczesnych zagrożeń.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

2027

Giganci #1: Erin to początek fantazyjnej historii planowanej na sześć albumów, w której losy planety zależą od grupki niezwykłych dzieciaków i towarzyszących im Gigantów (reprezentujących siły natury). Autorzy zabierają nas tutaj w całkiem zmyślnie i dobrze skrojoną (jak na ograniczoną ilość stron) dynamiczną przygodę dla dzieci i młodzieży, w której baśniowe fantazyjne treści mieszają się z dramatycznymi emocjami i tajemnicami rodem ze Stranger Things. Fabuła pierwszego tomu nie jest może jakoś nadmiernie „innowacyjna”, uderzając w sprawdzone tony (przyjaźń, ekologia, walka ze złą korporacją),ale w ogólnym odbiorze nie można jej niczego zarzucić.

Największym atutem tytułu i tym, co wyróżnia go na tle konkurencji, jest świetnie prezentująca się oprawa rysunkowa. Duet Paul Drouin (rysunki) i Lorien (kolor) wykonuje kawał solidnej pracy, która staje się perfekcyjnym uzupełnieniem scenariusza. Artysta zachowuje tutaj odpowiednią proporcję pomiędzy iście Disnejowskim klasycyzmem a lekko mroczną nowoczesnością. Najbardziej widoczne jest to w projektach Gigantów, które prezentują się zjawiskowo.

Najnowsza seria wydawana przez EGMONT przenosi nas w nieznany świat Gigantów. Jak się okazuje od wielu lat są oni obecni na naszym świecie, a nawet toczą ze sobą wojny. Przegrany jednej z takich bitew spoczywa w lodowcu na Grenlandii i nie stanowi już zagrożenia. Nic jednak nie trwa wiecznie, zmiany klimatu powodują topnienie lodowców, a co za tym idzie coraz bliższe wydaje się uwolnienie Giganta.

Pozostali Giganci nie mogą biernie czekać, już teraz przygotowują się do nadchodzącego zagrożenia. Potrzebna jest im jednak pomoc ludzi, szczególnie tych o dobrym sercu. Kolejne tomy przedstawiać nam będą pojedynczych bohaterów opowieści. W pierwszym zeszycie poznajemy Giganta Yrso oraz dziewczynkę Erin. Yrso to duch lasu, który potrafi przyspieszać wzrost roślin i ich dojrzewanie. Od lat jest on związany z Erin, oboje są dla siebie źródłem siły.

W trakcie poznawania historii naszych postaci oraz ich więzi, powoli otwierają się przed nami podstawy fabuły. Poznajemy szczątkowe informacje o dawnej bitwie Gigantów, dowiadujemy się o organizacji, która chce wykorzystać Giganty do swoich, zapewne niecnych planów. Przyznam szczerze, mimo, że jest to komiks raczej do młodszych odbiorców to mnie bardzo zainteresował. Ciekawie przedstawiono postaci, fabuła, mimo że szczątkowa może zainteresować, jest jeszcze wiele niewiadomych, myślę, że opowieść ta może jeszcze nie raz zaskoczyć. Jako zaletę należy również wymienić przecudowną warstwę graficzną. Kolejne kadry zachwycają swoją kolorystyką, ukazaniem piękna przyrody oraz surowości Grenlandii. Styl graficzny idealnie pasuje do przekazywanej treści.

Powiem szczerze, że tytuł ten mocno mnie zainteresował. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy i nowych bohaterów opowieści. Tytuł ten mimo, że przeznaczony jest głównie dla młodzieży, to zapewne zainteresuje niejednego starszego czytelnika

Pod koniec stycznia do sprzedaży trafił pierwszy tom nowej serii komiksowej dla młodzieży – ,,Giganci’’, wykorzystującej znany motyw w którym młodzi bohaterowie zostają związani z niezwykłymi siłami (jakimi są tu tytułowi giganci) by walczyć ze złem. Jeżeli jesteście ciekawi jak prezentuje się początek nowej przygody zapraszam serdecznie do lektury.

Na Ziemi zaczynają budzić się potężne istoty – Giganci. Jeden z nich, związany z siłami przyrody – Yrso, zdaje się być związany z młodą dziewczyną, która niedawno straciła w wypadku swoich rodziców. Erin – tak jej bowiem na imię – od zawsze miała talent do roślin, teraz jednak okazuje się, że kryło się za tym o wiele więcej, a ona sama zostanie towarzyszką Yrso. Ten zaś wraz z innymi gigantami musi stanąć do walki ze złem, które zostało odnalezione na lodowych pustkowiach przez pewnego ogarniętego obsesją na temat nieśmiertelności biznesmena.

Trzeba przyznać, że choć komiks opiera się na sprawdzonych i znanym czytelnikom schematach, to trudno się nie zgodzić iż szybko wciąga czytelnika i sprawia, że chce on dowiedzieć się co będzie dalej. Mamy tutaj sympatyczną bohaterkę, tajemnicę związaną z gigantami i ich potężnym przeciwnikiem oraz złą organizację podążającą tym samym tropem i co rusz zagrażającą naszym bohaterom. Przyznam, że jestem ciekawa jak się to wszystko rozwinie w kolejnych tomach.

Komiks został wydany w powiększonym formacie, z miękką oprawą ze skrzydełkami. Rysunki prezentują się sympatycznie, a na szczególną uwagę zasługują ciekawe projekty gigantów, którzy wzbudzają zdecydowanie największe zainteresowanie.

,,Giganci’’ to na pierwszy rzut oka klasyczna opowieść o dzieciach obdarzonych niezwykłymi mocami oraz walce dobra ze złem, zamknięta w miłej dla oka oprawie. Jak to się wszystko potoczy dalej, na razie ciężko powiedzieć, tym bardziej iż niestety pierwszy tom nie grzeszy objętością. Jednak trudno odmówić temu tytułowi swoistego uroku, dlatego z chęcią dam mu szansę i sięgnę po kolejną część ,,Gigantów’’.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Na Ziemi zaczynają...

• Komiks