Księgi mroku

Nightbooks
Babaryba
2021-10-15
2021-10-15

Narracja i dialogi niemal na poziomie Alicji w krainie czarów - dla mnie niemal niestrawne. Niestety wybrałem audiobooka - lektor przyprawiał mnie o ciarki swoimi próbami odgrywania scen. O dziwo, film lepszy od książki.

Książkę czyta się szybko i lekko, a lektor audiobooka zrobił naprawdę dobrą robotę. Spodobał mi się też pomysł przedstawienia chatki z piernika we współczesnym świecie. Myślę, że opowieść by mnie bardziej zachwyciła gdybym była nieco młodsza.

Są takie książki, które pomimo tego, że są przeznaczone dla młodszej grupy odbiorców, sprawiają przyjemność nawet dorosłym.

Czy "Księgi mroku" to jedna z takich historii? Niestety, ale nie – przynajmniej nie w moim odczuciu.

Sam zamysł był świetny i miał duży potencjał – tajemnicze mieszkanie, z którego nie możesz się wydostać, przerażająca wiedźma, straszne historie. To wszystko mogło stworzyć naprawdę udaną mieszankę.

Moim największym zarzutem do tej książki jest to, że wydaje się po prostu płytka. Jak na książkę dla dzieci jest dosyć gruba, a pomimo tego i tak nie udało mi się poczuć czegokolwiek do żadnego bohatera. Historie, które opowiada Aleks, były straszniejsze niż główna fabuła, a to chyba nie o to chodzi w książce, w której wiedźma porywa dzieci (dodatkowo zaznaczę, że mnie bardzo łatwo wystraszyć) 😞

Mam mieszane uczucia co do zakończenia, bo z jednej strony nie jestem jego fanką, ale z drugiej jest ono w pewien sposób intrygujące i rzuca nowe światło na całą historię.

Dosyć przykrą refleksją, która zrodziła mi się w głowie podczas słuchania (audiobook jest świetnie nagrany!),było to, że znacznie bardziej wolałabym po prostu obejrzeć ekranizację na Netflixie :(

„𝐾𝑠𝑖ę𝑔𝑖 𝑚𝑟𝑜𝑘𝑢” - 𝐽. 𝐴. 𝑊ℎ𝑖𝑡𝑒
🧁🍪🧙🏻‍♀️

Aleks to chłopiec, który uwielbia zarówno oglądać jak i pisać straszne historie. Pewnego dnia zostaje zwabiony do domu złej czarownicy, gdzie okazuje się, że aby przetrwać, musi jej codziennie opowiadać jedną z nich.

Jest to książka skierowana dla młodszego czytelnika, ale czy to oznacza, że ktoś w moim wieku będzie się źle przy niej bawił? Absolutnie nie! Bawiłam się świetnie! Od dawna szukałam czegoś w podobnym klimacie do mojej ukochanej „Gęsiej Skórki” i to jest to. Nie spodziewałam się, że spodoba mi się tak bardzo horror dla dzieci i młodzieży. Czyta się tę książkę bardzo szybko, a styl pisania jest bardzo przystępny. Książka idealna na obecnie otaczający nas jesienny, ponury klimat. Bardzo przypadł mi do gustu motyw „domku z piernika” w dzisiejszych czasach. Magiczna, bardzo przyjemna pozycja tak naprawdę dla każdego!

„𝐾𝑠𝑖ę𝑔𝑖 𝑚𝑟𝑜𝑘𝑢” - 𝐽. 𝐴. 𝑊ℎ𝑖𝑡𝑒
🧁🍪🧙🏻‍♀️

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CywKYmptkvq/

Aleks to zafascynowany horrorami oraz powieściami grozy nastolatek, któremu ciąży własna odmienność i nieprzystosowanie do grupy. Bardzo chce być taki jak inni, ma dość bycia klasowym dziwakiem. Na swojej drodze do normalności spotyka niezwykłe postacie, które wciągają go do przedziwnego świata ukrytego za drzwiami zaklętego mieszkania... Będzie nie tylko walczyć z magicznymi mocami, ale też musi wymyślać – niczym Szeherezada – straszne historie, żeby przeżyć. Czy odnajdzie w końcu bezcenną przyjaźń oraz czy odzyska wiarę w samego siebie?

"Księgi mroku" to książka, która swoim klimatem zaciekawiła mnie, od pierwszych stron. Właśnie ta mroczna, tajemnicza, pełna grozy i magii atmosfera całkowicie mnie kupiła.
Historia w pewnym sensie jest retelling'iem bajki o Jasiu i Małgosi i chatce wiedźmy z piernika oraz Baśni tysiąca i jednej nocy.
Fabuła tych dwóch baśni jest bardziej współczesna, unowocześniona, aby młodszy czytelnik bez problemu zrozumiał zamysł całej powieści. W całej książce możemy znaleźć masę wątków, które są często powielane, oraz występują we wcześniej wymienionych historiach.
W środku możemy znaleźć pełno stron z zapiskami pewnej tajemniczej osoby oraz mroczne opowiadania Aleksa, które były ciekawym elementem całej historii i dodawały jeszcze bardziej tajemniczego klimatu.
Historię przeczytałam naprawdę szybko. Wydaje mi się, że jest to spowodowane stylem pisania autora, który pisze naprawdę lekko, fajnie i przyjemnie. Opisuje naprawdę drastyczne wydarzenia, w przyjemny i łatwy do przyswojenia sposób, przez co książkę bez problemu mogą czytać najmłodsi (9-10 lat).
Pomimo tego, że historię może przeczytać naprawdę każdy, w dowolnym wieku, to jednak, książkę, przede wszystkim, kierowałabym w stronę osób młodszych, dopiero zaczynających swoją przygodę z czytaniem.
Myślę, że jest ona na pewno ciekawa, pełna zwrotów akcji i dla młodego czytelnika może być to naprawdę genialna pozycja.
W historii możemy znaleźć podwójną perspektywę: Jasmine i Aleksa. Dzięki temu zabiegowi mogliśmy lepiej poznać uczucia i emocje towarzyszące głównym bohaterom.
Jedną rzeczą, która w mojej opinii mogła wypaść troszkę lepiej, jest przerwa pomiędzy dwudziestym pierwszym, a dwudziestym drugim rozdziałem. Uważam, że jako czytelnik naprawdę chciałabym poznać historię tego, jak tak naprawdę, skończyła się historia Aleksa i Jasmine w domku wiedźmy.
Książka nie należy do lektur wymagających. Idealnie nada się, jako niezobowiązująca lektura jedynie na "odmóżdżenie".
Książka niestety, ale była przewidywalna, troszkę się na tym zawiodłam, bo miałam nadzieję, że dalszych wydarzeń dowiem się wraz z bohaterami, a nie sama.

Jeśli szukacie historii pełnej grozy i tajemniczości, idealnej na wieczór w dniu Halloween, polecam wam "Księgi mroku".
J.

Instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CywKYmptkvq/

"Księgi mroku" - młodzieżowa książka kategorii wiekowej 10-14+, która mnie zaskoczyła! W tej historii poznamy Aleksa, nastolatka, który jest zafascynowany horrorami i strasznymi historiami. On ma talent do pisania mrocznych opowieści! Jednak ten talent wykracza poza ramki "normalności" w jego szkole i chłopaka uważana za dziwaka. On ma tego dość i postanawia pozbyć się swoich notesów, które nazwał "Księgo mroku". W tym celu kieruje się do piwnicy, żeby spalić swoje dzieła, jednak winda niespodziewanie zatrzymuje się na piętrze numer cztery. Nastolatek zostaje zwabiony do tajemniczego mieszkania, z którego już nie ma wyjścia. Czy uda się Aleksu przeżyć i czy wróci kiedyś do rodziców > dowiecie się z książki! Cudowna mroczna historia z nawiązaniem do bajki "Jaś i Małgosia" oraz do słynnej Szeherezady i jej opowieścią. Szczerze powiem, że mi się spodoba ta książka, historie z dreszczykiem, które idealnie wpasowują się w Hallowenowy vibe. Do tego muszę zaznaczyć, że wykonanie książki jest również intrygujące: piękna szata graficzna, która łączy matowe czarne tło i błyszczące elementy, w środku książka ma parę czarnych stron oraz historie Aleksa, które napisane inną czcionką. Na okładce też mamy informację, że istnieje też film na podstawie tej książki o tytule "Straszne historie", produkcja Netflix > obejrzałam ekranizacje i powiem, że film ok, ale książka jest o wiele lepsza! Moja ocena to 8/10 w kategorii 10-14+, bardzo polecam wszystkim miłośnikom historii z dreszczykiem!

Miałam nadzieję cofnąć się do czasów kiedy sama będąc młodszą osobą czytałam serię w stylu "Szkoły przy cmentarzu" czy "Gęsiej skórki". Niestety zawiodłam się i to bardzo. To opowieść przewidywalna i dosyć płytka, wręcz nijaka.

Spodobał mi się pomysł, chatka z piernika we współczesnym świecie. Nie skupiałam się wcześniej o czym jest książka, więc już na wstępie pójdziemy w zupełnie inną stronę, z bardziej przyziemnym zagrożeniem. Choć w sumie to tylko kwestia postrzegania samego zagrożenia. Fajne, inteligentne, nie takie sztampowe dzieciaki zmuszone, żeby zmagać się trudną sytuacją. Ogrom niedopowiedzeń. Kto jest wrogiem? Kto stwarza największe zagrożenie? Czy jest szansa, żeby wyplątać się z tej sytuacji?

Wystarczająco ciekawie, żeby przyciągać uwagę. A jednocześnie jest kilka dłużyzn, które sprawiają, że łatwo ją odłożyć. Moich chłopaków nie zainteresowała, ale nie wykluczam, że za parę lat może się to zmienić. Początek i koniec był dobry, ale nie dotarłabym do niego, gdybym nie uznała, że czas się spiąć i wysłuchać do końca. Inne pozycje bardziej mnie przyciągały, ale nie jestem grupą docelową. Ma potencjał, ale jednak spodziewałam się więcej. Czas na ekranizację, może ona zmieni moje podejście.

Rozczarowałam się tą książką. Opis był bardzo fajny i obiecujący, a zawartość... Cóż. Straszne historie tak naprawdę nie są straszne, poczułam się nieswojo może przy zdaniu czy dwóch. Akcja książki trochę się wlecze, a pod koniec mnóstwo się dzieje, wszystko kończy się zbyt szybko i jest moim zdaniem naciągane. Dodatkowo (SPOILER!) bardzo obiecująca postać, której historię możnaby interesująco rozwinąć, po prostu ginie. Książki nie polecam.

Na półkach: , , , , , ,

*Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec*
To było na prawdę fajne! Książki skierowane do młodszych czytelników już tak mają, że są albo świetne na tyle, że odnaleźć się może w nich każdy, albo takie sobie ze zbyt moralizatorskimi skłonnościami. "Księgi mroku" zaliczyłabym do tej pierwszej kategorii. Historia mroczna, ale w takich dziecięcych granicach, daje to ciekawy klimat. Jako dziecko lubiłam takie opowieści i widocznie do tej pory mi zostało. Nawiązania do baśni dla mnie zawsze mile widziane.
Tak naprawdę to głównie opowieść o akceptacji siebie, swoich "dziwności". Mam wrażenie, że zawsze sobie warto o takich rzeczach przypominać.

*Wyzwanie czytelnicze LC na czerwiec*

• Audiobooki
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Księgi mroku