Pan niepokorny. Kulturowa historia penisa

2003-01-01
2003-01-01
8373192379
Joanna Kolczyńska
prącie penis antropologia narządy płciowe genitalia fallus

Książka pomaga kobietom zrozumieć mężczyzn, a mężczyznom zyskać zdrowy dystans do siebie. Zamiast lęku, nienawiści czy niezdrowej fascynacji. Wyjaśnienia go przez mitologię pogańską, przez teologię, rasizm, freudyzm i feminizm.......................................................................................................................Od zarania dziejów penis był czymś więcej niż tylko częścią ciała. Był miarą wyznaczającą mężczyźnie miejsce na tym świecie. Był ubóstwiany, demonizowany, sekularyzowany, oglądany przez pryzmat rasy, poddany psychoanalizie, upolityczniony i w końcu potraktowany jako obiekt medyczny przez współczesny przemysł na rzecz erekcji. Każda z tych prób była usiłowaniem nadania intelektualnego i emocjonalnego sensu związkowi mężczyzny z definiującym go organem...

Koncept Friedmana, by opowiedzieć historię penisa z perspektywy historycznie zmiennych soczewek, które za każdym razem inaczej ustawiały relację człowieka i członka, jest wyjątkowo płodny. Pozwala bowiem obalić z tronu dumnego fallusa – XX-wieczny symbol patriarchalizmu – i pokazać inne bardziej zmizerowane, cherlawe i słabowite wcielenia. A zamiast lęku, nienawiści czy niezdrowej fascynacji, wzbudzić sympatię do bohatera książki. Bohatera, który wbrew krytyce feministycznej czy kulturze maczo, wydaje się niezwykle poharatany przez historię, której koniec nie jest odtrąbiony jako triumf, ale raczej chwilowe zawieszenie broni. Biedny penis.

Fantastyczna książka napisana z polotem. Polecam ją wszystkim niezależnie od tego, czy interesują się seksuologią i czy ten męski atrybut posiadają.

Dość ciekawy zbiór esejów pokazujących jak z różnych perspektyw widziany był męski członek. Od wyjaśnienia go przez mitologię pogańską, przez teologię, rasizm, freudyzm i feminizm do farmakologii.

Daję do myślała o męskim przyjacielu

Daję do myślała o męskim przyjacielu