Żyć jak Mały Książę

Żyć jak Mały Książę

przeczytanych książek 1397 napisanych opinii 1385

Stephane Garnier - Żyć jak mały książę
3/10

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony sięgnęłam po nią z ogromnym zainteresowaniem bo przecież Mały Książe jest moją ulubioną powieścią, do której często wraca.. Z drugiej strony jednak to zainteresowanie z każdym rozdziałem malało aż pod koniec czytałam już byle czytać. Kompletnie nic nie wniosło to do mojego życia, niczego mnie nie nauczyło i nie wywołało żadnych przemyśleń. Chyba nie ma tym ma polegać poradnik? Na plus jedynie przyjemna forma, autorka ma coś co wciąga w tekst.

Stephane Garnier - Żyć jak mały książę
3/10

Ukochana książka

Ukochana książka

Zapowiadało się cudownie. Bo kto z nas nie wyciągnął z Małego Księcia ogromu życiowych mądrości? Jestem pewna, że wielu z nas nosi je dalej w sobie. Byłam więc niezmiernie ciekawa, cóż nowego zaserwuje nam Stepane Garnier. Ano właśnie o to chodzi, że nic.
Rzadko czytam poradniki, ten przyciągnął mnie tytułem i myślałam, że trafię na coś co mną jakoś pokieruje, da mi do myślenia. Nic z tych rzeczy nie miało miejsca, za to, ze strony na stronę traciłam zainteresowanie i chęć dalszego czytania. Ledwo dobrnęłam do końca choć książka jest cieniutka i ma mniejsze niż standardowe wymiary. W poradnikach lubię, kiedy ktoś na przykładzie swojego życia wyciąga wnioski i formułuje z nich rady. Tutaj czułam się jakbym słuchała nudnego wykładu, gdzie ktoś bazuje na Małym Księciu. Tytuł "Żyć jak Mały Książę" jest adekwatny, bo autor dosłownie próbuje nas nauczyć żyć jak fikcyjna postać, zamiast wskazać, co możemy zrobić by upodobnić swoje życie do tego, którym żył Książę.
Nie polecam, ale też nie odradzam bo spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami, jednak między mną i tą pozycją coś nie zagrało tak jak powinno.

Ładnie się składa, dużo pustych stron, dużo przestrzeni na do przebudzenia marzenia, odnowienia w sobie dziecięcej wrażliwości i prostej mądrości.

Po lekturę „Małego księcia” sięgałam kilka razy i za każdym razem uczyłam się czegoś nowego o sobie i o otaczającym świecie. Pamiętam, że dla mnie najważniejszym przesłaniem tej przypowieści było to, że aby być szczęśliwym, świata nie należy pojmować, tak jak widzą go dorośli, a podążać tokiem rozumowania dzieci.
Dzieje Małego Księcia nasycone są refleksjami o przyjaźni, miłości, życiu, samotności i cierpieniu, czyli tym, co w życiu jest dla nas najważniejsze i co każdego z nas spotyka.
Z przyjemnością więc sięgnęłam po książkę Stéphane Garnier „Żyć, jak Mały Książę”, która jest poradnikiem czerpiącym wiedzę od Małego Księcia.
Ponownie rozpoczęłam wędrówkę z Małym Księciem, jako przewodnikiem, po ludzkiej, często trudnej rzeczywistości. Autor przekonuje nas, że warto zawsze zachować radość dziecka i odkryć znów te wartości, które były dla nas w dzieciństwie najważniejsze. Porusza takie tematy, jak troska o siebie, docenianie siebie i wiara w siebie. Jak również zachęca do empatii wobec innych ludzi, nieoceniania ich i także równolegle bycia odpornym na ich krytykę i złe opinie.
Według mnie to poradnik dla każdego, jak zmienić swoje życie na lepsze i co zrobić, żeby było ono dla nas łatwiejsze. Każdy, niezależnie od wieku, znajdzie tam coś dla siebie.
Książka jest bogata w najróżniejsze cytaty i nawiązania autora do historii z własnego życia, co czyni ją jeszcze ciekawszą. Do tego ma piękną szatę graficzną i ilustracje.
Dla mnie ma jeszcze duży plus za miejsce na dedykację, którą możemy sami napisać oraz za miejsce na napisanie marzeń z dzieciństwa i marzeń teraźniejszych.
Ten poradnik może być wspaniałym prezentem dla naszych bliskich, z którego będą na pewno bardzo zadowoleni.

Dzieje Małego Księcia nasycone są refleksjami o przyjaźni,...

Pełna prawd życiowych, moralizująca dająca do myślenia.

🌹Pełna subtelności i minimalizmu. Nie przegadana. W stu procentach trafia w sedno.

🌹Porusza tematy, które głęboko zapadają w pamięć i pozostają z czytelnikiem na dłużej. Jest to książka, do której się wraca i nie zapomina.

W każdym z nas żyje "Mały Książę" może trochę niezdarny, czasami uśpiony ale jest. Wystarczy go obudzić, by znów poczuć się dzieckiem. Beztroska, wiara w marzenia, wolność to, co chce poczuć każdy dorosły, który jest zmęczony gonitwą za sukcesem.

To czas, aby się odprężyć i wziąć do ręki książkę "Żyć jak mały książę".

Autor zachęca czytelnika, aby brać przykład z głównego bohatera, by cieszyć się z każdego dnia, każdego wschodu i zachodu słońca.

Dodatkowo przepiękne ilustracje uzupełniają całość.

Gorąco polecam tę lekturę na okres również ten, który ostatnio musimy przeżywać. Chwila wytchnienia od tych okropnych zdarzeń dobrze nam zrobi.

"Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta” …

Pełna prawd życiowych, moralizująca dająca do myślenia.

Żyć lepiej – „Żyć jak Mały Książę”, Stéphane Garnier

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta. Czy będziemy w stanie odnaleźć dziecko, które drzemie w każdym z nas?”

Stéphane Garnier we wstępie swojej książki zaznacza nam, "jeśli o mnie chodzi, chciałem przede wszystkim skupić się na postaci Małego Księcia, na jego słowach, wątpliwościach, poszukiwaniach i wartościach, na uosabianych przez niego marzeniach, jak również ideach, które wyraża."

Autor wielokrotnie podkreśla nam, że nie zawsze najważniejsze jest zrozumienie tego, co mówi tekst, ale wyciągnięcie z niego tego co chcemy z niego wyciągnąć.

"Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich o tym pamięta."

W Małym Księciu coś jest, że rzesze ludzi na całym świecie (przetłumaczony na 300 języków) czytają, mówią i wspominają tę książkę latami. „Mały Książę”, nie wiem jak obecnie, ale za moich czasów był lekturą w szkole podstawowej, moim zdaniem zbyt wcześnie, gdyż jako dziecko nie byłam w stanie wynieść z książki tego, co autor chciałaby, aby zostało wyniesione. Stéphane Garnier stworzył swoją interpretację klasycznego Małego Księcia. Warto niekiedy się zatrzymać na chwilę, nim pędzić na przód, nie zastanawiając się nad swoim życiem. Warto od czasu do czasu się zatrzymać, rozejrzeć dookoła siebie. Spojrzeć na sprawy i życie oczami dziecka. Dla dzieci wszystko jest takie proste, w mig odnajdują rozwiązanie problemu, a my dorośli oglądamy go z każdej strony i tak jeszcze nie potrafimy go rozwiązać.

Autor w „Żyć jak Mały Książę” podrzuca nam zasady, które zmienią nasze życie, pokazuje jak poradzić sobie ze światem, który nas przytłacza, męczy i niejednokrotnie zawiódł. To ta z książek, do której będę wracała. Skłania do refleksji nad własnym życiem, poszukiwaniem szczęścia. Czytając, co chwila się zatrzymujemy, aby analizować słowa Garniera. Może warto częściej dopuszczać swoje wewnętrzne dziecko do głosu? Pomyśleć inaczej, nieszablonowo, prosto. Będąc dorosłym, za bardzo sobie komplikujemy, utrudniamy życie. Spróbować nie zaszkodzi. Książkę polecam każdemu, bez wyjątku.

Żyć lepiej – „Żyć jak Mały Książę”, Stéphane Garnier

„W jakiś sposób wszyscy, choćby tylko częściowo, jesteśmy Małym Księciem, mimo że czasami zdarza nam się o tym zapominać”.

Któż z nas nie zna Małego Księcia – wyjątkowej postaci z książki o tym samym tytule, który doskonale wiedział, czego oczekuje, czego szuka oraz jak chce, aby wyglądało jego życie.

Stephane Garnier wykorzystał postać Małego Księcia, aby stworzyć poradnik, w którym otrzymamy wskazówki, jak żyć jako dorośli nie zatracając w sobie jednocześnie dziecka, którym każdy z nas przecież był. Książka ta przepełniona jest cytatami z oryginalnej książki, ale też ich wyjaśnieniami i interpretacjami oraz przykładami wykorzystania ich w codziennym życiu.

Znaleźć możemy w niej wiele porad, wskazówek i pięknych cytatów, ale przede wszystkim znajdujemy również chwilę na to, żeby się zatrzymać, pochylić nad pewnymi sprawami, spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy. Sam sposób wydania, zaznaczenie każdego rozdziału, cytatu, każdej ważnej myśli pozwala na lepsze zapamiętanie istotnych dla autora spraw, które chciał nam w tej książce przekazać i właśnie na nie zwrócić uwagę.

Pozycję tę przyswoiłam sobie w całości w ciągu zaledwie dwóch godzin, gdyż nie jest ona obszerna, jednak śmiało mogę stwierdzić, że będę do niej wracać, będę się nią delektować, zagłębiać rozdział po rozdziale, bo warto. Warto czasami chociaż na chwilę dopuścić do głosu to wewnętrzne dziecko, które ukrywamy gdzieś głęboko w sobie.

„Wszyscy dorośli oddają się władzy czasu, który stworzyli, aż stają się jego niewolnikami i kończą jako jego więźniowie”. Jakże prawdziwy jest ten cytat. Czas największe znaczenie bowiem ma właśnie dla nas dorosłych i to my zwracamy uwagę naszych dzieci na niego. Dla dzieci czas nie jest ważny. Ważne, aby robić to, co sprawia nam przyjemność. Warto też czasami odpuścić samemu sobie i pozwolić na nudę i bezczynność.

Nie jestem w stanie słowami opisać wszystkich uczuć i emocji, które mi towarzyszyły w trakcie lektury, ale polecam ją każdemu – czytajcie, kupujcie i wręczajcie na prezent osobom, których życie jest dla was ważne. Pokażcie im w ten sposób, że wam zależy.

I na koniec mój ulubiony cytat z tej książki: „Uważaj, czego sobie życzysz, bo życzenia się spełniają”. Dlatego życzmy sobie samych dobrych rzeczy i pamiętajmy o Małym Księciu, który każdego dnia gdzieś tam w głębi nas samych nam towarzyszy.

Stephane Garnier wykorzystał postać Małego Księcia, aby stworzyć...

Nigdy nie byłam wielką fanką "Małego Księcia", choć doceniałam jego przekaz. Podejrzewam, że teraz odebrałabym tę książkę inaczej, z racji tego, że czytałam ją dobre kilka lat temu w ramach szkolnej lektury, (a jak wiadomo, sam obowiązek przeczytania danej pozycji skutecznie do niej zniechęca).
Po poradnik ten sięgnęłam z ciekawości i nie miałam co do niego wielkich oczekiwań, ale muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Jest on napisany prostym, przystępnym językiem, dzięki czemu czyta się go niezwykle szybko i sprawnie, a autor wyjaśnia i interpretuje poszczególne zagadnienia w taki sposób, że wiedza z łatwością wchodzi do głowy i wszystko jest jasne i zrozumiałe dla czytelnika.
Bardzo podobało mi się odnoszenie do poszczególnych fragmentów "Małego Księcia" i poprzez dość szczegółową ich interpretację, wyciąganie przez autora różnych mądrości i lekcji, które mogą uczynić nasze życie lepszym i szczęśliwszym. Po każdym z rozdziałów znajduje się złota myśl podsumowująca go, co również uważam za ogromną zaletę.
Podsumowując, jest to naprawdę interesująca, pełna ciepła i podnosząca na duchu pozycja, która jest na tyle uniwersalna, że każdy mógłby ją przeczytać i znaleźć w niej coś dla siebie. Książka ta w znakomity sposób skłania do refleksji i podpowiada jak radzić sobie z wieloma życiowymi kwestiami i problemami. Gorąco polecam! 🥰

Po poradnik ten sięgnęłam z ciekawości i nie miałam co do niego wielkich...

Książka ze zdjęcia jest…piękna. I gdyby każdy miał w sobie iskierkę dziecięcej radości i szczerości Małego Księcia świat byłby lepszy.
Ta niewielkich rozmiarów lektura towarzyszyła mi przez kilka ostatnich dni. Znalazłam w niej kilka wspaniałych myśli, które pozwoliły mi na moment refleksji. Cieszę się, że właśnie ona towarzyszyła mi w tym smutnym czasie, czasie niepewności - nie była w stanie oderwać mnie od teraźniejszości, ale dodawała mi otuchy, choć na krótką chwilę.

• Poradniki
  • Literatura dziecięca